Sobota, 17.03.2018, Imieniny: Gertruda, Patryk, Zbigniew
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Darmowe podręczniki dla wszystkich, nowe dla części uczniów. Kiedy trafią do elbląskich szkół?

08.08.2017, 17:00:28 Rozmiar tekstu: A A A
Darmowe podręczniki dla wszystkich, nowe dla części uczniów. Kiedy trafią do elbląskich szkół?
Fot. Ryszard Biel

Ostro krytykowana przez wielu rodziców i nauczycieli reforma edukacji za niecały miesiąc będzie już faktem. Samorządy mają ostatnie tygodnie na przygotowanie szkół, rodzice na przygotowanie wyprawek szkolnych. Na jednym zaoszczędzą. W przyszłym roku szkolnym już wszystkie podręczniki do podstawówek będą darmowe.

Uczniowie, którzy idą jeszcze starą podstawą programową, z klas II, III i V, otrzymają podręczniki, które służyły poprzednim rocznikom. Pozostałe dzieci dostaną nowe podręczniki

- tłumaczy pracownica Szkoły Podstawowej nr 4 w Elblągu. 

Na wystawie mam "Elementarz", ale ten dawny, który ludzie kupują już tylko z sentymentu, aby pokazać swoim wnukom. Nie mam w sprzedaży podręczników do szkoły podstawowej. Wyjątkiem jest podręcznik do religii i nauki języków obcych, innych niż angielski. W tej chwili sprzedaje tylko podręczniki do szkół średnich. Bardzo ciężko na tym zarobić

- przyznaje pani Wanda, która sprzedażą podręczników zajmuje się od wielu lat.

W nowym roku szkolnym podręczniki finansowane z budżetu państwa otrzymają wszyscy uczniowie klasy 1-7 szkół podstawowych oraz uczniowie drugiej i trzeciej klasy gimnazjum. Nowe podręczniki szkoły wybierały z listy zatwierdzonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Przykładowo do IV klasy, która rozpocznie nauczanie zgodnie z nową podstawą programową, nauczyciele, tylko do samego języka polskiego do wyboru mieli kilka podręczników, między innymi z serii "Słowa z uśmiechem/Bliżej słowa", "Między nami", czy "Nowe Słowa na start! ". Szkoły dokonały wyboru wiele miesięcy temu, fizycznie jednak podręczników jeszcze nie mają.

- Podręczniki zamawialiśmy w czerwcu, teraz jeszcze musimy dokonać małej korekty zamówienia, bo przybyło nam uczniów. Książki powinny do szkoły trafić pod koniec sierpnia. Myślę, że tak będzie w większości szkół - słyszymy w SP nr4.

W województwie warmińsko-mazurskim, na podręczniki, przeznaczonych zostanie ponad 14 milionów złotych. W sierpniu zwróciliśmy się do organów prowadzących szkoły o zweryfikowanie informacji, które przesyłały nam w maju, chodzi o uwzględnienie aktualnych wyników rekrutacji. Czas na aktualizację mają od 21 sierpnia do 5 września. Niektóre samorządów już wcześniej wiedziała, jakie to będą kwoty i nic nie zmieniły. Do nich pieniądze są już przelewane. Pozostałe samorządy dostaną je niebawem

- wyjaśnia Barbara Antczak, dyrektor Wydziału Kształcenia, Wychowania i Opieki Kuratorium Oświaty w Olsztynie.Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2018 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.