Środa, 30.09.2020, Imieniny: Wera, Zofia, Honoriusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

IPN nie ma wątpliwości. Rondo Obrońców Birczy nie propaguje komunizmu

17.09.2018, 07:00:25 Rozmiar tekstu: A A A
IPN nie ma wątpliwości. Rondo Obrońców Birczy nie propaguje komunizmu
Fot. Ryszard Biel

Nazwa Rondo Obrońców Birczy nie narusza tzw. ustawy o dekomunizacji. Wątpliwości w tej sprawie nie ma Instytut Pamięci Narodowej, który przyjrzał się jej na prośbę wojewody warmińsko-mazurskiego. To rozwiązuje wszelkie wątpliwości związane z tym, czy elbląska próba upamiętnienia ofiar i nacjonalistów ukraińskich z OUN-UPA jest niezgodna z prawem?

Opiniowana nazwa nie ma na celu czczenia formacji zbrojnych utworzonych przez władze komunistyczne, ale uhonorowanie tych osób, które podjęły walkę w obronie zdrowia i życia mieszkańców Birczy i chroniących się tam uciekinierów z okolicznych miejscowości. W związku z powyższym ocenić należy, iż wymieniona nazwa nie propaguje komunizmu, bądź ustroju totalitarnego w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy, czytamy w opinii IPN wydanej w tym miesiącu, przekazanym nam przez Jacka Bokiego, współinicjatora nadania nazwy.

Dlaczego? Dokładnie wyjaśnia to, w piśmie dr Mateusz Szpytma, zastępca prezesa IPN.

Należy podkreślić, że celem milicjantów i żołnierzy Wojska Polskiego broniących Birczy była przede wszystkim skuteczna ochrona polskiej ludności przed UPA. Wśród obrońców Birczy wchodzących w skład instytucji mundurowych Polski Ludowej znajdowali się byli żołnierze Armii Krajowej, by wspomnieć por. Witolda Grabarczyka, dowódcę kompanii moździerzy w ramach 2. Batalionu 26 Pułku Piechoty, broniącego Birczy podczas III ataku UPA. Wcześniej był żołnierzem 27 Wołyńskiej Dywizji AK. Przeszedł cały szlak bojowy 27 WD AK, walcząc z UPA i Niemcami. W owym czasie nie było innej możliwości uchronienia rodaków na tym terenie przed działalności ukraińskich nacjonalistów. Inną ważną uwagę, którą należy poczynić, jest to, że na tereny walk z OUN-UPA władze Polski Ludowej celowo wysyłały "niepewny politycznie element"

- uzasadnia opinię zastępca prezesa IPN.

Przypomnijmy. W lutym tego roku grupa elblążan wyszła z inicjatywą upamiętnienia ofiar ukraińskich nacjonalistów z OUN-UPA poprzez nadanie nazwy rondu bądź ulicy Elbląga. Petycję w tej sprawie złożyła na ręce przewodniczącego rady, Marka Pruszaka, który zadeklarował poparcie dla sprawy. Nie wszyscy jednak podeszli do kwestii w ten sposób. Ostatecznie jednak radni, w czerwcu tego roku, przyjęli uchwałę w sprawie nadania nazwy Rondo Obrońców Birczy skrzyżowaniu przy ul. Legionów i Niepodległości. Pomysłodawcy nie ukrywali wtedy radości z takiego obrotu sprawy.

Cieszę się. Do końca nie byłem pewien czy uda się przyjąć tę uchwałę. (...) Powinniśmy pamiętać, bo to może się powtórzyć. Ukraiński nacjonalizm nawet obecnie rośnie w siłę, aż w końcu kiedyś ten wrzód pęknie. Budowanie pojednania na kłamstwie niczego nie da

- mówił tuż po głosowaniu radnych Jacek Boki.

Okazało się jednak, że pojawiły się wątpliwości czy uchwała jest zgodna z prawem. Chodzi o tzw. ustawę dekomunizacyjną zakazującą propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki nazwy placu. Wątpliwości budziło to, że w obronie mieszkańców Birczy (trzy ataki w latach 1944-1946) i okolicznych miejscowości przed atakami nacjonalistów ukraińskich z OUN-UPA brali udział: lokalna Samoobrona, ale także żołnierze Wojska Polskiego i milicjanci.

Wojewoda warmińsko-mazurski, który podejmie ostateczną decyzję w tej sprawie, zwrócił się do IPN o opinię. Wiadomo już, że Instytut nie widzi w nazwie Rondo Obrońców Birczy nic sprzecznego z ustawą. Kiedy więc skrzyżowanie zostanie oficjalnie nazwane? Do sprawy jeszcze wrócimy. 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%25.0 %75.0


Komentarze do artykułu (27)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --4
  ~ zwycięstwo jak pod Birczą
  Poniedziałek, 17.09

  I tak oto odnotowujemy pierwszą, ale ważną porażkę upa w Elblągu. Jak się czuje teraz wróbelek? Ćwierkał, że nie należy upamiętniać porażki przodków współczesnych mieszkańców Elbląga. Pamięć, to nie zbrodnia. Przypominanie zbrodniarzom o ich czynach , to obowiązek. Przyzwoitość, to deficytowa cecha. Czynów zbrodniczych przodków trzeba się wstydzić i nie udawać, że ich nie było. Pierwszy raz cieszę się z decyzji IPN. Nawet gdyby Birczy przed upadlińcami bronili komuniści, to bronili jej przed zbrodniarzami . A ówczesna polska ludność Bieszczad, to kto? Komuniści? Kto kierował wniosek do wojewody? Kim narodowościowo jest wojewoda, skoro "nie zna" mieszkańców regionu za który odpowiada i nie zna historii Polski?

 2. 2
  +7
  ~ Fan Gargamela
  Poniedziałek, 17.09

  Powtórzę to co mówiłem już Tobie wcześniej wysłanie pisma przez Wojewodę z prośbą o opinie do IPN to zgodna z procedura standardowa reakcja i nie doszukuj się tu sensacji lub nie dorabiaj idei z pochodzeniem w narodowościowym prawidłowo reagującego urzędnika państwowego. Gratuluję Twojego sukcesu ale błagam nie nakręcaj spirali nienawiści.....Pozdrawiam

 3. 3
  +10
  ~ Egbl
  Poniedziałek, 17.09

  Nacjonalizm to zło. Polski czy ukraiński!

 4. 4
  --6
  ~ postawa furkowca
  Poniedziałek, 17.09

  ~Egbl - o czym ty pitolisz? Jaki nacjonalizm polski jest w upamiętnieniu zbrodni "zaprzyjaźnionego" banderowca? Zobacz co czynią twoi rodacy na upadlinie przywracając hołd zbrodniarzom z SS Galizien i banderowskiej swołoczy. to nawet nie jest nacjonalizm a bestialska pochwała zbrodniarzy mordujących sąsiada za przyzwoleniem i nakazem cerkwi. Nacjonalizm , to pozytywna postawa, ale upadliński nazizm, to zagrożenie. Myj zęby zanim się odezwiesz.

 5. 5
  +8
  ~ Zbych
  Poniedziałek, 17.09

  A po kiego te nazwy rond założę się że na 100 osób 4-5 będzie wiedziało co to jest Bircza lub Compiegne nie mówiąc już o wymowie tej drugiej nazwy.

 6. 6
  --4
  Robert Koliński
  Poniedziałek, 17.09

  Czyli dziś w imieniu p. Bokiego i jego grupki PiSowskich, nacjonalistycznych a nienawistnych czynowników, do tego połechtanych tą załganą, polityczną opinią propagandystów z IPN, można śmiało powiedzieć: - Chwała Bohaterom Milicji Obywatelskiej, Urzędu Bezpieczeństwa, Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Ludowego Wojska Polskiego, obrońcom polskości i Polaków na m.in. Kresach, zbawcom Birczy! Cześć Ich Pamięci!:)

 7. 7
  +1
  Robert Koliński
  Poniedziałek, 17.09

  Aha, jeszcze jedno - w związku z w/w opinią IPN domagam się wobec tego przywrócenia tablicy upamiętniającej bohaterskich obrońców Birczy na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie, usuniętej pokątnie i nocą przez PiSowską watahę: http://wyborcza.pl/alehistoria/7,121681,22685394,co-sie-wydarzylo-w-birczy-czy-ta-wies-zasluguje-na.html PS. Autorce artykułu chciałbym tylko zwrócić uwagę, że Birczy nie broniła Samoobrona (bo to taka partia założona przez śp. Andrzeja Leppera, niegdysiejszego koalicjanta PiS, w 1992 roku), ale samoobrona (przez małe "s"), czyli ludowe pospolite ruszenie wraz z siłami MO, KBW, UB i LWP. Cześć ich pamięci!:)

 8. 8
  --6
  ~ kolejny się ujawnia
  Poniedziałek, 17.09

  berciku - ty nawet nie jesteś chory na głowę, ty jesteś wnukiem swojego dziadka który byś może atakował Birczę i inne polskie miejsca. Twoja zajadłość w tym komentarzu świadczy, że duma z dokonań przodków została zmącona upamiętnieniem ofiar, które wg upadlińców , powinny biernie i ochoczo poddać się zbrodniczej kaźni. Przez kilka tygodni bercik udawał normalnego, ale znowu się ujawnił z genem upa-pupa.leć chłopie do weterynarza, bo bez kolejki przyjmuje duże zwierzęta.

 9. 9
  --4
  Robert Koliński
  Poniedziałek, 17.09

  @kolejny się ujawnia - Mylisz się, nacjonalistyczny trollu anonimowy, moi dziadkowie (pochodzący z, odpowiednio, okolic Nowogródka i Mazowsza) bronili Polski przed takimi nacjonalistycznymi ***ami (m.in. walczyli z bandami UPA w Bieszczadach), których wy dziś próbujecie wyciągać ze śmietnika historii i nazywacie w hipokryzji i zakłamaniu swoim "wyklętymi".

 10. 10
  --2
  ~ mocno trzyma
  Poniedziałek, 17.09

  bercik - jednak zbyt dużo palisz od rana i przez to czytasz bez zrozumienia i bełkoczesz w wypowiedziach. I chcesz i nie chcesz wołać "sława upadlinie". Zdecyduj się i nie pal tak dużo bo cie namierzą . Powiedz jasno - obrońcy np. Birczy ci przeszkadzają? Osobiście jestem przeciw nazwom rond, mostów, ... nawet ulice powinny mieć nazwy przyrodnicze. Ale skoro jest sporny temat , to trzeba stanąć po jednej stronie, bo berciku - długo nad piłą tarczową nie postoisz w rozkroku. A Bismarck pochodził z Lęborka - Polak? Ciężko zacząłeś tydzień po "aktywnej" niedzieli. Bredzisz jak "pracowite" panie o męczącej reformie oświaty.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.