Środa, 8.12.2021, Imieniny: Maria, Wirginia, Wirgiliusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Program "Elblążanin Plus" zawieszony. Radny PiS: To decyzja polityczna

19.03.2021, 19:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Program "Elblążanin Plus" zawieszony. Radny PiS: To decyzja polityczna

Podczas wczorajszej sesji RM przyjęto zmiany w harmonogramie realizacji programu "Elblążanin Plus". - To decyzja polityczna - stwierdził radny PiS Marek Pruszak.


W 2018 r. radni Prawa i Sprawiedliwości wprowadzili w naszym mieście program „Elblążanin Plus”. Przypomnijmy, że wówczas większość w Radzie mieli radni PiS (13 z 25 radnych), a program został przegłosowany na zwołanej nadzwyczajnej sesji RM, tuż przed wyborami samorządowymi.


Program "Elblążanin Plus" to pakiet różnych zniżek dla mieszkańców rozłożonych w czasie. Jak do tej pory został zrealizowany tylko jeden punkt dotyczący obniżenia cen biletów komunikacji miejskiej. W kolejce czekają jeszcze m.in. zwiększenie liczby miejsc w żłobkach, wprowadzenie bezpłatnych i ulgowych biletów wstępu do Centrum Rekreacji Wodnej Dolinka, zwiększenie wysokości stypendiów sportowych i artystycznych dla młodych elblążan czy zmniejszenie opłat z tytułu parkowania w Strefie Płatnego Parkowania.
 

Po ogłoszeniu przez radnych PiS planu działania w ramach programu "Elblążanin Plus" Prezydent Elbląga Witold Wróblewski nie krył oburzenia. - Kampania wyborcza zaczęła się już na całego. Radni Klubu PiS fundują sobie kampanię wyborczą za pieniądze z budżetu miasta. Zapowiada się wyścig przedwyborczy w rozdawnictwie, który skutkować będzie destabilizacją finansów budżetu miasta – mówił w 2018 r. podczas konferencji prasowej Witold Wróblewski.
 

Podczas wczorajszej (18.03.) seji RM powrócił temat harmonogramu prac realizowanych w ramach programu "Elblążanin Plus". Radni opozycji, którzy teraz mają większość w RM zdecydowali, że realizacja założeń programu musi zostać odłożona w czasie. Powodem miały być kwestie finansowe.
 

 

Szkoda, że taki zapis się tutaj pojawił. Podejrzewam, że jest to jednak polityczne, ponieważ my to wprowadziliśmy w poprzedniej kadencji. Gdyby to wprowadzał pan Prezydent czy Koalicja, to na pewno znalazłyby się środki na wszystko i nie byłoby tak źle

- stwierdził radny PiS Marek Pruszak.
 

Przewodniczący RM Antoni Czyżyk zapewniał, że wszystkim radnym zależy na wprowadzaniu rozwiązań, które będą miały na celu ułatwienie mieszkańcom życia. - Działamy w tym kierunku. Obecnie dzięki środkom unijnym jest realizowany projekt, w ramach którego duża grupa utalentowanych młodych elblążan otrzyma stypendia jeszcze w tym roku - mówił.
 

Radni opozycji przyznali, że warto byłoby zmienić nazwę programu. Powód? Za bardzo kojarzy się z rządowymi programami, takimi jak "500 plus", "300 plus", "Aktywni Plus" (Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej), "Mieszkanie Plus (Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju) czy "Dostępność Plus" (Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej).
 

Ta nazwa "Elblążanin Plus" kojarzy się z programem rządowym, a to jest program samorządowy. Może jakąś inną nazwę? Elbląg to my? Czy może jakaś inna jeszcze nazwa, aby stworzyć taki kompleksowy program dla naszych mieszkańców

- zaznaczył radny KWW Witolda Wróblewskiego Krzysztof Konert.
 

Nikogo nie zdziwił fakt, że radni PiS nie podzielali zdania radnych opozycji i byli za pozostawieniem funkcjonującej już nazwy.

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (21)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +14
  ~ ki
  Piątek, 19.03

  Antoni Czyżyk zapewniał, że wszystkim radnym zależy na wprowadzaniu rozwiązań, które będą miały na celu ułatwienie mieszkańcom życia - a co z komunikacją !!!

 2. 2
  +12
  ~ Upadły Harley
  Piątek, 19.03

  No tak - jak obniżamy ceny biletów czy parkowania dla szaraczków to jest "destabilizacja budżetu" ale jak budujemy hangary dla bogaczy w motorówkach albo drogi dojazdowe do byznesów bogacza wójcika, to są to już "kluczowe" inwestycje.

 3. 3
  --9
  ~ Amelka
  Piątek, 19.03

  To jedno z apolitycznych działań obecnej opozycji rządowej a władzy w Elblągu. Aż strach się bać co będzie robiła obecna opozycja rządowa w przypadku wygrania wyborów parlamentarnych i przejęcia władzy. Wszystkie 500+, 13 i 14 tki emeryckie oraz inne prospołeczne działania polecą w ramach łatania zagrożonego budżetu państwa.

 4. 4
  +22
  ~ Machupichcę
  Piątek, 19.03

  Wszystko, co z przydomkiem "plus", to dla podatnika oznacza "minus". Czy tak ciężko to skumać ?

 5. 5
  +14
  ~ Yhy
  Piątek, 19.03

  Jak stac na samochod,to i na parkowabie powinno byc stac.Lepiej np.obnizcie ceny ogrzewania,wywoz smieci,wode...

 6. 6
  +15
  ~ Puzon
  Piątek, 19.03

  Amelko : miejmy nadzieję, że ta straszna opozycja rozliczy Obajtka, Sasina, Kaczyńskiego, Terleckiego, Szydło, Morawieckiego i .... długo jeszcze wymieniać.

 7. 7
  +14
  ~ obserwator
  Sobota, 20.03

  @ puzon-a dlaczego opozycja ma ich rozliczyć? przecież te pieniądze im się poprostu należały!!!a pieniądze ,które należą sie poprostu nie podlegają żadnej kontroli i nie wchodzą w skład majątku.nie trzeba wykazywać ich w oświadczeniach.pis nie odrobił lekcji z misiewicza.złodziej na złodzieju siedzi.

 8. 8
  +4
  ~ kukiełka kuka
  Sobota, 20.03

  Konert wyrasta na mózg kww. Tylko zanim otworzy się gębę, to trzeba sobie przypomnieć czy zęby były myte i kiedy. Emeryt z tak poważnej funkcji i zawodu powinien myśleć co i jak mówi bo upodabnia się do przesłuchiwanego absolwenta OHP. Co do Wróblewskiego - brak pytań. Chłopina może służyć za korektora zegara. A Antoni - mówi coś zamówionego co oddala odpowiedź na pytanie o konflikt interesów. Nabijamy się z Obajtka, ale mamy cały zestaw miejskich Bajtków na mniejszych haczykach, ale zawsze wdzięcznych , usłużnych padre. To miasto nie ma przyszłości poza stolarstwem. Konert by nie wycofywał programu gdyby nie kojarzył się z pis i mówi to bez ogródek. Inteligent mający beneficjentów tego programu tam skąd Wróblewski "dużo robi" - cytat z popierających w kampanii. Konert - komu ślubowałeś?

 9. 9
  +3
  ~ Jay-Zi
  Sobota, 20.03

  Mam ... "Elblążanin na swoim" . Płacimy podatki, budujemy infrastrukturę sportowo-rekreacyjno-turystyczno-gospodarczą. A więc moja nazwa "Elblążanin na swoim" jest adekwatna do wszelkich ulg dla mieszkańców naszego miasta. No koalicjo proszę przyjąć moją nazwę i przyjąć odpowiednie zapisy w Programie.

 10. 10
  +4
  ~ antypis i antyleser
  Sobota, 20.03

  Przy takiej aktywności "opozycji" i jej rozdrobnieni w walce o koryto, pis jeszcze długo nie przegra wyborów centralnych. A w Elblągu? Więcej wystąpień Konertów i działań Wróblo Czyżyków i mamy Lońka w fotelu. To straszna przyszłość na życzenie, ale może miej straszna niż wysłuchiwanie bełkotu aktualnych z kww. nie potraficie wyrównać chodnika ale robić nadal pod górę mieszkańcom jesteście pierwsi. Tak, tak, jesteście emanacją elektoratu - tu nie ma wątpliwości i wszędzie widać stan umysłu. Konert chce oficjalnego zapisu hasła głoszonego przez czerepaka w koszulce i słupy - "Elbląg to my". Inspektorze - masz złudzenia? spytaj Witolda. Pewnie już szykujecie "Raport o stanie Elbląga", bo jeszcze jest kilka placów za 1/4 ceny dla kumpli.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.5042068958282