Środa, 18.09.2019, Imieniny: Irena, Stanislaw, Józef
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Senator Jerzy Wcisła: Nauczyciele muszą kontynuować strajk

28.05.2019, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Senator Jerzy Wcisła: Nauczyciele muszą kontynuować strajk
Zdjęcie stanowi jedynie ilustracje do artykułu (fot. archiwum redakcji)
REKLAMA
Strajk nauczycieli trwał od 8 do 27 kwietnia. W tym czasie lekcje nie były prowadzone w wielu szkołach w Polsce. W tym również w Elblągu. Przed rozpoczęciem matur strajk nauczycieli został zawieszony. Zdaniem senatora PO Jerzego Wcisły o powodach, dla których doszło do strajku nie można zapomnieć.


Jak ocenia Pan formę strajku, jaką wybrali nauczyciele?

 
Mam wrażenie, że nauczyciele nie dotarli ze swoimi racjami do rodziców dzieci uczących się w szkołach. Gdyby mieli poparcie rodziców, Rząd by ich tak nie potraktował. Bo co z tego, że nauczyciele mają rację? Dla obecnego Rządu ważniejsze są efekty propagandowe niż merytoryczne, dlatego woli rozdać 40 mld zł na różne cele, a dać 9 mld zł na spełnienie oczekiwań nauczycieli. Problem zatem nie w formie strajku, a przygotowaniu do odbioru tego społeczeństwa. Sam strajk powinien, musi być dolegliwy, by był skuteczny. Tak walczą o swoje rolnicy, policjanci, taksówkarze…
 
O co Pana zdaniem walczą nauczyciele?
 
Oczywiście walczą o prawo do lepszego życia. PiS, po latach wykorzystywania środków przez poprzednie rządy przede wszystkim na autostrady, koleje, oczyszczalnie rozdał wiele pieniędzy różnym grupom społecznym. Nauczycieli w dużej mierze pominął. Jednocześnie szybko wzrastają koszty utrzymania, czyli relatywnie sytuacja nauczycieli się pogarsza. Ale też i ta prawda się nie przebiła. Nauczyciele walczą też o to, by nasze dzieci były nauczane przed kadrę nie tylko wykształconą, ale też przez ludzi, którzy sami będą dla naszych dzieci dowodem, że warto się uczyć, bo to jest przepustka do lepszego życia, do podróżowania, do jeżdżenia na koncerty, do muzeów, teatrów… Myślę, że każdy z nas, dorosłych, ma w pamięci nauczyciela, który mu imponował. Niestety, jest ich coraz mniej: większość uczniów ma na takie rzeczy więcej pieniędzy niż ich nauczyciele.
 
Przed rozpoczęciem matur strajk nauczycieli został zawieszony. Jak ocenia Pan tę decyzję?
 
To mądra decyzja. Gdy Rząd poszedł na wojnę z nauczycielami, nie przejmując się losem dzieci, ktoś musiał być tym mądrzejszy i ustąpić. Ustąpili nauczyciele. Mam nadzieję, że nie zrezygnują ze swoich aspiracji, przemyślą formę walki i po wakacjach ją podejmą.
 
Czy Pana zdaniem strajk zostanie wznowiony?
 
Nauczyciele powinni zarabiać godnie, więcej niż teraz. To nie jest slogan, gdy mówię, że to nasz interes. Mówię to także jako ojciec i dziadek uczących się dzieci. Widać jednak, że bez walki obecny Rząd nie ma zamiaru im ustąpić. Muszą więc walczyć. Muszą kontynuować strajk.
 
Czy słyszał Pan o tym, że podobno nauczyciele mają poważne problemy po strajku?
 
Tak, słyszałem. Niestety to dowód na to, że urzędnicy państwowi często stają się policjantami interesów partyjnych, ścigając nauczycieli, którzy wykorzystują prawne możliwości walki o swój prawa. Przypomnę, że strajk poprzedziło ok. 100 dni bezskutecznego podejmowania rozmów z Rządem.
 
Rządzący wskazuje na samorządy sugerując, że powinny silniej wesprzeć edukację?
 
Strach pomyśleć, jak wyglądałyby szkoły, gdyby samorządy nie wspierały oświaty. 17 maja otrzymałem odpowiedź z ministerstwa edukacji właśnie na mój wniosek o wsparcie dla samorządów, o wzięcie przez budżet Państwa odpowiedzialności przynajmniej za płace nauczycieli. Odpowiedź jest dość pokrętna, ale w istocie jasna: samorząd ma wziąć odpowiedzialność za oświatę. To alogiczna sytuacja, bo to Rząd podejmuje decyzje (np. o wysokości płacy minimalnej, o podatkach, będących podstawą cen prądu, śmieci, wody), a koszty tych decyzji ponosi samorząd. Domagałem się też odpowiedzialnej debaty na temat finansowania oświaty przez samorządy – bez odpowiedzi. Tzw. rządowy okrągły stół traktuje jako parodię takich rozmów. Okrągły stół nie może polegać na zaproszeniu do tego stołu, ale na wspólnym ustaleniu: kto będzie przy nim siedział i jak będą zapadały decyzje. Takiej próby nikt nie podjął.
 
Czy Pana zdaniem jest szansa na pozytywne zakończenie rozmów z nauczycielami?
 
Powtarzam: PiS i obecny Rząd to mistrzowie propagandy. By wygrać, nie wystarczy mieć rację, trzeba przekonać do swoich racji rodziców – czyli praktycznie całą Polskę. Dzieci i młodzież ucząca się to ok. 9 mln osób, ich los dotyka praktycznie każdego z nas. 700 tys. nauczycieli Rząd zepchnie na margines spraw publicznych, rodziców do narożnika nie zagoni.

Dziękuję za rozmowę.
 
Z senatorem Jerzym Wcisłą rozmawiała
Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 8

%37.5 %62.5


Komentarze do artykułu (38)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +8
  ~ TOM
  Wtorek, 28.05

  Nieobiektywne zaangażowane politycznie dziennikarstwo

 2. 2
  +49
  ~ Solder
  Wtorek, 28.05

  Ścisła Ty podrzegaczu i wichrzycielu. Jestem zwykłym antypolskim KOD-dzikiem. Mandat senatora zobowiązuje do godności której Panu brak.

 3. 3
  +61
  ~ Ja
  Wtorek, 28.05

  A co pan Wcisło wraz ze swoją partia zrobił dla nauczycieli i dla innych? przez lata będąc u władzy nie zatroszczyli się aby nauczyciele i inne grupy zawodowe zarabiały godnie, jedyne co zrobili to podnieśli wiek emerytalny zabrali kasę z OFE i zatroszczyli się o swoje portfele. A teraz szczują ludzi na siebie. Wstyd panie senatorze za taką wypowiedź wstyd!

 4. 4
  +55
  pampi - ZAWADA
  Wtorek, 28.05

  " Nauczycieli w dużej mierze pominął " TAK jak PO przez 8 lat swoich rządów , a może NIE ? Panie Senatorze czyżby znów Pan wracał do demagogi politycznej o rządach PIsu ?? Czyżby jakiś stan niezadowolenia , podenerwowania z powodu braku sukcesu PO w wyborach do Europarlamentu ?? A może obawa , że nie zostanie Pan wybrany na kolejną kadencję , jako Senator ?? Czas ucieka a wybory co raz bliżej . Czy Pan Senator mógłby się pochwalić wymiernymi , konkretnymi działaniami na rzecz regionu z którego został wybrany ?? A może , to zmarnowany czas dla Pana i Pana wyborców ? Oprócz nieustannego , nudnego już w odbiorze negowania PIsu , nic rozsądnego , przyszłościowego od Pana nie słyszałem . Gadanie dla gadania , jak to już kiedyś pisałem . Ale kto wie ..może coś Pan zmieni , kto wie : ) ?

 5. 5
  +47
  ~ kaz
  Wtorek, 28.05

  Witam. Panie Wcisła a zna pan słowo dureń

 6. 6
  +40
  ~ Tumanić ??
  Wtorek, 28.05

  Prośba do nauczycieli , nie dajcie się wciągnąć w gierki polityczne . Bo tylko politycy wykorzystają waszą słuszną rację a po wyborach jak zwykle zapomną . Wszystko zrobią aby zostać przy wysokiej diecie . Przy której wasze wypłaty to.... jałmużna .

 7. 7
  +36
  ~ betti
  Wtorek, 28.05

  nic nowego górnolotne pier..y kończ waś wstydu se oszczędż !

 8. 8
  +41
  ~ Ble ble
  Wtorek, 28.05

  Znowu pojawia się i znika, znowu jatrzenie. Mieszaj u siebie w rodzinie albo w P O. Pomalu robi sie to komiczne ale na jesieni wybory i pa.

 9. 9
  +11
  ~ bez podwyżek
  Wtorek, 28.05

  co to jest >zamrożenie podwyżek plac>?

 10. 10
  +30
  ~ z lwem czy baranem?
  Wtorek, 28.05

  Gdy stado lwów prowadzi baran, to mamy przykłady na własnym podwórku i w wyniku wyborów do PE. Aktywista z czoła stada, niejaki motorówka, a także inni w wełniakach, powinien wiedzieć, że nauczyciel jest człowiekiem wolnym, korzystającym z pełni praw i niczego nie musi, poza świadczeniem pracy zgodnie z umową i prawem oświatowym. Jeżeli nauczyciel jeszcze raz da się nabrać wełniastym, to całe stado i przewodnik będą beczeć głośniej niż na koniec maja. W imieniu nauczyciela powinni wystąpić z petycjami rodzice i uczniowie a nie wcisła i inni głośno ryczący. Co wcisła zrobiłeś w senacie dla nauczycieli, bo znany jesteś tylko z zagęszczania atmosfery, tak jak inni nasi "parlamentarzyści". Nauczycielu, jak pójdziesz znowu za baranem, toś baran.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.