Niedziela, 21.04.2024, Imieniny: Anzelm, Bartosz, Feliks
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Stanisław Wójcicki został pierwszym patronem elbląskiego tramwaju

20.06.2012, 13:00:46 Rozmiar tekstu: A A A
Stanisław Wójcicki został pierwszym patronem elbląskiego tramwaju
fot. AS

Dzisiaj, w zajezdni przed siedzibą Tramwajów Elbląskich pierwszy „ogórek” otrzymał nazwę swego patrona. Został nim Stanisław Wójcicki, Honorowy Obywatel Elbląga, którego imię i nazwisko od dziś ozdobiło wagon tramwajowy nr 401. Przypominamy, że inicjatywa z uhonorowaniem tramwajów nazwiskami zasłużonych elblążan to efekt interpelacji radnych Platformy Obywatelskiej – Marii Koseckiej i Elżbiety Geleret, które 30 czerwca 2011 roku wystąpiły do prezydenta z prośbą dotyczącą promowania w tramwajach ZKM znanych i wybitnych mieszkańców Elbląga.

Ramki ze zdjęciami wraz z opisem patrona tramwaju zawisły w dwóch miejscach w pojeździe; na początku, przy stanowisku motorniczego tramwaju i w tylnej części pojazdu, naprzeciw drzwi wejściowych. Ramki mają różną wielkość, jedna jest formatu A3 a druga A4. - Od początku uważałem, ze to świetna inicjatywa, którą popierałem całym sercem. - mówił dzisiaj wicedyrektor spółki ZKM, Ryszard Murawski. - Tramwaje służą ludziom, uważam, że w trakcie jazdy tablica z honorowym patronem tego pojazdu umili chociaż w części podróż pasażerom. Poza tym miło jest wiedzieć więcej na temat historii naszego miasta i jego obywateli związanymi z nim przez całe swoje życie. - dodał Ryszard Murawski.

Wzruszony dzisiejszą uroczystością był także 96- letni Stanisław Wójcicki, który podziękował mieszkańcom naszego miasta za oddanie na niego głosów. - To dla mnie niezwykły zaszczyt, że elblążanie obdarzyli mnie takim zaufaniem. - powiedział Honorowy Obywatel Elbląga. - Przyjechałem tu wraz z pierwszą grupa repatriantów, 24 marca 1945 – wspominał - Od tego czasu jestem nierozerwalnie związany z tym miastem, spędziłem tu całe swoje życie, kocham je i nie mam zamiaru go opuszczać. - z uśmiechem zakończył Stanisław Wójcicki.

Nie mniej wzruszeni od nowego patrona elbląskiego tramwaju byli radna Maria Kosecka i wiceprezydent Tomasz Lewandowski, którzy dziękowali i składali życzenia długich lat życia Stanisławowi Wójcickiemu. Poseł Elżbieta Gelert, która wraz z radną Marią Kocsecką wyszła z interpelacją o nazwanie tramwajów nazwiskami zasłużonych elblążan przysłała z Warszawy swoje podziękowania. - Mam nadzieję, że oprócz funkcji edukacyjnej tramwaje noszące imiona tak szlachetnych postaci, będą pełniły też funkcję wychowawczą. - mówiła po uroczystości Maria Kocecka. - Inicjatywa ta jest doskonałą bazą edukacyjną promującą pozytywne postawy obywatelskie, którą warto postarać się dobrze wykorzystać. Pomysł ten przyczyniłby się również do promocji miasta. Umieszczone w tramwajach tablice z biografią, a także zdjęciem danej postaci, poznawaliby podczas podróżowania również turyści. Dzięki temu mogliby częściowo poznać historię miasta. - dodała radna Kosecka.

Przypominamy, że łącznie w głosowaniu oddano 4752 głosy. Na pierwszym miejscu uplasował się Stanisław Wójcicki zdobywając 1255 głosy. Drugie miejsce zajął Gottlob Ferdynand Schichau – 1230 głosy. Na trzecim miejscu znalazł się Włodzimierz Sierzputowski – 863 głosy, czwarte miejsca przypadło Aleksandrze Gabrysiak – 303 głosy. Na piątym miejscu znalazł się Czesław Klimuszko – 264 głosy. Listę wybranych patronów zamknął Józef Karpiński zdobywając 253 głosy. - Do końca czerwca z zajezdni tramwajowej powinny wyjechać pozostałe pięć tramwajów, którzy zyskali swoich patronów w głosowaniu mieszkańców naszego miasta. - powiedziała Maria Kosecka.

Stanisław Wójcicki (ur. 13.05.1916 r.) brał udział w kampanii wrześniowej jako motorzysta w obronie lądowej Wybrzeża. Uczestniczył w bitwach pod Pińskiem, Milanowem, a po kapitulacji Samodzielnej Grupy Operacyjnej "Polesie" dostał się do niewoli. Zwolniony z obozów walczył w leśnym oddziale AK na Kielecczyźnie, a następnie w 33 pułku Armii Krajowej, 33 pułku piechoty legionów AK. Na przełomie 1944- 1945 roku przyjechał do Bydgoszczy gdzie wstąpił do Związku Byłych Marynarzy i Pracowników Portowych. Jako ochotnik i członek Morskiej Grupy Operacyjnej przybył 24 marca 1945 roku do Elbląga, gdzie zajął się zabezpieczaniem urządzeń portowych. Wójcik tworzył straż przemysłową w Zajeździe Mechanicznym w byłym zakładzie Schichau, przez co stał się jedną z trzech osób podpisujących w sierpniu 1945 r. protokół przejęcia firmy od Rosjan. Był również szefem straży przemysłowej oraz zakładowej straży pożarnej. Został uwięziony na dwa lata w związku z tzw. sprawą elbląską, czyli pożarem hali nr 20 w Zakładach Mechanicznych (lipiec 1949 r.), po czym wypuszczony ze względu na brak dowodów. Nigdy nie wrócił do Zakładów Mechanicznych, pracował w ZWP, aż do 1981 roku, po czym przeszedł na emeryturę. Dziś jest jedynym żyjącym członkiem organizacji, stawiającej podwaliny pod współczesny Elbląg. W uznaniu za zasługi udziału Morskiej Grupy Operacyjnej oraz organizacji życia polskich pionierów Elbląga otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Elbląga 16 grudnia 1993.

 

Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Galeria / Stanisław Wójcicki pierwszym honorwym patronem elbląskiego tramwaju ( zdjęć 16 )
Dodano: 2012-06-20 |  fot. Aleksandra Szymańska
0

Komentarze do artykułu (19)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --3
  ~ kasa leci do kiermanki
  Środa, 20.06

  nooo teraz to gospodarka w naszym mieście ruszy z kopyta. Wreszcie coś się dzieje i firmy jak po deszczy przychodzą do nas na modrzewinę. Puście ten tramwaj na modrzewinę właśnie niech podróżni zobaczą ile tam sie teraz dzieje hoho.

 2. 2
  --5
  ~ numerek 15
  Środa, 20.06

  zdjęcie numer 15 za oknem - fajne nózki - czyje to??? :):)

 3. 3
  --3
  ~ obserwator
  Środa, 20.06

  kpina, kpina, kpina!!!! wy darmozjady z UM. Radni bezradni!!! Nie ma cie ważniejszych problemów u nas w mieście!!!?Ludzie nie mają pracy, żadna galeria nie powstała, wiaduktu na Zatorze nie ma, zakanał nie ma kładki. Można tak w nieskończoność wymieniać, a wy sie zajmujeci nadawaniem patronów tym elbląskim złomom!!

 4. 4
  --4
  ~ Gość
  Środa, 20.06

  Tylko aby naszym radnym-lizusom nie przyszło do głowy nazwać następnego "ogórka " imieniem kolejnego honorowego mieszkańca Elbląga - Lecha Wałęsy !!!

 5. 5
  +2
  ~ ja
  Środa, 20.06

  @Gość - niepotrzebnie to napisałeś, podałeś gotowy pomysł. Nasza Solidarność z panem Nowaczykiem zaprosiła pana Wałęsę i pana Dudę na odsłonięcie tablicy pamiątkowej, gdzie mieściło się pierwsze biuro Solidarności w latach 80-tych, czyli ul. 1 maja, gdzie teraz jest księgarnia. Uroczystości odbędą się o ile mnie pamięć nie myli 29 sierpnia przed południem. Pamiętam jak mój św. Ojciec wziął mnie za rękę (6 klasa podstawówki) i zaprowadził pod siedzibę, aby pokazać zdjęcia z ekshumacji Dołów Katyńskich. Tak się uczy historii... gdzie są teraz tacy Rodzice...

 6. 6
  --1
  ~ wnuczek dziadka Stanisława Olejniczak
  Środa, 20.06

  Kiedy TE udostępnia zajezdnie tramwajów do zwmiesz.ania? Moze na Dni Elbląga? Pamiętam byłem tam jako dziecko, gdy mnie sp. moj dziadek prowadzał i pokazywał tramwaje idąc po wypłatę w WPK (Tak sie nazywało to przedsiębiorstwo w latach świetności Elbląga miasta wojewódzkiego onegdaj)

 7. 7
  --4
  ~ zombi
  Środa, 20.06

  Ja - ale zapomniałeś dodać, że ojciec w poprzednim systemie miał pracę, rodzina stabilizację, Ty normalną szkołę ( 6 klasa ), opiekę medyczną, stomatologa w szkole itd. dzisiaj rodzice do 19.00 siedzą w pracy na umowie śmieciowej. Nie porównuję systemów ! W innych krajach jest normalnie i dzisiaj. U nas nie może bo robi się fetę z takich właśnie nic nie znaczących pomysłów a sprawy ważne odkłada na bok. Zwróć uwagę jak ta kobieta się ubrała na uroczystość, którą zaaranżowała ( dres ? )

 8. 8
  +3
  ~ pracowanik
  Środa, 20.06

  A ja właśnie się dowiedziałem ,że przez co najmniej jeszcze przez parę lat będę zarabiał pensję wegetacyjną , zlikwidowanie zostanie linia numer 2, spółka sięga dna , a oni się bawią w nadawanie imion wagonom . Gdzie tu jest logika pani Mario Kosecka i Tomaszu Lewandowski? Jakiś pomysł na poprawienie sytuacji TE ich pracowników i ich rodzin . Bo mi tylko przychodzi jeden pomysł zlikwidować ten burdel na ul. Łączności 1

 9. 9
  +6
  ~ budowniczy
  Środa, 20.06

  Super pomysł i uwieńczony wspaniałym wykoaniem. Dięki temu można poznać bardzo ciekawe sylwetki elblążan, którzy dlatego miasta zrobili wspaniałe rzeczy i mają swój wkład w tworzenie rzeczy wartościowych w Elblągu. Można również - jak większość tu zamieszczonych komentarzy- pisać głupoty, tylko co z tego wynika. Wiecznych malkontentów zachęcam do podróży tramwajami i poczytaniu o postawach godnych naśladowania. Może znajdziecie dla siebie miejsce w historii miasta poprzez pozytywne przykłady ludzi twórczych. Gratuluję Pani Gelert i Pani Koseckiej.

 10. 10
  --7
  ~ figo
  Środa, 20.06

  zenada wstyd brak slow

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.507061958313