Środa, 28.10.2020, Imieniny: Judyty, Szymona, Tadeusza
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OŚWIATA

Nowy rok szkolny, nowe wyzwania. Jak będzie wyglądać edukacja w Elblągu?

02.09.2019, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Nowy rok szkolny, nowe wyzwania. Jak będzie wyglądać edukacja w Elblągu?
Fot. Ryszard Biel

Chciałbym podziękować panu Prezydentowi, Witoldowi Wróblewskiemu i całemu Samorządowi Elbląga za to, w jaki sposób tworzą edukację. Jak nowocześnie i cyfrowo podchodzą do wyzwań współczesności- tak podczas swojego wystąpienia, które odbyło się dziś, 2 września, z okazji miejskiego rozpoczęcia roku szkolnego wypowiadał się Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Dziś, 2 września, w Szkole Podstawowej nr 18 w Elblągu przy ul. Węgrowskiej 1, odbyło się miejskie rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020. W uroczystości wzięło udział wielu elbląskich samorządowców, Prezydent Elbląga Witold Wróblewski, Wiceprezydent Elbląga Edward Pietrulewicz, Przewodniczący Rady Miejskiej Antonii Czyżyk, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin, Wicewojewoda Warmińsko-Wazurski Sławomir Sadowski, Warmińsko – Mazurski Wicekurator Oświaty Wojciech Cybulski oraz wielu pedagogów. Na elbląskie rozpoczęcie roku szkolnego przyjechał również Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego, który podczas uroczystości postanowił zabrać głos.

Kilka tygodni temu poznałem młodych ludzi z Elbląga, którzy zajmują się przygotowaniem zajęć z robotyki, programowania, nauki języka angielskiego, ale też nauki wszystkich zdarzeń i umiejętności związanych z wiedzą matematyczną. Dlatego też tutaj jestem, bo zachwyciło mnie to, co się dzieje w Elblągu. To, w jaki sposób postawiliście na innowacyjność, na umiejętności praktyczne, które w życiu zawodowym u młodych ludzi bardzo się przydadzą. Już niedługo, bo do 2020 r. wszystkie szkoły w Elblągu będą objęte programem nauki matematyki w sposób niezwykły atrakcyjny, cyfrowy. Przede wszystkim przez zaangażowanie wysiłku intelektualnego młodych osób, który jest potrzebny do tego, aby samodzielnie programować. To się wam bardzo przyda na rynku pracy, bez tego będzie się ciężko poruszać za kilka, czy kilkanaście lat. Będzie to nauka w dobrych szkołach, w dobrych klasach w sposób atrakcyjny. Chciałbym złożyć wielkie podziękowania na ręce pani dyrektor, wyrazy uszanowania dla całego grona pedagogicznego, dla wszystkich nauczycieli, tych, którzy przygotowują młodzież i ją wychowują. To nie jest tylko edukacja, to jest też wychowanie, to nauka życia nie tylko zdobywania wiedzy, która z czasem jest ważniejsza od wszystkich innych spraw, z którymi się zapoznajemy

-mówił Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.

 

W tym roku w naszym mieście będzie uczyło się ponad 17156 uczniów, jest to bardzo pokaźna grupa- informuje Prezydent Elbląga Witold Wróblewski.

Dlatego też ciesze się, że uczniowie wybierają nasze elbląskie szkoły, że mogą się tutaj kształcić. Około 3 tys. uczniów rozpoczyna naukę w klasach pierwszych szkół podstawowych i szkół średnich. Chciałbym podziękować panu Marszałkowi Gustawowi Markowi Brzezinowi za to, że ponad 25 milionów w ramach projektów unijnych idzie na oświatę. Jesteśmy w trakcie realizacji projektu związanego ze szkolnictwem zawodowym. Myślę, że będzie to bardzo ważny dla nas kierunek kształcenia zawodowego. Lekcje dzięki doposażeniu klas przyrodniczych i matematycznych będą przebiegać się we właściwych i lepszych warunkach.

-mówił Witold Wróblewski.

Rozpoczęcie roku szkolnego to również dobra okazja do porozmawiania o przyszłości polskiej szkoły, o reformie edukacji, która przywróciła ośmioletnią naukę w szkołach podstawowych, o likwidacji gimnazjów i postulatach płacowych elbląskich pedagogów.Jak zapewniają Prezydent Elbląga oraz Warmińsko – Mazurski Wicekurator Oświaty Wojciech Cybulski reforma edukacji jest procesem stopniowym, a na Warmii i Mazurach nie zauważono żadnych zagrożeń. Według zapewnień kuratora wszyscy uczniowie znaleźli miejsca w szkołach, nie grożą wydłużone dni pracy i nauki. Nikt nie będzie uczył się w sobotę. Wszystkie szkoły będą pracowały jednozmianowo, nauka będzie kończyła się około godz. 15.00, 16.00 w zależności od typu szkoły.

 

Chce dziś przy okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego postawić pytanie. Czym jest szkoła? Jaka jest główna i najważniejsza rola szkoły? Szkoła to takie miejsce, gdzie młody człowiek powinien znaleźć jak najlepsze środowisko i warunki do rozwoju, zarówno tego intelektualnego, jak i moralnego, duchowego i fizycznego. Szkoła to również wychowanie. Jednym z głównych zadań reformy edukacji jest wzmocnienie funkcji wychowawczych szkoły, musimy wrócić do wychowania. Szkoła musi być miejscem, gdzie dzieciom pokazujemy i przekazujemy wartości. Nauczyciele, państwa praca jest szczególna i wyjątkowa, państwo wykonujecie misję na rzecz narodu i państwa Polskiego. My budujemy przyszłość polski, może brzmi to patetycznie, ale tak w istocie jest. Chylę czoła przed państwa pracą i wysiłkiem. Państwa postulat wzrostu płac jest absolutnie słuszny, ale jest on już realizowany. Właśnie dzisiaj płaca Polskiego nauczyciela rośnie o 10%. Właśnie od dziś każdy wychowawca otrzyma dodatek za wychowawstwo w kwocie 300 złotych. Szkoła polska nie ma zastępować dzieciom rodziców, ale ma ich w tym procesie wychowania wspierać i wspomagać.

-mówił Wojciech Cybulski, Warmińsko – Mazurski Wicekurator Oświaty.Oprócz podziękowań i szczerych słów motywacji do nauki w nadchodzącym roku szkolnym nie zabrakło również dobrych informacji. Podczas uroczystości Prezydent Elbląga przekazał informacje dotyczące budowy nowych boisk i hali sportowych w trzech szkołach.

 

Złożyliśmy wnioski na trzy szkoły o wybudowanie nowej hali sportowej. Dziś podjąłem decyzję, że rozpoczynamy inwestycje. W tym tygodniu będzie ogłaszany przetarg, a dotyczyć będzie SP 18, SP 21 i Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Elblągu. W pierwszym etapie będzie to dotyczyć budowy boiska a w drugim etapie powstanie sportowa hala

-dodał Witold Wróblewski.
 

Monika Siuciak
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Galeria / SP 18 rozpoczęcie nowego roku szkolnego. ( zdjęć 36 )
Dodano: 2019-09-02 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (18)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +10
  ~ RYS
  Poniedziałek, 02.09

  toz to impreza PSL

 2. 2
  +6
  ~ Kogoś TU PO ..?
  Poniedziałek, 02.09

  " Słupy " , koalicjanci i PSL ?? Rozumiem , gdyby Prezes PSL był na otwarciu roku szkolnego , gdzieś na wsi . Wiejski elektorat , to w końcu matecznik PSL .

 3. 3
  +4
  Robert Koliński
  Poniedziałek, 02.09

  Ale bezczelna kampania wyborcza (oraz złamanie prawa!) z wykorzystaniem dzieci i młodzieży szkolnej - wstyd, włodarzu Wróblewski! Czy włodarz podczas tych propagandowych hopsztosów wspomniał, że pieniądze na te boiska mają pochodzić z korupcyjnego, anty-obywatelskiego i stricte mafijno-urzędniczego Budżetu, hehe, "Obywatelskiego"? Bo elblążanie pamiętają. O "wziątkach" w postaci pizzy dla dzieciaków zmuszanych do zbierania podpisów na "słupnicze" projekty szkolne również." #skandal, #bezczelność, #bezprawie, #propaganda, #słupnicy"

 4. 4
  +2
  ~ Ogonek skowronek
  Poniedziałek, 02.09

  O tych komentarzach w ocenie można tylko powiedzieć za panem Kmicicem- "kończ waść, wstydu oszczędź". Czyżby w naszym szacownym grodzie istniała fabryka trolli, bo coraz bardziej tego rodzaju komentarze wskazują na to, że może być to fakt.

 5. 5
  +4
  ~ 1234
  Poniedziałek, 02.09

  Co Kosiniak-Kamysz ma wdpolnego z Elblagiem wyboryni tylko. Wstyd prezydencie z malej litery Czesciowo sie zgadzam z towarxyszem Kolinskim. Tylko ludzie nie glosujcie na towarzysza

 6. 6
  +3
  ~ Pomyłka
  Poniedziałek, 02.09

  Dziekowac za co ze dzieci nadze placa za bilety na autobus i tramwaj. Psl byscie sie wstydzili.

 7. 7
  +2
  ~ Cenzura info
  Poniedziałek, 02.09

  Nie ma sensu wchodzoc na info bo cezuruja wpisy.

 8. 8
  +6
  ~ to już norma
  Poniedziałek, 02.09

  Szybciej Sowizdrzał nauczy osła czytać niż psl nauczy się przyzwoitości - wszyscy , wraz z prezesem zjechali do Elbląga aby poprzeć czerepaka który wykupił all inclusive na Wiejską. Koryto - to naczynie psl-owi nie jest obce, a obok tegoż zasiadła cała opozycja "kandydująca. Szkoła jest apolityczna - podobno. Zesłupowano podwładnych, przyjmuje się kasę od podwładnych, zmusza się podwładnych do organizacji spędu kampanijnego jedynie słusznych , infantylnych i amoralnych. Piękna chwila i obrzydliwe postawy. Mogliście i nadal możecie organizować kampanię poza instytucjami zależnymi , a tym bardziej wychowawczymi. Powinniście być urlopowani na czas kampanii, ale koryto nie zna pojęcia przyzwoitość , etyka, moralność. Zmusiliście dyrektora do firmowania szopki rodem z czasów Wisarionowicza.

 9. 9
  +5
  ~ Dziennikarstwo ??
  Poniedziałek, 02.09

  Żeby POminąć wypowiedź Dyrektor Szkoły 18 . Wstyd .

 10. 10
  +4
  ~ Polka
  Poniedziałek, 02.09

  Wroblewski chodzil ze mna do szkoly. Wyrozniajacych sie pamietam no tego jegomoscia nie kojarze🤔. Smutna godzina dla Elblaga

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.92920517921448