Piątek, 12.04.2024, Imieniny: Juliusz, Zenon, Wiktor
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Zmarł Stanisław Wójcicki - Honorowy Obywatel Elbląga

05.09.2012, 18:14:21 Rozmiar tekstu: A A A
Zmarł Stanisław Wójcicki - Honorowy Obywatel Elbląga
źródło: www.umelblag.pl

Dziś, 5 września, w Elblągu zmarł Stanisław Wójciki Honorowy Obywatel naszego miasta. Poniżej prezentujemy sylwetkę tego zasłużonego elblążanina.

Stanisław Wójcicki urodził się w Starachowicach 13 maja 1916 roku. W 1930 roku podjął pracę w Państwowej Fabryce Broni w Radomiu. Jako żołnierz Marynarki Wojennej uczestniczył w obronie Wybrzeża, a następnie jako żołnierz armii generała Kleberga uczestniczył w bitwach pod Pińskiem i Milanowem, w październiku 1939 roku trafił do obozu jenieckiego 7A Mosburg w Bawarii. Po powrocie z niewoli nawiązał współpracę z oddziałem Armii Krajowej /33 pułk piechoty Legionów AK/ jako członek specjalnej grupy dywersyjnej.

W 1945 roku wstąpił do Związku byłych Marynarzy i Pracowników Portowych, jako ochotnik zostaje włączony do grupy oddelegowanej do Elbląga w celu zabezpieczenia urządzeń portowych i 24 marca wraz z Morską Grupą Operacyjną pod dowództwem por. Antoniego Hellmanna przybywa do Elbląga. Członkowie grupy zostali zakwaterowani na Osiedlu Marynarzy, wyposażeni w broń zabezpieczają urządzenia nad rzeką Elbląg, pilnowali zakładów Komnicka, stoczni Rybackiej i Rzecznej, elewatora zbożowego i elektrowni. Po 1 sierpnia 1945 roku po przejęciu od władz rosyjskich zakładów F. Schichaua Stanisław Wójcicki został komendantem Straży Przemysłowej, funkcję tę pełnił do 17 lipca 1949 r. 16 lipca w zakładach „Zamech” w hali nr 20 nastąpił pożar, następnego dnia Komendant Straży Przemysłowej Stanisław Wójcicki został aresztowany. W więzieniu bez wyroku przebywał dwa lata, w sierpniu 1951 r. wraca do Elbląga. Dzięki pomocy kolegów otrzymuje pracę w zakładach drzewnych /Zakłady Przemysłu Drzewnego im. Wielkiego Proletariatu/ i pracuje w nich do czasu przejścia na emeryturę w 1981 roku.

Uchwałą Rady Miasta (XLVI/456/93) z 25 listopada 1993 roku nadano Stanisławowi Wójcickiemu tytuł Honorowego Obywatela Miasta. Wręczenie aktu nadania odbyło się 16 grudnia 1993 r.

Stanisław Wójcicki jest również patronem elbląskiego tramwaju "ogórka" o numerze bocznym 401. W czerwcu tego roku Pan Stanisław wziął udział w uroczystości nadania nazwy tramwajowi.

 

Urząd Miejski w Elblągu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (4)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +2
  ~ Pati
  Środa, 05.09

  Bez taktu i ogłady, tego ogórka to już byś sobie darował(a)

 2. 2
  --1
  ~ etr
  Środa, 05.09

  Ja nie rozumiem czemu ludzie nazywają tramwaje ogórkami. Co wy jakieś fantazje związane z ogórkami macie czy może coś więcej?

 3. 3
  0
  ~ hazz
  Środa, 05.09

  ELBLĄG PŁACZE.....

 4. 4
  0
  ~ znajomi
  Czwartek, 06.09

  Składamy kondolencje rodzinie...

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3767800331116