Niedziela, 14.07.2024, Imieniny: Stella, Bonawentura, Marcelin
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Posłanka Falej: Śmierć współmałżonka nie może powodować drastycznego obniżenia poziomu życia wdowy lub wdowca

10.11.2022, 18:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Posłanka Falej: Śmierć współmałżonka nie może powodować drastycznego obniżenia poziomu życia wdowy lub wdowca

Posłanka Lewicy Monika Falej ogłosiła dziś (10.11.) rozpoczęcie w Elblągu zbiórki podpisów pod projektem ustawy o tzw. „Wdowiej Rencie”, według której po śmierci współmałżonka można korzystać z renty rodzinnej, a także z 50 procent własnego świadczenia emerytalnego.

- Śmierć współmałżonka nie może powodować drastycznego obniżenia świadczeń,  a przez to poziomu życia dla wdowy lub wdowca – mówiła Monika Falej.
 

Jakie są podstawowe założenia tego projektu?

 

Renta wdowia to bardzo proste rozwiązanie - po śmierci współmałżonka, gdy przysługuje tak zwana renta rodzinna, będzie można odziedziczyć 50 proc. emerytury lub renty zmarłego. Chcemy, aby wdowa lub wdowiec mogli sami wybrać czy, czy zostają przy swojej emeryturze, do której dodawane będzie 50% emerytury/ renty zmarłego, czy też decydują się na odwrotny wariant

 

– wyjaśniała podczas dzisiejszej konferencji prasowej Moika Falej.

 

Kogo ma dotyczyć tego rodzaju renta?

 

Renta wdowia ma obejmować wszystkich świadczeniobiorców, także tych, których emerytury i renty wypłacane są z innych niż Fundusz Ubezpieczeń Społecznych źródeł - policja, służba więzienna, straż pożarna, służba ochrony państwa etc. Jedyny wyjątek stanowić będą prokuratorzy i sędziowie, których świadczenia emerytalne i rentowe są przeciętnie znacznie wyższe od pozostałych

 

– dodała Monika Falej.
 

Zdaniem Moniki Falej obecny system tak zwanego zbiegu świadczeń jest niesprawiedliwy. - Dziś jest tak, że osoba, która przez wiele lat płaciła składki na swoje ubezpieczenie i nabyła prawo do emerytury lub renty a następnie, z powodu śmierci współmałżonka, uzyskała także prawo do renty rodzinnej – musi wybierać pomiędzy dwoma świadczeniami – stwierdziła Monika Falej.


 

A jeśli wybierze świadczenie współmałżonka to będzie to tylko 85 procent tej sumy.  Rozwiązanie powszechnie uznawane jest za nieuczciwe i krzywdzące, szczególnie za względu na ogólnie niski poziom większości świadczeń

 

- podkreśliła Monika Falej.

 

Aby wyjaśnić działanie „Wdowiej Renty” posłanka podała konkretny przykład. - Pan Mirosław był emerytem policyjnym. Pobierał emeryturę policyjną w wysokości 4000 zł brutto. Jego żona, pani Ewa jest emerytowaną nauczycielką i pobiera emeryturę z ZUS w kwocie 2000 zł brutto. Pan Mirosław umiera. Dziś jest tak, że po śmierci pana Mirosława pani Ewa otrzyma po nim rentę rodzinną w kwocie 3400 zł brutto, tylko jeśli zrezygnuje z własnej emerytury. Przy rencie wdowiej po śmierci małżonka pani Ewa będzie otrzymywać po nim rentę rodzinną w kwocie 3400 zł brutto powiększoną o kwotę 1000 zł brutto. W ten sposób jej renta rodzinna będzie wynosić 4400 zł brutto. Dzisiaj: 3400 zł brutto – opowiadała Monika Falej.

 


Elbląg jest pierwszym miastem w województwie warmińsko-mazurskim, w którym są zbierane podpisy.  - Potrzebujemy 100 tysięcy podpisów. Musimy je uzbierać w ciągu 3 miesięcy – dodała Monika Falej. - Listy będą czekały m.in. w moim biurze poselskim w Elblągu.

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (19)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +17
  ~ Augiasz
  Czwartek, 10.11

  Tak było za komuny i było uczciwe wobec ludzi. Demokracja odebrała całe świadczenie zmarłego. Pisiści nie mają ochoty na przywrócenie stanu przyzwoitego. Co do posłanki - niczego pani nie osiągnie poza rozgłosem wokół siebie , bo nie ma pani żadnej siły sprawczej. Nasz miejscowy Nowak, też komunista jako i pani, otrzymał nadmiar podpisów w sprawie boiska przy SP 23 i co ? Otóż whyno mimo podobno komunistycznej wrażliwości na lud i jego potrzeby. Dlaczego nie ma pani odwagi zrobić porządku w lokalnym chlewiku a chwyta pani nośny lecz nierealny temat?

 2. 2
  +14
  ~ Krzysztof
  Czwartek, 10.11

  Pani Poseł moze wystartuje Pani na Prezydenta? Może czas zmierzyć się z tą rolą? Może spróbować pojedynku? Przeciez ma Pani ku temu kwalifikacje i dość dobrze wniknęła Pani w klimat elbląski? A Pani pogląd na referendum? Czy tak jak Psl bedzie lewica pouczać mieszkancow o jego zasadnoci bądź nie?? Ciekawi mnie Pani pogląd?

 3. 3
  +7
  ~ Zainteresowana
  Czwartek, 10.11

  Wreszcie ktoś pomyślał o trudnej sytuacji wdów, wdowców

 4. 4
  +5
  ~ K123r
  Piątek, 11.11

  Jak wystartuje Pani na Prezydenta Elbląga,ma Pani mój głos!

 5. 5
  +9
  ~ Nie polityk a mieszkaniec
  Piątek, 11.11

  Proponuję bardziej wgłębiać się w sprawy Elbląga, bo tu potrzeba wielu zmian i propozycji zmian ! Następnie czy to po referendum czy w 2024 moze Pani wystartować w wyborach na Prezydenta! Na pewno będzie to szansa, bo w Elblagu zawsze rządzili Panowie i w dodatku ciagle ci sami! Co juz jak widać doprowadzilo ludzi do furii! Pani udzial w wyborach na pewno trochę wniesie inności , a patrząc na Panią Dulkiewicz z Gdanska ani pracownicy ani mieszkancy nie narzekają! W Elblągu większość mieszkańców chce zmian i czeka na wszystko czego jeszcze tu nie bylo! Czytając komentarze na potrel od razu czuć wpisy tych ktorym Pani zaczęła po prostu przeszkadzać i psuć szyki ! Tak więc proszę skupić uwagę na potrzeby i sytuację tego miasta , w koncu jako Poseł tu Pani wygrała !

 6. 6
  +12
  ~ Trochę nadziei
  Piątek, 11.11

  Elbląg ma 7 czy 8 posłów, widać w nim tylko jednego, panią Falej, gdzie jest pani Gellert, Ziejewski przyjechał z Kosiniakiem z akcją ratunkową i utopili aktualnego, z Pis nie ma co wspominać. Potrzebny jest faktycznie kobiecy udział we władzy, bez ponuraków nie wiedzących co to uśmiech, nieżyczliwych, także dla pracowników, mobbingowców, aroganckich i chamskich. Nie można zamienić jednego otyłego na drugiego. Namówmy Panią Poseł.

 7. 7
  --2
  ~ anty
  Piątek, 11.11

  Co za idiotyzm zacznijmy od tego że Polski na to nie będzie stać żeby to wprowadzić będziecie musieli podnieść podatki. wara od mojej kieszeni #antysocjalizm

 8. 8
  +6
  ~ Pomiędzy
  Piątek, 11.11

  Może byc ciekawy pani udzial w wyborach, będzie pani antidotum pomiędzy PIS a PO!

 9. 9
  --4
  ~ trol czy prowokacja
  Piątek, 11.11

  Kobieto, nie zbieraj podpisów gdy wiesz że niczego nie uzyskasz poza listami przydatnymi do kolejnych wyborów - takie nielegalne zbieranie podpisów wyborczych. Wpisz ten postulat do programu członków Czarzastego i Biedronia. Ponadto ze swoją kampanią wchodzisz w zbieranie podpisów referendalnych. czy w ten sposób wspierasz wybitne władze miasta z RM i prezydentem? Jeżeli tak, to nie pchaj się na elbląski zagazowany fotel. Kto wie o co tu chodzi pani Falej?

 10. 10
  +4
  ~ Do trol czy prowokacja
  Piątek, 11.11

  Czyżby porki się zatrzęsły? To tak nie po dżentelmeńsku-:) To co jest tu napisane w stosunku do Posła może zostać uznane za oczywiste pomówienie ! Tak więc radzę publicznie wstrzymać swoje negatywne i pelne obaw emocje bo bez konkretnych dowodów słabo to prawnie wygląda! Poza tym zbieranie podpisów od 12 listopada ! Poza tym kto inny będzie decydował o udziale w wyborach ! Dziś proszę melisę na uspokojenie i nie rzucać fałszywych oskarżeń bo i sobie i komuś można poważnie zaszkodzić !

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.4365220069885