Czwartek, 30.05.2024, Imieniny: Joanna, Feliks, Ferdynand
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Zmiany w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa w Elblągu. "To już kolejny etap ograniczania rangi elbląskiego oddziału"

24.01.2018, 16:00:17 Rozmiar tekstu: A A A
Zmiany w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa w Elblągu. "To już kolejny etap ograniczania rangi elbląskiego oddziału"
Zdjęcie stanowi jedynie ilustracje do artykułu (fot. archiwum redakcji)

Od 1 stycznia br. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Elblągu  zaprzestał dyżurować całodobowo. - Taką decyzję podjęła dyrektor oddziału olsztyńskiego Centrum. To już kolejny etap ograniczania rangi elbląskiego oddziału – zaznaczył podczas dzisiejszej konferencji prasowej senator PO Jerzy Wcisła.


Co to oznacza w praktyce - To,  że 100-tysięcznym mieście, w którym funkcjonują dwa duże szpitale obsługujące subregion zamieszkały przez 200 tysięcy osób w sytuacjach zagrożenia życia po krew trzeba będzie jeździć do Olsztyna – podkreślił Jerzy Wcisła.


Zdaniem senatora taka sytuacja, mimo funkcjonowania banków krwi w szpitalach, radykalnie obniża poziom bezpieczeństwa mieszkańców miasta i regionu.

 

Krew  zwykle jest potrzebna nagle, w różnych porach doby i w nieprzewidywalnych ilościach. Poza tym, ta decyzja zaowocuje dodatkowymi kosztami związanymi z transportem krwi w obie strony. Najpierw krew pobrana od dawców będzie wywożona do Olsztyna, później – w trybie alarmowym – będzie przywożona ponownie do Elbląga. Dodam, że w Elblągu dziennie oddaje krew średnio 20 dawców. Rocznie od 600 osób pozyskuje się ok. 5 tysięcy jednostek krwi 

- zaznaczył.


Jerzy Wcisła zwrócił się do Ministra Zdrowia  Łukasza Szumowskiego  o zweryfikowanie decyzji dyrektora Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie. - Liczę, że uwzględniwszy racje elbląskich służb medycznych oraz niepokój społeczny, jaki ta decyzja wywołała, Minister spowoduje  przywrócenie całodobowych dyżurów i właściwej rangi elbląskiemu centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa – mówił senator.


Temat ten został także poruszony w Sejmie przez posłankę Elżbietę Gelert. - Dotychczasowy system pracy Terenowego Oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Elblągu gwarantował dostęp do prawie wszystkich składników krwi, oprócz koncentratu krwinek płytkowych, dzięki czemu zapewnione było bezpieczeństwo pacjentów na wypadek masywnych krwawień. W takich przypadkach szpitalne Banki Krwi nie są wstanie zgromadzić takiej ilości krwi i jej składników, aby zagwarantować pomoc wielu potrzebującym pacjentom naraz. Zmiana organizacji pracy w Terenowym Oddziale w Elblągu będzie niebezpieczna dla życia i zdrowia pacjentów i uciążliwa dla funkcjonowania elbląskich szpitali w zakresie leczenia krwią – podkreśliła.


Elżbieta Gelert zwróciła uwagę na jeszcze jeden ważny aspekt tej sytuacji.

Zbyt duża ilość nagromadzonej krwi i jej składników w szpitalnych Bankach Krwi może doprowadzić do ich zmarnowania ze względu na termin ważności. Nie ma możliwości przewidzenia ile preparatów będzie potrzebnych w dany czasie

- dodała posłanka.

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 6

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (19)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +6
  ~ propozycja
  Środa, 24.01

  A gdyby to sprywatyzować, to wtedy mogłoby być całodobowo? Do czego to zmierza?

 2. 2
  +6
  ~ czarna
  Środa, 24.01

  jaki fajny pan na zdjęciu

 3. 3
  +9
  ~ wist
  Środa, 24.01

  Nawet i w oddawanie krwi się nam / Olsztyn / wtrąca i wie lepiej, ile nasze szpitale potrzebują. A co na to wojewoda, który z Elbląga pochodzi? Rząd szuka oszczędności, ale chyba nie kosztem oddawania krwi i to przez dawców honorowych? A p. Wróblewskiego to nie interesuje, czym inny zajęty?

 4. 4
  +11
  ~ Elbląg do Pomorza
  Środa, 24.01

  Gdzie jest marszałek i wojewoda co???? Teraz jak chodzi i o Elbląg to milczą. Czyli popierają olsztyn. Wstyd.

 5. 5
  +12
  ~ Obłuda
  Środa, 24.01

  Macie dwa równorzędne miasta wyzyskiwani Elbląg i pijawke bagienna.

 6. 6
  +12
  ~ MAŁY
  Środa, 24.01

  KOLEJNY SILNY ARGUMENT -ELBLĄG DO POMORZA! NATYCHMIAST!!!

 7. 7
  --1
  ~ anonim
  Środa, 24.01

 8. 8
  +9
  ~ rafik
  Środa, 24.01

  Żądamy zmiany tej decyzji!!!

 9. 9
  +9
  ~ szuwarek bagienny
  Środa, 24.01

  Ciekawe kiedy wojewoda olsztyński cofnie prawa miejskie wsi Elbląg

 10. 10
  +11
  ~ michal $
  Środa, 24.01

  Elblag chce do Pomorskiego laczy nas duzo z Trojmiastem a nie z ta melina olsztynem przez male o , kiedy skoncza robis s 7 zrobcie referendum w tej sprawie

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0316581726074