Niedziela, 14.08.2022, Imieniny: Alfred, Maksymilian, Euzebiusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OŚWIATA

Niepokoje związane z reformą edukacji zostają z dala od Elbląga? Prezydent twierdzi, że tak

22.06.2017, 14:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Niepokoje związane z reformą edukacji zostają z dala od Elbląga? Prezydent twierdzi, że tak

Nauczyciele obawiają się zwolnień, rodzice protestują przeciw "wprowadzaniu chaosu do szkół". Stawiają się nawet niektóre samorządy. Okazuje się, że problemy i niepokoje związane z nadchodzącą reformą edukacji ominą Elbląg. Zapewnia o tym prezydent Witold Wróblewski.

Od pewnego czasu słychać dyskusje i niepokoje co do reformy edukacji. Ja mam dla naszych mieszkańców bardzo dobre wiadomości. Rodzice i dzieci mogą spać spokojnie, w pełni panujemy nad sytuacją

– przekonywał Witold Wróblewski, prezydent Elbląga, na konferencji zwołanej w przededniu zakończenia roku szkolnego.

Reforma edukacji związane przede wszystkim z likwidacją gimnazjów i przywróceniem ośmioletniej szkoły podstawowej i czteroletniego liceum wzbudza wiadome niepokoje w środowisku nauczycieli, którzy obawiają się o swoje miejsca pracy. Jednak, jak poinformował dzisiaj prezydent, żaden elbląski belfer nie straci pracy w wyniku wprowadzanych zmian.

Nie ma w Elblągu sytuacji, żeby nauczyciel miał na przykład trzy godziny i uważano, że temat jest załatwiony. Oczywiście wymagało to dużej pracy departamentu edukacji, doradcy i dyrektorów szkół. Chodziło o to, aby ujednolicić liczbę godzin, nie mogłoby być tak, że jeden ma na przykład 10 godz. a drugi 2 godziny. Starania poszły w tę stronę, aby zapewnić to pensum dla każdego

– dodał prezydent.

Problemów nie będą mieli również rodzice młodszych elblążan z zapisaniem swoich pociech do przedszkoli. Jak się okazuje, wbrew krajowej tendencji, w 21 przedszkolach i 12 oddziałach przedszkolnych funkcjonujących w Elblągu starczy miejsca dla wszystkich dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Rekrutacja jest już na finiszu, ale wolne miejsca nadal są. Dodatkowy nabór zostanie przeprowadzony w sierpniu. Większy problem jest z miejscami w żłobkach. 350 miejsc, tyle jest ich w tej chwili, to za mało na potrzeby elblążan. Jednak i na to miasto ma pomysł. Żłobek miałby powstać w budynku po gimnazjum przy ul. Lotniczej. Tam też przeniesione zostanie przedszkole nr 18 przy ul. Mielczarskiego. Obecnie przygotowana jest dokumentacja tej inwestycji. Miasto o pieniądze na jej realizacje chce w przyszłym roku starać się z rządowego programu „Maluch”.

Elbląska edukacja konsekwentnie idzie również w kierunku szkół zawodowych, czego dowodem jest powstające Elbląskie Centrum Edukacji Zawodowej. Teraz miasto pozyskało kolejne unijne miliony, które zostaną wpompowane w szkolenie fachowców.

Jutro w Olsztynie z marszałkiem Gustawem Markiem Brzezinem podpiszę umowy na dofinansowanie dwóch kolejnych projektów edukacyjnych, związanych z ECEZ. Na projekt „Lepszy w zawodzie dostosowanie systemu kształcenia uczniów elbląskich szkół i placówek oświatowych do potrzeb lokalnego rynku pracy” udało nam się pozyskać prawie 1,5 miliona złotych dofinansowania. Z kolei na drugi - „Modernizacja szkolnictwa zawodowego” blisko 7,5 mln zł. Kolejne wnioski są w przygotowaniu

– informował prezydent Wróblewski.

Dzisiaj mamy sytuację przełamania. Tworzy się rynek rąk do pracy. Ośrodki, które będą kształciły zawodowo, tak jak to ma miejsce i będzie się działo w Elblągu, skorzystają, będą bazą dla przedsiębiorstw. To jest niezwykle istotne. Żeby się kręcił biznes, żeby gospodarka funkcjonowała, trzeba tworzyć warunki do zaciągania też ludzi zewnątrz

– przekonywał Piotr Żuchowski, doradca prezydenta ds. edukacji.

Miejskie zakończenie roku szkolnego odbędzie się jutro (23 czerwca) o godz. 12. 30 w Zespole Szkół Inżynierii Środowiska i Usług w Elblągu, przy ul. Obrońców Pokoju.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (12)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +9
  ~ polonistka
  Czwartek, 22.06

  Co to znaczy, "trzeba tworzyć warunki do zaciągania też ludzi zewnątrz". Chyba, że mówił doradca o sobie. Zaciągnęli pana?

 2. 2
  +11
  ~ wist
  Czwartek, 22.06

  Kiedy się dowiemy o rezultatach pracy p. doradcy z Iławy / bo nie" pracuje "za friko /? I jak ten pan godzi dyrektorowanie w Olsztynie z doradzaniem? Czy pani dyrektor Edukacji i Sportu nie daje rady, czy chodzi o coś innego?

 3. 3
  +5
  ~ sikor
  Czwartek, 22.06

  Gonić Wróblewskiego, gonić szkodnika. Już jesienią 2018

 4. 4
  +6
  ~ Nana
  Czwartek, 22.06

  Dlaczego wszystkie władze mówią tylko o nauczycielach a co z administracja i obsługa to już gorsi ludzie a co z nimi 😔

 5. 5
  --3
  ~ yo
  Czwartek, 22.06

  administracja jest nadmiernie rozbudowana spokojnie 1 sekretarka i 1 księgowa na szkołę starczy a zakupy 1 urzędnik na całe miasto może robić

 6. 6
  --6
  ~ To
  Czwartek, 22.06

  Miotly czekają na was pośrednik też.

 7. 7
  +6
  ~ xv
  Czwartek, 22.06

  administracja i obsługa może łatwiej znaleźć pracę poza szkoła, więc nie użalajcie się tak

 8. 8
  +2
  ~ anonim
  Czwartek, 22.06

 9. 9
  --7
  ~ nik
  Czwartek, 22.06

  A nauczyciele to niby nie mogą znaleźć gdzie indziej pracy? Tacy wykształceni na pewno sobie poradzą

 10. 10
  +3
  ~ Mama 4 latka
  Czwartek, 22.06

  Bardzo interesujące moje dziecko nie dostało się do trzech przedszkoli państwowych gdzie obydwoje rodzice pracują to gdzie te wolne miejsca??? Pani dyrektor z jednego nawet nie robi drugiej tury bo nie ma miejsc w zeszłym roku też się nie dostal żałosne oddział przedszkolny w szkole na słonecznej nawet nie spełnia odpowiednich warunków dla 4 latków. Pan prezydent powinien zająć się tym i zrobić porządek bo wcale tak pięknie nie jest

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0236821174622