Środa, 16.06.2021, Imieniny: Alina, Aneta, Justyna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Paliwo za krew. RCKiK znalazło sposób na znalezienie krwiodawców z rzadkimi grupami?

02.06.2017, 16:00:10 Rozmiar tekstu: A A A
Paliwo za krew. RCKiK znalazło sposób na znalezienie krwiodawców z rzadkimi grupami?

W bankach krwi brakuje tej grupy 0 Rh - i B Rh -. Osoby, które mają taką grupę i zdecydują się oddać krew, mogą liczyć na podziękowanie w formie karty na zakup paliwa. - To 25 złotych, więc to nie jest jakieś szaleństwo. Krwiodawstwo to nadal głównie dar serca, dar niezwykle potrzebny - mówi Barbara Słodownik, kierownik z elbląskiego oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie.

Grupy 0 Rh - i B Rh - należą do rzadko występujących. To ich najczęściej brakuje w bankach krwi. Tak jest właśnie teraz. Stąd apel do krwiodawców.

Co do jednego jednak nie ma wątpliwości. Krew to dar niezwykle ceny i niezwykle potrzebny. Tym bardziej teraz i w okresie wakacyjnym, kiedy dochodzi do wielu wypadków. Już w tym miesiącu mieliśmy sytuację, zresztą nie tylko my w Elblągu, kiedy tej krwi „ujemnej” brakowało. Latem krwi potrzeba więcej niestety krwiodawców jest mniej, głównie ze względu na przerwę w nauce, urlopy. Dlatego zachęcamy elblążan, a także turystów, którzy odwiedzają Elbląg, aby nie zapominali o nas. Krew można oddać również podczas wypoczynku. Nie trzeba mieć badań, wystarczy dowód osobisty

- wyjaśnia Barbara Słodownik.

Krwiodawcy na specjalne profity nie mogą liczyć. Teraz jednak cześć z nich czeka niespodzianka.

Nawet  słodycze, które dostają od nas to nie prezent, ale ekwiwalent kaloryczny, który ma pozwolić im uzupełnić kalorie. Teraz jednak część z krwiodawców, ci z grupą krwi O Rh - i B Rh - mogą liczyć na kartę na zakup paliwa. Jej wartość to jednak 25 złotych, więc też nie ma jakiegoś szału. Może to jednak zachęci, przypomni o idei oddawania krwi

- dodaje kierownik oddziału RCKiK.

W Elblągu krew można oddać w Oddziale Terenowym RCKiK, przy ul. Bema 80 (tel. 55 235 22 13). Rejestracja prowadzona jest od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7.30 do 12.

Proces oddania krwi został tak opracowany, by w sposób szybki, a zarazem bezpieczny dla dawcy pobrać krew. Sprzęt do poboru krwi jest jednorazowy a miejsce, wkłucia jest odkażane.

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (4)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ AB Rh+
  Piątek, 02.06

  Czuję cię dyskryminowany ;-)

 2. 2
  --3
  ~ Elka
  Piątek, 02.06

  Jak to bez badan? Przecież nie wszyscy mogą być dawkami. Taka niezbadane krew jest dana innym?

 3. 3
  +6
  ~ Anonim
  Piątek, 02.06

  Elka, przed pobraniem krwiodawca wypełnia ankietę dotycząca jego stanu zdrowia, stylu życia i innych, a następnie pobierana jest mała ilość krwi, żeby ocenić stężenie hemoglobiny we krwi. Z wypełniona ankieta i wynikiem idzie na konsultacje do lekarza w tym samym budynku. Następnie lekarz ocenia jego zdolność do oddania krwi i kieruje do tego lub dyskwalifikuje. Jeżeli okaże się w badaniu, że dawca jest obciążony ryzykiem posiadania zakażeń przenoszonych z krwią, jest dyskwalifikowany. Po pobraniu krwi, jest ona transportowana do odpowiednich ośrodków i badana na obecność zakazen/chorób, które mogłyby zaszkodzić biorcy. Tylko zdrowa krew trafia do biorcow :)

 4. 4
  +1
  ~ podpis
  Sobota, 03.06

  Badają na WZW C i B, HPV, HIV, AIDS, i inne choroby w twoich snach. Dla zainteresowanych http://www.rckik.zgora.pl/article,pl,68,cennik_krwi__skladnikow_krwi_i_uslug_na_rok_2017.html http://krwiodawstwo.kalisz.pl/informacje-dla-szpitali/cennik/

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.