Sobota, 22.02.2020, Imieniny: Marta, Malgorzata, Piotr
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Dyskretny urok szyldów. :DobryZnak na Browarnej i Robotniczej

30.07.2019, 15:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Dyskretny urok szyldów. :DobryZnak na Browarnej i Robotniczej
Fot. Ryszard Biel

Wygraną w konkursie :DobryZnak są dla Elbląga nowe szyldy lokali przy ulicach: Browarnej i Robotniczej. Projektanci wzięli na warsztat witryny zakładu czyszczenia pierza, serwisu urządzeń gazowych, sklepów: wędkarskiego, spożywczego i dwóch odzieżowych. Efekty ich pracy możemy już oglądać. Dziś (30 lipca) odbył się wernisaż.

:DobryZnak, to inicjatywa, której celem jest wspieranie rozwoju małej przedsiębiorczości, ale również poprawa wyglądu ulic i miast poprzez szerzenie przykładów i zasad dobrego projektowania. Akcję organizuje MasterCard, we współpracy ze Stowarzyszeniem Traffic Design. W ubiegłym roku organizatorzy kampanii zmienili wygląd witryn przy ul. Puławskiej w Warszawie. Tym razem o :DobryZnak walczyły między innymi: Zakopane, Szczecin i Sosnowiec. Ostatecznie największą ilość głosów zdobył Elbląg. Dzięki temu całkowicie zmieniły się szyldy i witryny sześciu elbląskich lokali przy ul: Robotniczej i Browarnej. Niektórym ta zmiana bardzo przypadła do gustu.

Bardzo mnie ucieszyło, że wśród wybranych lokali znalazł się również mój. Efekt bardzo mi się podoba. Nazwa sklepu jest czytelna. Napis na szybie bardzo dobrze się prezentuje. To ręczna robota, ta pani malowała cały dzień. W tym czasie nawet kropla farby nie spadła jej z pędzla. Byłem pod wrażeniem. Ogólnie szyld jest prosty, ale ładny. Bardzo się z niego cieszę

- mówi Edward Cywiński, właściciel sklepu odzieżowego przy ul. Robotniczej.

Każdy z szyldów został zaprojektowany przez innego projektanta, co dało różnorodne pomysły, wykonane różnymi technikami, które jednak razem tworzą spójną całość. Witryny są stonowane, daleko im do krzykliwych i jaskrawych reklam "zdobiących" ulice wielu miasta. Dziś (30 lipca) odbył się wernisaż. Jego uczestnicy, podczas spaceru, poznali nową historię każdej z witryn.

Teren, w którym działaliśmy, czyli te dwie ulice: Browarna i Robotnicza, z mojego punktu widzenia nie jest najłatwiejszym do tego typu działań. Większość z tych budynków jest stara i wymaga remontu. W moim osobistym odczuciu stworzenie dobrego podkładu pod szyld, czyli uspokojenie fasady z tych wszystkich rozpraszających detali, jakimi są potłuczone tynki, czy instalacje po starych szyldach. Naturalną reakcją powinno być umycie fasady, pomalowanie jej, posprzątanie. To się jednak rzadko zdarza, najczęściej zawieszane są kolejne, jeszcze większe, jeszcze bardziej intensywne kolorystycznie szyldy. Tutaj pokazaliśmy, że można zrobić inaczej. W trakcie tego projektu duży nacisk postawiliśmy na przygotowanie elewacji pod interwencje grafików

- mówi Jacek Bielawski ze stowarzyszenia Traffic Design.

Elbląski urzędnicy liczą na to, że akcja :DobryZnak sprawi, że szyldy w podobnym tonie pojawią się na innych elbląskich lokalach i sklepach.

Akcję :DobryZnak po raz pierwszy, w 2018 roku, przeprowadzono na warszawskiej Pradze. Wydało mi się, że ulica Browarna jest trochę podobna. Skontaktowałem się z Traffic Design. To oni poinformowali nas o konkursie. Udało się. Wygraliśmy. Mam nadzieję, że to, co zadziało się na tych dwóch ulicach, będzie inspiracją dla firm reklamowych i to one będą proponowały klientom tego rodzaju filozofię projektowania szyldów. Sama kampania pokazuje tak naprawdę, do czego służy szyld, że warto robić szyldy, które przyciągają nie wielkością, nie szaleństwem kolorystycznym, ale czytelnością

- przekonuje Roman Smoleński, plastyk miejski.

Co na temat akcji :DobryZnak w Elblągu sadzą Czytelnicy info.elblag.pl? Tak powinny wyglądać witryny większości sklepów, czy jednak przyzwyczajeni jesteśmy do bardziej "krzykliwych" reklam? Czekamy na wasze komentarze.
 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%100.0 %0.0


Galeria / Dobry znak-nowe szyldy ( zdjęć 24 )
Dodano: 2019-07-30 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +1
  ~ Zwis
  Wtorek, 30.07

  Stary budynek popekany od sławnych konstali i co reklama szyld . Tylko meble zniszczą bo non stop przejść nie można tylu stoi i poszło ciągnie tłucze butelki. Pety,kapsle to otoczenie sklepu.

 2. 2
  +1
  ~ lokals
  Wtorek, 30.07

  Najładniejszy szyld ma sklep "Teresa". Pomysł z "wyrzeźbieniem" bułek mleka itp bardzo fajny. Znalazło się nawet piwo na szyldzie - czyli wszystko się zgadza, bo to główny punk zaopatrzenia w ten trunek dla lokalnych smakoszy wystających pod sklepem całe ranki i południa.

 3. 3
  0
  ~ Bida
  Wtorek, 30.07

  Czym wy się podnieście, zwykle napisy i tyle. Ul browarna ma trasę wycieczkowa???? To prawda koło tego sklepu stoją piją, przejść nie można. Zamknijcie może skończą się imprezy piwoszy.

 4. 4
  +4
  ~ 1125
  Wtorek, 30.07

  Sklep Spławik jeden z dwóch najstarszych sklepów wędkarskich ,kawał dobrej roboty,a co najważniejsze pozytywni właścicielem,gorąco pozdrawiam.

 5. 5
  +6
  ~ pam_jan
  Wtorek, 30.07

  Brawo, świetna akcja i wykonanie, dodaje charakteru tej ulicy. Kojarzy mi się z urokliwymi uliczkami Łodzi.

 6. 6
  +6
  ~ ZadowolonyKlient
  Wtorek, 30.07

  Brawo, prezent dla "biednych" prywaciarzy! Szczególnie dla Teresy i Moniki, im naprawdę miasto jeszcze musi pomagać!!! A trochę dalej Browarną, też na rogu przedwojennych kamiennic, przed zakładem czyszczenia pierza, jeden z najlepszych męskich zakładów fryzjerskich w mieście, z bardzo miłą i skromną właścicielką!!!

 7. 7
  --2
  ~ Optymistka
  Środa, 31.07

  Szyldy jak szyldy rzecz gustu,za to malowanie tynków to istny mastersztyk,no i sprzątanie po ,,artystach''zostawione dla lokatorów.Mycie tynków karszerem beż zabezpieczenia okien i drzwi,malowanie oglądających tynków farbą,to prawdziwy majstersztyk .Gratulacje dla pomyslodawcy.

 8. 8
  +1
  ~ Antycypisek
  Środa, 31.07

  Od kiedy pamiętam zawsze na ul. Browarnej wystawała miejscowa śmietanka towarzyska. Bez względu na ustrój ta "tradycja" przetrwała do dzisiaj z piwkiem oczywiście. I co im zrobicie?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.