Wtorek, 26.10.2021, Imieniny: Ingi, Darii, Sambora
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Senator Wcisła: Rząd i Sejm, pod kontrolą PiS, przetrzymują ustawę sześć razy dłużej niż Senat

01.06.2021, 12:15:00 Rozmiar tekstu: A A A
Senator Wcisła: Rząd i Sejm, pod kontrolą PiS, przetrzymują ustawę sześć razy dłużej niż Senat
Fot. Adrian Sajko
- Jesteśmy na etapie zakłamywania faktów na temat procesu ratyfikacji w Senacie ustawy o zasobach własnych, czyli ustawy pozwalającej uruchomić Fundusz Odbudowy – mówił senator PO Jerzy Wcisła, który podczas wczorajszej konferencji prasowej zapowiedział przedstawienie „najważniejszych kłamstw strony rządowej”.
 
Zdaniem Jerzego Wcisły Rząd przekonuje, że to Senat opóźnił ratyfikacje ustawy. - Przypomnijmy najważniejsze fakty. 14 grudnia 2020 r. – decyzja Rady UE w sprawie zasobów własnych UE. 4 maja 2021 r. – decyzja zostaje przyjęta przez Sejm. Po 141 dniach. 5 maja 2021 – ustawa trafia do Senatu. 27 maja 2021 r. – Senat przyjmuje ustawę. Po 23 dniach - wymieniał.
 
 
Rząd i Sejm, pod kontrolą PiS, przetrzymują ustawę sześć razy dłużej niż Senat. Kilka słów o tych 141 dniach. Gdy przedstawiłem ten argument w piątek w TV Kurskiego, wiceminister rolnictwa Anna Gębicka argumentowała, że te 141 dni były potrzebne na konsultacje. To kłamstwo. Ta ustawa nie była z nikim konsultowana ani jednego dnia
 
– podkreślił Jerzy Wcisła.
 
Ustawa, o której mówił senator, zawierała zgodę na ratyfikację ustawy przez Prezydenta RP. Ustawa miała wejść w życie następnego dnia po uchwaleniu.
 
 
Tzw. konsultacje, a właściwie prezentacje slajdów, dotyczyły Krajowego Planu Odbudowy. Tyle, że ten dokument w ogóle nie był przez Parlament przyjmowany. Mało tego został wysłany do Brukseli 3 maja, w przeddzień posiedzenia Sejmu, by nie dyskutować w polskim parlamencie na jego temat. Faktem jednak jest, że dla opozycji oraz większości w Senacie ważna był nie tyle sama ratyfikacja, ile gwarancje, by te ogromne środki nie stały się funduszem wyborczym PiS
 
– podkreślił Jerzy Wcisła.
 
26 marca powstała Agencja Spójności i Rozwoju. - Włączała ona do grona zarządzających środkami UE przedstawicieli Zarządu. Gdyby PiS podzielił się władzą nad pieniędzmi, ustawa byłaby przyjęta prawie dwa miesiące wcześniej – zapewniał Jerzy Wcisła. - Warto dodać, że w połowie marca już 16 państw ratyfikowało ustawę.
 
- Wszyscy znamy prawdziwą przyczynę przetrzymywania ustawy przez 141 dni w szufladach: skłócona prawica nie była w stanie ratyfikować ustawy, a z drugiej strony PiS nie chciał podzielić się władzą nad środkami unijnymi z samorządami.  Dopiero, gdy Lewica uratowała ich przed klęską, wysłała ustawę do Sejmu. Szkoda, bo była szansa na gwarancje ustawowe, a nie jakieś obietnice na gębę – dodał senator.
 

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (18)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +7
  ~ co to
  Wtorek, 01.06

  A to oni przeciw 770 miliardom euro z UE. To won z Polski.

 2. 2
  +4
  ~ patriotalokalny
  Wtorek, 01.06

  Ty jełopie poniżej! Twój rozumek nie pojął o co chodzi,lecz nie przejmuj sie bo to typowe dla lepszego sortu. SPRAWIEDLIWY PODZIAŁ SRODKÓW UNIJNYCH . Mówi ci to coś? Chcesz jako Elblązanin by Elblag był pominięty tylko dlatego że Pis nie ma tu większości . Jakim trzeba być głupkiem by coś takiego nie rozumieć.

 3. 3
  +10
  ~ "Dziady" cz.2021
  Wtorek, 01.06

  Młodzi wydają się sympatyczni i szkoda ich jako tła dla Wciskacza z Portasem. Bo co ma dla młodych Portas z kumplem w programie PO? Pytanie czy ma w ogóle jakikolwiek program poza tym że jest brzydki rząd i koalicja - Wróblewski też tak mówi (psl) bo on jest piękny. Pytanie czy PO jeszcze istnieje , a jeżeli tak, to czy ma łączność z ludem? Program na stół bezwstydni chłoptasie i nie molestujcie tych dwoje, bo się biskupi obrażą. Obaj - wciskacz z portasem, no i może wierchuszka z UM - weźcie udział w lekcji fizyki na temat próżni, bo przebijacie nawet kosmos a was uczeń ma niżej. tylko aby wam jajko nie pękło gdy się próżnia powiększy bo zostanie tylko zwis. Czym jest elektorat tej próżni?

 4. 4
  +13
  ~ Pol
  Wtorek, 01.06

  Tylko jak oni byli przy władzy to zero dla ludu o nie przepraszam 1,60 zł waloryzacji.

 5. 5
  +14
  ~ Tutek
  Wtorek, 01.06

  Jak takie zjawisko zostało senatorem

 6. 6
  +10
  ~ wstyd i żenada
  Wtorek, 01.06

  oooo znów lanser Wcisła i ten udający Protas, wstydu nie mają!!!! POszli won z tego miasta!!!

 7. 7
  +10
  ~ pajace dwa
  Wtorek, 01.06

  A te dwa znów muszą zaistnieć, znów chrzanią głupoty, oni powinni siedzieć za nieróbstwo, za termy itd

 8. 8
  --2
  ~ Michelle
  Wtorek, 01.06

  Tak, w ogóle to proponuję zrobić tabliczki z napisem "Miasto Elbląg Wolne od PIS" tam gdzie są umieszczone tablice na obrzeżach Elbląga. Nie oni będą decydować na o wydać unijne pieniądze, dla swoich, i wydawać na kampanie wyborcze. Przedsiębiorcy i samorządy, miasta, miasteczka potrzebują tego.

 9. 9
  +7
  ~ bugi
  Wtorek, 01.06

  wcisła ośmieszony w tvp info wszysscy mieli beke niezłą, wstyd dla miasta, promuje sie ale???????????????????? jedno mu zostanie wniosek o o nadanie nazwy port morski olsztyn - elbląg

 10. 10
  +9
  ~ jestem tępy
  Wtorek, 01.06

  Michelle - to dlaczego kumple Wcisły z PO w senacie głosowały przeciw preambule zawierającej to o czym nie ma decydować PIS? Podaj jakiś punkt programu partii Wcisły. Podobnie występował przed wyborami samorządowymi w Elblągu czerepak - żadnego programu, sensownego zdania, tylko ślinotok. Jeżeli rozumiesz to co "mówił" Wcisła i Portas, to wyjaśnij czy to już lest program Budki czy może tylko lody z Zielonej Budki.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.