Sobota, 22.09.2018, Imieniny: Tomasz, Maurycy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

"PiS nawarzył piwa, wypijemy je wszyscy". Elbląska opozycja o obniżkach poselskich pensji

14.05.2018, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
"PiS nawarzył piwa, wypijemy je wszyscy". Elbląska opozycja o obniżkach poselskich pensji
Źródło: http://www.sejm.gov.pl

Sejm, głosami Prawa i Sprawiedliwości, przyjął obniżkę pensji posłów i senatorów o 20 procent. Tym samym spełnia się obietnica Jarosława Kaczyńskiego, który po aferze z nagrodami, zapowiedział taki krok. Co na to opozycja? Zapytaliśmy jej przedstawicieli. "To jest dziecinada, niepoważne" podkreślają elbląscy parlamentarzyści.

Pierwotnie głosowanie miało odbyć się w piątek , jednak Sejm skrócił posiedzenie i piątkowy blok głosowań przeniesiono na czwartek wieczór. Po uchwaleniu przez Sejm projekt trafi do Senatu. Możliwe, że zostanie on rozpatrzony jeszcze na piątkowym posiedzeniu izby. Jeśli nie, ustawa będzie czekać do pierwszego tygodnia czerwca, kiedy Senat zbiera się ponownie.

W czwartkowy (10 maja) wieczór, w sejmie odbyło się głosowanie nad zmianami w ustawie o wykonywaniu mandatu posła i senatora prowadzącymi do obniżenia wynagrodzeń parlamentarzystów o 20 proc. W głosowaniu brało udział 247 posłów. Projekt poparło 240, z czego 237 z partii zarządzanej przez Jarosława Kaczyńskiego. Posłowie opozycji w zdecydowanej większości nie wzięli udziału w głosowaniu, podkreślając, że zmiana zaproponowana przez partię rządzącą to nic innego jak działanie pod publiczkę. O zdanie w tej sprawie podpytaliśmy również jej przedstawicieli z Elbląga. Ich sprzeciw wzbudza nie tyle obniżka pensji, ile sposób jej uchwalenia.

Elżbieta Gelert, podobnie jak cały klub Platformy Obywatelskiej, nie pojawiła się na głosowaniu. Posłanka podkreśla, że nie chce przyłączać się do tego, co robi PiS, choć ma świadomość, że piwo, którego nawarzyła partia Jarosława Kaczyńskiego, będą musieli wypić wszyscy.

W ten sposób nie buduje się pozycji posła. Minister Rafalska tak apelowała o to, aby nadać tej sali godności, wydaje mi się, że takie działania prowadzą do czegoś odwrotnego. To, co się stało, to jest dziecinada. To poszło w złym kierunku. Rozumiem, że jeśli to byłaby dyskusja na temat ustawiania i pozycjonowania posłów, jeżeli zajęlibyśmy się problemem całościowo, to owszem tak. Pracujmy nad tym pół roku, wypracujmy rozwiązanie, nie ma potrzeby takiego pośpiechu. Upadek parlamentaryzmu, w tej kadencji ma niezwykle przyśpieszony tryb. Ciągle ktoś mówi o tej godności, o tym, że mamy godnie żyć, godnie się zachowywać, tylko efekty tego są trochę inne. Z drugiej strony nie sądzę, żeby pobory posłów były jakieś niebotycznie wysokie. Zawsze podkreślam, że posłowie to osoby, które decydują o życiu nas wszystkich, tworzą prawo w każdej dziedzinie, nikt mi nie powie, że może być coś ważniejszego. Dopóki społeczeństwo tego nie zrozumie, to rzeczywiście będzie sądziło, że posłowie za dużo zarabiają. Tę świadomość trzeba budować, a z drugiej strony społeczeństwo powinno pilnować posłów, aby oni powinni tworzyć dobre prawo

- podkreśla Elżbieta Gelert.

Podobnego zdania jest Andrzej Kobylarz z partii Kukiz'15, który dodaje, że w sejmowych kuluarach dało się również odczuć niezadowolenie samym posłów PiS z planowanych cięć pensji parlamentarzystów.

Zgadzam się z marszałkiem Terleckim, to było pod publiczkę, a ja nie przyszedłem do sejmu działać pod publiczkę, tylko pracować, w związku z tym nie wziąłem udziału w tym głosowaniu. Trudno mi powiedzieć, czy nasze pensje powinny się zmienić, nie wykluczam tego. Na pewno nie taki jest sposób, w jaki to jest robione w tej chwili. Wychodzi jeden człowiek, szeregowy poseł i mówi, że to zmieni. To jest niepoważne

- przekonuje poseł Kobylarz.

Jeśli zmiany wejdą w życie, to jak wyliczył portal naTemat, pensja parlamentarzystów czeka obniżka o 2473 zł miesięcznie. Po cięciach standardowa pensja poselska wyniesie 7913,84 zł brutto (wcześniej 9892,30 zł). Dieta poselska pozostanie bez zmian na poziomie 2473,08 zł brutto. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (36)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +28
  ~ Salcia
  Poniedziałek, 14.05

  Gelert - przesycona apanażami, Kobylarz - ciągle na dorobku. Pora na zmiany w szpitalu. Klapki są szkodliwe.

 2. 2
  +16
  ~ Stefan Rembelski
  Poniedziałek, 14.05

  Baca się pyta juhasa czy czy zjodby za 100 zł krowiecy placek. A co bym mioł nie zjeść, więc zjod i dostoł 100 zł od bacy. Bacy było szkoda stówy więc pyto juhasa – a jak jo bym tyz zjod krowięcy placek to łodoał byś mi to 100 zł? A co bym mioł wom nie oddać. Więc baca zjod krowiecy placek i dzyskoł stówe. Po czym juhas godo do bacy – coś mi się wydaje baco żeśmy się krowięcych placków najedli za darmo. Tak się kończy każda populistyczna wojenka ! ! ! Miłego dnia wszystkim nie jedzącym krowięcych placków.

 3. 3
  +37
  ~ Robert Koliński
  Poniedziałek, 14.05

  Zwracam uwagę, że o swojej nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy mówią tu bezwstydnie ludzie (posłanka i poseł), którzy zostali do sejmu oddelegowani przez wyborców celem podejmowania najważniejszych decyzji w państwie. Dziś natomiast się od tej pracy uchylają w ogóle, tłumacząc mętnie a pokrętnie, że oni za decyzje podejmowane w parlamencie odpowiedzialności brać nie będą. Otóż jest to nie tylko tchórzostwo i nieodpowiedzialność poselska, ale przede wszystkim zwykłe bumelanctwo, za które w normalnym zakładzie pracy wylecieliby ci państwo z posady na zbitą twarz. Nikt nie każe Wam, tow. parlamentarzyści/tki głosować tak, jak chce tego rządzący reżim, ale Waszym zafajdanym obowiązkiem pracowniczym jest w głosowaniach udział brać, bo za to ciągle bierzecie pieniądze podatnika, bumelanci.

 4. 4
  +24
  ~ 112
  Poniedziałek, 14.05

  Jak teraz żyć ????????????

 5. 5
  +14
  ~ Robert Koliński
  Poniedziałek, 14.05

  Nawiasem mówiąc, to posłance Gelert (PO) to uchylanie się od pracy i odpowiedzialności poselskiej weszło już chyba w krew, bo dobrze pamiętamy, jak w podobny sposób zlekceważyła sobie ona obowiązki parlamentarzystki (o solidarności z innymi kobietami to szkoda nawet gadać) podczas głosowania w/s projektu #RatujmyKobiety, z którego to pani posłanka wyszła, pomimo że podczas poprzedniego głosowania na sali sejmowej była obecna. Projekt ten zakładał m.in. prawo do przerywania ciąży na żądanie kobiety do końca 12. tygodnia oraz przywrócenie tzw. antykoncepcji awaryjnej bez recepty. Projektowana ustawa ułatwić miała też dostęp do metod i środków zapobiegania ciąży, wprowadzać darmową i łatwo dostępną antykoncepcję oraz ograniczyć rozpowszechnianie drastycznych treści antyaborcyjnych publicznie.

 6. 6
  +14
  ~ 997
  Poniedziałek, 14.05

  a gdzie wypowiedzi obrońców = wyborców tej Pani ???

 7. 7
  +19
  ~ por. Borewicz
  Poniedziałek, 14.05

  @997 - Wiedzą, że to nieróbstwo i próżniactwo poselskie jest nie do obrony więc przezornie nie wychylają się, w sumie całkiem słusznie.

 8. 8
  --4
  ~ AMalejużniekoniecznie
  Poniedziałek, 14.05

  typowy objaw bolszewizmu katolickiego - kowal zawinił, cygana powiesili.......

 9. 9
  +12
  ~ Zibi
  Poniedziałek, 14.05

  Posłowie senatorowie samorządowcy ect Powinni zarabiać najniższa krajowa.

 10. 10
  +18
  ~ niestety
  Poniedziałek, 14.05

  większość TYCH ludzi idzie do TEGO " posłowania " właśnie dla bardzo dużych pieniędzy w porównaniu do przeciętnego obywatela i niestety większość z nich wcale się nie wysila - przykład pierwszy z brzegu pan Krasowski / nazwisko chyba bez pomyłki / zazwyczaj siedzi za plecami " wodza " , kompletnie nie udziela się i głosuje tak jak mu każą - według mnie liczba posłów i senatorów powinna być zmniejszona o połowę , a ich aktywność i pracę powinien móc rozliczać WYBORCA

 11. 11
  +15
  ~ elblażanka
  Poniedziałek, 14.05

  A panu Gawłowskiemu z PO było mało nawet przed obniżką, mieszkano na wynajem, żeby żyć. Wszystko zależy od człowieka jakie ma zasady i czy jest odpowiedzialny. Wg mnie średnia krajowa to odpowiednia zapłata dla posła i tj. za bycie posłem, natomiast za udział w Komisjach- tu powinien być dodatek ustalony odpowiednio - do wkładu pracy posła .

 12. 12
  +17
  ~ przywołac do porządku
  Poniedziałek, 14.05

  Jeżeli Gelert bez usprawiedliwienia nie uczestniczy w głosowaniach czyli pracy sejmu powinna mieć całkowicie wstrzymane pobory jak i cała reszta posłów która nie stawia się w pracy . Wiadomo że PIS dał d... z nagrodami Szydło i stara się zatrzeć złe wrażenie obniżkę wynagrodzeń posłów robi pod publikę, ale jeżeli działania idą w prawidłowym kierunku mnie to nie przeszkadza. Nie bójcie się o posłów i sędziów z głodu na pewno nie pomrą. Czy mają 2000 mniej czy więcej nie ma znaczenia dla stanowionego w Polsce prawa bo i tak większość jest skorumpowana i nie reprezentuje swoich wyborców jak dajmy na to Elżbieta Gelert

 13. 13
  +20
  ~ xczzzzz
  Poniedziałek, 14.05

  Niestety, trafiłeś z tym nierobem, ale on nazywa się Krasulski, nie mogę pojąć jak ten typ ma czelność siedzieć i nic nie robić tyle lat.! i kto go wybiera? Dodajmy że został zatrzymany za jazdę po pijanemu ale nie wiadomo czy został ukarany. Jest wiecej takich nierobów, Wcisła, Gelert

 14. 14
  +14
  ~ Henryk S
  Poniedziałek, 14.05

  Wiekszość posłów i samorządowców to jedynie pazerni durnie podatni na korupcję bez pomysłów i talentów do stanowienia prawa jak i zarządzania. Za swoje fuszerki nie ponoszą żadnej odpowiedzialności ani konsekwencji ani prawnych ani materialnych. Przy takim rozwiązaniu płaca nie ma żadnego wpływu na jakość ich pracy. Są tam tylko dla władzy i pieniędzy inne pier.... to możecie w przedszkolu opowiadać

 15. 15
  +1
  ~ Twój email
  Poniedziałek, 14.05

  Przeraża mnie bezmyślność i ślepe posłuszeństwo parlamentarzystów z frakcji rządzącej. Większych idiotyzmów jak żyje nie widziałem ! Można to tylko porównywać z samookaleczeniem. Pan Prezes, nasz „Skarb narodowy” nie ma szacunku dla swoich, wyrażenie kolegów po tym co zrobił byłoby zdecydowanym nadużyciem, bo kolegom takich świństw się nie robi, wcale nie oznacza że oni sami tego szacunku nie powinni mieć dla siebie ! Chociaż w tym wypadku może być jeszcze przekonanie wybrańców narodu którzy ślepo i posłusznie za obniżką głosowali, że ich kwalifikacje, zdecyduje się tu napisać życiowe, są tak mierne że nigdzie indziej za nawet mniejsze pieniądze pracy tak lekkiej i pozbawionej ryzyka odpowiedzialności osobistej by nie znaleźli. Wyborcom PiS – u radzę przyjrzeć się, na kogo głosowali ?

 16. 16
  +14
  ~ inspektor PIP
  Poniedziałek, 14.05

  Filar narodu Elżbieta Gelert która pracuje ponad siły ciągnie dwie posady publiczne dyrektora szpitala i posła RP Kto jej na to pozwala skoro wiemy że posada dyrektora jak i posła musi być wykonywana na ogół w nienormowanym czasie, pracy jeżeli ma być wykonywana solidnie. Jaki parszywy potwór wyzyskiwacz chce nam zajeździć panią Elę i do tego ta skandaliczna obniżka wynagrodzenia. To musi być bolesne. Nie skompensuje tego nawet wybitne w porównaniu z innymi obywatelami IIIRP bezpieczeństwo socjalne pani Gelert. Kiedyś poseł na czas zawieszał swoją działalność zawodową na czas posłowania bo było wiadomo że nie może skutecznie pełnić obu funkcji w tym przypadku nastąpiło haniebne łamanie praw pracowniczych i naduzycie które zmusza posłankę do pracy ponad siły.

 17. 17
  --8
  ~ elblazanin/nka
  Poniedziałek, 14.05

  Poslowie i poslanki PO,prosze sie nie przejmowac tym hejtem.Normalni,prawi,uczciwi ludzie ktorzy kochaja Elblag oraz swoj kraj jakim jest Polska nie uczestnicza w hejcie i w komentarzach tylko spokojnie czekaja na wybory a tam przy urnach elblazanie pokaza ,,aut z polityki" PiSowi.Pisowscy hejterzy szczekaja codziennie a niech szczekaja...Pozdrawiamy bardzo serdecznie.

 18. 18
  +9
  ~ Stanisław Rąbalski
  Poniedziałek, 14.05

  Mam pewien szacunek dla posła Kaczyńskiego że ma odwagę kopnąć delkatnie w d... własnych kolegów dla osiągniecia planów dlugofalowych

 19. 19
  +2
  ~ Stanisław Rąbalski
  Poniedziałek, 14.05

  Gwarantuje że żaden poseł PIS nie jest zadowolony z obniżki wynagrodzeń ale działanie to świadczy o tym że nadal zachowują jakąś zdolność działanie oprócz korupcji i standardowego okradania narodu

 20. 20
  +13
  ~ oburzony
  Poniedziałek, 14.05

  Wysokość wynagrodzeń posłów nie ma żadnego znaczenia ci ludzie są ponad prawem jeżdżą piją i jedzą za nasze i za nic nie odpowiadają. Nawet jeżeli odwalą fuszerkę prawną świadomie lub nieświadomie nie ponoszą żadnych konsekwencji. W przypadku przestępstw kara zależy od dobrej woli kolegów i nie musi ich nigdy dotknąć. Zwolnienie podatkowe to nie 8000 tylko 30000 tysiecy. I niech mi żaden cymbał nie wciska że jakość stanowionego prawa zależy od wysokości ich uposażeń

 21. 21
  +11
  ~ jako komisja panu zabraniam
  Poniedziałek, 14.05

  i nie glosowaniem za obnizeniem swojej penski poselskiej towarzysze Kobylarz i Gelert pokazali po co tam sa - dla koryta, nie idei.

 22. 22
  --2
  ~ kibic
  Poniedziałek, 14.05

  Ja uważam, że parlamentarzysta powinien zarabiać godnie. Prawda powinniśmy ich rozliczać, a immunitet powinien dotyczyć tylko działalności publicznej, a nie powrotu z imienin. Posłów powinno być dwa razy mniej podobnie jak radnych, bo im więcej rodaków tym trudniej się dogadać. PiS od początku "jedzie" na mentalności Polaków, a przede wszystkim na zawiści i zazdrości. "Dosyć się nakradł", "starczy mu tego dyrektorowania", "starczy mu przy korycie" - to takie polskie. Podjedź nowym autem do pracy to cię wszyscy rozliczą. Tylko, że to rozkłada nas jako naród i jako ludzi. W każdej korporacji kierownik średniego szczebla zarabia tyle co poseł lub minister. To naprawdę żadne pieniądze dla fachowca. A skoro już wybraliśmy to uszanujmy. I chodzić na wybory. To obowiązek jak posła z głosowaniem.

 23. 23
  +10
  ~ Cymbergaj
  Poniedziałek, 14.05

  Te wszystkie darmozjady poselskie powinny pracować za przysłowiową miskę zupy a nie pławić się w liksusach i korzystać z przywilejów.

 24. 24
  +5
  ~ JASNOWIDZ
  Poniedziałek, 14.05

  To nie koniec obniżki płac w parlamencie. Po nowym roku nastąpi druga obniżka płac o 50 procent , teraz ona będzie dotyczyć tylko posłów z opozycji za podskakiwanie na ulicach i wychodzenie z sali obrad .

 25. 25
  +12
  ~ księgowy
  Poniedziałek, 14.05

  Niezatapialna Elżbieta Gelert strajkuje w sejmie za nasze! Czy się stoi czy się leży 10 tysi się należy + biuro, obrywki i wycieczki

 26. 26
  +11
  ~ nieczuły
  Poniedziałek, 14.05

  Skoro Elżbieta uchyla się od pracy w sejmie może czas ją wypie....

 27. 27
  +6
  ~ Gienek
  Poniedziałek, 14.05

  ja tego piwa nie wypije bo nie jestem posłem nie stac mnie

 28. 28
  0
  ~ elblązanin
  Poniedziałek, 14.05

  złodzieje i aferzysci z PO płaczą!!!! a PIS nie bo pracują dla Polski a nie dla swoich pełnych portfeli .niektórzy z PO to nawet dorabiają prowadzać burdele,z Polski tez burdel zrobili

 29. 29
  +2
  ~ babcia
  Poniedziałek, 14.05

  Czy pensje w zakładzie GE na Stoczniowej u mojego wnusia też będą nizsze o 20 % ?

 30. 30
  +7
  ~ Bleeee
  Poniedziałek, 14.05

  I pomyśleć, że kiedyś w innych czasach w innych sytuacjach była to funkcja traktowana honorowo, a teraz zwykle koryto i nic wiecej

 31. 31
  +4
  ~ bilard
  Poniedziałek, 14.05

  Zaraz jak tylko PO lub Sld dostaną władzę natychmiast skompensują te haniebną krzywdę jaka spotkała posłów, PIS ich poprze bo jako przegrany nie będzie już zainteresowany.

 32. 32
  +10
  ~ po co nam to było
  Poniedziałek, 14.05

  Dzisiejsza Polska nie jest ani wolna ani suwerenna ani uczciwa ani sprawiedliwa. Mamy dużo więcej kacyków partyjnych i ich rodzin na utrzymaniu niż za PZPRu, garstkę obrzydliwie bogatych złodziei który w 25 lat dorobili się "ciężką pracą" niewiadomo jak i gdzie miliardów. Zaś krajem rządzi koteria znajomków którzy się zamieniają co jakiś czas intratnymi posadami i funkcjami, udają demokrację. Jak w tej demokracji pojawiają się nieposłuszni lub niesłusznego pochodzenia są likwidowani np Leper Janowski i wielu innych. Garnitur demokratów jest raz na zawsze ustalony i w wyborach nigdy nie pojawiają się ludzie przypadkowi lub nie sprawdzeni zaś wejściówka jest dziedziczna

 33. 33
  +5
  ~ przykre fakty
  Poniedziałek, 14.05

  "W poście posłanki Platformy Obywatelskiej czytamy, że wysłała zapytanie odnośnie oddania nagród przyznanych przez Beatę Szydło do 63 ministrów. "Odpisało 44. Spośród nich odpowiedzi, że nagrodę "odda" udzieliło 6. W tym o przekazaniu nagrody na Caritas poinformowało...2." PIS to parszywe niezdyscyplinowane bydło, porażka już po was idzie

 34. 34
  +7
  ~ budzik
  Poniedziałek, 14.05

  Panie prezesie dyscyplina w PIS jest w totalnej d.... Nie będzie drugiej kadencji z taką rozlazłą hołotą. Rozumiem kolano, ale są sprawy ważne i ważniejsze. Jak pan to zaniedbasz to już kolano nie będzie panu do niczego potrzebne. Będziesz się pan mógł leczyć już do śmierci

 35. 35
  +6
  ~ nie żartuje
  Poniedziałek, 14.05

  Jeżeli ministerialne warchoły z PIS nie przekażą nagród na caritas lub inne pomocowe cele to dni tej partii u władzy są policzone. Mamy już dość nierzetelnych pazernych chamów w polityce. Jeżeli PIS chce do nich dołączyć droga wolna ;)

 36. 36
  +2
  ~ jan-49
  Wtorek, 15.05

  niech nie placza posel to powinna byc funkcja spoleczna jak bylo kiedys a nie jak teraz ze tylko kasa kasa i nachapac sie jak najwiecej i kazdy z tych poslow robi przekrety zeby zarobic jak najwiecej bo co robi taki wilk czy krasulski w sejmie?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2018 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.