Poniedziałek, 16.05.2022, Imieniny: Andrzej, Malgorzata, Wienczyslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Senator Wcisła: Posłowie mogą zachować się tak, jak oczekują od nich wyborcy, a nie kierownictwo partyjne

24.01.2022, 16:15:00 Rozmiar tekstu: A A A
Senator Wcisła: Posłowie mogą zachować się tak, jak oczekują od nich wyborcy, a nie kierownictwo partyjne
Fot. Archiwum redakcji

- 12 stycznia Senat RP przyjął budżet Polski na 2022 rok, dokonując w projekcie przyjętym przez Sejm 70 poprawek. Przede wszystkim urealniliśmy wskaźnik inflacji do poziomu wskazywanego przez rząd i Narodowy Bank Polski. Zaniżenie wskaźnika inflacji powodowało, że wpływy do budżetu byłyby wyższe niż planowane, co pozwoliło by rządowi chwalić się lepszym wynikiem finansowym, z drugiej obniżenia kosztów. m.in. płac, których wzrost jest szacowany według wskaźnika inflacji. Nam pozwoliło to wygospodarować ok. 10 mld zł – stwierdził senator KO Jerzy Wcisła.

Senator Koalicji Obywatelskiej zorganizował dziś (24.01.) konferencję prasową. - Zlikwidowaliśmy wydatki na Izbę Dyscyplinarną, która już od lipca 2021 roku, decyzją Trybunału Sprawiedliwości, nie powinna istnieć – mówił Jerzy Wcisła.- Przypomnę, że dodatkowo, za niezrealizowania tego obowiązku zapłacimy już 370 mln zł i każdego dnia dokładamy ok. 4 mln zł. Zmniejszyliśmy też horrendalne wzrosty kosztów kancelarii prezydenta i premiera i dotacje dla telewizji publicznej (2 mld zł).


 

To pozwoliło nam zwiększyć wydatki w niektórych ważnych dla Polski i Polaków pozycjach. Przede wszystkim przeznaczyliśmy większe środki na ochronę zdrowia (20 mld zł) i walkę z katastrofalnymi skutkami zanieczyszczenia środowiska (transformacja ekologiczna – 10 mld zł). Tu warto przypomnieć walkę PiSu z energetyką wiatrową czy fotowoltaiką (ograniczenia dla prosumentów z grudnia 2021 r.), która mocno uderza w przedsiębiorców naszego regionu. Wszystkie te zmiany dobrze będą służyły Polakom

 

– zaznaczył Jerzy Wcisła.

Jak zauważył senator poprawki KO "budzą nieco kontrowersji". - Pilotowałem tą część zmian w budżecie - dodał. - Argumentowałem, że w sytuacji, gdy budżety samorządów są drastycznie zmniejszane przez różne działania rządu, Państwo musi pomóc im w realizacji najważniejszych inwestycji. Przypomnę, że wprowadzenie Polskiego ładu spowoduje co najmniej zmniejszenie wpływów do samorządu o 12-15 mld zł.

Poprawki do budżetu będą mogły zostać wprowadzone jedynie wtedy, gdy zostaną zaakceptowane przez Sejm. - Dlatego wysłałem listy do wszystkich posłanek i posłów naszego okręgu wyborczego, z prośbą o poparcie zmian w Sejmie. Ja oczekuję od posłów naszego regionu poparcia dla 6 poprawek – podkreślił Jerzy Wcisła. - 20 mln zł na zabezpieczenie przeciwpowodziowe Elbląga. Przypomnę, że Elbląg miał już przyznaną kwotę 100 mln zł w ramach II etapu kompleksowego zabezpieczenia Żuław. Niestety, realizacja programu w części dotyczącej naszego regionu z nieznanych powodów została zatrzymana. Całość zadania o wartości 64 mln zł dotyczy zabezpieczenia lewego brzegu rzeki Elbląg na odcinku od ul. Mostowej do alei Tysiąclecia .

Jedna z poprawek dotyczy Przekopu. - Strategiczną inwestycją dla całego regionu jest dokończenie inwestycji budowy kanału przez Mierzeję. Niestety projekt rządowy nie obejmuje wszystkich koniecznych inwestycji w Porcie Morskim w Elblągu, dlatego na 2022 rok zabezpieczyliśmy kwotę 20 mln zł na to zadanie – mówił Jerzy Wcisła.- Przypomnę, że chodzi m.in. o budowę obrotnicy i pogłębienie torów wodnych do nabrzeży portowych. Bez tych inwestycji nie zostanie wykorzystany potencjał portu – szacowany na 1,5 mln ton przeładunków rocznie – wygenerowany dzięki budowie kanału przez Mierzeję.


 

Dla wykorzystania możliwości portu w Elblągu, ale także Gdańska i Gdyni wielkie znaczenie będzie miało połączenie drogowe z Via Carpatią. Taką możliwość stwarza połączenie Via Carpatii z Via Balticą. Ta inwestycja realizowana będzie wprawdzie w województwie podlaskim, ale bez niej ruch towarowy we wschodniej Polsce będzie kierował się do portu w Kłajpedzie, a nie do naszych portów. W budżecie zabezpieczyliśmy 100 mln zł na to przedsięwzięcie

 

– opowiadał Jerzy Wcisła.


- Innym ważnym połączeniem dla mieszkańców naszego regionu, ale także dla gospodarki, w tym także dla portu, jest udrażnianie połączenia z autostradą A1. Przypomnę, że po zbudowaniu tej autostrady, nastąpił bardzo szybki wzrost przeładunków w Porcie Gdańsk – wyjaśniał Jerzy Wcisła. - W budżecie zamieściliśmy kwotę 40 mln zł m.in. na opracowanie i przygotowanie dokumentacji dla obwodnicy Malborka, to tzw. „wąskie gardło” na tej trasie. Dodam, że trwają prace nad projektem przebudowy S22 na odcinku Elbląg-Malbork.

Senatorowie poparli też wniosek o wsparcie kwotą 20 mln zł programu regionalnego „Bądź zdrów na Warmii i Mazurach!”. - W ramach programu zostaną zrealizowane inwestycje o wartości ponad 500 mln zł w ponad dwudziestu szpitalach i innych placówkach w naszym województwie, m.in. w Elblągu, Iławie, Bartoszycach, Działdowie i Morągu – dodał Jerzy Wcisła.
 

Mam nadzieję, że posłowie naszego regionu uznają zasadność wsparcia finansowego dla tych przedsięwzięć i poprą wnioski budżetowe w wymienionych wyżej sprawach, które już uzyskały poparcie Senatu RP. Posłowie są dzisiaj w komfortowej sytuacji. Wystarczy kilku posłów, którzy tego zażądają i zmiany będą głosowane, albo budżet nie zostanie przez Sejm przyjęty. Mogą zachować się tak, jak oczekują od nich wyborcy, a nie kierownictwo partyjne

 

– zakończył senator.
 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%25.0 %75.0


Komentarze do artykułu (24)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +9
  ~ smrodek
  Poniedziałek, 24.01

  Gdyby stwórca dał jeden tydzień w roku bez bredni ludzi samolubnych i niekompetentnych. Ja wczoraj naniosłem poprawki do budżetu usa i to takie , że Biden nie będzie miał z czego kupy zrobić i nie będzie się cieszył. ten znowu wciska że wcisnął poprawki by rząd się nie cieszył. To nie jest rola senatora by walczył z rządem, ale jego rola polega na skutecznym , merytorycznym działaniu dla dobra państwa i obywateli. Siad na prezydencie! i ciszej nad tą trumną, a więcej skutecznej pracy. Wróblewski też ciągle "planuje" i "zwołuje". Ludzie wychodzą z wiochy ale wiocha nadal w nich siedzi. Kaziu zaplanował puścić babci bąkiewicza i ... . Konkret - "na mój wniosek zdecydowano, wykonano, dołożono, zmieniono, ...". Chłopie, coraz wyżej lewitujesz, a tutaj jest życie. Nasze życie za średnią krajową

 2. 2
  +18
  ~ widz
  Poniedziałek, 24.01

  senatorku ,ty tak samo działasz dla dobrawyborców jak poseł łupieżowy

 3. 3
  +3
  ~ Robert Koliński
  Poniedziałek, 24.01

  Neoliberalnym wyzyskiwaczom i ich POlitycznym przedłużeniom "niewidzialnej ręki rynku"post ten ku pamięci: - W wielu branżach wielkie firmy mają dziś rekordowe zyski. Czas, żeby podzieliły się nimi z pracownikami. Tu, w Bolechowie, i w całej Polsce! W Solarisie ludzie robią autobusy, którymi jeździ cała Europa. Dostają 2900. A przecież polscy pracownicy nie są gorsi niż hiszpańscy! Mają prawo do porządnych płac. Dlatego OPZZ i Solidarność w Solarisie połączyły siły. I to jest duża rzecz. To nie jest strajk tylko pracowników Solarisa. Parę miesięcy temu Bolechowo patrzyło na zwycięstwo pracowników w Trzemesznie. Dziś to na wielkopolskie zakłady Solarisa patrzy wiele miast w całej Polsce. Przyjechaliśmy do Solarisa, żeby firmie nie przyszły do głowy głupie pomysły. (...)

 4. 4
  +3
  ~ Robert Koliński
  Poniedziałek, 24.01

  (...) Prawo do strajku, prawo do godnej płacy to jest konstytucyjne prawo każdego pracownika! Ten strajk wybuchł, bo firma nie chciała rozmawiać o poważnych podwyżkach. Teraz będzie tracić przez niepotrzebne skąpstwo. Niech to będzie lekcja dla innych. Mam nadzieję, że władze firmy siądą do poważnych rozmów z załogą. To opłaci się wszystkim. [Solidarność Naszą Bronią!] #KoniecEryDziadocenu, #SocRev, #lewica, #solaris, #strajk!

 5. 5
  +14
  ~ Adam J.
  Poniedziałek, 24.01

  Do roboty się pan weź!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 6. 6
  +7
  ~ Jurku Motorówko...
  Poniedziałek, 24.01

  ... to do Ciebie i innych urzędasów, w tym posłów. Wy tylko wyborcopw w d...pę byście wlezli, bez mydła, w czasie wyborów, jacy Wy dobrzy i praworządni8. A po wyborach w d...[ie macie wyborców . aa jest, od lat, prawda o Was.

 7. 7
  +6
  ~ nierób Wcisłą
  Wtorek, 25.01

  a ten nierób Wcisła znów się pluje, największy leń i szkodnik tego miasta

 8. 8
  +5
  ~ Mam nadzieję
  Wtorek, 25.01

  Ze niedługo nie będę musiał patrzeć na twój ryj a co dopiero sluchac

 9. 9
  +5
  ~ Ble,ble
  Wtorek, 25.01

  Ciągle ta sama melodia. Nienawiści i opluwania to P O i PSL i SLD .

 10. 10
  +3
  ~ POszedł wonnn
  Wtorek, 25.01

  Wcisło to największy leń w dziejach Elbląga - żadną pracą nigdy się nie zhańbił. Nierób i mąciciel, POszedł precz z tego miasta A tak propo popo to nie kapujesz na Polskę w Brukseli???

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0641779899597