Piątek, 20.07.2018, Imieniny: Czeslaw, Hieronim, Fryderyk
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Nasze miasto straci na Przekopie? „Nadal nie ma żadnej koncepcji na elbląski port”

09.01.2018, 11:16:52 Rozmiar tekstu: A A A
Nasze miasto straci na Przekopie? „Nadal nie ma żadnej koncepcji na elbląski port”
Fot. Archiwum redakcji

-  Mamy zapewnienie, że do 2022 r. ma być zrealizowana inwestycja Kanału przez Mierzeję Wiślaną. Trzymam  za to kciuki, chociaż wątpię, że rząd PiS-u się z tej obietnicy wywiąże. Niemniej jednak znowu powracamy do tematu inwestycji w elbląskim porcie – mówił podczas wczorajszej konferencji prasowej poseł PO Jacek Protas.

W czym tkwi problem? Poseł obawia się, że elbląski port nie zostanie w porę przygotowany na to, by mogły wpływać do niego większe statki.

Ważna jest przebudowa podejścia do portu w Elblągu, obrotnica, bo te większe jednostki się tu w żaden sposób nie obrócą bez specjalnego sprzętu czy odpowiedniego miejsca. Nadal nie ma żadnej koncepcji na to czy, kiedy i za jakie pieniądze te inwestycje będą realizowane

– podkreślał Jacek Protas.

Poseł zwrócił się do Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej o podjęcie działania, by te inwestycje zostały zrealizowane. - Parlamentarzyści z Warmii i Mazur po raz kolejny zgłosiliśmy poprawkę do budżetu państwa po to, by zostały przeznaczone środki przynajmniej na dokumentacje  przygotowującą te inwestycje – mówił Jacek Protas.

Dziś rozpocznie się debata budżetowa, która pokaże, czy środki na ten cel zostaną uwzględnione w budżecie. - Zobaczymy, jak zachowa się PiS  - dodał poseł.

-  PiS ogłosił w październiku ub.r., że Kanał ma być zbudowany w 2022 r. (…) Jerzy Wilk będąc prezydentem Elbląga mówił, że Elbląg nie może czekać do 2020 i Kanał trzeba wybudować szybciej. No to mamy szybciej, zamiast przed 2020 mamy 2022 r. - stwierdził senator PO Jerzy Wcisła.

Senator również obawia się o przyszłość elbląskiego portu.

Rosjanie mówili wyraźnie, że mają jednostki, które mają przewozić po 2 tys. ton. Te jednostki nie mogą wpłynąć do Elbląga, bo zalew jest za pływki, a w naszym porcie te barki nie obrócą się

– podkreślił Jerzy Wcisła.

Wybudowanie Kanału bez zbudowania w Elblągu obrotnicy będzie, daniem parlamentarzystów PO, zgubne dla naszego miasta. - To nie będzie miało żadnego sensu, bo te barki i tak do Elbląga nie wpłyną – dodał Jerzy Wcisła. - Jeśli rząd podejmuje decyzję o wybudowaniu Kanału i w tym samym czasie mówi, że ten Kanał pozwoli  przewieść 3,5 ton rocznie, a jednocześnie wyrzuca z programu rewitalizacji dróg wodnych - Wisłę i Międzynarodową Drogę Wodną E-70, na której leży port w Elblągu, to to jest kompletny bezsens. To  jest budowanie autostrady bez zjazdu.

7  lutego br. ma odbyć się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu Rozwoju Dróg Wodnych. - Zajmiemy się m.in. priorytetami, które rząd określił w budowie dróg transportowych i tej decyzji, którą podjęto 12 grudnia, a ujawniona została w internecie 15 grudnia. Czas na konsultacje kończył się przed Wigilią, czyli kompletnie nie było szans na konsultacje. Mam nadzieję, że rząd się opamięta i przywróci Wisłę i DW-70, bo budowanie takiej strategii, jak to robi PiS, nie ma najmniejszego sensu – zaznaczył Jerzy Wcisła. 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 6

%16.7 %83.3


Komentarze do artykułu (27)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +28
  ~ Xmass
  Wtorek, 09.01

  Masa szkolnych błędów bijacych po oczach: przewiesc? Zalew za plywki? To tylko niektóre. Osoba to pisząca powinna zastanowić się poważnie nad zmiana zawodu.

 2. 2
  +15
  ~ Xmass
  Wtorek, 09.01

  Masa szkolnych błędów bijacych po oczach: przewiesc? Zalew za plywki? To tylko niektóre. Osoba to pisząca powinna zastanowić się poważnie nad zmiana zawodu.

 3. 3
  +7
  ~ Kasper
  Wtorek, 09.01

   

 4. 4
  +7
  ~ wasyl
  Wtorek, 09.01

  Won z nimi, jak oni mają jeszcze czelność pokazywać swoje gęby zakazane. !!!! Że też nie mają za grosz honoru.

 5. 5
  +20
  ~ zxcv
  Wtorek, 09.01

  i dlaczego ten Protas nie ma przedstawionych zarzutów za lotnisko i termy. Tyle kasy wywalonej w błoto. A ten nierób Wcisła niech spieprza gdzie pieprz rośnie

 6. 6
  +15
  ~ Prorok Igor
  Wtorek, 09.01

  Pamiętam, a było to nie tak dawno podczas przerwy na sejmiku województwa poświęconemu turystyce wówczas dzisiejszy poseł entuzjasta przekopu dziwił się i wywracał oczami, że przekop jest niepotrzebny i nigdy do niego nie dojdzie...widać czasy i ludzie się zmieniają

 7. 7
  +12
  ~ bugi
  Wtorek, 09.01

  Łajdacy z PO nie od dziś wiadomo, że mówicie o przekopie dużo, bardzo dużo i tylko tyle wiadomo nie od dziśiaj że wasza partia nie chce przekopu, dlaczego więc szczujecie i robicie wredną robotę na rzecz naszego miasta jednoznaczna padła deklaracja z ust waszych lederów łajdacy dla naszego cudownego miasta nie zrobiliście nic, a dzisiaj mu jeszcze szkodzicie wasz duet protas - wcisło mniej niż zero

 8. 8
  --10
  ~ Boolle
  Wtorek, 09.01

  Przekop w obecnych warunkach ekonomicznych nie ma żadnego uzasadnienia. Decyzja o realizacji tej inwestycji posiada jedynie tło polityczne wymierzone w Federację Rosji. Port w Elblągu po przekopie nie zwiększy swych obrotów. Okoliczne tak z Polski czy innych państw nadbałtyckich odbiorą nam klientów. Poza tym wykonanie przekopu podniesie zagrożenie powodziowe Elbląga, a trudno też przewidzieć skutki zniszczenia środowiska, mogą być ogromne. Moim zdaniem lepiej odstąpić od wykonania tej inwestycji.

 9. 9
  +3
  ~ No nie
  Wtorek, 09.01

  Jak można być takim hip,,,, ta i za wzięty. PiS obiecał i przekopie A co wy peowcy zrobiliście. Elbląg za waszych rządów został upodlony i zdegradowany, co zapomniało się. A kto dawał wszystko na olsztyn i mazury, pieniądze. A resztki lub nic trafiali do Elbląga. Jeszcze głos zabiera jeden z drugim i ja trzy. Rządziliscie peowcy mogliście wszystko zrobić a teraz wykrzykujecie. Za donoszenie do UE na swój naród powinno się w wyp,,,, lic z polski. Poszli won to delikatnie określenie.

 10. 10
  --5
  ~ Do Kamili Jabłonowskiej
  Wtorek, 09.01

  Po co ten artykuł i po co promujecie tych lewaków

 11. 11
  +17
  ~ Życie
  Wtorek, 09.01

  Lepiej napiszcie prawdę jakie to długi ma lotnisko szymany - ponad 26 mln zł . Tyle trzeba dopłacać do bankruta, jakim prawem. PiS to widzi i pozwala na te niegospodarnosc. Powinny konkretne osoby zmienia i nazwiska odpowiedzieć karne za źle podjęte decyzję :termy i lotnisko. I do pierdla i tam niech lansuje się.

 12. 12
  +9
  ~ Kat Na Idiotów
  Wtorek, 09.01

  Po prostu cudownie pan senator swoimi złotymi myślami kolejny raz mnie rozbawił „ Rosjanie mówili wyraźnie, że mają jednostki, które mają przewozić po 2 tys. ton. Te jednostki nie mogą wpłynąć do Elbląga, bo zalew jest za pływki, a w naszym porcie te barki nie obrócą się ” he he he to dopiero mnie ubawił, a czy te 800 tonowe dobrze się obracają, czy po stronie nabrzeża portu jest linia kolejowa i żuraw dżwigowy gotowe do rozładunku?! Inna sprawa, że statki rosyjskie, które mogą zabrać do 2000 tom mają zanurzenie od 2,8-3,5 metra czyja więc to wina, że nie jest zagwarantowany poziom wody w Zalewie Wiślanym gdzie średnia głębokość to 2,5 metra a rzece nie rzadko 1,5 metra wody?!

 13. 13
  0
  ~ ursus
  Wtorek, 09.01

  przeczytałem tytuł i odrazu wiedziałem że to wypociny jakiegoś POwskiego wichrzyciela. Powskie nieroby ***ziały w stołki i kradły przez 8 nikczemnych lat w historrii poslki. Teraz gdy PIS cos robi to wichrzyciele knują plują rzucaja kłody, donoszą do brukseli. np taki jurek motorowka, jezdzi co chwile do krynicy i szczuje tamtejsza ludność przeciwko przekopowi. zasponsorował nawet banery antyprzekopowe. to jest dopiero szuja.

 14. 14
  +7
  ~ A-Z
  Wtorek, 09.01

  Wystarczyło tylko tytuł przeczytać i od razu było wiadomo, kto to się tak lansuje. Panie Protas, niech robią niech kopią niech ludzie maja pracę, chociaż na okres tej inwestycji. Wy ludzie z kasą nie wiecie co to znaczy mieć netto 1500 -2000 na miesiąc. Jeżeli chodzi o port, to zapewne minie trochę czasu na przekop, a potem na pewno znajdą się ludzie z pieniędzmi i inwencją, w to trzeba wierzyć.

 15. 15
  +11
  ~ klik
  Wtorek, 09.01

  @ ursus ~chyba ci się coś nie coś pokręciło z tym donoszeniem, udajesz czy zapomniałeś kto i w jakich sprawach jeździł do Brukseli?

 16. 16
  +5
  ~ Jfdg
  Wtorek, 09.01

  PO rzadziło tyle lat i nic w tym temacie nie zrobiło, a jak się zbliżają wybory to się zrobiło wielkie poruszenie i jaki to Pan Protas ma pomysłu, a do tej pory siedział jak mysz pod miotłą

 17. 17
  --1
  ~ anonim
  Wtorek, 09.01

  Jestem za!Ta inwestycja to gwóźdz do trumny PiS :).Niech kopią a z umoczonych pieniędzy ukarać i za kraty wsadzić.Każdy inteligentny człowiek wie źe ta inwestycja to niewypał.

 18. 18
  --8
  ~ ursus
  Wtorek, 09.01

  klik: nie boj sie ,kazdego zdrajce polski predzej czy pozniej doczeka stryczek jak Marian Kowalski dojdzie do władzy. Zdrajcy polski beda wtedy uciekac w popłochu na białoruś i ukraine. jeden Powski oszołom niejaki nowak juz tam uciekł. zcekamy teraz cierpliwie na proces hanny gronkiewicz walc i jej meza. zlodziejskie malzenstwo teraz laskawie zwraca miliony ktore ukradlo. ale to sa male odsetki tego co nakradli przez lata nierzodow PO. Na miejscu PISu zatrudniłbym Powskich zlodzieji do szpadli i w ramach odkupienia rkary utworzylbym dla nich na mierzeji oboz w ktorym wieziowie za bułkę i kawałek kiełby z biedry ppracowaliiby za darmo. chetnie zobacze takiego protasa czy motorowke w pasiaku ze szpadlem w dloni

 19. 19
  +14
  ~ kovalski
  Wtorek, 09.01

  Elbląg nie potrafił odzyskać terenu po byłej Żegludze Gdańskiej i traci na tym co roku dużą kasę zamiast turystów i rejsów mamy w tym miejscu knajpę która latem wygląda latem w sezonie turystycznym wygląda jak obóz bezdomnych .

 20. 20
  0
  ~ ccc
  Wtorek, 09.01

  wciąż odkrywają znane prawdy na nowo. Może niech Rosjanie pływają tratwami one na ogólnie maja dużego zanurzenia

 21. 21
  +8
  ~ tywieszkto
  Wtorek, 09.01

  ursus-pozdrów turbana/i jego dromadera/

 22. 22
  +6
  ~ Elblążani
  Wtorek, 09.01

  Do Życie: jezeli cos jest bez sensu, przynosi straty a przy okazji znajduje sie pieniądze na sponsoring klub to Ile tam milionow poszlo na marne by na siłę uczynic olsztyniakow stolica wojewodztwa?! Jedyna pociecha jest to ze ile by w nich kasy nie wpąpowal to i tak z gów** bata nie ukrecisz.

 23. 23
  +4
  ~ zawsze za PO ale juz .....
  Wtorek, 09.01

  Panie protas moje pytanie.Co wy czyli PO PSL zrobiliście dla Elblązan i regionu ? Wielkie NICCCCCC wiec ucichnij waści

 24. 24
  +2
  ~ Opus
  Wtorek, 09.01

  Na miejscu Kaczyńskiego mając taką władze zaprzągł bym do kopania mierzeji właśnie protasa i wcisle jako niewolników. Kazałbym im kopać za miskę zupy szpadlami. Do pomocy sprowadzilbym im gelertowa. PIS rośnie w siłę i mam nadzieję że moje marzenie się ziści

 25. 25
  --3
  ~ EMERYT
  Wtorek, 09.01

  Jestem za przekopem, tylko dziwi mnie jedno, czemu teren portu jest od mostu kolejowego przy rzece Fisaewka do tzw piekarni w Nowakowie. komu to sluzy taki obszar portu, gdzie nie ma zadnego nabrzeza,. jest to tylko utrudnienie dla wedkarzy, ktorym zabrania sie polowow. Lepiej niech dzialaja na tym odcinku klosownicy, ktorych i tak nie brakuje. zakazy i tylko zakazy zadnego pomyslu na klusoli, wedkarz i tak zaplaci, za swoje hobby.

 26. 26
  +1
  ~ Ariel
  Wtorek, 09.01

  "Wybudowanie Kanału bez zbudowania w Elblągu obrotnicy będzie, daniem parlamentarzystów"...smacznego :)

 27. 27
  0
  ~ darek
  Środa, 10.01

  Maluszki pływające po Bałtyku mają draught 5.5-6.5 a te 4 m dla kanału to przejaw skrajnej nie kompetencji .Na rynku żeglugowym są jednostki o określonych parametrach można to sprawdzić marinetraffic.com

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2018 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.