Piątek, 23.02.2018, Imieniny: Romana, Izabela, Damian
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA LOKALNA

"Wszystko jest przygotowywane w pośpiechu". PO chce referendum w sprawie reformy oświaty

13.02.2017, 16:25:12 Rozmiar tekstu: A A A
"Wszystko jest przygotowywane w pośpiechu". PO chce referendum w sprawie reformy oświaty
Fot. Ryszard Biel

- Reforma edukacji spotkała się z protestami wielu środowisk, nie tylko dlatego, że zawiera wiele rozwiązań nieakceptowalnych dla tych środowisk, ale głównie dlatego, że wprowadzana jest bez konsultacji, z lekceważeniem innych argumentów, w sposób niedopracowany, zamiatając pod dywan wszelkie wątpliwości – w tym te, które mówią o kosztach reformy - tych edukacyjnych, które poniosą pokolenie współczesnych dzieci i finansowych, które poniosą przede wszystkim samorządy – mówił senator Jerzy Wcisła podczas zwołanej dzisiaj konferencji prasowej.

Politycy PO zapowiedzieli, że będą zbierać podpisy pod deklaracją na rzecz przeprowadzenia ogólnokrajowego referendum z inicjatywy obywateli w sprawie reformy systemu oświaty. Podpisał się pod nią już m.in. Związek Nauczycielstwa Polskiego, Platforma Obywatelska,  Nowoczesna, PSL, Razem, Inicjatywa Polska, Krajowe Porozumienie Rodziców i Rad Rodziców, Społeczne Towarzystwo Oświatowe, Krajowe Forum Oświaty Niepublicznej oraz OPZZ.

 

Zbieramy podpisy pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum ogólnokrajowego w sprawie reformy systemu oświaty. Pytanie brzmi „Czy jest Pani/Pan przeciw reformie edukacji, którą rząd wprowadza od 1 września 2017 roku?”

- mówiła radna PO Irena Sokołowska.
 
W czym leży problem? -   Główne ostrze reformy skierowane jest przeciwko gimnazjom, które według wielu międzynarodowych badań skutecznie podniosły jakość kształcenia w Polsce. Drugim skutkiem reformy jest skrócenie z 9 do 8 lat kształcenia ogólnego wszystkich młodych Polaków, co dodatkowo odbierze miejsca pracy nauczycielom – stwierdził Jerzy Wcisła. - Polskiemu szkolnictwu potrzebna jest debata nad zmianami odpowiadającymi nad wyzwaniami współczesności, a nie gwałtowne, siłowo wprowadzane zmiany. Nikt nie potrafi podać powodu tego niebezpiecznego i drogiego eksperymentu. Nie ma żadnych badań, które by uzasadniały powrót do modelu edukacji znanego z PRL.
 
Argumenty PiS-u nie przekonują Jerzego Wcisłę. - Rząd mówi o konieczności przywrócenia nauki biologii, chemii, fizyki i geografii, ale proponowana siatka godzin wskazuje, że przedmiotów przyrodniczych będzie mniej niż obecnie i mniej niż w dawnej szkole 8-klasowej - stwierdził.

Senator zaznaczył, że wprowadzane zmiany martwią go nie tylko jako polityka, ale i rodzica, gdyż jego córka uczy się w szóstej klasie.

W roku 2019/2020 do pierwszej klasy liceum, technikum lub szkoły branżowej trafią jednocześnie dzisiejsi uczniowie klas szóstych podstawówek i pierwszych gimnazjów. Zamiast 350 tysięcy będzie ich 700 tysięcy! To tych rocznikach będą testowane najpoważniejsze zmiany. Dzisiejsi szóstoklasiści, którzy pójdą do ośmioletniej szkoły podstawowej, będą rocznikiem eksperymentalnym. Nie ma dla nich podręczników. Nie ma przygotowanej podstawy programowej. Wszystko jest przygotowywane w pośpiechu

- podkreślił Jerzy Wcisła.

Elżbieta Gelert, posłanka PO, przyznała, że liczą na zebranie przynajmniej 500 tys. podpisów. - Nie wiem, czy to coś da, bo ostatecznie te głosy trafią do Sejmu, gdzie wiemy jaka jest większość, ale chcemy pokazać PiS-owi, jak wielu ludzi jest przeciw tej reformie – zaznaczyła posłanka PO Elżbieta Gelert.
 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 10

%10.0 %90.0


Komentarze do artykułu (27)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +29
  ~ Jan
  Poniedziałek, 13.02

  Chcieć możecie a teraz państwu podziękujemy

 2. 2
  --29
  ~ ja
  Poniedziałek, 13.02

  Wreszcie!

 3. 3
  +29
  ~ Jamaleg
  Poniedziałek, 13.02

  Ha ha , pelo i konsultacji . Peło i demokracja , koń by się usmial

 4. 4
  +17
  ~ WON!!!
  Poniedziałek, 13.02

  Serdecznie "wiecie co?"wy.........ć!

 5. 5
  --15
  ~ klik
  Poniedziałek, 13.02

  Czy ta niby reforma nie jest ukierunkowana na ilościowe powiększenie ludu PiS-wskiego? Czy nie świadczą o tym nowe podstawy programowe i drukowanie " nowych historycznie " książek? Kosztem tychże " nowości " będzie zapewne analfabetyzm młodego pokolenia Polek i Polaków z ewidentną szkodą dla naszej Ojczyzny, czy nie tak?

 6. 6
  +23
  ~ Zombu
  Poniedziałek, 13.02

  Nareszcie krolowa szpitala sie uczesala

 7. 7
  +26
  ~ Jan 1
  Poniedziałek, 13.02

  A co macie do powiedzenia nt nieprawidłowości w EPEC.

 8. 8
  +19
  ~ Marian
  Poniedziałek, 13.02

  Tylko sianie niepewności dla młodzieży, zobaczymy ilu rodziców się nie podpisze, a jak nie podpisze to dziecko z płaczem pójdzie do szkoły, no i wnioski mogą być różne .Referendum do niczego nie zobowiązuje wszak PO najlepiej wie ile przemieliło podpisów.Nie wydaje mi się również , żeby zebrane podpisy były odpowiednikiem poparcia dla PO. No coś to ugrupowanie musi robić żebyśmy wiedzieli, że istnieją, a co mają do zaproponowania Nam zwykłym ludziom? Ciągle tylko to samo.

 9. 9
  +15
  ~ Czerwona
  Poniedziałek, 13.02

  Teraz? Jak wszystko jest już przegłosowane, opublikowane, a jutro Anna Z. podpisze nowe/stare podstawy programowe? Trzeba było walczyć jak był na to czas, a teraz to po prostu wstyd. Jak obserwuję działania tkz opozycji, to nie dziwię się, że pisiory nie mają konkurencji i tak wysokie notowania. Zastanówcie się co wygadujecie próbując zbić kapitał polityczny na nieszczęściu nauczycieli gimnazjów.

 10. 10
  +21
  ~ a może
  Poniedziałek, 13.02

  Ci państwo zrobiliby rachunek sumienia za 8 lat rządzenia PO. To były okropne lata dla ludzi biedoty, których PO nie brało pod uwagę przy rozdziale wypracowanego przez wszystkich dochodu http://dzikikraj.interia.pl/news-tv-republika-przed-rzadami-szydlo-polacy-zywili-sie-upolowan,nId,2351937

 11. 11
  +15
  ~ mayk
  Poniedziałek, 13.02

  Po co gimnazja uczonych nam nie potrzeba ale ludzi po fachu robotników do roboty, a kto się chce uczyć to liceum studia i itp.

 12. 12
  --6
  ~ Witold
  Poniedziałek, 13.02

  Zapraszam na stronę Internetową Obywatelskie Stowarzyszenie Uwłaszczeniowe w Elblągu Wyrok Sądu Apelacyjnego z dnia 6.12.2016r

 13. 13
  +26
  ~ Maximus
  Poniedziałek, 13.02

  Oj panie Jurek i pani Elzuniu a jak się miewa wasz protegowany no ten młody menager z EPECowa? Czy o reformę też będziecie walczyć jak o niego? Ciekawe co on wie?

 14. 14
  +18
  ~ bugi
  Poniedziałek, 13.02

  A gdzie guru elbląskiej sceny politycznej sprawdzony towarzysz protas jacek grabarz Elbląga z tą sitwą ze zdjęcia interesów elblązan nie dostrzegli nigdy, swoich oooooooooooooooooooooo swoich lubią pieniązkiale miauczy kotek miau cos ty kotku chciał śniła mi sie miska mleczka a dziś pusta jest miseczka a jeszcze bym chciał banda hipokrytów i serwilizm olsztyna

 15. 15
  +21
  ~ Polak.
  Poniedziałek, 13.02

  hehe nasze dzieci mieli głęboko w tyłkach i POsyłali przymusowo w wieku 6 lat do szkoły - były setki tysięcy podpisów za referendum i mieli to gdzieś, zmielili i wywalili, a teraz chcą referendum (bo komusze ZNP się burzy) banda hiPOkrytów

 16. 16
  +16
  ~ wieszcz
  Poniedziałek, 13.02

  Pani Poseł to do gimnazjum chodziła ? E nie było i do sejmu dotarła ? Dotarła. Posłem jest, jest nie w ilości klas problem. A Ponadto drodzy POwiacy Wasz guru Niesiołowski powiedział kiedyś w TV posłom PiS " Jak se wygracie to będziecie zmieniać" No to se wygrali i po co te żale. Teraz wy se wygrajcie. Ale się chyba nie da, cygan prze wieś idzie tylko raz, wam się udało tam i nazad. A i poseł Eli nie wróżę już posłowania może 1 mandat a Jacek pierwszego miejsca nie odda

 17. 17
  +11
  ~ mamak
  Wtorek, 14.02

  weźcie się w końcu do roboty, a nie teraz jakieś referenda będziecie robić. tylko ciekawe kto za to zapłaci? Dajcie już spokój ludzie. A tak wogóle te gimnazja to samo zło. Tyle przykrych i niedobrych sytuacji się wydarzyło w tych "super szkołach".

 18. 18
  +17
  ~ zazu
  Wtorek, 14.02

  panie Wcisła, mój syn też był rocznikiem eksperymentalnym jak Pańska partia wprowadzała obowiązek szkolny dla 6 latków z podręcznikiem pisanym na kolanie i jakoś się nikt z PO nie przejmował nim, to dlaczego mam się przejmować Pańską córką, sorry ale tak szczerze mam ją głęboko gdzieś tak jak Wy mieliście gdzieś mojego syna. Co Wasza partia zrobiła z referendum w sprawie 6 latków? Wasza hipokryzja sięga szczytów.

 19. 19
  +13
  ~ Trelemirele
  Wtorek, 14.02

  No tos wcisla zaargumentowal swoja corka, no to sie wszyscy nad tym pochylimy ze zrozumieniem :) no to wcisla....tymczasem

 20. 20
  +9
  ~ pompa
  Wtorek, 14.02

  Hipokryci i obłudnicy, a co zrobiliście gdy prawie milion ludzi podpisało się pod wnioskiem o referendum w sprawie 6-latków? Wyrzuciliście te podpisy do kosza! Wstydu nie macie obłudnicy.

 21. 21
  +11
  ~ turban
  Wtorek, 14.02

  tych zakapiorow ze zdjecia nie da sie juz sluchac ani ogladac. ten jadowity bełkot wcisły jest zalosny i niemerytoryczny. to jest juz wycie i kwik odrywanegow archlaka od koryta. pani w laczkach!? pazernosc i brak poczucia taktu jest u tej pani nieograniczona. okrada pacjenow przed szpitalem. nie dosc ze w polskiej sluzbie zdrowia panuje burdel i trzeba sie leczyc prywatnie to jak czlowiek przyjedzie na prywatna wizyte to ejszcze go baba w laczkach skasuje za postoj. Tych dwoje politykierow dzialaja na szkode calej PO. w miescie sa juz spalonymi trupami politycznymi. nikt normalny oprocz garstki zlodzieji ich nie szanuje. Po powinna sie ich pozbyc czym predzej bo to ferment w tej partiii

 22. 22
  +18
  ~ nnnnn
  Wtorek, 14.02

  czy pani Gelert mogłaby się skupić wreszcie na szpitalu, i pilnować tam porządku, bo robi się coraz większy bajzel, a dzieci musza zasuwać do Olsztyna na ul. Żołnierską 18.!!

 23. 23
  +3
  ~ Witoldek Ł .
  Wtorek, 14.02

  Witold zwolenniku Polski Solidarnej , napisz po prostu wyrok , który dostałeś ??

 24. 24
  +12
  ~ Jagódka
  Wtorek, 14.02

  Po co referendum przecież to tylko krzyk o miejsca pracy nauczycieli. Zdolni ludzie przebranżowią się

 25. 25
  +6
  ~ woźny
  Wtorek, 14.02

  Ekspertka PO od Oświaty. Niech pani kierownik świetlicy ze Szkoły Podstawowej nr 1 zajmie się pracą na rzecz dzieci, a nie politycznie się udziela. Ciekawe, w godzinach pracy ta konferencja, czy po? Nie ważne dyrektorek tej szkoły też polityk. szkoda gadać.

 26. 26
  +7
  ~ kra
  Wtorek, 14.02

  CZY DOTARŁO DO WAS PO że Polacy nie chcą was oglądac i słuchać-weżcie się wreszcie zamknijcie raz na zawsze do mioteł.

 27. 27
  0
  ~ Polak.
  Środa, 15.02

  co do POwskiego referendum - to w Warszawie teraz uchwaliło PO, że zrobią referendum w sprawie rozszerzenia granic Warszawy - pójdzie na to ponad 5 000 000 zł. i najlepsze jest, że jeszcze nawet nie ma projektu ustawy, więc w referendum nie ma siędo czego odnieść i nawet jeśli bedzie, to bedzie nie wiążące, bo ustawa może być zupełnie inna - ale PO medialny szum zrobi (tak jak teraz z wypadkiem Premier) i ich nie obchodzi, że za ogromną naszą kase... - pytają ciągle Panią Premier i PiS, skad wezmą pieniądze na to i na tamto, a odpowiedź jest ciagle jedna - po prostu nie będą kradli i wywalali w błoto jak POprzednicy

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2018 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.