Środa, 19.01.2022, Imieniny: Marta, Henryk, Mariusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Poseł Jacek Protas (KO): Rodzice, nauczyciele i dyrektorzy szkół mówią o wielkim chaosie

31.08.2020, 17:25:00 Rozmiar tekstu: A A A
Poseł Jacek Protas (KO): Rodzice, nauczyciele i dyrektorzy szkół mówią o wielkim chaosie
Fot. Adrian Sajko
- Duży niepokój towarzyszy rodzicom, ale również nauczycielom, samorządowcom przed rozpoczęciem roku szkolnego - mówił poseł Koalicji Obywatelskiej Jacek Protas podczas zwołanej dziś (31 sierpnia) konferencji prasowej.
 
W ubiegłym tygodniu Klub Koalicji Obywatelskiej prowadził trzydniowe konsultacje dotyczące przygotowania szkół do nowego roku szkolnego. - Spotykaliśmy się z rodzicami, nauczycielami, samorządowcami, ekspatami, a na koniec z przedstawicielami Ministerstwa Edukacji - mówił poseł Jacek Protas. - Rodzice, nauczyciele i dyrektorzy szkół mówią o wielkim chaosie jeśli chodzi o przygotowanie prawne, rozporządzenia, na podstawie których ten rok szkolny ma się rozpocząć.
 
 
Dyrektorzy podkreślają, że spada na nich cała odpowiedzialność prawna za to, co się wydarzy podczas roku szkolnego na terenie ich szkół. Nikt niestety nie zwolni ich z odpowiedzialności jeżeli na skutek ich decyzji będą jakieś wydarzenia negatywne i będzie ktoś chociażby rościł prawne pretensje do dyrektora szkoły
 
- stwierdził Jacek Protas.
 
Poseł przyznał, że w Sejmie pojawił się projekt ustawy zwalniający urzędników państwowych od odpowiedzialności cywilno - prawnej w czasie pandemii. Nie dotyczy to jednak dyrektorów szkół. - Urzędnicy mieliby nie odpowiadać za swoje błędy, które popełnią w czasie pandemii. Nie ma takie ochrony dla dyrektorów szkół - zaznaczył.
 
 
Poza tym to dyrektor ma decydować o tym, jak ma być prowadzona nauka. Natomiast jeśli chciałby wprowadzić nauczanie hybrydowe bądź zdalne musi mieć pozytywną zgodę sanepidu, czyli sam odpowiada, ale sam nie może podjąć decyzji
 
- dodał Jacek Protas.
 
Polityk Platformy Obywatelskiej podkreślał również, że odpowiedzialnością finansową zostały obarczone samorządy. - A szkoły nie są przygotowane finansowo - dodał.
 
Z przeprowadzonych konsultacji został sporządzony raport, który został przedstawiony Ministerstwu Edukacji. - Przedstawiliśmy m.in. takie wnioski, aby nauczanie hybrydowe było uznane jako podstawa. Aby każdy dyrektor mógł w każdej chwili takie nauczanie stosować. Oczywiście może się z niego wycofać, ale żeby to była baza, od której będzie zaczynać - zaznaczył Jacek Protas.
 
To nie jedyne zmiany, jakie politycy Platformy Obywatelskiej chcieliby wprowadzić. - Elastyczność programowa. W rożnych szkołach, w różnych częściach Polski to nauczanie będzie przebiegało w różnym tempie. W związku z tym dyrektor musi mieć prawo do elastycznego działania jeśli chodzi o realizację programu - wyjaśniał poseł. - Kolejne to -wycofanie się z kar dla rodziców, którzy nie poślą dzieci do szkoły. Dzisiaj te kary grożą każdemu rodzicowi, który postanowi zatrzymać dziecko w domu.
 
 
Zwiększenie finansowania szkół, a w szczególności przyznania środków na bramki, na których będzie się mierzyło temperaturę. Te bramki kosztują 6-8 tys. zł. (...) Jedna z dyrektorek stwierdziła, że gdyby mierzyć temperaturę dzieciom ręcznie to zajęłoby to od 8.00 do 12.00 w jej szkole. To jest oczywiście nie do zrobienia
 
- mówił Jacek Protas.
 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 4 ) Fot. Adrian Sajko


Komentarze do artykułu (24)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +19
  ~ Zdjecie
  Poniedziałek, 31.08

  Gdzie odstępy i maseczki co was polskie przepisy nie obowiązują .ukarać.

 2. 2
  +17
  ~ WIEŚ
  Poniedziałek, 31.08

  Przecież to wasi koledzy rządzą w Elblągu, P O i PSL i SLD to oni dzieciom zrobili zagęszczenie w klasach i zmiejszyli liczbę szkół.

 3. 3
  +14
  ~ Odepnij
  Poniedziałek, 31.08

  A ten znaczek to z jakiej racji. Kto strajkowal i dostawał.palami w 70 r i 80 to powinien mieć. Nie imc .

 4. 4
  +14
  ~ Juz wiemy
  Poniedziałek, 31.08

  Oni pili wode z Wisły, dlatego tu pokazują się.

 5. 5
  +14
  ~ Działkowiec
  Poniedziałek, 31.08

  Ale jaja , znowu dał d..... prezydencik naszego elblonga !

 6. 6
  +17
  ~ felks
  Poniedziałek, 31.08

  p.Protas, hotel w Lidzbarku czeka.

 7. 7
  +17
  ~ Iiii
  Poniedziałek, 31.08

  I termy.i bankrut lotnisko szymany.

 8. 8
  +16
  ~ iza
  Poniedziałek, 31.08

  "Dyrektorzy podkreślają, że spada na nich cała odpowiedzialność prawna za to, co się wydarzy podczas roku szkolnego na terenie ich szkół.". A za co dyrektorzy min biorą kasę.Nie odpowiada to kaczki uczyć pływać.Praca lekka i przyjemna.

 9. 9
  +14
  ~ SPRAWIEDLIWY
  Poniedziałek, 31.08

  Witold Wróblewski+Jacek Protas+Jerzy Wcisła =Chaos ,Brak Kompetencji i Brak Wiedzy potrzebnej do podejmowania kluczowych dobrych decyzji dla miasta Elbląg .

 10. 10
  +17
  ~ pedą ich!
  Poniedziałek, 31.08

  Portas się pojawił i razem coś wciska. Portas, skoro już jesteś, to przypomnij co obiecywałeś Elblągowi i Polsce w kampanii. Sytuacja jest specyficzna i dyrektorzy szkół sobie z tym poradzą przy wielkim wysiłku intelektualnym i organizacyjnym. Portas nie pomożesz jęczeniem, a brzmi ono tak jak w czasie wygaszania gimnazjów. gdzie portas byłeś od marca? Teraz przeszkadzasz? Jutro pierwszy dzwonek i ostatnie poprawki wszystkiego w szkołach, a ty podburzasz? Przywiozłaś prywatnie lub partyjnie środki ochrony choćby na miesiąc dla jednej szkoły? Miej chłopie wstyd i przyzwoitość, bo upodobniłeś się do senatora - nie są ważne negatywne skutki (pozytywnych od 15 lat nie znam w tej formacji w Elblągu i regionie) pitolenia ani jego sens. Ważne jest pitolenie w 40 rocznicę pogonienia pitolących.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.9886999130249