Poniedziałek, 20.09.2021, Imieniny: Renata, Filipina, Eustachy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Młodzi chcą w Parlamencie zawalczyć o godne miejsce na rynku pracy. „Bezpłatne staże to czysty wyzysk”

31.05.2021, 16:05:00 Rozmiar tekstu: A A A
Młodzi chcą w Parlamencie zawalczyć o godne miejsce na rynku pracy. „Bezpłatne staże to czysty wyzysk”
Fot. Adrian Sajko
26 maja br. w Parlamencie powołano Parlamentarny Zespół ds. młodzieży. Przewodniczącym został senator PO Jerzy Wcisła. Podczas zwołanej dziś (31maja) konferencji prasowej 20-letnia Zofia Olszewska i 21-letni Jakub Retyk opowiedzieli czym chcieliby, aby zajmował się zespół.
 
- Zauważyliśmy, że o osobach młodych mówi się po to, aby na nich ponarzekać, albo, żeby jak takiej małpce w zoo dać narzędzia i sprawdzić w jaki sposób będzie się ona zachowywała. Na przykład podczas protest przedsiębiorców nikt nie mówił o tym, że branże usług tworzą osoby młode, dla których praca kelnera czy kasjera w sklepie odzieżowym była dotychczas jedynym źródłem zarobków. A właśnie te branże najbardziej na pandemii ucierpiały – zaznaczył Jakub Retyk, student warszawskiej uczelni.
 
Jak stwierdził Jakub Retyk młodzież ma obecnie bardzo duże problemy finansowe. - Długi powstałe od marca 2020 r. będziemy spłacać najprawdopodobniej do końca naszego życia – stwierdził. - Do tego dochodzi kwestia darmowych staży, czyli sytuacji, gdzie młoda osoba chce pracować, ale jest demotywowana poprzez brak wynagrodzenia za prace. A jasno trzeba podkreślić, że zaparzenie herbaty, zżycie kolana na SORze czy przygotowanie pisma procesowego to jest pracą, za którą należy się płaca.
 
Dowodem na to, że sytuacja osób młodych nie jest traktowana poważnie przez polityków świadczyć ma to, że ani w „Krajowym Planie Odbudowy” ani w „Nowym Ładzie” nie znalazły się żadne rozwiązania, które byłyby skierowane tylko i wyłącznie do tej grupy wiekowej.
 
 
O ile obecny rząd dobrze diagnozuje problemy społeczne, o tyle decyzje, które wprowadza są podejmowane pod dyktando słupków procentowych. Kompletnie nie patrząc w przyszłość. Dlaczego osoba młoda, która najczęściej zatrudniona jest na podstawie umowy cywilno-prawnej ma płacić składkę emerytalną skoro najprawdopodobniej tej emerytury na oczy nie zobaczy? Dlaczego ma płacić składkę zdrowotną, skoro w sytuacji problemów z pogorszeniem się zdrowia psychicznego może liczyć tylko na 3 darmowe wizyty w NFZ? To są problemy, które wymagają przyszłościowych i kompleksowych rozwiązań
 
– podkreślił Jakub Retyk.
 
Nad czym młodzież chciałaby się skupić? - Naszym sztandarowym projektem jest sytuacja osób młodych w pracy. Najbardziej boli nas kwestia bezpłatnych staży – zaznaczyła Zofia Olszewska. - Nie oszukujmy się, bezpłatne staże to jest czysty wyzysk.
 
 
Praca na czarno, brak możliwości zatrudnienia na umowę o pracę, niechęć pracodawców do zaoferowania umowy o pracę to są wszystko przyczyny, które później implikują w brak samodzielności, brak możliwości wyprowadzenia się z domu, założenia rodziny. Nie chcemy realizować się zawodowo i zakładać rodziny w wieku 40 czy 50 lat (…) Mamy swój plan na to, jak można byłoby to zmienić, ale niewątpliwie potrzebujemy pomocy ze strony parlamentarzystów
 
– stwierdziła Zofia Olszewska.
 
- Wydaje nam się, że w końcu mamy okazję, aby wpłynąć na to, co dzieje się w parlamencie – dodał Jakub Retyk.
 
Wśród tematów, którymi młodzież chciałaby się zająć jest także kwestia udzielania pomocy psychicznej młodym osobom. - Trzeba przyznać, że stan zdrowia psychicznego w Polsce jest krytyczny – mówiła Zofia Olszewska. - Chcielibyśmy się skupić na osobach w szkołach ponad podstawowych, które mają ogromny problem ze zwróceniem się do pedagogów, którzy może i chcą pomóc, ale robią to w sposób bardzo nieefektywny.
 

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%0.0 %100.0


Galeria / Konferencja prasowa Jerzego Wcisła i Jacka Protasa ( zdjęć 26 )
Dodano: 2021-05-31 | Fot. Adrian Sajko
0

Komentarze do artykułu (11)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +24
  ~ Bolec
  Poniedziałek, 31.05

  Jurek może ty byś się kur... jeszcze hodowlą jedwabników zajął.

 2. 2
  +4
  ~ Kat Na Idiotów
  Poniedziałek, 31.05

  Kompromitacji końca nie widać i tylko Elbląga żal! Kiedy rozliczenie Referendum 2013 roku?!

 3. 3
  +15
  ~ Obywatel
  Poniedziałek, 31.05

  Co wy młodzi możecie wiedzieć o życiu za naukę się brać a nie za politykę co wy możecie wiedzieć o umowach i pracy młodym się nie chce pracować czy wy młodzi wiecie jakie są koszty utrzymania pracownika wątpię młodzi olewają prace by chcieli się nienarobić a zarobić idźcie do domu i za książki zeszyty a nie występować na forum nigdy nie zrozumiecie załóżcie sobie działalność i zobaczycie ile to kosztuje wielcy znawcy się znaleźli masakra

 4. 4
  +17
  ~ Witek
  Poniedziałek, 31.05

  Panie Wcisło ,przestań pan wreszcie mieszać ,bo to już przykre i nudne się robi !!!!

 5. 5
  +12
  ~ Eugen
  Poniedziałek, 31.05

  Tych dwóch polityków to jak Pat i Mat. Do młodych to z takiej bajki Sąsiedzi.

 6. 6
  +13
  ~ "Dziady" cz. 2021
  Poniedziałek, 31.05

  Kto jest młody - Portas czy Wciskacz? Czyżby czuli wybory i znowu zaczynają wyścigi oszustw?

 7. 7
  +12
  ~ RodemzElbląga
  Poniedziałek, 31.05

  Młodzież na tych dwóch lokalnych celebrytach politycznych jeszcze się nie poznała... Szkoda młodzieży, ale chyba młodzi jeszcze muszą się sparzyć, by zrozumieć...

 8. 8
  +4
  ~ Ali
  Wtorek, 01.06

  Kiedy troku zejdziesz ze sceny koryciazu jeden!!????

 9. 9
  +3
  ~ SPADAJCIE
  Wtorek, 01.06

  P O i PSL i SLD to rząd,ilu osiem lat co zrobili dla Elbląga i portu. NIC kasa szła i idzie na olsztyn i.mazury .

 10. 10
  +3
  ~ Nierób Wci..o
  Wtorek, 01.06

  Bolec....dobry tekst hahahah, jak tym dwom szkodnikom nie wstyd się znów pokazywać a gdzie ta w laczkach co bierze ponad 25 tysięcy pensji miesięcznie w szpitalu. POszli won z tego miasta

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.