Wtorek, 3.10.2023, Imieniny: Teresa, Gerard, Bogumil
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Rondo Obrońców Birczy. To nowa nazwa skrzyżowaniu Niepodległości i Legionów

28.06.2018, 12:50:56 Rozmiar tekstu: A A A
Rondo Obrońców Birczy. To nowa nazwa skrzyżowaniu Niepodległości i Legionów
Fot. Ryszard Biel

 Skrzyżowanie ulic: Niepodległości i Legionów będzie nosiło nazwę Rondo Obrońców Birczy. Tak dzisiaj (28 czerwca) zdecydowali elbląscy radni. Inicjatorzy upamiętnienia ofiar ludobójstwa na Kresach Wschodnich, nie ukrywali radości. - Do końca nie byłem pewien czy uda się przyjąć tę uchwałę. Wiem, jaki był opór i jaki będzie teraz krzyk - mówił Jacek Boki, przedstawiciel społecznej inicjatywy upamiętnienia ofiar ludobójstwa OUN - UPA i SS Galizien.

Z inicjatywą upamiętnienia Polaków pomordowanych przez ukraińskich nacjonalistów wystąpiła grupa elblążan. W lutym tego roku petycję w sprawie poświęcenia im ulicy i tablicy pamiątkowej złożyli na ręce Marka Pruszaka, przewodniczącego rady miejskiej. Zaproponowali trzy nazwy do wyboru, wśród nich Ofiar ludobójstwa OUN-UPA i Obrońców Birczy. Początkowo pod uwagę brano pierwszą z nich. Jednak ostatecznie w projekcie uchwały, która stanęła na dzisiejszej (28 czerwca) sesji, zaproponowano nadanie nazwy Rondo Obrońców Birczy rondu, które znajduje się na skrzyżowaniu ulic Niepodległości i Legionów.
 

Powyższa nazwa jest drugą propozycją zgłoszoną przez grupę mieszkańców chcących upamiętnić ofiary ludobójstwa na Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej w czasie II wojny światowej. Intencją wnioskodawców jest również upamiętnienie bohaterskich żołnierzy, którzy z odwagą bronili tej miejscowości w latach 1944 -47. Kilkudziesięciu z nich zginęło w obronie Ojczyzny. Wnioskodawcy nie kierują swojego wniosku przeciwko innym osobom, lecz chcą złożyć hołd swoim bliskim i bohaterom

 

- czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Ta uchwała wywołała jednak dyskusję radnych. O rozwagę apelował radny Marek Burkhardt (Klub Witolda Wróblewskiego).

Nie chciałbym być źle zrozumiany i występować przeciw uchwale, ale zwracam się o głębokie przemyślenie nad tą uchwałą. Uzasadnienie, powyższa nazwa jest drugą propozycją mieszkańców chcących upamiętnić ofiary ludobójstwa na kresach wschodnich. W tej formie ta uchwała odnosi się do jednego miejsca, tragicznego miejsca, gdzie zginęli Polacy, ale na pomniku w Warszawie takich miejsc jest więcej. Zrobienie tablicy pamięci, gdzie będą wszyscy, którzy tam zginęli w wyniku ludobójstwa, byłoby bardziej zasadne niż nazywanie ronda tylko i wyłącznie nazwą Obrońców Birczy.

Pozwolę sobie przytoczyć pismo księdza Andrzeja Soroki, adresowane do pana prezydenta i przewodniczącego: "Pragnę podkreślić, że Elbląg jest miejscem ludności napływowej, ośrodkiem różnych kultur i tradycji. W Elblągu znalazły się między innymi osoby przesiedlone w ramach akcji Wisła, które po latach od tragicznych wydarzeń stały się dzisiaj pełnoprawnymi obywatelami naszego miasta. Są wśród nich także wierni z mojej parafii zaniepokojeni podjętą inicjatywą, która nie zmierza do pojednania i wzajemnego zrozumienia (...)". Rozsądnym byłoby umieścić tablicę na cmentarzu, to miejsce godne usytuowania tej tablicy - przekonywał radny Marek Burkhardt.

Nazwę tego ronda będę traktował symbolicznie. Obok Birczy takich miejscowości mieliśmy całe mnóstwo. Ze słowami księdza należy się zgodzić, to wynik naszego rozsądku doprowadza do tego, że jest to nazwa obrońców Birczy, a nie ta, nad którą zastanawialiśmy się na początku. To jest nazwa symboliczna, nazwa rozsądku - dodał Paweł Fedorczyk (PiS)
 

Inicjatywa nie jest skierowana przeciw żadnej grupie społecznej, ale jest potrzebą upamiętnienia bohaterów, którzy wtedy zginęli

- przypomniał przewodniczący Marek Pruszak (PiS).

Ostatecznie radni przyjęli (17 głosów za, 1 przeciw, 7 wstrzymujących się) uchwałę w sprawie nadania skrzyżowaniu nazwy Rondo Obrońców Birczy.

- Elbląg i Bircza mają podobną historię, wspólne korzenie. Tam było zagrożenie życia Polaków. Tutaj, o czym nikt nie wie, także. Mój kolega, którego dziadek był w samoobronie polskich osadników na linii Majewo- Milejewo- Ogrodniki opowiadał, że przez dziesięć miesięcy, dzień w dzień, ci przesiedleńcy z Ukrainy napadali na ich osady. Spali z karabinem, w pole chodzili z karabinem. Gdyby nie to zostali wycięci do nogi. Powinniśmy pamiętać, bo to może się powtórzyć. Ukraiński nacjonalizm nawet obecnie rośnie w siłę, aż w końcu kiedyś ten wrzód pęknie. Budowanie pojednania na kłamstwie niczego nie da. Dlaczego nie można upamiętnić obrońców Birczy w formie ronda, a można upamiętniać banderowskich zbrodniarzy w wielokulturowym, również Polacy tam mieszkają, Lwowie. To nie godzi w nasze uczucia? -przekonywał Jacek Boki.

 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 8

%50.0 %50.0


Galeria / Sesja Rady Miasta ( zdjęć 48 )
Dodano: 2018-06-28 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (26)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +12
  ~ CoDoChu...
  Czwartek, 28.06

  Przeciez ronda mialy byc nazywane nazwami miast partnerskich?! Najpierw jakies Solidarnosci a teraz to? To miasto jest chore...

 2. 2
  +5
  ~ Robert Koliński
  Czwartek, 28.06

  Skandal, PiSowska hucpa i hańba! https://www.facebook.com/photo.php?fbid=544432699287830&set=a.155326491531788.1073741830.100011633145027&type=3

 3. 3
  +8
  ~ klik
  Czwartek, 28.06

  Co ma wspólnego miejscowość Bircza z Elblągiem? Czas na budowanie przyszłości państwo radni z PiS-u, a nie babranie się w przeszłości, czyż p. Pruszak nie jest pedagogiem?

 4. 4
  +9
  ~ Zatem
  Czwartek, 28.06

  Rondo podpaska, a nie inne. Ronda powinny mieć Elbląskie nazwy a nie dziwadla.

 5. 5
  --1
  ~ jan-49
  Czwartek, 28.06

  widac jacy idioci sa radnymi kompletne dno

 6. 6
  --1
  ~ wer
  Czwartek, 28.06

  Też uważam że nazwa powinna być bardziej ogólna i odnosić się do całości tematu i nie miało to też być rondo bo to kiepskie miejsce pamieci. Jednak głupi ludzie zawsze szukają problemów i nic na to nie można poradzić.

 7. 7
  --4
  ~ wer
  Czwartek, 28.06

  Skoro LWP i Urząd bezpieczeństwa wewnętrznego broniły Birczy to trzeba to rondo zdekomunizować, nie ma bata

 8. 8
  +7
  ~ kresowiak
  Czwartek, 28.06

  co potomkowie ***ów z upa zabolała was prawda

 9. 9
  +1
  ~ Dojfnroginogin
  Czwartek, 28.06

  Żenada ...i tyle...jeszcze trochę...i po waszych rządach...

 10. 10
  +3
  ~ lokalny patriota
  Czwartek, 28.06

  Pamięć o bohaterach broniących Polskości to nie jest powód do żartów i hejtu. Więcej rozwagi, a nade wszystko wiedzy. Poczytajcie kto wówczas był w szeregach tak zwanej milicji w Birczy. Wiedza nie boli, pozwala racjonalnie oceniać zdarzenia historyczne i bieżące.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0941669940948