Środa, 16.06.2021, Imieniny: Alina, Aneta, Justyna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Wyróżniono tych, którzy krwi oddali najwięcej - zobacz zdjęcia

25.11.2017, 12:00:36 Rozmiar tekstu: A A A
Wyróżniono tych, którzy krwi oddali najwięcej - zobacz zdjęcia
Fot. Ryszard Biel

Krew spełnia wiele istotnych zadań, mających na celu podtrzymanie procesów życiowych. W krwioobiegu dorosłego człowieka krąży jej ok. 5-6 litrów. Jest potrzebna nie tylko ofiarom wypadków, ale także osobom cierpiącym na wiele poważnych chorób. Zapotrzebowanie na krew ciągle rośnie. Niestety ilość dawców nie wzrasta wprost proporcjonalnie do zapotrzebowania. Zarząd  Oddziału   Rejonowego   Polskiego   Czerwonego   Krzyża   w   Elblągu  zorganizował wczoraj (24 listopada) spotkanie z okazji obchodów Dnia Honorowego Krwiodawstwa, by wyróżnić tych, którzy tej krwi oddali najwięcej.


Uroczystość rozpoczął prezes oddziału regionalnego PCK w Elblągu – Marek Jarosz. Po oficjalnych przemówieniach wręczono odznaczenia. Oznakę honorową PCK II stopnia otrzymał Jan Pługowski – członek Polskiego Czerwonego Krzyża, który oddał honorowo ponad 10 litrów krwi pełnej.

Oznaką III stopnia wyróżnieni zostali: Katarzyna Zapolska – członek Polskiego Czerwonego Krzyża, opiekun Szkolnego Koła PCK, Jan Lemierski – prezes Klubu HDK PCK w Lisowie (oddał honorowo ponad 30 litrów krwi), Lech Bednarek – członek PCK (oddał ponad 41 litrów krwi), a także Aneta Jaszczuk – członek PCK (oddała ponad 15 litrów krwi).

Przyznano także odznaki IV stopnia, które trafiły do: Krzysztofa Kraszewskiego – członek CPCK (oddał ponad 12 litrów krwi), Jolanty Iwańczuk – wolontariuszki PCK, Anny Kroczyk – członkini PCK i Klubu HDK PCK „Kropelka” w Braniewie, Agnieszki Majewskiej – członkini PCK (oddała ponad 9 litrów krwi), Michała Obolewicza – członka PCK (oddał ponad 8 litrów krwi), Marka Ptaka – członka PCK (oddał ponad 9 litrów krwi) oraz Krzysztofa Stodulskiego – prezesa Klubu HDK PCK przy Komendzie Powiatowej Policji w Braniewie (oddał ponad 46 litrów krwi)

Wręczono także odznaki „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi”, którą dostali: Jerzy Pędzisz, Michał Starzyński, Przemysław Kierkowski, Robert Rokita i Krystian Sawczuk.

W Turnieju „Młoda Krew Ratuje Życie” Zespół Szkół inżynierii Środowiska i Usług zajął i miejsce. Drugie zaś Zespół Szkół Techniczno- Informatycznych. Wczorajszą uroczystość wykorzystano, by wręczyć ich zasłużone statuetki.

Podsumowano także letnią akcję „wakacyjna kropla krwi”. Nagrody dla najaktywniejszych honorowych krwiodawców dostali: Kazimierz Adamski i Andrzej Trusewicz, a wyróżnienia – Klub HDK PCK przy 9 Brygadzie Kawalerii Pancernej w Braniewie i Klub HDK PCK przy Komendzie Miejskiej Policji w Elblągu.

Uczniowie trzech elbląskich szkół pokazali wykazali się honorowym oddawaniem krwi. Podziękowania trafiły na ręce: Katarzyny Nasiłowskiej z ZSIŚiU (oddała 1.350 ml krwi), Sylwestra Wróblewskiego z ZSIŚiU (oddał 1.800 ml krwi), Rafała Zaręby z ZSIŚiU (oddał 1.800 ml krwi), Dominika Kamińskiego z ZST (oddał 2.250 ml krwi), Damiana Kondraczuka z ZST (oddała 1.800 ml krwi), Patryka Kozioł z ZST (oddał 1.800 ml krwi), Konrada Tumińskiego z ZST (oddał 1.800 ml krwi), Jakuba Orlikowskiego z ZST (oddał 1.800 ml krwi), Andrzeja Chwoszcz z ZSZ nr 1 (oddał 1350 ml krwi).

Podczas wczorajszej uroczystości przyznano także statuetki i wyróżnienia Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Okręgowego w Olsztynie dla szkół, które wykazały się w akcji „Gorączka złota”.

Nie zapomniano także o najaktywniejszych zasłużonych honorowych dawców krwi z Elbląga. Nagrody rzeczowe przyznano Jackowi Grzebykowi i Wisławowi Turskiemu, który otrzymał także statuetkę za zasługi na rzecz Polskiego czerwonego Krzyża od Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Okręgowego w Olszynie.

Warto pamiętać, że…

Krew mogą oddawać kobiety i mężczyźni w wieku od 18 do 65 lat. Kobiety co trzy miesiące, mężczyźni – co dwa. W ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi należy wypić ok. 2 litrów płynów (wodę mineralną lub soki).

Powinno być się wyspanym i co najmniej 24 godziny przed oddaniem krwi należy usunąć z jadłospisu tłuszcze pochodzenia zwierzęcego oraz orzeszki ziemne, ciasta kremowe oraz potrawy ostro przyprawione. Co najmniej godzinę przed zabiegiem nie można palić papierosów.

Jeśli jest się przeziębionym lub przyjmuje się leki automatycznie wyklucza to przyszłego dawcę. Ważne jest, by wychodząc z domu, sprawdzić, czy ma się ze sobą dowód osobisty – bez niego nie można oddawać krwi.

Jeśli chcesz pomóc zgłoś się do elbląskiego Punktu Krwiodawstwa mieszczącego się przy ul. Bema 80. Więcej informacji na stornie www.oddajkrew.pl

 

 

  

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Galeria / Krwiodawcy ( zdjęć 36 )
Dodano: 2017-11-25 | Fot. Ryszard Biel  
0

Komentarze do artykułu (12)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +4
  ~ Tutu
  Sobota, 25.11

  Pomożemy, jeśli krew zostanie w Elblągu a nie olsztyn zabierze do siebie.

 2. 2
  --1
  ~ Zdjęcie
  Sobota, 25.11

  Sami emeryci na stolkach, ten za stołem wnuków nie ma czy taki pazerne na kasę. Chyba emeryturę ma.

 3. 3
  +3
  ~ Wychowawca
  Sobota, 25.11

  Rafał gratulacje!!!

 4. 4
  0
  ~ wxe
  Sobota, 25.11

  Brak profeski dziennikarskiej, tytuł wprowadza w błąd, wyróżniono "członków". Można oddać 100 litrów i uznania nie będzie, trzeba być członkiem : )

 5. 5
  0
  ~ Ploterek
  Sobota, 25.11

  Dokładnie,.wyróżniono członków. Trochę nie rozumiem tych stopni. Myślałem że są trzy: za 6 litrów, 12 i 18. A tu odznaczenia za oddanie ponad 10, dziwne..... Ja dostałem za oddanie 6 i 12 litrów. Za 10 nikt mi nic nie dał.

 6. 6
  +3
  ~ Wszechobecny " lans "
  Sobota, 25.11

  Otwieram lodówkę , a tam ...specjalista od Mieszka I .

 7. 7
  +2
  ~ blood
  Sobota, 25.11

  Proszę o informację, czy nie będąc członkiem PCK też mam szansę na nagrody i udział w takiej uroczystości. Oddałem już 9 litrów krwi pełnej.

 8. 8
  +3
  ~ strażak
  Sobota, 25.11

  a ja oddałem ponad 20 litrów krwi i nie trzymałem wyróżnienia. Zostanie krwiodawcą obligatoryjnie powinno być z członkostwem PCK.

 9. 9
  +1
  ~ Krwiodawca
  Sobota, 25.11

  Oddawanie krwi jest honorowe i za to nie dostaje się medali. Krwiodawcą zasłużonym III stopnia zostaje się po oddaniu kobieta 5 a mężczyzna 6 litrów krwi, II po 10 i 12, a I st. po 15 i 18l. mężczyzna. Medale zostały wręczone za zasługi w PCK i tylko dla członków PCK. Natomiast praca w PCK jest społeczna i żaden z członków zarządu nie dostaje za to ani grosza, wręcz przeciwnie sam finansuje wszystkie wyjazdy po całym województwie. Dlatego zamiast oczerniać innych lepiej samemu zacząć służyć ludziom potrzebującym, bo PCK to nie tylko krwiodawstwo ale też opieka nad starszymi, chorymi i ubogimi ludzi. Przy okazi bardzo dziękuję wszystkim działaczom PCK.

 10. 10
  +1
  ~ blood
  Sobota, 25.11

  W materiale jest mowa o odznakach IV stopnia - za 24 litry? O zasługach dla PCK nie ma w artykule mowy, są tylko podawane ilości krwi, czasami dość małe. Niewiele z tego rozumiem. Zgadzam się z opinią @strażak że oddawanie krwi powinno być tożsame z członkostwem w PCK. Było by znacznie czytelniej i przejrzyściej

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.