Poniedziałek, 4.03.2024, Imieniny: Lucja, Kazimierz, Eugeniusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Jak w Elblągu leczymy choroby zakaźne? Chorzy wymagający natychmiastowej interwencji poczekają rok!

03.11.2017, 14:15:33 Rozmiar tekstu: A A A
Jak w Elblągu leczymy choroby zakaźne? Chorzy wymagający natychmiastowej interwencji poczekają rok!
Fot. Ryszard Biel
REKLAMA

Radny Ryszard Klim podczas październikowej sesji RM zwrócił uwagę na to, jak leczy się w naszym mieście choroby zakaźne. - Nie uwierzyłem chorym na boreliozę i WZW, wymagającym natychmiastowej interwencji lekarskiej, że poradnia zakaźna, na kolejne wizyty, przyjmie ich za rok. Choroby te wymagają stałego monitoringu. Sprawdziłem - rzeczywiście rok. I  nie jest to za przyczyną ofiarnego personelu oddziału zakaźnego - zaznaczył.

Oddział Zakaźny z Pododdziałem Hepatologicznym znajduje się w Szpitalu Miejskim. -  Zajmuje się on leczeniem wszystkich chorób zakaźnych, w tym przewlekłego zapalenia wątroby typu B i C, chorób odkleszczowych, wścieklizny i innych - mówił radny. - Choroby odkleszczowe i wirusowe zapalenia wątroby to niszcząca  plaga ostatnich lat. Długo można o nich nie wiedzieć.  Wirus C to kilkaset tysięcy chorych, ale również wielu nie wiedzących o chorobie; tak jak i o boreliozie. Chorych więc będzie przybywało. Borelioza 2015- 21 przypadków; 2016- 31. Wirus B w 2016- 22 przypadki; wirus C-14.

Potrzebę wprowadzenia zmian zauważył nie tylko radny.

Komisja doraźna RM  ds. łączenia szpitali podkreśliła konieczność usprawnienia pracy poradni zakaźnej, czyli skrócenia kolejek. Wskazano na kontrakt z NFZ i niewystarczającą obsadę, ale w okresie prac Komisji (czerwiec) na oddziale pracowało 4 lekarzy, a dzisiaj   aż  3. Dzień pracy na tle zakresu zadań oddziału musiałby się wydłużyć do co najmniej 48 godzin. Chyba już wiemy, skąd są kolejki

- podkreślił Ryszard Klim.

Gdzie tkwi problem? - Kontrakt z NFZ jest rzeczywiście  problemem. W oddziale zakaźnym leczy się ok. 120 chorych tylko  na wirusa C. Mają szanse na pokonanie choroby i przedłużenie życia. Są leki nowej generacji. Bardzo kosztowne. Stąd możliwość rocznego leczenia tylko 30 pacjentów - mówił radny.

Radny upatruje częściowe rozwiązanie w ogłoszonym konkursie dotyczącym chorób odkleszczowych (m.in. dot. działań zwiększających zgłaszalność na bazie badań profilaktycznych), w którym można pozyskać 1 mln 187 tys. zł.

- Dotacja to 95 %. Konkurs ważny dla nas. Czy my w nim w ogóle  uczestniczymy? - pytał radny Prezydenta Elbląga.

Ryszard Klim zwrócił się do Witold Wróblewskiego z prośbą o podjęcie  starań o zwiększenie obsady lekarskiej oddziału zakaźnego. - Tym  skrócimy o co najmniej  połowę oczekiwania na poradę - dodał. - W wielu poradniach oczekuje się kilka miesięcy.

Prezydent do tematu ma ustosunkować się na piśmie.


Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (27)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +19
  ~ były pacjent
  Piątek, 03.11

  Ja z podejrzeniem boreliozy czekałam na wizytę 11 miesięcy.Lekarz rodzinny przepisał antybiotyk, a do lekarza chorób zakaźnych poszłam, żeby ( na szczęście) stwierdził, że leczenie było prawidłowe i na chwilę obecną jestem zdrowa.

 2. 2
  +21
  ~ m.info.elbląg
  Piątek, 03.11

  Od stwierdzenia wirusaC do leczenia minęło ponad rok (2011 ) leczenie infereronemi ribawiryną . Nawrót choroby . Drugie leczenie (tymi samymi lekami co przy pierwszym leczeniu ) 2015 roku . Ponownie nawrót choroby . Obecnie jest listopad 2017 rok ja nadal czekam w kolejce na leczenie . W 2010 r moja wætroba była w nie najgorszym stanie Teraz w2017 r .mam sztywność wątroby ,włóknienie wątroby F 3-4 w skali Metarrir

 3. 3
  --7
  ~ eWA ..............
  Piątek, 03.11

  ZA 8 - LETNICH RZĄDÓW MAFII - PO NIKT TAK NAS DONOŚNIE NIE INFORMOWAŁ , WIELKA SZKODA ...........

 4. 4
  +20
  ~ Machupichcę
  Piątek, 03.11

  Polki i Polacy, za 8-letnich czasów rządów mafii ... bla bla bla . Wtedy przynajmniej lekarzy nie ubywało, a najgorsze dopiero się zbliża w świetle reflektorów nowego ustroju i dobrobytu

 5. 5
  +39
  ~ Minus
  Piątek, 03.11

  I znowu brawo panie Klim. Dlaczego pozostali radni zajmują się w większości przyziemnymi sprawami. Wystarczy porozmawiać z mieszkańcami tak jak pan to robi.Czekamy na efekty, oby nie takie jak z Epec.Pan Wróblewski milczy, ale jak długo.

 6. 6
  +9
  ~ Toxo
  Piątek, 03.11

  Ja lecze sie na toxoplazmoze ciezarnych od maja i zeby lekarz zobaczyl wyniki trzeba czekac minimum 2 tygodnie gdzie antybityk jest niezbedny do prawidlowego rozwoju dziecka w zyciu plodowym. A w rodzinie mam osobe ciezko chora ze zniszczona watroba i bialaczka - termin wizyty sierpien 2018 o ile jeszcze bedzie z nami.

 7. 7
  +8
  ~ Do Toxo
  Piątek, 03.11

  Od tego roku kobiety w ciąży mają pomóc medyczna bez kolejki, a na specjalistę mogą czekać do 7 dni. Proszę poczytać w internecie i może uda się Pani coś przyspieszyć

 8. 8
  +28
  ~ olaf
  Piątek, 03.11

  miło mieć takiego radnego jak Pan Klim, szkoda ,ze ze jest pan prawie jednostką i to jeszcze zwalczaną ale pozdrawiam i poruszył Pan temat nader ważny i bardzo na czasie ! oby tak dalej

 9. 9
  +12
  ~ byla chora
  Piątek, 03.11

  dla chorych z wirusem wzw c proponuje odpuscic czekanie na rewelacyjne leki,ratujace zycie,zakupic leki z Indii, za cene duuuuzo nizsza niz leki amerykanskie,pomoc sobie. Tu nie ma na co czekac,swiata nie zmienimy, a mozliwosci sa, w calej Polsce jest taka sama sytuacja jak w Elblagu,trzeba walczyc i szukac rozwiazan!!!!

 10. 10
  +14
  ~ Racja
  Sobota, 04.11

  Zdjęcie w artykule i to o czym napisano pokazuje w jaki zadupiu musimy mieszkać , żyć, leczyć się. Czy jest niemoc w tym by Elbląg był równorzednym miastem z Olsztynem w lecznictwie i nie tylko czy nakaz. Obiekty ruiny, kontrakty z łaski lub przymusowa jadą do olsztyna by tam się leczyć bo Elbląg to szkoda pisania.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0049350261688