Niedziela, 14.07.2024, Imieniny: Stella, Bonawentura, Marcelin
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Nasze miasto straci na Przekopie? „Nadal nie ma żadnej koncepcji na elbląski port”

09.01.2018, 11:16:52 Rozmiar tekstu: A A A
Nasze miasto straci na Przekopie? „Nadal nie ma żadnej koncepcji na elbląski port”
Fot. Archiwum redakcji

-  Mamy zapewnienie, że do 2022 r. ma być zrealizowana inwestycja Kanału przez Mierzeję Wiślaną. Trzymam  za to kciuki, chociaż wątpię, że rząd PiS-u się z tej obietnicy wywiąże. Niemniej jednak znowu powracamy do tematu inwestycji w elbląskim porcie – mówił podczas wczorajszej konferencji prasowej poseł PO Jacek Protas.

W czym tkwi problem? Poseł obawia się, że elbląski port nie zostanie w porę przygotowany na to, by mogły wpływać do niego większe statki.

Ważna jest przebudowa podejścia do portu w Elblągu, obrotnica, bo te większe jednostki się tu w żaden sposób nie obrócą bez specjalnego sprzętu czy odpowiedniego miejsca. Nadal nie ma żadnej koncepcji na to czy, kiedy i za jakie pieniądze te inwestycje będą realizowane

– podkreślał Jacek Protas.

Poseł zwrócił się do Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej o podjęcie działania, by te inwestycje zostały zrealizowane. - Parlamentarzyści z Warmii i Mazur po raz kolejny zgłosiliśmy poprawkę do budżetu państwa po to, by zostały przeznaczone środki przynajmniej na dokumentacje  przygotowującą te inwestycje – mówił Jacek Protas.

Dziś rozpocznie się debata budżetowa, która pokaże, czy środki na ten cel zostaną uwzględnione w budżecie. - Zobaczymy, jak zachowa się PiS  - dodał poseł.

-  PiS ogłosił w październiku ub.r., że Kanał ma być zbudowany w 2022 r. (…) Jerzy Wilk będąc prezydentem Elbląga mówił, że Elbląg nie może czekać do 2020 i Kanał trzeba wybudować szybciej. No to mamy szybciej, zamiast przed 2020 mamy 2022 r. - stwierdził senator PO Jerzy Wcisła.

Senator również obawia się o przyszłość elbląskiego portu.

Rosjanie mówili wyraźnie, że mają jednostki, które mają przewozić po 2 tys. ton. Te jednostki nie mogą wpłynąć do Elbląga, bo zalew jest za pływki, a w naszym porcie te barki nie obrócą się

– podkreślił Jerzy Wcisła.

Wybudowanie Kanału bez zbudowania w Elblągu obrotnicy będzie, daniem parlamentarzystów PO, zgubne dla naszego miasta. - To nie będzie miało żadnego sensu, bo te barki i tak do Elbląga nie wpłyną – dodał Jerzy Wcisła. - Jeśli rząd podejmuje decyzję o wybudowaniu Kanału i w tym samym czasie mówi, że ten Kanał pozwoli  przewieść 3,5 ton rocznie, a jednocześnie wyrzuca z programu rewitalizacji dróg wodnych - Wisłę i Międzynarodową Drogę Wodną E-70, na której leży port w Elblągu, to to jest kompletny bezsens. To  jest budowanie autostrady bez zjazdu.

7  lutego br. ma odbyć się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu Rozwoju Dróg Wodnych. - Zajmiemy się m.in. priorytetami, które rząd określił w budowie dróg transportowych i tej decyzji, którą podjęto 12 grudnia, a ujawniona została w internecie 15 grudnia. Czas na konsultacje kończył się przed Wigilią, czyli kompletnie nie było szans na konsultacje. Mam nadzieję, że rząd się opamięta i przywróci Wisłę i DW-70, bo budowanie takiej strategii, jak to robi PiS, nie ma najmniejszego sensu – zaznaczył Jerzy Wcisła. 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 6

%16.7 %83.3


Komentarze do artykułu (27)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +28
  ~ Xmass
  Wtorek, 09.01

  Masa szkolnych błędów bijacych po oczach: przewiesc? Zalew za plywki? To tylko niektóre. Osoba to pisząca powinna zastanowić się poważnie nad zmiana zawodu.

 2. 2
  +15
  ~ Xmass
  Wtorek, 09.01

  Masa szkolnych błędów bijacych po oczach: przewiesc? Zalew za plywki? To tylko niektóre. Osoba to pisząca powinna zastanowić się poważnie nad zmiana zawodu.

 3. 3
  +7
  ~ Kasper
  Wtorek, 09.01

   

 4. 4
  +7
  ~ wasyl
  Wtorek, 09.01

  Won z nimi, jak oni mają jeszcze czelność pokazywać swoje gęby zakazane. !!!! Że też nie mają za grosz honoru.

 5. 5
  +20
  ~ zxcv
  Wtorek, 09.01

  i dlaczego ten Protas nie ma przedstawionych zarzutów za lotnisko i termy. Tyle kasy wywalonej w błoto. A ten nierób Wcisła niech spieprza gdzie pieprz rośnie

 6. 6
  +15
  ~ Prorok Igor
  Wtorek, 09.01

  Pamiętam, a było to nie tak dawno podczas przerwy na sejmiku województwa poświęconemu turystyce wówczas dzisiejszy poseł entuzjasta przekopu dziwił się i wywracał oczami, że przekop jest niepotrzebny i nigdy do niego nie dojdzie...widać czasy i ludzie się zmieniają

 7. 7
  +12
  ~ bugi
  Wtorek, 09.01

  Łajdacy z PO nie od dziś wiadomo, że mówicie o przekopie dużo, bardzo dużo i tylko tyle wiadomo nie od dziśiaj że wasza partia nie chce przekopu, dlaczego więc szczujecie i robicie wredną robotę na rzecz naszego miasta jednoznaczna padła deklaracja z ust waszych lederów łajdacy dla naszego cudownego miasta nie zrobiliście nic, a dzisiaj mu jeszcze szkodzicie wasz duet protas - wcisło mniej niż zero

 8. 8
  --10
  ~ Boolle
  Wtorek, 09.01

  Przekop w obecnych warunkach ekonomicznych nie ma żadnego uzasadnienia. Decyzja o realizacji tej inwestycji posiada jedynie tło polityczne wymierzone w Federację Rosji. Port w Elblągu po przekopie nie zwiększy swych obrotów. Okoliczne tak z Polski czy innych państw nadbałtyckich odbiorą nam klientów. Poza tym wykonanie przekopu podniesie zagrożenie powodziowe Elbląga, a trudno też przewidzieć skutki zniszczenia środowiska, mogą być ogromne. Moim zdaniem lepiej odstąpić od wykonania tej inwestycji.

 9. 9
  +3
  ~ No nie
  Wtorek, 09.01

  Jak można być takim hip,,,, ta i za wzięty. PiS obiecał i przekopie A co wy peowcy zrobiliście. Elbląg za waszych rządów został upodlony i zdegradowany, co zapomniało się. A kto dawał wszystko na olsztyn i mazury, pieniądze. A resztki lub nic trafiali do Elbląga. Jeszcze głos zabiera jeden z drugim i ja trzy. Rządziliscie peowcy mogliście wszystko zrobić a teraz wykrzykujecie. Za donoszenie do UE na swój naród powinno się w wyp,,,, lic z polski. Poszli won to delikatnie określenie.

 10. 10
  --5
  ~ Do Kamili Jabłonowskiej
  Wtorek, 09.01

  Po co ten artykuł i po co promujecie tych lewaków

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.7048239707947