Piątek, 23.02.2018, Imieniny: Romana, Izabela, Damian
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Radni ostrzegali przed tragedią. „Gdyby się nas posłuchano nie doszłoby do tego wypadku"

10.09.2017, 15:00:52 Rozmiar tekstu: A A A
Radni ostrzegali przed tragedią. „Gdyby się nas posłuchano nie doszłoby do tego wypadku"
Fot. Ryszard Biel

Ponad dwa miesiące temu Komisja Spraw Społecznych i Samorządowych zwróciła się do Prezydenta Miasta z wnioskiem o dokonanie przeglądu skrzyżowań i przejazdów rowerowych pod kątem bezpieczeństwa. Radny Robert Turlej nie może zrozumieć, dlaczego do tej pory tego nie zrobiono. - Może gdyby się nas posłuchano nie doszłoby do wypadku z udziałem rowerzysty - zaznaczył Robert Turlej.


W środę, 6 września, na ul. Browarnej doszło do wypadku. 43-letni rowerzysta uderzył w samochód wyjeżdżający na skrzyżowanie ul. Krakusa z ul. Browarną. - To miejsce było bardzo niebezpieczne. Skrzynka bardzo mocno ogranicza widoczność. Nie rozumiem, dlaczego od razu przy inwestycji nie postawiono tam luster – stwierdził Robert Turlej, przewodniczący Komisji Spraw Społecznych i Samorządowych.

Członkowie Komisji chcieli, by dokonano przeglądu wszystkich skrzyżowań, przejść dla pieszych i przejazdów rowerowych pod kątem dostatecznej widoczności.
 
Komisja Spraw Społecznych i Samorządowych zwracała się z pilną prośbą o przegląd wszystkich skrzyżowań. Nie zrobiono tego. Może gdyby się nas posłuchano nie doszłoby do wypadku z udziałem rowerzysty
 
– podkreślił Robert Turlej.

A takich niebezpiecznych miejsc, zdaniem radnych, w Elblągu nie brakuje. - Zdarza się, że w wielu miejscach przy skrzyżowaniach istnieje dodatkowa infrastruktura np. skrzynki elektryczne, wysokie żywopłoty, które znacznie ograniczają widoczność. Kierowca bądź pieszy lub rowerzysta nie są wówczas dostatecznie widoczni – zaznaczył. Robert Turlej. - Poza tym należy pilnie przygotować projekt zwiększenia bezpieczeństwa na bardzo niebezpiecznym przejściu dla pieszych przy al. Grunwaldzkiej. W tym miejscu dochodzi do wielu niebezpiecznych sytuacji i potrąceń.

Prezydent Elbląga, Witold Wróblewski przyznał, że problem nie jest mu obcy. - W trakcie bieżącej pracy Departamentu Zarząd Dróg przyjmowane są zgłoszenia o takich utrudnieniach. W trakcie objazdów terenowych pracowników DZD zauważone nieprawidłowości są również na bieżąco zgłaszane do zarządców terenów. Wiele bowiem nasadzeń, które ograniczają widoczność rośnie poza pasem drogowym – stwierdził.

Najczęściej ten problem zauważany jest na osiedlu Metalowców. - Z dotychczasowych doświadczeń wiem, że problem ograniczonej widoczności w obrębie skrzyżowań niejednokrotnie wynika z powodu braku dbałości o zieleń średnia i wysoką, która rośni np. poza pasem drogowym na terenach prywatnych posesji, Jest to zjawisko dość nagminne, zwłaszcza w dzielnicach domków jednorodzinnych jak np. os. Metalowców, gdzie ten problem jest szczególnie widoczny – informuje Witold Wróblewski. - Mieszkańcy tej dzielny wiele lat temu dokonali samowolnie, przed własnymi posesjami na terenie pasów drogowych, nasadzenia żywopłotów. Dziś część z nich nie jest przycinana, a są też miejsca, gdzie taka sytuacja uniemożliwia pieszym korzystanie z chodników. Tu możemy tylko apelować o rozsądek.

Po czwartkowej sesji RM Robert Turlej spotkał się z wiceprezydentem Januszem Nowakiem.
 
Rozmawialiśmy o potrąceniu rowerzysty, które miało miejsce dzień wcześniej, aby w tym miejscu pilnie postawić lustro. Po moich staraniach rozpocznie się ewidencjowanie wszelkich niedoskonałości ścieżek rowerowych. W tym takich zagrożeń, jak przy Krakusa. Ja, Marek Kamm oraz pracownicy Zarządu Dróg, od przyszłego tygodnia będziemy robili przegląd wszystkich ścieżek rowerowych
 
– dodał Robert Turlej. 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (14)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +23
  ~ Elblążanka
  Niedziela, 10.09

  Podstawowa zasada, jeśli jest ograniczona widoczność to zwolnij albo wybierz inną drogę. Nie licz, że zawsze się uda.

 2. 2
  --4
  ~ !! ??
  Niedziela, 10.09

  Czyżby Turlej był ... " czarnym koniem " wśród kandydatów na Prezydenta miasta w 2018 r . ?

 3. 3
  +20
  ~ Ploterek
  Niedziela, 10.09

  Zobaczyć rowerzystę w lustrze? A to dobre, życzę powodzenia :D

 4. 4
  +5
  ~ Gaag
  Niedziela, 10.09

  Wystarczy zrobic ścieżkę w jednym kierunku i po sprawie.

 5. 5
  +21
  ~ Leon60
  Niedziela, 10.09

  Brakuje rozsądku świętym krowom zarówno cyklistom jak i kierowcom mądrości się nie kupi ale można nauczyć rozwagi kiedyś uczono przepisów ruchu drogowego w podstawówkach i małe dzieci wiedziały co robić na drodze i jak się zachować przynosiło to efekt w dalszych latach a teraz uczy się tylko jak machać kropidłem a reszta w opatrzonych boskiej

 6. 6
  +4
  ~ Elblągowicz
  Niedziela, 10.09

  Zapraszam na wyjazd ze Ślusarskiej w Giermków po obu stronach mądra osoba umiejscowiła parking i z obu stron stojące auta zasłaniają skutecznie wyjazd. Również "czekam" na tragedię!

 7. 7
  +3
  ~ Car
  Niedziela, 10.09

  Rowerzyści w Elblągu jeżdżą jak święte krowy, w wielu miejscach zamiast jechać ścieżką rowerową jeżdżą jezdnia albo z jezdni na przejście potem chodnik przejście jezdnia zachowują się nieprzewidywalne czemu policja ich nie karze. Rowerzysta ma obowiązek z ścieżki rowerowej korzystać jeżeli takowa jest a na modrzewinie w d*** mają niejednokrotnie jadąc po jezdni z dzieckiem na drugim rowerze...

 8. 8
  +3
  ~ kierowca
  Niedziela, 10.09

  Jadąc od pocztowej w kierunku robotniczej, browarnej i nowej, ktoś posadził krzuny, które też dobrze przysłaniają wyjeżdzających przez rondo bez nazwy w kierunku teatralnej. Sadziicie krzaki to dbajcie

 9. 9
  --1
  ~ opus
  Niedziela, 10.09

  do!! ??: tak pod warunkiem ze opusci partie ***ow,zdrajcow i zlodzieji czyli PO. a co do tematu to tez bardzo niebezpieczny jest wyjazd z blokow przy ogolnej 1a 1m. Tam kierowcy wyjezdzaja z za zywoplotu wprost na droge dla rowerow i sie przy tym wogole nie rozgladaja. raz sie wbilem tam w samochod, babka kupila mi nowy rower bo moj skasowala. urzedasu z UM powinni byc karani za takie buble i wsadzani do wiezien lub wieszani na szubienicach. projektuja te drogi rowerowe na odpie%$&^ol stwazajac zagrozenie dla zycia rowerzystow. ten kto projektowal sciezke rowerowa na ogolnej to jakis totalny imbecyl. sciezka wije sie jak waz z jednej strony chodnika na druga rowerzysci przez to wpadaja tam na pieszych. podajcie nazwisko s......a ktory to projektowal.

 10. 10
  +3
  ~ EuPi
  Niedziela, 10.09

  Gdyby to samochód potrącił, ale rowerzysta? Rowerzysci czasami zachowują sie tez jak swiete krowy, nie patrząc co sie dookoła dzieje. Szkolic rowerzystów.

 11. 11
  0
  ~ jan-49
  Niedziela, 10.09

  teraz jak poszkodowany w wypadku wezmie dobrego papuge to zaskarza miasto o wysokie odszkodowanie i miasto na bank przegra tak na skrzyzowanich nie mozna zastawiac widocznosci a jak wobel wiedzial i nic nie zrobil w tej sprawie to powinien poniesc za to odpowiedzialnosc

 12. 12
  +5
  ~ turban
  Niedziela, 10.09

  przed pszyszlymi wyborami proponuje zrobic czarna liste tych ktorzy juz w ratuszu byli. liste trzeba opublikowac w lokalnych mediach oraz przed lokalami wyborczymi tak aby ci durni wyborcy nie glosowali ciagle na tych samych nieudacznikow. I pod zadnym pozorem nie glosujcie na tego beznadziejnego prezydenta. Ten wypadek to wlasnie hihot losu dla wyborcow tych radnych nieporadnych i faceta udajacego prezydenta bo do tej pory temat sciezek rowerowych w elblagu to granda, tandeta i kicz. te ratuszowe glaby maja w dupie rowerzystow do tej pory nie wiedza co to jest droga rowerowa komu ma ona sluzyc i jak ma wygladac. jest w tym miescie wielu rowerzystow ktorzy moga sluzyc pomoca w projektowaniu drog rowerowych.

 13. 13
  +3
  ~ Kiedy ??
  Poniedziałek, 11.09

  Turlej w kółko te rowery , antypasy itp itd a co z zieloną falą , przecież przez te światła nie można poruszać się po mieście . Nic z tym nie jest robione od wielu lat .

 14. 14
  +2
  ~ xxx
  Poniedziałek, 11.09

  do EuPi: rowerzysta miał pierwszeństwo

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2018 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.