Czwartek, 9.04.2020, Imieniny: Julia, Dionizy, January
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Działka przy Browarnej może zyskać nowe oblicze. Wszystko w rękach... mieszkańców?

30.01.2020, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Działka przy Browarnej może zyskać nowe oblicze. Wszystko w rękach... mieszkańców?
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do artykułu (fot. archiwum redakcji)

Radny PiS Janusz Hajdukowski zwrócił się z prośbą do włodarza miasta o naprawę i wyrównanie nawierzchni części terenu gminnego. Chodziło o działkę przy ul. Browarnej 38-38A i 39-40.  - Jest to teren nieutwardzony, wykorzystywany nie tylko przez osoby zamieszkujące budynki przy Browarnej 30-44, ale również przez innych mieszkańców tej części miasta – zaznaczył.

 

Z uwagi na dużą częstotliwość przejazdu i parkowanie samochodów, również ciężarowych, powyższy teren wymaga wyrównania i utwierdzenia. Podczas opadów deszczu na grząskim i rozjeżdżonym gruncie powstają duże koleiny i zastoje wody. Uniemożliwia to mieszkańcom bezpieczne korzystanie z dojścia i przejazdu na zaplecze budynków

– zaznaczył Janusz Hajdukowski.


Radny stwierdził, że Wspólnota Mieszkaniowa przy Browarnej 41-44 wydzierżawiła grunt przyległy do nieruchomości, jednak dojście i przejazd przez teren, jest utrudniony. -  Kiedy Gmina Miasto Elbląg dokona w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców naprawy działki – od szczytu budynku ul. Browarna 38-38A-38B oraz strony podwórza tj. Browarna 38-38A-38B i Browarna 39-40? - pytał radny.


Do poruszonej przez radnego kwestii odniósł się wiceprezydent Elbląga Janusz Nowak. - Zarówno Miasto oraz ZBK nie posiada w budżecie wydzielonych środków finansowych na zagospodarowanie terenów przyległych do budynków. Wpływy z czynszów najmu lokali mieszkalnych są przeznaczane na remonty i bieżące konserwacji lokali i budynków, a w dalszej kolejności na utrzymanie i ewentualną modernizacją terenów – wyjaśniał Janusz Nowak.

 

Rozwiązaniem problemu może być zawarcie wspólnej umowy dzierżawy na działkę i podzielenie kosztów naprawy nawierzchni na poszczególne wspólnoty mieszkaniowe z partycypacją Miasta zgodnie z posiadanymi udziałami budynkowymi

– dodał wiceprezydent Elbląga.


Janusz Nowak zapewnił, że Miasto i ZBK od wielu lat prowadzi kampanię informacyjną na zebraniach wspólnot mieszkaniowych w sprawie wydzierżawienia lub nabycia na preferencyjnych warunkach terenów przyległych do budynków wspólnot mieszkaniowych.

 

Czynsz na dzierżawę terenów na cele mieszkaniowe jest korzystny, gdyż wynosi 1,23 zł bez względu na wielkość dzierżawionego terenu, plus podatek od nieruchomości. Rocznie jest podpisywanych ok. 30 umów dzierżawy z różnymi podmiotami. Działania te pozwalają wspólnotom na porządkowanie terenów wewnątrzosiedlowych i ich zagospodarowanie zgodnie z potrzebami mieszkańców. Powstają parkingi, drogi dojazdowe, place zabaw

– wymieniał Janusz Nowak.


W I kwartale 2020 r. odbędzie się zebranie roczne. - Ponownie zostanie wówczas złożona przez pracownika ZBK propozycja wydzierżawienia części tej działki dla wspólnot mieszkaniowych przy ul. Browarnej 38-38B oraz 39-40. Jednocześnie ZBK zaproponuje zawarcie wspólnej umowy lub porozumienia pomiędzy wspólnotami mieszkaniowymi przy ul. Browarnej i Rechniewskiego bądź tylko przy ul. Browarnej celem urządzenia działki za budynkami przy ul. Browarnej pod miejsca postojowe. Natomiast na utwardzenie części wjazdowej terenu od ul. Browarnej do ul. Donimirskich mieszkańcy mogą złożyć wniosek do Budżetu Obywatelskiego. Kolejny nabór wniosków odbędzie się w II kwartale 2020 r. - wyjaśniał Janusz Nowak.

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (11)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +36
  ~ Zxc
  Czwartek, 30.01

  Chyba tego radnego już powaliło całkiem, za publiczne pieniądze robić ludziom parking, jakąś jego rodzina tam musi mieszkac

 2. 2
  +27
  ~ Ggg
  Czwartek, 30.01

  Nie wierzę. Normalnie debil.

 3. 3
  +16
  ~ Tak jest
  Czwartek, 30.01

  Niech wspólnota wybuduje parking postawi szlaban i zobaczymy że nie zamieszkali nie będą mieli gdzie parkować. Bo taka jest prawda że parkują przyjezdni z umieszczonych obok urzędów. A kiedy bedzie wybudowana ulica obok vektry łącznik z ul. Browarna . Teraz jest tam błoto i dzikie słupki dlaczego nic się nic nie robi i musimy dojeżdżać w kolo . Nawrt dojazd do biedronki i zamieszkali jeżdżą w koło.

 4. 4
  +6
  ~ Wizytowka
  Czwartek, 30.01

  Ul. Browarna to wjazd do miasta i powinien zdobić nie szpecic . A jak jest obskurne garaze obok budynku browarna 14 i brak ogłoszonych zamykanych miejsc na śmieci. Efektem są fruwajace śmieci. Co na to ZBK taka sytuacja jest od lat.

 5. 5
  +18
  ~ Mieszaniec
  Czwartek, 30.01

  Wyraźnie jest napisane że mogą jako wspólnota wykupić za grosze ten przyległy teren. Ale oni nie chcą bo wiedzą doskonale że za pieniądze miejskie nikt nie wybuduje im parkingów. Po co mają inwestować w poprawę swojego funkcjonowania jak może za nich zrobić to społeczeństwo. Nie cwaniakujcie - za grosze nabyliscie te chaty a teraz jeszcze parkingów wam się zachciało- macie dobre bryki i mega ogródki z miasta to sobie ogarniajcie temat. Mieszkańcy w innych rejonach nie mają takiego luksusu. Pozdrawiam Elblążan

 6. 6
  +15
  ~ er ce
  Czwartek, 30.01

  Sprzedać pod zabudowę.

 7. 7
  +12
  ~ Racja
  Czwartek, 30.01

  W tym miejscu powinien stać budynek mieszkalny, zlikwidować te działki. Przecież te owoce i warzywa są nasiakniete spalonami. MYŚLCIE LUDZIE. Trujecie siebie i innych ,bo chyba na rynku nie sprzedają.

 8. 8
  +1
  ~ wicia
  Czwartek, 30.01

  Ale imć pan Nowak pojechał z odpowiedzią - przygotowaną na wszystkie bolączki mieszkańców. To żadna łaska panie Nowak / 300 głosowy / i nie załatwiaj pan spraw poprzez BO. Z tego widać że plan działania to plan na zasadzie ... jak ktoś się zgłosi, to może coś się tam zrobi.

 9. 9
  +40
  ~ no nie
  Czwartek, 30.01

  czyżby Zarządca tych budynków - Pan A. Hajdukowski (obecny chef ZBM) wpływał na zapytanie - Pana J. Hajdukowskiego (ekschef ZBM) ? A czemu niby miasto ma to robić? Jaki radny takie pytanie? Bardzo dobrze odpowiedział Pan v-ce Prezydent. Chceta - to se zróbta = ale za swoje pieniądze a nie łapy wyciągacie po budżet miejski!!!

 10. 10
  +2
  ~ ghj
  Czwartek, 30.01

  Tam powinna być droga łącząca Browarną z ul. Donimirskich, bo obecnie aby tam dojechać to trzeba dymać naokoło przez Brzeską i Rechniewskiego.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.