Czwartek, 21.10.2021, Imieniny: Urszuli, Celiny, Hilarego
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Powstaje Ranking Szkół przyjaznych LGBTQ+. Jak młodzież ocenia elbląskie szkoły?

17.04.2021, 13:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Powstaje Ranking Szkół przyjaznych LGBTQ+. Jak młodzież ocenia elbląskie szkoły?

Powstaje Ranking Szkół przyjaznych młodzieży LGBTQ+. Dla wielu szkół będzie to prawdziwy sprawdzian z tolerancji. Uczniowie sami wskażą te najbardziej bezpieczne i otwarte z nich. Ocenionych zostanie również kilkanaście placówek oświatowych z Elbląga i okolic. 
 

Po raz pierwszy (poprzednie edycje rankingu odbywały się w Warszawie) powstaje ogólnopolski Ranking Szkół przyjaznych LGBTQ+ i Mapa Równości, na której znajdują się setki szkół ponadpodstawowych z całego kraju. To uczniowie wskażą, które z nich są najbardziej tolerancyjne, przyjazne i  bezpieczne dla młodzieży LGBTQ+. 

Celem akcji jest przede wszystkim umożliwienie wyboru bezpiecznej, otwartej i akceptującej szkoły przez kandydatów i kandydatki do szkół średnich. Poza najważniejszym, rankingiem maturalnym Perspektyw, ważne jest, aby młode osoby miały ogląd sytuacji samopoczucia uczniów i uczennic w szkole. Oczywiście w toku badania najważniejsze są oceny uczniów i uczennic. Chcemy, aby to właśnie młodzi ludzie mieli możliwość oceny swoich szkół, a nie dyrekcja za nich. Jednak wyniki będą służyć także dorosłym - szkoły dostaną swego rodzaju informację zwrotną na temat samopoczucia osób LGBTQ+ 

- mówi twórca rankingu Dominik Kuc.


- Mapa Równości obejmie całą Polskę i będzie pokazywać najbardziej otwarte na różnorodność szkoły z całego kraju – według odpowiedzi uczniów i uczennic. Dzięki niej kandydaci i kandydatki do szkół ponadpodstawowych z łatwością wyszukają bezpieczną, otwartą i tolerancyjną placówkę. Najwyżej ocenione TOP 10 szkół otrzyma od nas pod koniec roku szkolnego Dyplomy Równości - informują organizatorzy Rankingu Szkół LGBTQ+. 
 

Na Mapie Równości znajduje się również 18 szkół średnich z Elbląga i okolic. Do tej pory, w ocenie uczniów, którzy wzięli udział w badaniu, niewiele z nich zasłużyło na miano szkoły przyjaznej LGBTQ+ (Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym, jako jedyne zdobyło cztery gwiazdki) i szkoły umiarkowanie przyjaznej (w tej grupie znajdują się: I Liceum Ogólnokształcące w Elblągu, II i III LO oraz Zespół Szkół Pijarskich i Zespół Szkół Gospodarczych). Część elbląskich szkół, uwzględnionych w rankingu, oceniana jest jako szkoły nieprzyjazne. Są też placówki, które do tej pory nie doczekały się oceny. 

Oceny można dokonywać do 23 maja. Dzięki interaktywnej mapie na bieżąco można podglądać, jak oceniane są poszczególne szkoły.
 

Aby wziąć udział w badaniu, należy wejść na stronę maparównosci.pl, kliknąć wybraną placówkę i wypełnić ankietę, na podstawie której zostaną wystawione oceny. - Pytania nie są obowiązkowe, ale zależy nam na pełnych odpowiedziach, ponieważ tylko takie jesteśmy w stanie dokładnie przeanalizować. Szkoły średnie otrzymują oceny – takie jak w systemie edukacji – od jedynki do piątki - dodają organizatorzy akcji.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 13

%30.8 %69.2


Komentarze do artykułu (51)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +16
  ~ krzysztof
  Czwartek, 15.04

  a kiedy ocena szkół podstawowych ?

 2. 2
  +10
  ~ m
  Czwartek, 15.04

  myslę, że pijarzy

 3. 3
  +53
  ~ misiaczek
  Czwartek, 15.04

  Szkoły wolne od ideologii!!!

 4. 4
  +44
  ~ elblążąnin_65
  Czwartek, 15.04

  akceptacja tak, afirmacja nie.

 5. 5
  +52
  ~ marek
  Czwartek, 15.04

  To chyba jakiś żart,albo mi się śni- tak nisko upadliśmy?Większość i to zdecydowana ma się podporządkować półprocentowej mniejszości?Oni byli są i będą,ale kto z kim - to sprawa intymna, więc proszę...nie nagłaśniajmy tego.

 6. 6
  +34
  ~ janos
  Czwartek, 15.04

  Do takiej przyjaznej szkoły nie poślę swojego dziecka.

 7. 7
  +50
  ~ Kassandra
  Czwartek, 15.04

  po co te prowokacje i nachalna propaganda lbgt i hgw czego !!!!!!!!

 8. 8
  +33
  ~ marek
  Czwartek, 15.04

  A kiedy ranking przedszkoli ? Masakra

 9. 9
  +46
  ~ mieszkaniec
  Czwartek, 15.04

  Dlaczego autor artykułu ukrywa się za inicjałami? Czyżby wstydził się swoich poglądów na temat tolerancji w szkołach, przedszkolach a może nawet żłobkach. Z artykułu wynika , że prawdziwa tolerancja w szkołach i przedszkolach to akceptacja lgbt , a może nawet uznanie tych orientacji za jedynie słuszne. Kto ośmieli się mieć inne poglądy, a do tego jest jest hetero katolikiem to wróg którego trzeba nawrócić albo zniszczyć. Nie wspomina tu nikt o dzieciach o innym kolorze skóry, przekonaniach czy problemach zdrowotnych. lgbt przede wszystkim.

 10. 10
  +3
  ~ jan
  Czwartek, 15.04

  Cztery gwiazdki. Dziewczęta ubrane na czarno w wojskowych butach

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.