Wtorek, 28.09.2021, Imieniny: Marek, Waclaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Elbląg straci miliony złotych? Prezydent: Dyskusja na temat veta to jakiś absurd

30.11.2020, 16:00:29 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg straci miliony złotych? Prezydent: Dyskusja na temat veta to jakiś absurd
Fot. Adrian Sajko

- Normalnie o tej porze rozmawialibyśmy  o Regionalnych Programach Operacyjnych, o tym w co będziemy inwestować środki, które trafią do nas z Unii Europejskiej. (...) Niestety dzisiaj jako Polska, Polacy, polskie samorządy, polscy przedsiębiorcy znajdujemy się w bardzo trudnym miejscu ze względu na to, że polski rząd, polski premier zapowiedział zawetowanie wieloletniego budżetu Unii Europejskiej (...) co za tym idzie zapowiedział wstrzymanie jakichkolwiek środków dla Polski - mówił poseł Jacek Protas podczas zwołanej dziś (30.11.) konferencji prasowej.


Jacek Protas przedstawił stanowiło Koalicji Obywatelskiej w sprawie veta budżetu do budżetu UE. - Te środki dla naszej gospodarki są niezbędne zwłaszcza w okresie pandemii, w okresie załamania się również gospodarczego - stwierdził.


Polityk KO zaznaczył, że chodzi o duże środki. - W ciągu ostatnich 7 lat korzystaliśmy z Regionalnego Programu Operacyjnego 1 miliard 700 milionów euro na inwestycje w naszym województwie,  w tym również są środki z Europejskiego Funduszu Społecznego, czyli środki na działania tzw. miękkie  - wymieniał Jacek Protas. - Ok. 400 milionów euro w ramach Rozwoju Polski Wschodniej. To ponad 2 miliardy euro dla 5 województw z tego ok. 400 milionów trafiło do naszego regionu. Oprócz tych środków Program Rozwoju Obszarów Wiejskich, na który wraz z dopłatami bezpośrednimi dla rolników szacuje się ok. 500 milionów złotych.
 

 

To razem 2 miliardy 600 milionów euro na latach 2007-2013, co łatwo policzyć po dzisiejszym kursie 11,5 miliarda złotych w ciągu kilku lat. Porównywalne środki możemy stracić w następnym okresie. One nie trafią do budżetu samodządów, do naszych przedsiębiorców, instytucji. W imię czego?

- pytał poseł KO.


W konferencji udział wziął m.in. Prezydent Elbląga Witold Wróblewski. - W czwartek była sesja Rady Miejskiej, na której podjęta została uchwała w sprawie veta - mówił. - Dyskusja na temat veta to jest jakiś absurd. To jest brak zdrowego rozsądku.
 

- Przypomnę, że już raz zrezygnowaliśmy z Planu Marshalla na życzenie Związku Radzieckiego i jak to się odbiło gospodarczo i ekonomicznie sami wszycy wiemy. Byliśmy krajem bardzo zle i słabo funkcjonującym - dodał Witold Wróblewski.


Prezydent Elbląga podkreślił, jak dużą rolę odgrywają środki z Unii Europejskiej również w naszym mieście. - Nie skorzystanie dzisiaj z 63 miliardów darmowych pieniędzy to jest jakiś absurd. To nie podlega jakiejkolwiek dyskusji - stwierdził.

 

Dzisiaj Polskę, gdzie jeszcze mamy kłopot z koronawirusem i problemy gospodarcze, nie stać na to, żeby odwracać się od takich środków. Jeśli chodzi o samorząd to w tym roku straciliśmy prawie 100 mln zł. To są dwa wiadukty na Zatorze, gdybym miał to przeliczyć na konkretne inwestycje. Na następny rok nie zapowiada się, aby środki dla samorządu były większe, a raczej będą mniejsze

- podkreślił Witold Wróblewski.


Podczas swojej wypowiedzi Witold Wróblewski wymieniał inwestycje, które w Elblagu zostały zrealizowane dzięki unijnym środkom. - Od początku sam samorząd elbląski zrealizował wiele inwestycji, licząc wkład własny, na ok. 1 miliard 400 milionów, w tym środków z budżetu Unii było 908 milionów - zaznaczył. - Większośći tych inwestycji by nie było, gdyby nie było dofinansowania z Unii.

 

Dzisiaj mówienie o tym, że możemy sobie zrezygnować z tym pieniędzy jest absurdem

- dodał Witold Wróblewski.

 

 

 

 

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 6

%16.7 %83.3


Galeria / Konferencja KO ws. veta do budzetu UE ( zdjęć 20 )
Dodano: 2020-11-30 | Fot. Adrian Sajko
0

Komentarze do artykułu (46)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +24
  ~ Unijny
  Poniedziałek, 30.11

  Nic tylko biadolą, nie dostaną z Unii to nic nie zrobi. Brawo Wy

 2. 2
  +36
  ~ Kronikarz Truso
  Poniedziałek, 30.11

  Obłudna histeria targowiczan i kolesi od nic nie robienia.

 3. 3
  +27
  ~ Elblazanie
  Poniedziałek, 30.11

  Zajmijcie sie swim miastem nie wracacie się do gestii rządu.

 4. 4
  +31
  ~ Janos
  Poniedziałek, 30.11

  Za Wróblewskim widać zdrajców i sprzedawczyków. Czyżby nasz prezydent z woli bożej skumał się z nimi. To jego ostatnia kadencja.

 5. 5
  +18
  ~ kpt Żbik
  Poniedziałek, 30.11

  A mogli dokonać aborcji... jednak szkoda ! Na fotce lokalni kabareciarze z rozwalonym harleyem i dziurawą motorówką.

 6. 6
  +36
  ~ jastąd
  Poniedziałek, 30.11

  Ci politycy od siedmiu boleści nie mają pojęcia o negocjacjach finansowych. Jazgot robią przeciwko pisowcom ale mojemu miastu nic nie pomagają. Jeśli by mieli władzę przekop byłby ciągle w umyśle za a nawet przeciw senatora Wcisły. Klęską tego miasta jest polityczny prezydent a niby elblążanin.

 7. 7
  +17
  ~ obserwator
  Poniedziałek, 30.11

  Cieniasy nie umieja zarobic kasy tylko na ochlapy licza zeby usiasc i dzielic nie swoja kase cale POwskie gowno.

 8. 8
  +28
  ~ znowu są
  Poniedziałek, 30.11

  Chłopaki, zapracowaliście na to swoją aktywnością na pełnionych funkcjach i dotychczasowymi osiągnięciami - bardziej wierzę wyliniałemu lisowi niż wam ! Portas pojawia się gdy trzeba gadać a nie robić. Wcisła wciska kit, a Wituś, jak to on , opowiada co zrobili inni a nie potrafi powiedzieć nic o swoich kadencjach. ile z tych pieniędzy dostał Elbląg i na co? Ponadto kłamiecie przy pomniku smutnego Kazika - pieniądze będą do Polski płynęły , tylko zamiast w perspektywie budżetowej, to będą wpływały każdego roku "od nowa". Polecam składanie sensownych wniosków a nie trzymanie wielkiego brzucha na wietrze. I tak będzie dobrze, bo gdyby UE uzależniła fundusze od praworządności w samorządzie, to byśmy musieli odesłać most UE i na Zatorze - słupy, wpłatomaty, głuchy, ślepy na fotelu, harley...

 9. 9
  +31
  ~ Fa
  Poniedziałek, 30.11

  A ile to powstało inwestycji do których miasto Elbląg co roku dopłaca bo generują stratę? Pochwalcie się. A most Unii Europejskiej chodnika dla pieszych - jaki to geniusz wymyślił. Do puki ci partacze nie dospawają kładki dla pieszych za swoje pieniądze ni powinni otrzymać ani centa bo znowu zmarnują.

 10. 10
  +34
  ~ MO
  Poniedziałek, 30.11

  Rozdawać wg partyjnego uznania - to dlaczego pana Protasa Lidzbark Warmiński tak szybko się rozwija, a Elblag nadal na końcu kolejki w warmińsko -mazurskim

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.