Czwartek, 25.04.2024, Imieniny: Marek, Jaroslaw, Wasyl
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Elblążanom brak poczucia tożsamości?

10.02.2015, 09:40:15 Rozmiar tekstu: A A A
Elblążanom brak poczucia tożsamości?
fot. Majka Brejdak

70. rocznica aresztowania Aleksandra Sołżenicyna, była pretekstem do rozmowy o braku poczucia tożsamości elblążan. Spotkanie pt. „Sołżenicyn. Od Elbląga do Nagrody Nobla” miało przybliżyć postać pisarza, jego najbardziej znane dzieło - „Archipelag gułag” oraz uświadomić elblążanom, że właśnie w okolicach Elbląga przedstawiciele sowieckiej armii aresztowali i zdegradowali kapitana Aleksandra Sołżenicyna.

Mało kto wie, że noblista, rosyjski pisarz, który zdemaskował mechanizmy działania rosyjskiego reżimu, Aleksander Sołżenicyn, zanim napisał „Archipelag gułag” służył w armii i to randze kapitana. Wrażliwość i inteligencja pozwoliły mu dostrzec nieprawidłowości funkcjonowania rosyjskiego wojska, dla którego życie żołnierzy niewiele znaczyło, a także krytycznie oceniać organizację sowieckich obozów. O swoich spostrzeżeniach i przemyśleniach pisał w listach do przyjaciela, Mikołaja Witkiewicza. Wszechobecni funkcjonariusze NKWD, którzy inwigilowali m.in. korespondencję żołnierzy, aresztowali Sołżenicyna 9 lutego, w okolicach Elbląga, pozbawiając go dystynkcji i rozpoczynając jego jedenastoletnią tułaczkę po więzieniach i łagrach.

Aktorzy elbląskiego teatru: Mariusz Michalski, Lesław Ostaszkiewicz, Jerzy Przewłocki i Marcin Tomasik, zaprezentowali fragmenty książki, stopniowo dozując dramaturgię opisanych przez Sołżenicyna wydarzeń.

Inicjatorami spotkania był dziennikarz i historyk, Tomasz Gliniecki, dyrektor Biura Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego, Jerzy Wcisła i dyrektor Teatru im. A. Sewruka w Elblągu, Mirosław Siedler, którzy są pomysłodawcami utworzenia Komitetu Organizacyjnego na rzecz realizacji idei pn. „Sołżenicyn. Od Elbląga do Nagrody Nobla”. Jej celem ma być rozpropagowanie tego mało znanego epizodu z życia pisarza, który był początkiem drogi Sołżenicyna do późniejszego uznania.

Komitet organizacyjny ma w ciągu roku skonkretyzować ideę, która na dzisiaj obejmuje cztery zadania: nazwanie jednej z elbląskich ulic imieniem Aleksandra Sołżenicyna, wzniesieniem pomnika lub popiersia Noblisty, wykreowania idei szlaku „Od Elbląga do Nagrody Nobla” i ogłoszenie dnia 9 lutego, jako „Dnia tożsamości człowiek wolnego” - mówi Jerzy Wcisła.

Przypadek Sołżenicyna to kolejny wątek elbląski, który może być artystyczną inspiracją – dodaje Dyrektor elbląskiego Teatru, Mirosław Siedler. - Teatr już niejednokrotnie sięgał do tematów związanych z historią Elbląga, by przypomnieć Piekarczyka czy podpalenie hali nr 20 w Zakładach im. Świerczewskiego.

Idea „Dnia tożsamości człowieka wolnego” ma na celu organizowanie w Elblągu, w kolejne rocznice aresztowania pisarza konferencji naukowo-społecznych, których głównym tematem będą problemy związane z totalitaryzmami takimi jak nazizm i komunizm, ale także współczesnymi, jak fundamentalizm islamski czy agresja na Ukrainę. - Rocznica aresztowania Sołżenicyna, w przeddzień starcia dwóch totalitaryzmów w naszym mieście i wreszcie włączenie naszego miasta do Polski na podstawie arbitralnej decyzji mocarstw – to znakomite tło dla takich dysput – twierdzi Jerzy Wcisła.

Jerzy Wcisła ma również nadzieję, że elblążanie, którzy na co dzień nie bardzo identyfikują się z miastem, a lokalny patriotyzm wyrażają zazwyczaj za pośrednictwem internetowego „hejtu”, dzięki tej inicjatywie odnajdą własną tożsamość.
Opinie zgromadzonych na scenie odbiorców były różnorodne. Przeważał jednak sceptycyzm i wątpliwości.

Na pewno powinno być więcej takich spotkań, w których poruszane są tak ważne kwestie – wyznał jeden z uczestników spotkania. – Nie jestem rodowitym elblążaninem i dużo czasu zajęło zanim zacząłem Elbląg traktować jak swoje miejsce na ziemi. Wielu elblążan jest przyjezdnych, ma korzenie gdzieś w Polsce, ale myślę, że warto tworzyć nowe tradycje i pielęgnować lokalny patriotyzm.

Zastanawiałem się nad tym brakiem tożsamości elblążan, o którym mówił pan Wcisła – dodaje inny uczestnik. – Chyba już czas najwyższy tworzyć naszą, dobrą historię tego miasta. Wiadomo, że po wojnie przyjeżdżali tu ludzie z całego kraju, ale minęło już wystarczająco dużo czasu, żeby oni i ich dzieci, a już na pewno wnuki, czuli się tu u siebie. Może wówczas miasto zacznie się w końcu rozwijać?

W czym naprawdę tkwi destrukcyjny dla miasta problem braku tożsamości elblążan? W braku korzeni? Historycznego, wielopokoleniowego uzasadnienia naszej tu obecności, czy braku umiejętności zasymilowania się w tym miejscu mieszkańców, którzy elblążanami stali się często z przypadku? Na te pytania nie odpowiedzieli ani organizatorzy, ani zgromadzona publiczność. Być może jednak propozycje Komitetu Organizacyjnego wywołają dyskusję, która na nie odpowie.


 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%50.0 %50.0


Galeria / Aleksander Sołżenicyn. Od Elbląga do Nagrody Nobla ( zdjęć 18 )
Dodano: 2015-02-09 | fot. Majka Brejdak
0

Komentarze do artykułu (12)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +10
    ~ o co tu chodzi
    Wtorek, 10.02

    Ja tu czegoś nie rozumiem .Wcisła co ty wyrabiasz - człowieku ty to naprawdę nie wiesz co masz robić .Brak słów

  2. 2
    +9
    ~ cieciorka
    Wtorek, 10.02

    Bardzo dziwny pomysł i nie rozumiem o co tu chodzi? W ogóle nie rozumiem "....Te idee to powołanie w Elblągu ulicy Sołżenicyna, stworzenie jego pomnika czy popiersia, wyznaczenie szlaku, jaki wiódł go od Elbląga do Nagrody Nobla, a także ustanowienie dnia 9 lutego dniem tożsamości człowieka wolnego ..."

  3. 3
    +9
    ~ AM ale już nie koniecznie
    Wtorek, 10.02

    Przyznam, że to ciekawy problem aczkolwiek dla mnie rodowitego elblążanina zupełnie nie istotny - bo nigdy nie identyfikowałem sie z miastem, które było kolebką czerwonej (dość niewybrednej) myśli i wyznawców tej religii a także z racji swych korzeni mazowszańskich i warszawskich pobyt wśród ludzi kresów, którymi w znakomitej większości zasiedlono ten gród nie nastrajał pozytywnie i perspektywicznie. To miasto, którego historia zaczyna sie od specjalnego przydziału spirytu dla pana Diaczenki i apoteozy nieprzyjaciół ze wschodu skutkuje jedynie zjadaniem niemieckiego ogona i kompletnym brakiem tejże tożsamości przykrytej bylejakością i ewidentnym brakiem gospodarności jak i polotu w budowaniu codziennego realu.

  4. 4
    +9
    ~ maruda.
    Wtorek, 10.02

    Kiedy dyrektor teatru zaproponował nam , czyli mieszkańcom Elbląga zmianę szarości naszego życia poprzez wprowadzenie nazw ulic z bajek , aby uczynić miasto bajkowym ostrzegałem :- Ten człowiek nie powiedział jeszcze ostatniego słowa i jeszcze nie raz Nas zadziwi . I tak się stało . Tym razem z kolegą p. Wcisło proponują wszystkim mieszkańcom odnalezienie swojej tożsamości podobno gdzieś zgubionej . Wielce pomocnym w powstaniu pomysłu okazał się śp. oficer armii radzieckiej , późniejszy więzień i autor książki " Przylądek Gułag " A . Sołżenicyn . I jak tylko postawi się Mu pomnik , to wszyscy ruszymy szukać swojej tożsamości , bo podobno jej nie mamy . Ale mamy zdrowy rozsądek i na poszukiwanie mieszkańcy raczej się nie wybiorą . Zatem Panowie organizatorzy w drogę i powodzenia .

  5. 5
    +11
    ~ i to by był na tyle
    Wtorek, 10.02

    no k-wa a co ma elbląg do sołżenicyna bolszewicy zamkneli bolszewika i o czym tu gadać nie nasza sprawa nie nasz bohater swoich bohaterów mamy na pęczki i ich trzeba przypominać . Gdyby go nie aresztowali on by innych zamykał albo zabijał. Wcisła znowu sie wcisnął pogratulować

  6. 6
    +9
    ~ propozycja
    Wtorek, 10.02

    Od 10 lutego 1940 r. do czerwca 1941 r. władze Związku Sowieckiego, okupującego wówczas część obszaru Polski, zorganizowały cztery wywózki na Wschód obywateli polskich różnych narodowości. Z szacunków Związku Sybiraków wynika, że wywieziono wówczas w sumie 1 mln 350 tys. Polaków. W czasie transportu ludzie umierali z głodu, zimna i wyczerpania. Wielu Sybiraków mieszka w Elblągu może pod ich egidą zrobicie " Dzień Tożsamości Człowieka Wolnego" a nie ku czci i pamięci bolszewika który dostał po d-pie od bolszewików i dopiero wtedy zrozumiał co to jest bolszewizm

  7. 7
    +3
    ~ informacja
    Wtorek, 10.02

    Cieciorka nie wiesz o co chodzi - to zwykła głupota pożytecznych idiotów

  8. 8
    +2
    ~ k9087
    Wtorek, 10.02

    gdyby nie ruscy w 1945 , to elblążanie mieliby tożsamość

  9. 9
    +4
    ~ mam nadzieję kurde
    Środa, 11.02

    Pan Wcisła i większość elbląskich samorządowców, "działaczy", posłów, senatorów z pewnością tożsamości nie ma, to są ludzie dyspozycyjni i zniewoleni zobowiązaniami lub kupieni. Tożsamość nawet jeżeli ją kiedykolwiek mieli sprzedali systemowi. Dlaczego ten kwiat narodu przypisuje swoją miałkość i nijakość przyzwoitym mieszkańcom miasta? W posiadaniu poczucia tożsamości nie przeszkadzają mi ani "niemce" ani "ruskie" nie jest mi do tego potrzebny także Wcisła i Sołżenicyn. Jestem Polakiem człowiekiem wolnym przynajmniej wewnętrznie, wiem gdzie mieszkam, wiem czego ja i mi podobni potrzebują do prowadzenia uczciwego pożytecznego życia. Nie jest to z pewnością "Idea „Dnia tożsamości człowieka wolnego”". Od idei się zaczyna, potem zostaje już tylko ideologia "ale to już było i nie wróci ..

  10. 10
    +4
    ~ A propos...
    Środa, 11.02

    Stanisław Tym w wywiadzie telewizyjnym dawno temu na stwierdzenie pytającej redaktorki, że "był Pan dyrektorem teatru Dramatycznego w Elblągu, odrzekł: bardzo dramatycznego". W obecnym wydaniu chyba aktualne, a szkoda.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.5761661529541