Wtorek, 16.08.2022, Imieniny: Nora, Joachim, Roch
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Pracownicy elbląskich żłobków idą w ślady nauczycieli? Proszą o 1000 zł podwyżki

23.01.2019, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Pracownicy elbląskich żłobków idą w ślady nauczycieli? Proszą o 1000 zł podwyżki
Źródło: https://pixabay.com/pl/ zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Pracownicy żłobków miejskich w Elblągu chcą podwyżek płac. Proszę prezydenta o "godne wynagrodzenie za wielką troskę o małe dzieci", przypominają, że choć pracują dwa razy więcej i mają podobną odpowiedzialność, to zarabiają mniej od nauczycieli. - Zwracamy się o zwiększenie naszych wynagrodzeń, ale nie o 100 zł, bo to nie ma nic wspólnego z godnym wynagrodzeniem, a o kwotę 1000 zł - apelują w piśmie do prezydenta Witolda Wróblewskiego.

Nauczyciele w całym kraju od kilku tygodni domagają się od rządu 1000 zł więcej do wynagrodzenia. W ich ślady idą pracownicy elbląskich żłobków miejskich. O taką samą podwyżkę proszą Witolda Wróblewskiego, prezydenta Elbląga. Pismo, które w tej sprawie skierowali do włodarza miasta, trafiło również "do wiadomości" m.in. Rady Miejskiej w Elblągu. Jak twierdzą jego autorzy, ich pensje są niskie, a cały system wynagradzania niesprawiedliwy - pracownicy z wieloletnim stażem zarabiają praktycznie tyle samo co nowicjusze.

Osoba przyjęta do pracy w 2019 roku otrzyma stawkę zasadniczą 2 250 zł (brutto), a opiekun z 30-letnim stażem pracy ok. 2240 zł (brutto). Sytuację pracowników żłobków pan prezydent poznał już w ubiegłym roku, to od pana prezydenta dowiedzieliśmy się, że jesteśmy jednymi z gorzej zarabiających pracowników jednostek administracyjnych gminy miasta Elbląg. Nasze zarobki porównano do zarobków Zarządu Zieleni Miejskiej w Elblągu. Szanujemy każdą pracę, ale nie możemy porównać ogromnej odpowiedzialności za życie małego dziecka z dbaniem o wygląd miasta. Pod naszą opieką co dzień jest ponad 350 dzieci. Osoby pracujące w żłobkach muszą mieć odpowiednią wiedzę, umiejętności, a przede wszystkim wrażliwość, aby pielęgnować, wychowywać dzieci. Praca z dziećmi to nie tylko wielka odpowiedzialność, ale też duży wysiłek. Nie jest to takie łatwe. Trzeba mieć oczy dookoła głowy, dużo cierpliwości, być odpornym na hałas, jak również przygotować się na kłopoty z głosem

- podkreślają w piśmie.

Rozgoryczenie pracowników żłobków budzi również fakt, że choć ich praca jest równie wymagająca to ich pensje są niższe od wynagrodzeń osób zatrudnianych w szkołach i przedszkolach. - Ostatnio wielu wartościowych pracowników, z wielkim sercem do dzieci, ciekawymi pomysłami edukacyjnymi zrezygnowało z pracy i odeszło do przedszkoli, szkół, aby godnie zarabiać. To również sprawiło, że czujemy się niedowartościowani tak niskimi płacami. (...) My nie pracujemy 20 godzin tygodniowo tylko 40, a i tak nasze pensje są dużo niższe. Dlatego zwracamy się do pana prezydenta o zwiększenie naszych wynagrodzeń, nie o kwotę 100 zł, bo to nie ma nic wspólnego z godnym wynagradzaniem za pracę, ale o kwotę 1000 zł brutto, a i tak będziemy zarabiać mniej niż pracownicy oświaty. Rozumiemy trudną sytuację finansową naszego miasta, ale prosimy nie przechodzić obojętnie obok tak fatalnej sytuacji materialnej pracowników żłobków i nie ograniczać się do podnoszenia pensji do wysokości minimalnego wynagrodzenia - aplują autorzy pisma.

Czy pracownicy żłobków mają szansę na spełnienie ich prośby? - Nie chcę się odnosić do tego pisma, ale w roku 2018 roku żłobki dostały podwyżkę 2 razy, o czym nie mam mowy w tym liście. Raz. Podobnie jak inni pracownicy samorządowi, każdy z pracowników otrzymał średnio 150 zł. Ponadto, od 1 maja, dodatkowo poszczególni pracownicy dostali od 80 do 100 zł. W jednym roku to daje ok. 200 zł do wynagrodzenia. To jest bardzo dużo - przypomniała podczas wtorkowej (22 stycznia) Komisji budżetowo-finansowej Rozalia Grynis, skarbnik miasta.

Oczywiście, można dać i po 1000 zł, ale proszę wskazać finansowanie. Możliwości na zabezpieczenie takich dodatkowych środków w takim układzie organizacyjno-systemowym dużych nie ma

- podkreśla skarbnik.

Na 1000 zł raczej pracownicy żłobków nie mają więc co liczyć, choć ich prośbę ostatecznie rozpatrzy prezydent. Swoim apelem wpisują się jednak w "skromniejsze" plany miasta. W projekcie budżetu na 2019 rok zabezpieczono ok. 3,5 mln zł na 3-proc. podwyżkę dla wszystkich pracowników samorządowych (podobną wprowadzono także w roku ubiegłym). To rozwiąże problem? Zdaniem radnego Pawła Fedorczyka (PiS) nad tematem należy się jeszcze pochylić.

Jeśli chodzi o projekt budżetu. Te liczby wyglądają naprawdę fajnie. Absolutnie nie nazwałbym tego, kreatywną księgowością. To wszystko gra. Możemy jednak nie mieć więcej szansy, za parę lat, żeby tym "sukcesem" podzielić się z pracownikami. Cały czas nawiązuję do tego, że kwestia 3-procentowej podwyżki i zamknięcia tego tematu na takim etapie jest zupełnie niewystarczająca, patrząc przez pryzmat pracowników. Uznałbym za wariant absolutnego minimum, żeby zadeklarować, że to co rok będzie 3 proc. Wydaje mi się, że jeżeli inwestujemy, to niewielką część tego, co chcemy przeznaczyć na inwestycje, zadeklarujmy w następnym roku na regulacje wynagrodzeń. W szczególności tych najniższych. To jest moje stanowisko, aby ostrożnie podchodzić do budżetu, który owszem jest optymistyczny, ale nie dla wszystkich

- mówił Paweł Fedorczyk, radny Prawa i Sprawiedliwości podczas Komisji budżetowo-finansowej.

Zbyt małe wynagrodzenia pracowników samorządowych to sprawa, która powraca co jakiś czas (my ostatnio pisaliśmy o tym tutaj). Na niskie pensje skarżą się nie tylko pracownicy żłobków, ale też pracownicy innych instytucji, m.in. : Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, DPS Niezapominajka, czy ZZM w Elblągu.

Nad tym tematem radni będą mogli pochylić się jeszcze w czwartek (24 stycznia). Podczas zaplanowanej na ten dzień sesji będą głosowali nad projektem budżetu Elbląga na 2019 rok.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (27)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +9
  ~ mama
  Środa, 23.01

  I bardzo dobrze popieram!!!!Moje dzieci uczęszczały do żłobka parę lat temu i Paine wykonywały bardzo dobrą robotę!!! Pozdrawiam Panie z ul. Zajchowskiego!!!

 2. 2
  +9
  ~ tez mama
  Środa, 23.01

  Również jestem mamą chłopca który chodził do żłobka na Zajchowskiego. Cudowne Panie i dobrze spędzony czas. Pozdrawiam gorąco Panią Justynę którą mój syn uwielbiał, wspaniałą opiekunkę i nauczycielkę. Dziękuję jeszcze raz za wszystko Pani Justyno ! Paniom ze żłobka należy się godna płaca! Popieram !

 3. 3
  +11
  ~ Do dziela
  Środa, 23.01

  3%? To chyba jakiś żart. Podwyżka 2 razy w ciągu roku? Styczniowa podwyżka nam się należała, a w maju pan prezydent przyszedł do żłobków, niby poruszony nasza sytuacja, dostałyśmy 80 zł brutto więcej gdyż stwierdził że zarabiamy tyle samo co zieleń miejska. Od nas wymaga się odpowiedniego wykształcenia, pracy po 40 godzin tygodniowo a w rezultacie zarabiamy najniższa krajowa. Czujemy się oszukane też przez prezydenta, który obiecywał nam sukcesywne podwyżki, okazało się to jedynie chwytem przedwyborczym, w związku z tym że już jesteśmy po wyborach i prezydent wygrał poszłyśmy w zapomnienie, ewentualnie możemy się spodziewać odpowiedzi ze dostaniemy albo 3% albo możemy poszukac lepszej pracy. Nie operując już nazwiskami, zapraszamy serdecznie państwa z urzędu zajmującymi się żłobkami do tygodniowego odwiedzenia naszej placówki i pracy z dziećmi, dużo mówicie ale o tym jak realnie wygląda praca w żłobku nie macie pojęcia, może czas przekonać się na własnej skórze?

 4. 4
  +9
  ~ sprawiedliwie
  Środa, 23.01

  I dla tej grupy powinny być podwyżki w pierwszej kolejności, to te maluszki potrzebują największego wkładu pracy. Też popieram, dosyć ZNP wiecznych pretensji, walczcie my Was popieramy.

 5. 5
  +7
  ~ tm
  Środa, 23.01

  POPIERAM JEST TO BARDZO ODPOWIEDZIALNA PRACA DO KTÓREJ POTRZEBNE JEST ODPOWIEDNIE WYKSZTAŁCENIE ORAZ PANIE BIORĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA DZIECKO PODCZAS JEGO POBYTU W PLACÓWCE

 6. 6
  +10
  ~ Emeryt
  Środa, 23.01

  Pracowaliśmy, wypracowaliśmy emeryturę żądamy też 1000 zł podwyżki. Albo wszyscy albo nikt.

 7. 7
  +10
  ~ emeryt
  Środa, 23.01

  początkujący nauczyciele 13,70 na godzinę,inni ze stażem lub dyplomowani po 20zł ,wiecej jak miesiąc urlopu bezpłatne i to jest sprawiedliwość!!! A czemu wam Tusk nie dał????? Emeryci by też chcieli co najmniej 1000 podwyżki!!!

 8. 8
  --1
  ~ %%%%%%%
  Środa, 23.01

  Podwyżki utopić w odpłatności - kto za ?

 9. 9
  --4
  ~ ...
  Środa, 23.01

  Skoro pracujecie dwa razy dłużej , żądajcie 2000 albo jeszcze lepiej 3000 . Pan Wróblewski ma oooogrooomny budżet , na pewno Wam da .

 10. 10
  +2
  ~ Ja
  Środa, 23.01

  Te 3% podwyzki tak czy tak sie nalezy .wiec prosze sobie wyliczyc ile wynieszie od najnizszej krajowej .60 zl brutto???

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.4756109714508