Sobota, 2.03.2024, Imieniny: Halszka, Helena, Radoslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Jutro pierwszy "ogórek" zyska swojego patrona

19.06.2012, 11:27:03 Rozmiar tekstu: A A A
Jutro pierwszy
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do artykułu (fot. archiwum redakcji)
REKLAMA

Już jutro, w zajezdni przed siedzibą Tramwajów Elbląskich pierwszy „ogórek” otrzyma nazwę swego patrona. Będzie nim Stanisław Wójcicki, Honorowy Obywatel Elbląga. Przypominamy, że inicjatywa z uhonorowaniem tramwajów nazwiskami zasłużonych elblążan to efekt interpelacji radnych Platformy Obywatelskiej – Marii Koseckiej i Elżbiety Geleret, które 30 czerwca 2011 roku wystąpiły do prezydenta z prośbą dotyczącą promowania w tramwajach ZKM znanych i wybitnych mieszkańców Elbląga.

– Nowe pojazdy (…) są wręcz idealnym miejscem do propagowania i uhonorowania zasłużonych elblążan – napisały radne w interpelacji. – Prosimy naszą propozycję potraktować jako przyczynek do otwarcia dyskusji i aktywizacji zarządu komunikacji w kierunku pełnego wykorzystania taboru, nie tylko do celów transportowych.

I radne dostały zielone światło do pracy. Powstał zespół, w skład którego, poza radną Marią Kosecką  i radnym Pawłem Nieczuja-Ostrowskim, który zastąpił Elżbietę Gelert (która w wyborach parlamentarnych w 2011 roku uzyskała mandat poselski z okręgu elblaskiego), weszli: przedstawiciele departamentów Komunikacji Społecznej, Kultury, Edukacji, a także Tramwajów Elbląskich sp. z o.o. oraz elbląscy historycy – Lech Słodownik, Kazimierz Arbart i Ryszard Bożek.

Wspomniani historycy zaproponowali listę dwunastu zasłużonych obywateli naszego miasta, na których Elblążanie mogli oddawać głosy od 10 stycznia do 29 lutego. Do ścisłej czołówki mogło wejść tylko sześć nazwisk, gdyż tyle „ogórków” kursuje po Elblągu.

Łącznie w głosowaniu oddano 4752 głosy. Na pierwszym miejscu uplasował się Stanisław Wójcicki zdobywając 1255 głosy. Drugie miejsce zajął Gottlob Ferdynand Schichau – 1230 głosy. Na trzecim miejscu znalazł się Włodzimierz Sierzputowski – 863 głosy, czwarte miejsca przypadło Aleksandrze Gabrysiak – 303 głosy. Na piątym miejscu znalazł się Czesław Klimuszko – 264 głosy. Listę wybranych patronów zamknął Józef Karpiński zdobywając 253 głosy.

Patronami elbląskich tramwajów na razie nie zostali: Henryk Edward Nitschmann (186 głosów), Bolesław Nieczuja-Ostrowski (140 głosów), Stanisław Piekarski (114 głosów), Georg Jakub Steenke (57 głosów), Carl Pudor (50 głosów), Józef Henryk Lassota (37 głosów).

Zdjęcia wraz z opisem patronów miały zawisnąć na elbląskich „ogórkach” na przełomie maja i kwietnia, ale dopiero jutro, 20 czerwca pierwszy tramwaj otrzyma nazwę swego patrona – Stanisława Wójcickiego. W krótkiej uroczystości odsłonięcia napisu wezmą udział:  Maria Kosecka radna Rady Miejskiej, Tomasz Lewandowski Wiceprezydent Elbląga, Pan Stanisław Wójcicki (Honorowy Obywatel Elbląga) oraz przedstawiciele Tramwajów Elbląskich i ZKM.
 

AS

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (18)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ eb
  Wtorek, 19.06

  d...... pomysły lanserskiej władzy

 2. 2
  --5
  ~ jeb
  Wtorek, 19.06

  http://www.sportfan.pl/artykul/za-kleske-na-euro-zarobili-majatek-kazdy-polski-pilkarz-dostal-35129

 3. 3
  +1
  ~ Andrzej
  Wtorek, 19.06

  hahaha, jak za komuny

 4. 4
  +5
  ~ leopold
  Wtorek, 19.06

  proponuje nazwać Hanna Mostowiak albo Ryszard Lubicz

 5. 5
  --5
  ~ masakra
  Wtorek, 19.06

   No to może tak łubu dubu łubu dubu- teraz dobrze

 6. 6
  +2
  ~ przyjazny
  Wtorek, 19.06

  Dzieki temu pomysłowi mozna sie duzo dowiedziec na temat elblaskich patronów o których wielu z nas niemiało zadnego pojecia. Dlatego ja to popieram.

 7. 7
  --2
  ~ pomyślcie
  Wtorek, 19.06

  Dopiero pierwszy tramwaj a następne za kilka lat to potraficie idealnie.A nie można wszystkie namalować nazwy i po problemie.

 8. 8
  +2
  ~ nareszcie
  Wtorek, 19.06

  A to zdjęcie to z archiwum ,ciekawe kiedy pojadą tramwaje ul.12 Lutego??? za 50 lat chyba że PO wyleci wreszcie od koryta.I ELBLĄG BĘDZIE W POMORSKIM!!!!!!!!!

 9. 9
  +3
  ~ popierająca
  Wtorek, 19.06

  a ja się cieszę, że Pan Stanisław został patronem tramwaju. Nie każdy na to zasługuje. Miałam przyjemność osobiście poznać tego Pana i jest to osoba niezwykle zasłużona dla naszego miasta.

 10. 10
  0
  ~ kpina
  Wtorek, 19.06

  czy to jest normalne,że tramwaj ma się nazywać: - "ogórek im. Stanisława Wójcika"? idiotyzm tej akcji jest tego rodzaju,że sam Bareja nie wymyśliłby czegoś głupszego

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0814309120178