Niedziela, 9.08.2020, Imieniny: Klara, Roman, Romuald
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Wyjaśnienia Urzędu Miejskiego na artykuł S.Rembelskiego „Ulgi w czynszach – kosztowna pułapka na lokatorów”

15.05.2013, 18:29:02 Rozmiar tekstu: A A A
Wyjaśnienia Urzędu Miejskiego na artykuł S.Rembelskiego „Ulgi w czynszach – kosztowna pułapka na lokatorów”
fot. archiwum redakcji

W nawiązaniu do zamieszczonego artykułu „Ulgi w czynszach – kosztowna pułapka na lokatorów (opinia nadesłana)” autorstwa Stefana Rembelskiego, Urząd Miejski w Elblągu przekazuje następujące wyjaśnienia.

Nieprawdziwe jest stwierdzenie, że lokatorzy gminnych lokali mieszkalnych otrzymali  powiadomienia o naliczeniu nowej, jednolitej dla wszystkich najemców stawki bazowej czynszu niezależnie od stanu technicznego mieszkania (np. za brak c.o., łazienki czy toalety).

Zarząd Budynków Komunalnych w Elblągu posiada wiedzę o wyposażeniu technicznym poszczególnych lokali i przysługujące z tego tytułu zniżki techniczne są stosowane obligatoryjnie i uwidocznione w powiadomieniach o opłatach za lokal, które otrzymują mieszkańcy. W związku z tym:

Nieprawdziwe jest również stwierdzenie, że przyznanie ulgi technicznej odbywa się na podstawie indywidualnie składanych wniosków przez lokatorów.

Ponadto wprowadzona od 01.01.2013 roku nowa ulga w czynszu z tytułu osiągania niskich dochodów uzależniona jest od wysokości osiąganego dochodu i jest udzielana na okres 12 miesięcy, natomiast mieszkańcy po roku mogą ponownie ubiegać się o jej udzielenie. Ponieważ Zarząd Budynków Komunalnych nie posiada wiedzy, jakie dochody osiągają poszczególni mieszkańcy, niezbędne jest złożenie wniosku i deklaracji o osiąganych dochodach zgodnie z art. 7 Ustawy z dnia 21 czerwca 2001r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.

Nieprawdziwa jest teza autora artykułu, że użytkownicy lokali gminnych zostaną obciążeni podatkiem z tytułu uzyskanych ulg w czynszu. Udzielenie obniżki czynszu, zarówno z tytułu stanu technicznego budynku i wyposażenia technicznego poszczególnych lokali oraz udzielonej ulgi z tytułu osiągania niskich dochodów w gospodarstwie domowym nie skutkuje naliczeniem podatku dochodowego od osób fizycznych zgodnie z art. 42a Ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Podsumowując powyższe wyjaśnienia należy stwierdzić, że autor artykułu zaprezentował własne stanowisko odbiegające od stanu faktycznego, bez znajomości i zrozumienia podstawowych obowiązujących uregulowań prawnych, tj. Ustawy z dnia 21 czerwca 2001r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, Ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, Uchwały Nr XII/329/2012 Rady Miejskiej w Elblągu z dnia 14 lutego 2012 roku w sprawie „Wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Miasta Elbląga na lata 2012-2020”.

Wszelkie informacje na temat udzielania ulg technicznych, dochodowych i sposobu naliczania czynszu w gminnych lokalach można uzyskać w Dziale Windykacyjno-Czynszowym ZBK, ul. Hetmańska 31 oraz pod numerem bezpłatnej infolinii – 800 889 787 lub 55/ 235 68 22, 239 84 67.

 


UM Elbląg

 

Oceń tekst:

Ocen: 7

%57.1 %42.9


Komentarze do artykułu (19)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +14
  ~ Wójt
  Środa, 15.05

  Stefan Rembelski na sołtysa. Nie- na zastępcę sołtysa. W Pacanowie. Kozy podkuwać.

 2. 2
  --7
  ~ Marcys
  Środa, 15.05

  Zarząd Budynków Komunalnych w Elblągu posiada wiedzę o wyposażeniu technicznym poszczególnych lokali i przysługujące z tego tytułu zniżki techniczne są stosowane obligatoryjnie i uwidocznione w powiadomieniach o opłatach za lokal, które otrzymują mieszkańcy.Spróbujcie na własny koszt zrobic sobie łazienke lub ogrzewanie.Zaraz przyjdzie pismo z ZBK o podwyzszonym standardzie i że podwyższają czynsz.

 3. 3
  +13
  ~ anojasetuo
  Środa, 15.05

  Nareszcie miło czytać:) Panu Rembelskiemu gratuluję niewiedzy! Weź pan nie pisz, szkoda miejsca na stronie na pana niewiedzę!

 4. 4
  +31
  ~ Mąciciel
  Środa, 15.05

  Poziom Rembelskiego jest niezmienny od wielu lat,nadal mąci i niczym się nie wyróżnia,plecie byle co i byle jak

 5. 5
  +1
  ~ abc
  Środa, 15.05

  "Podsumowując powyższe wyjaśnienia należy stwierdzić, że autor artykułu zaprezentował własne stanowisko odbiegające od stanu faktycznego, bez znajomości i zrozumienia podstawowych obowiązujących uregulowań prawnych" - pisanie sprostowane chyba nie polega na atakowaniu autorow, a nie wyjasnianiu sytuacji? UM jak widac juz sie zabral ostro za kampanie

 6. 6
  +6
  ~ PAlikotolog
  Środa, 15.05

  abc co ty piszesz za bzdety od kiedy UM kandyduje?;) Napisali szczerze, że pan Rembelski pisze bzdury i na niczym się nie zna stwierdzając po prostu fakty!;) Jak to mówią "czasami lepiej się nie odzywać i być podejrzewanym o głupotę, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości"!;)

 7. 7
  --4
  ~ Zwolennik zmian
  Środa, 15.05

  Uderz w stół a nożyce się odezwą - pan Rembelski trafił i nie pomoze tutaj histeria ZBK-u, Ta uchwała to bubel koniec roku potwierdzi ze to on marację. Jeszcze nie tak dawno UM organizował szkolenie jak napisać podanie ulgę - po wyborach cały ZBK do wymiany. Jedyne co potraficie to ekspresowe zamiany dla rodziny wice.

 8. 8
  --4
  ~ zwolennik II
  Środa, 15.05

  PAlikotolog znawca wszystkiego, taki drugi Mariusz L. Kandyduj chłopie, są etaty w UM. Zgadzam się z "Zwolennik zmian". Irytuje mnie, że w sprawie opisanej przez Stefana Rembelskiego sprostowanie pisze UM. To znaczy kto! PAlikotolog wyjaśnij, ty przecież wiesz najlepiej. A tylu jest dyrektorów departamentów i do tego komisarz! Tak, czy inaczej problem, jest i byłoby uczciwie, żeby w tej sprawie odezwał się jednak któryś z byłych radnych a najlepiej Pan Wilk z opozycji. Chyba wie jaka uchwałę podjęli, bo urzędasy zawsze będą swoje pisali pod tajemniczym szyldem UM. Rembelski jest wiarygodny i ma rację. Pisał, że budżet się zawali i tak będzie, chyba że znów sprostuje go jakiś UM. Kto jest zatem wiarygodny: Rembelski, czy jakiś UM. Gdzie transparentność i przejrzystość władzy?

 9. 9
  0
  ~ mieszkanka
  Środa, 15.05

  Nie wiem dla kogo są te ulgi .Moi teściowie mają bardzo niskie dochody i starali się o ulgę ale dowiedzieli się że im nie przysługuje bo mają za mały metraż .A z powodów finansowych męczą się na 36 metrach .więc dla kogo te ulgi?

 10. 10
  +2
  ~ PAlikotolog
  Środa, 15.05

  zwolennik II czego ty nie rozumiesz człowieku? Urzędnicy udowadniają, niewiedzę i populizm pana Rembelskiego, podpierając to konkretnymi aktami prawnymi! Pan Rembelski kolejny raz pisze na tematy na których się nie zna, to że pisze coś pod publikę "ciemnego ludu" nie znaczy, że ma rację! Jeżeli twierdzisz, że pan Rembelski ma rację, to udowodnij to, napisz w czym się urzędnicy mylą? Mi się podoba reakcja urzędników, nie będzie sobie nimi gęby wycierał kolejny populista chętny do władzy!;)

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.