Wtorek, 16.07.2024, Imieniny: Maria, Stefan, Eustachy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

"Pracownicy zostali zastraszeni". W Biedronkach trwa protest?

02.05.2017, 18:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
"Pracownicy zostali zastraszeni". W Biedronkach trwa protest?
Fot. Ryszard Biel

W całym kraju, również w Elblągu, trwa protest pracowników sieci Biedronka. Jak się okazuje, może on nie mieć jednak takiej skali, jak zapowiadali związkowcy. - Pracownicy Biedronki zostali zastraszeni. Ten protest w smutny sposób ujawnił to, co się dzieje w sklepach tej sieci - mówi Piotr Adamczak szef NSZZ "Solidarność" w Biedronka Jeronimo Martins Polska.

Na dzisiaj (2 maja) pracownicy kilku sieci dużych sklepów zapowiadali strajk włoski związany ze zbyt niskimi zarobkami, a także zbytnim obciążeniem pracowników. Protesty miały objąć 300 dyskontów i hipermarketów, między innymi: Biedronki, Tesco, Carrefour i Kaufland. Miały mieć formę tzw. strajku włoskiego. To oznacza, że pracownicy pojawią się w sklepach, ale będą wykonywali wszystkie czynności maksymalnie długo i drobiazgowo, zgodnie z przepisami Prawa Pracy i przepisów BHP, jak podkreślają związki. Inicjatorem strajku były związki zawodowej Jeronimo Martins Polska, właściciela sieci Biedronka.

- Skala protestu będzie bardzo duża. W Elblągu również odbędzie się protest, liczymy na to, że wszystkie sklepy przyłączą się do akcji – zapowiadał jeszcze przed protestem Piotr Adamczak, szef NSZZ "Solidarność" w Biedronka Jeronimo Martins Polska.

Gdy rozmawiałam ze znajomymi, jeszcze przed strajkiem, większość była zdecydowana wziąć udział w proteście i wykonywać tego dnia wszystkie czynności zgodnie z przepisami. Dla wielu osób mogło być to trudne, bo na co dzień pracujemy inaczej, jednak zapowiadali, że przykleją sobie na ubrania naklejki z informacją o proteście

- mówiła dzisiaj jedna z przedstawicielek związków zawodowych dyskontu w Elblągu.

Klienci, którzy dzisiaj wybrali się na zakupy do Biedronki, raczej nie mieli okazji do oglądania tych plakietek. Protest, jeśli nawet się odbywał, był dla kupujących niedostrzegalny. Sami pracownicy o proteście mówili niechętnie.

To, czego nie zrobimy dzisiaj, będziemy musieli zrobić jutro, więc chyba raczej nie strajkujemy. Zresztą trzeba zapytać moich koleżanek

- mówiła kierowniczka jednej z elbląskich Biedronek.

Jak się okazuje skala protestu, może nie być taka duża, jak spodziewali się związkowcy.

Pracownicy Biedronki, którzy chcieli brać udział w proteście byli zastraszani. Mam sygnały, że gdy tylko przypinali naklejki informujące o "strajku włoskim", od razu interweniowano. To smutne. Tym bardziej że mam sygnały z innych sieci, np. Tesco, o tym, że protest przebiega tam normalnie. Ten protest pokazał, w inny niż się spodziewaliśmy sposób, jaka jest sytuacja pracowników Biedronki, jak oni są traktowani. Do końca tygodnia powinniśmy poznać liczbę sklepów, które rzeczywiście przystąpiły do protestu. Nie składamy jeszcze broni

- przekonywał Adamczak.

Jeronimo Martins, właściciel Biedronki,  zapytany o protest kilka dni temu, przez portal msn Polska odpowiada wprost, że do tej pory nie został oficjalnie poinformowany przez organizacje związkowe o planach protestu. - Nasza wiedza na ten temat pochodzi z wypowiedzi przedstawicieli związków zawodowych w mediach. Nie jesteśmy również w sporze zbiorowym z żadną z organizacji związkowych - słyszymy od pracownika biura prasowego Jeronimo Martins, który jednocześnie zapewnia, że firma prowadzi ciągły, otwarty dialog z organizacjami związkowymi. Wygląda to więc tak, jakby była zaskoczona zamiarem przeprowadzenia akcji protestacyjnej.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%66.7 %33.3


Komentarze do artykułu (9)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +20
  ~ tak tylko zapytowuje
  Wtorek, 02.05

  Trochę to głupie, praca według prawa pracy i BHP, nazywana strajkiem? To ja mam pytanie czy prawo pracy i BHP nie są przestrzegane w inne dni, więc po co jest to ustanowione, bo musi? Czy po to by w razie zwolnienia nie wygodnego pracownika miec za co zwolnić?

 2. 2
  +12
  ~ GR
  Środa, 03.05

  W tych biedronkach mają o wiele lepsze płace niż wielu ludzi pracujących w małych sklepikach.

 3. 3
  +2
  ~ Joe
  Środa, 03.05

  Ciekawe jakie apanaze maja związkowcy?

 4. 4
  +8
  ~ krzyżak
  Środa, 03.05

  W biedronce na Czerniakowskiej protest trwa cały rok. Ceny nie wywieszone, pracownicy nic nie wiedzą i smród palonych papierosów gdy otworzą drzwi do magazynu. Totalna porażka.

 5. 5
  +8
  ~ jan
  Środa, 03.05

  zgadzam się z krzyżakiem.na czerniakowskiej jest masakra-kolejki długie,kasjerki na papierosku,brudno i jeszcze ta ,,pani kierownik.....

 6. 6
  --2
  ~ laszlo
  Środa, 03.05

  .robic sie ludziom nie chce .chcieli by dużo zarabiac a nic nie potrafią.Nie założę żadnej firmy ,bo jak pomyślę o związkach zawodowych to mi się żygac chce . związki zawodowe to wrzód na głowie, potrafią rozwalic każdą firmę nawet najlepiej prosperującą .będę szukał możliwości otwarcia firmy w innych krajach.

 7. 7
  +2
  ~ radio wolna wolska
  Czwartek, 04.05

  To dowodzi jaki stosunek mają związki zawodowe do przestrzegania prawa pracy i przepisów BHP. Nawet nie zauważyli że kopią własną d..... Pies je..... takie związki zawodowe "wolne i niezależne" jak to w kapitalizmie zwykle.

 8. 8
  +1
  ~ Elektryk
  Czwartek, 04.05

  Tak właśnie działa dobrze skrojony, współczesny obóz koncentracyjny, do którego ludzie przychodzą dobrowolnie - zarówno, żeby w nim pracować, jak i kupować. Po co jakieś wojny, wystrzały - skoro można przejąć i zmonopolizować ich życie innymi metodami. Niech żyje współczesne niewolnictwo. PS. a ten, kto kupuje w bierze, lidlu etc... robi nic innego, jak oddaje swoje życie korporacjom, wspiera bezrobocie we własnym mieście i zgadza się na coraz gorsze jedzenie dla własnych dzieci, i ich dzieci... Porównajcie sobie jaką chemię w żarciu jecie dziś a np. 20 lat temu (i to bez żadnych wydumanych norm). Pozdro

 9. 9
  0
  ~ Henryk S
  Niedziela, 07.05

  a gdzie nie ma chemii ***oło w sklepie osiedlowym z paskarskimi cenami? Głupie piep.....

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2559399604797