Czwartek, 15.11.2018, Imieniny: Amelia, Albert, Leopold
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA LOKALNA

Dlaczego PiS przegrało w Elblągu?

06.11.2018, 07:00:13 Rozmiar tekstu: A A A
Dlaczego PiS przegrało w Elblągu?
Fot. Archiwum redakcji
Już po pierwszej turze wyborów różnica między kandydatami na urząd Prezydenta Elbląga była znacząca. Jednak czy była szansa, aby kandydat PiS-u w naszym mieście uzyskał lepszy wynik?
 
Cztery lata temu w walce o fotel Prezydenta Elbląga, w drugiej turze, spotkał się Jerzy Wilk (KW Prawo i Sprawiedliwość), któremu wówczas kończyła się 1,5 roczna kadencja Prezydenta Elbląga oraz Witold Wróblewski (KWW Witolda Wróblewskiego) - członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego.
 
Wówczas, po ogłoszeniu, że większość (bo aż 13 mandatów) w Radzie Miasta uzyskali kandydaci Prawa i Sprawiedliwości, dało się odczuć rozluźnienie w komitecie wyborczym Jerzego Wilka. Sam kandydat PiS mówił, że nie wyobraża sobie, by Prezydent Elbląga był z innego ugrupowania niż największy Klub Radnych.
 
To jednak Witold Wróblewski w drugiej turze otrzymał 55 procent poparcia.
 
Jerzy Wilk niedługo po tym został posłem, a Witold Wróblewski sukcesywnie przekonywał do siebie coraz większą ilość elblążan poprzez zmniejszanie zadłużenia Miasta i pozyskiwanie środków zewnętrznych na inwestycje.
 
Minęły cztery lata i ponownie elblążanom przyszło zdecydować komu powierzą dalsze losy miasta, tym razem na pięć lat.
 
Choć politycy Prawa i Sprawiedliwości zapewniali, że chcą odzyskać Ratusz, nie mieli na to skutecznego pomysłu.
 
Oczywiście w Elblągu jest wielu sympatyków PiS. Można się pokusić o stwierdzenie, że PiS ma w Elblągu swój „żelazny elektorat”. Jednak w kampanii nie chodzi o to, by przekonać do siebie już przekonanych.
 
Prawo i Sprawiedliwość obrało dość dziwny kierunek promowania swojego kandydata, który podczas trwania kampanii bardziej odnajdował się w roli posła. Jerzy Wilk nie ukrywał, że decyzję o kandydowaniu podjął za namową prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego.
 
Na początku marca br., w wywiadzie dla info.elblag.pl, poseł Jerzy Wilk przyznał, że czeka na decyzję, czy ma kandydować. - Na pewno elblążanie mnie znają. Całe życie tutaj mieszkam i byłem Prezydentem Elbląga, więc zapewne nie będzie problemu, aby mnie rozpoznać. Na pewno nie jestem anonimową postacią. Mam za zadanie zająć się całym województwem i na tym się skupiam. Jeżeli będzie decyzja, że również mam wystartować na Prezydenta w Elblągu, to będę do tego się przymierzał. Na razie spokojnie czekam na tę decyzję – mówił w marcu br. Jerzy Wilk.
 
Podczas kampanii starano się stworzyć zależność między wygraniem wyborów prezydenckich przez Jerzego Wilka a... przekopem Mierzei Wiślanej (choć inwestycja rządowa nie leży w gestii włodarza Elbląga).
 
Dzień po zatwierdzeniu przez Komitet PiS kandydatury Jerzego Wilka na urząd Prezydenta Elbląga zwołano konferencję prasową, podczas której poruszono temat Przekopu. - Elbląg zasługuje na zmianę prezydenta. Chcę podjąć tę rękawicę. Nie ukrywam jednak, że z żalem rozstałbym się z Sejmem, ponieważ pracowałem szczególnie w Komisji Gospodarki Morskiej, gdzie priorytetowym zadaniem jest Kanał przez Mierzeję Wiślaną. Ale wierzę w to, że będąc prezydentem i mając kontakty, mógłbym patronować, czuwać nad realizacją tej inwestycji – mówił w maju br. Jerzy Wilk.
 
Odtąd temat Przekopu przewijał się przez konferencje prasowe kandydata PiS. Niestety nawet Premier RP Mateusz Morawiecki, który przyjechał do Elbląga, by oficjalnie okazać wsparcie Jerzemu Wilkowi, bardziej skupił się na ogólnych hasłach, niż konkretnych działaniach, jakie Prezydent Elbląga mógłby podjąć, by mieć wpływ na budowę Kanału Żeglugowego.

- Rozwój miasta to też rozwój przemysłu, biznesu. Elbląg miał swoje czasy świetności. Wierzę, że dzięki parlamentarzystom Prawa i Sprawiedliwości z tej ziemi, na czele z panem posłem Leonardem Krasulskim i na czele z przyszłym Prezydentem Jerzy Wilkiem, Elbląg będzie mógł odzyskać swoją dawną świetność. Taki cel powinien nas połączyć – mówił Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Elblągu.
 
Jak to zrobić? Przez całą kampanię wyborczą zabrakło konkretnych propozycji. Było za to krytykowanie Witolda Wróblewskiego i zapewnianie, że nie ma on ani planów, ani wizji. Powstała nawet specjalna ulotka. Po jednej stronie wypisano hasła dotyczące Witolda Wróblewskiego, tj. „brak starań i narzędzi zapewniających sprawiedliwy podział środków finansowych z Olsztynem”, „brak perspektyw dla młodych ludzi”, „brak poprawy komfortu życia mieszkańców” czy nawet „narażenie mieszkańców na brak ogrzewania (nieskuteczne negocjacje z dostawcą ciepła)”.
 
Po drugiej stronie ulotki, u Jerzego Wilka, widniały „miasto wojewódzkie – przeniesienie Urzędu Marszałkowskiego z Olsztyna do Elbląga”, „rozwój portu, wzrost inwestycji i miejsc pracy, budowa 300 tanich mieszkań z programu Mieszkanie +”. Nie zabrakło oczywiście tematu budowy Kanału Żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną.
 
Poza hasłami nie było konkretów. Na jakiej podstawie PiS zarzucał Witoldowi Wróblewskiemu np. brak starań w jednym temacie i narażanie mieszkańców na niedogodności w drugim? Tego z tej ulotki nie było wiadomo. Tak samo, jak nie można było się dowiedzieć, jak mają powstać (ile i gdzie) nowe miejsca pracy (czyżby miałoby być to związane z Przekopem?) oraz na czym miałby polegać ten bardzo szeroko rozumiany wzrost inwestycji.
 
Kolejnym zaskakującym elementem kampanii wyborczej był materiał opublikowany przez TVP. Od kilkunastu (żeby nie powiedzieć kilkudziesięciu lat) mówiono o tym, jak ważne jest, by dzielnicę Zatorze połączyć z resztą miasta. Nikomu jednak się to nie udawało. Choć Witold Wróblewski podczas wyborów w 2014 r. nie składał obietnicy, że ta inwestycja powstanie, postanowił jednak spróbować. Udało mu się pozyskać dofinansowanie i tuż przed kolejnymi wyborami inwestycja ukazała się elblążanom w pełnej krasie. Zamiast przebić ten sukces innym osiągnięciem, PiS zdecydował, że przedstawi wiadukt w negatywnym świetle.
 
25 października, na antenie Telewizji Polskiej, został wyemitowany materiał, w którym świeżo upieczony radny PiS, Piotr Opaczewski, określa wiadukt mianem „katastrofy budowlanej” - Robota została wykonana niezgodnie z projektem budowlanym, użyto materiałów niezgodnych z projektem. Jeżeli jest zagrożenie i ryzyko katastrofy budowlanej, ten ruch powinien zostać wstrzymany i powinna powstać bardzo szybko komisja, która te wątpliwości rozwieje – mówił Piotr Opaczewski w programie „Alarm”, wyemitowanym na antenie TVP 1.
 
- Ja wiem, że ten wiadukt kłuje Jerzego Wilka w oczy, bo to ja dotrzymałem obietnicy. Czy zdaje sobie sprawę , że takim podejściem do miasta szkodzi mu, a nie pomaga? Uderzył nie we mnie, uderzył w Elbląg i jego mieszkańców. W naszą dobrą opinię. Zastanawiam się, co jeszcze wymyśli Jerzy Wilk w tej kampanii? Jakim błotem mnie obrzuci? Brak słów. To już jest polityczne szambo – mówił dzień po wyemitowaniu materiału Witold Wróblewski.
 
Długo nie trzeba było czekać. Powstał spot reklamowy „Wyborco, nie musisz kochać PiS, to jasne, ale rozważ tylko czy te emocje mają realny wpływ na życie w naszym mieście”. I tu również padały hasła mówiące o przywróceniu Elblągowi rangi miasta wojewódzkiego czy pozyskaniu wielu inwestycji związanych z Przekopem. Do wyboru w spocie był „działacz PSL lub człowiek mający poparcie w Rządzie”
 
Taki rodzaj kampanii nie przypadł elblążanom do gustu. Nie pomogła nawet wizyta prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który wraz z Jerzym Wilkiem i Ministrem Markiem Gróbarczykiem kopali dołek pod ostatni słupek wyznaczający obszar Przekopu Mierzei.
 
Tego samego dnia w Elblągu zostało nawet zorganizowane spotkanie z Jarosławem Kaczyńskim. Niestety udział w nim mogły wziąć jedynie osoby posiadające specjalne zaproszenie i niektóre media. Choć e-mai'l z zaproszeniem na wydarzenie został wysłany z biura posła Jerzego Wilka do wszystkich redakcji, większość z dziennikarzy nie została wpuszczona przez ochronę. Sprawą nie zainteresował się ani Jerzy Wilk, który nawet nie wyszedł do dziennikarzy, by wyjaśnić sytuację, ani żaden z polityków PiS, którzy mijali dziennikarzy komentując sytuację stwierdzeniem „to nie ja jestem gospodarzem spotkania”.
Jarosław Kaczyński miał wiele do powiedzenia na temat Jerzego Wilka i Elbląga. Jednak niepotrzebnie przekonywał już przekonany „żelazny elektorat”.
 
Te elementy strategii na pewno nie pomogły Jerzemu Wilkowi w walce o fotel włodarza miasta, a nie wykluczone, że wręcz zaszkodziły. Zapowiadana merytoryczna kampania przerodziła się w lawinę oskarżeń, napompowanych obietnic i przekręcania kompetencji Prezydenta Elbląga.
 
Ostatecznie elblążanie podjęli w niedzielnym głosowaniu decyzję.
Witold Wróblewski otrzymał 27 724 głosów (72,01 proc. poparcia), a Jerzy Wilk - 10 776 mieszkańców (27,99 proc.).
 
 
 
 
Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 11

%90.9 %9.1


Komentarze do artykułu (47)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +38
  ~ mollers
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 06.11

  I to już jest finał hegemoni PiS w Elblągu. Teraz będzie tylko gorzej Januszu.

 2. 2
  --29
  ~ On
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 06.11

  mollers- to jest dalszy ciąg upadku Elbląga.

 3. 3
  +33
  ~ mundo
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 06.11

  Takich mamy polityków, że Elbląg nie jest już pokazywany nawet na mapach pogody :(

 4. 4
  +42
  ~ prawda
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 06.11

  Niektórym liderom z PIS chodziło tylko o to by dostać się do rady na pięć lat .I to osiągnięto .Nie ważny wynik wyborczy ważne żeby dostał się Pruszak ,Hajdukowski ,Lisewska .Nawet kolegów nie oszczędzili

 5. 5
  +38
  ~ Proorok Igor
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 06.11

  Kij ma dwa końce tak kończą ludzie źli którzy niszcząc życie innym podstępem i współpracując z ludźmi wątpliwej reputacji doprowadzili do odwołania demokratycznie wybranej władzy w wyborach w 2010 roku. Teraz Wilka należy rozliczyć za Referendum 2013 roku. Dziś Grzegorz Nowaczyk pewnie śmieje się bo on wyszedł z twarzą ale Wilkowi zdecydowana większość wyborców pokazała co o nim i o PIS elbląskim sądzi! Brawo Wy wszyscy, którzy nie głosowaliście za ludźmi nie godnymi poparcia! Mam nadzieję, że z wiosna przyjdzie odwilż i nadzieja na normalne jutro i wówczas każdego ale to każdego z tych złotoustych kaznodziei i szkodników będziemy musieli rozliczyć dla dobra naszego samorządu i Kraju.

 6. 6
  +40
  ~ Fan Gargamela
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 06.11

  Te słowa rozbawiły mnie na dobry początek dnia! Cytuję "...Wierzę, że dzięki parlamentarzystom Prawa i Sprawiedliwości z tej ziemi, na czele z panem posłem Leonardem Krasulskim i na czele z przyszłym Prezydentem Jerzy Wilkiem, Elbląg będzie mógł odzyskać swoją dawną świetność. Taki cel powinien nas połączyć – mówił Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Elblągu...." a przez ostatnie 20 lat co ONI ZROBILI?!

 7. 7
  +35
  ~ Czerwony
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 06.11

  Prezydent Wróblewski w zasadzie nie prowadził żadnej kampanii wyborczej. Wziął udział w dwóch debatach -bo musiał. Opowiedział o tym co zrobił, co zamierza zrobić w temacie długu i pozyskiwania środków UE. Kampania –bądź grzeczny i za wiele nie mów wypaliła. Zwycięstwo zapewniła maksymalnie nieudana kampania Pana Wilka. To PiS wygrał dla Pana Wróblewskiego wybory. Bardzo tez pomogła Panu Wróblewskiemu telewizja zwana publiczną. Za PRL tez tak się nazywała i robiła to samo co teraz TV Kurskiego. I tak samo zaczyna ludzi wkurzać- głosują na przekór. Chyba działacze lokalnego PiS są zadowoleni z uwalenia Pana Wilka. Jakoś nie było widać zaangażowania, aktywności w kampanii działaczy PiS - szczególnie w dogrywce. Jeden się udzielił i pogrzebał Wilka. Na początku kampanii to jeszcze coś tam pomagali. Później się wszystko posypało. Zdjęcie ze sztabu w dniu wyborów samotnego Pana Wilka jest chyba dobrym dowodem. Nie było praktycznie nikogo. Chyba i w lokalnym PiS-ie Pana Wilka te

 8. 8
  +37
  ~ Czerwony
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 06.11

  Chyba i w lokalnym PiS-ie Pana Wilka też nie chcą.

 9. 9
  +27
  ~ BEZ ŚCIEM proszę
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 06.11

  Ponownie wybrany prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz zapowiada że nadal będzie forsowal budowę kolejnych linii tramwajowych. Jak mówi, zdaje sobie sprawę że koszty budowy ostatnio bardzo wzrosły. Ale jest optymistą bo przecież Ministerstwo Rozwoju ma pieniądze na ekologiczną komunikację w ramach programu Rozwój Polski Wschodniej. Grzymowicz obecnie dysponuje budżetem ponad 1 miliard złotych czyli dwa razy wyższym niż budżet Elbląga. Ale środki na tramwaje otrzymuje z RZĄDOWYCH funduszy, przeznaczonych nie tylko dla jego miasta ale dla województw ściany wschodniej, do których należy też Warmińsko-mazurskie a zatem także i Elbląg Tu chcę zapytać, dlaczego żaden z kandydatów na stanowisko prezydenta Elbląga nie zajaknal się że jest taka możliwość? Wilk coś mówił o rządowych środkach ale nie mówił jakich? Wróblewski cieszył się jak dziecko, że dostał od marszałka Brzezina 2 miliony, za co kupi jeden mały tramwaj, biletomat i tablicę wyswietlajaca odjazdy. I to wszystko. Olsztyn zamawia kilkanaście trzyczlonowych, niskopodlogowych i klimatyzowanych tramwajów w Turcji, kilkanaście Solarisow już ma. Większość przystanków ma tablice elektroniczne a wiele biletomaty, które są też w pojazdach. Nie wspomnę o tym jak wyglądają tam zomtegrowame przystanki i jak naprawdę cicho jeżdżą tramwaje. Więc chciałbym wiedzieć dlaczego prezydent Elbląga nie wspomina nic o tym sposobie pozyskania środków. Nie wie? Nie chce? Nie może?

 10. 10
  +21
  ~ Na ulicy mówią
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 06.11

  Panie poseł Wilk, a może warto być przyzwoitym i w myśl wartości chrześcijańskich dla oczyszczenia atmosfery warto poprosić o przebaczenie za kalumnie z okresu Referendum 2013 rzucane wobec Grzegorza Nowaczyka, Tomasza Lewandowskiego, Witolda Strzelca itd bo zapewne pan pamięta jak pozakańczały się dochodzenia procesy w sadzie tych osób?! Wszyscy podkreślam wszyscy zostali oczyszczeni z zarzutów absurdalnych a człowiek narzędzie w waszych rękach otrzymał kilka wyroków prawda? No więc przed wigilia jest idealny czas warto się zastanowić nad Przykazaniami Bożymi. Amen

 11. 11
  +26
  ~ mieszkaniec-mieszaniec;)
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 06.11

  Bylo nie pajacowac i nie lizac zopy kurduplowi z Zoliboza. A i najwazniejsze. Szanowac Elblazan.

 12. 12
  --4
  ~ Mariusz Lewandowski
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 06.11

  Wczoraj w Urzędzie Miasta widziałem "nagrodę" po którą Pan Nowaczyk poleciał do Szwajcarii za skromne 30 tyś zł - wspaniała. Równie wspaniałą inwestycją było 60 tyś wydane na jakaś wzmiankę w jakimś serialu - oczywiście było to kolejne genialne posunięcie marketingowe... I tylko to skromne 300 milionów długu zrobione oczywiście przez krasnoludki... Głupota jak widzę nie boli a szkoda by wyłbyś z bólu . Na ulicy dobrze wiedzą kto się do czego przyłożył porównaj sobie kretyku wynik Pani Grażyny Kluge z wynikiem Witolda Strzela. Przykazania Boże każą mówić prawdę a prawda o ludziach z tamtej ekipy nie jest ani ładna ani pachnąca.

 13. 13
  --11
  ~ kolo
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 06.11

  II tura to powinna być "rozgrywka" pomiędzy pp. Missanem i Wróblewskim. Wówczas byłoby jasne czy elblążanie chcieli by rozwoju czy dotychczasowej stagnacji, a tak to był plebiscyt, a mianowicie - wybór mniejszego zła.

 14. 14
  +25
  ~ er ce
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 06.11

  Krasulski iWilk dwóch osobników o mentalności pijaczków mieli by rządzić naszym miastem? Jeden z nich nadaje się tylko do odganiania much znad głowy Prezesa i strzepywani mu łupieżu.Drugi nie podjął by żadnej decyzji w sprawie Elbląga bez zgody swojego uwielbionego Naczelnika Państwa.

 15. 15
  +23
  ~ J - 196 radną jest
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 06.11

  To jest najlepsza wiadomość roku - przegrana pis nie tylko w Elblągu. Pis w Elblągu przegrał przez głosowanie "przeciw" (ludzie znudzili się głupotą towarzyszy) i przez wewnętrzne skłócenie frakcji - vide samotny wilk w czasie wieczoru wyborczego. Honorowe i godne było by skromne zachowanie pis po klęsce, ale to nie oni. Oni ryją, bo z wilka przerodzili się w dzikie świnie - też wataha , tylko ryjąca wszystko i wszędzie gdzie może znaleźć frukty nie bacząc na utrudnianie tym ryciem życia innym. Towarzysz przewodniczący (puki co, jeszcze) za swoje ubeckie metody został osamotniony i cofnięty w "karierze co najmniej o 5 lat. Jeżeli PO-KO zawiąże koalicję z pis, to wbije sobie trwały gwóźdź do trumny politycznej , niczym SLD.Watahę trzeba zanęcić do klatki i wywieźć na przekop - niech ryją.

 16. 16
  +6
  ~ zorientowany
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 06.11

  Twardy elektorat pis w Elblągu to: Stachu ,Władek,Mirek ,Janek i to by było na tyle.

 17. 17
  +13
  ~ J - 196 radną z odzysku
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 06.11

  Pan Donald Tusk, Przewodniczący Rady Europejskiej pokazał jak należy polować na ryjącą watahę. Nie oglądam na co dzień reżimowej TVP, ale "przesłuchanie" Pana Tuska obejrzałem i nie żałuję, bo zobaczyłem wściekłą , z zadrutowanymi ryjami, watahę i przygotowanego do swej roli hodowcę. Wiadomo, że po hodowli jest ubój i obdzieranie ze skóry, co hodowca zapowiedział. Nawet turecki serial poszedł w odstawkę aby można było obejrzeć serial "klęska po klęsce". Zaskakuje poziom intelektu i nadęcie nawet "wykształconych" pisistów. Coraz bardziej widać , że pis zgromadził ludzi sfrustrowanych, bezkrytycznych wobec siebie, niesamodzielnych, mściwych i złośliwych a jednocześnie "pobożnych" na pokaz.

 18. 18
  +3
  ~ Andrzej Tomczyński
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 06.11

  Trafne spostrzeżenia Pani Kamilo. Co by nie pisać,to Prezydent Wróblewski jest jedynie słusznym ,wybranym w Elblągu PREZYDENTEM! To przecież kadencję 2014÷2018 należy uznać za najlepszą w dziejach Elbląga, a i niewątpliwie bardzo trudną dla Prezydenta,bo opór 13 z pis był wielki. Ewenementem kadencji Witolda Wróblewskiego było blokowanie przez większość w Radzie -Absolutorium. Przez 4 lata przeciwnicy polityczni Krytykowali postawę i osiągnięcia Prezydenta. A ostatnie Wybryki sztabu pis i sztabiwca R.T. to już skandal.Nowy radny pis znawca budownictwa od wiaduktów i film w rządowej TV ,określam jako WYBRYK NATURY. Napewno Prezydent Wróblewski poczyni kroki,aby takiego znawcę o nadzoru bydowlanego posadzić we właściwym miejscu. Te wszystkie zabiegi pis nie przyniosły oczekiwanego efektu ZWYCIĘSTWA pis. Ponieśli zasłużoną karę, choć biegali do wszystkich elbląskich proboszczów ,aby oni wypraszali u Boga łaskę zwycięstwa w wyborach. ZAPOMNIELI O ELBLĄŻANACH. O MĄDRYM SPOŁECZEŃSTWIE,KTÓRE TO PRACOWITOŚC PANA PREZYDENTA WRÓBLEWSKUEGO POSTAWILI WYŻEJ NIŻ OBŁUDĘ,FAŁSZ I ZAKŁAMANIE.

 19. 19
  +13
  ~ wer
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 06.11

  Wróbel przy braku skuteczności Wilka i czarnym pijarze PIS to tzw mniejsze zło które złem być nie przestało. Urząd marszałkowski nadal nie w Elblągu, centralne środki inwestycyjne nadal ładowane nieproporcjonalnie w Olsztyn przy eliminacji Elbląga. Wróblewski jest uzależniony od decydentów z Olsztyna i PSL którzy tam rezydują a wg ich pomysłu należy ładować pieniądze tylko w centralę. Jest duże prawdopodobieństwo utrącenia inicjatywy budowy kanału przez władze wojewódzkie i dalsza marginalizacja miasta. Ale co tam miasto, ważne że PIS pokonany. Co tam możemy być Nowym Dworem byle PIS pognębić. Małe zapyziałe ciche to szczyt marzeń wyborców tutejszych.

 20. 20
  0
  ~ wielkie zwycięstwo
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 06.11

  Przesłuchanie Tuska, zobaczyłem jak k... i złodziej śmieje się w nos pisiakom bez kompetencji a przy okazji bezradnym i bezsilnym Polakom.

 21. 21
  +14
  ~ wer
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 06.11

  Wróbel się nie zmienił tak jak przy cieple był arogancki i głuchy tak i pozostał Daliście mu formalną zgodę na to by taki pozostał

 22. 22
  +15
  ~ Proste
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 06.11

  PiS dało olsztyniakom 32mln na tramwaje a dla Elbląga nic. A wystarczyło też dać kasę na tramwaje. Myślcie a nie zero podziękowania za referendum. Nagradza cię zacofancy olsztyn. Dlatego przegraliscie.

 23. 23
  +10
  ~ J-196 też jest chwilową radną
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 06.11

  Andrzejku - dobrze piszesz i sensownie. Tylko po co ta klaka? Szukasz jakiegoś taborecika czy geny z minionej epoki nakazujące wielbić towarzysza niezależnie jaki on jest. Ten lukrowany przez ciebie Wituś tez ma swoje za skórą - polega na totumfackich i nie szanuje prostego człowieka. Wybrany został nie za pracę a "przeciw". Przeciw ryjącemu pisowi. Andrzejku - prawda pozwala się uśmiechać czasami, klaka każe się śmiać ciągle do Don. Dobrze, że masz uszy bo byś dziwnie wyglądał - jak dynia na "Hallowin". Zobaczysz zagrywkę wyborczą dyr. szkół i zderzysz się z fałszerzem ze sztabu Wicia, to ci uśmiech zamrze. No i w twoim przypadku to o czym marzysz chyba " se ne wrati". Szkoda łapek na klakę, bo co dobrego zrobił Wicia to widać, ale zaniedbania nie można przerzucać tylko na ryjący pis.

 24. 24
  +10
  ~ taka prawda
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 06.11

  wielu wyborców głosowało na Wróbla wybierając mniejsze zło, do tej sytuacji doprowadziło niepotzrebne referendum do którego mocno przyczynił się Wilk z swoimi Januszami polityki...ten człowiek do tej pory nie przeprosił Elblązan za swó wybryk, a Nowaczykowi, Lewandowskiemu, Kluge, Strzelcowi, i wielu innym należy zwrócić honor bo czas pokazał że to są uczciwi ludzie

 25. 25
  +10
  ~ wyborca
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 06.11

  Nie mieli programu, który zadowalał by mieszkańców, CIEPŁO to najważniejsza rzecz i co? nie chcieli budowy naszego źródła. Chcieli wsadzić Nas w szpony Energii, a każdy wie, że to Spółka giełdowa i nie nasza własna. Nic nie było na temat MPO, a to za czasów pana Wilka MPO przepadło - teraz będziemy bulili jak za zboże za wywóz śmieci. Tak samo cały transport miejski - żadnego programu do dogłębnej restrukturyzacji. Obniżka cen biletów i to wszystko, a to czysty populizm. Bażantarnia nie napełni portfeli, a wypoczynek każdy na swój sposób w Bażantarni sobie zorganizuje.Jak w tym ugrupowaniu nie zmienią się ludzie i ich cele, to w Elblągu PIS nie ma.

 26. 26
  +13
  ~ suweren
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 06.11

  Z powodu braku pozytywnych działań tego pana i całego pisu w Elblągu.Pis rzadzi już trzy lata a Elblag jak tonął tak tonie.Tyle Czekamy jeszcze rok ,do wyborów.

 27. 27
  +14
  ~ jan-49
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 06.11

  pis przegral dlatego ze klamal na kazdym kroku klamstwa maja opracowane do perfekcji mysla ze narod jest taki ciemny ze wszystko kupi a do tego jeszcze wystawili tego nieudacznika wilka na ktorym ludzie juz sie poznali i do brze wiedzieli co on umie najlepiej wychodzilo mu zalatwianie swoich interesow i kolesi i dlatego musieli przegrac

 28. 28
  +12
  ~ Anna
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 06.11

  Panie Wilk, głosowaliśmy za lepszym kandydatem, a nie jako ANTYPIS. Niech pan nie tworzy kolejnych bajek. Elblążanie nie chcą pana. Prosimy, zejdź pan z naszych oczu. ELSIN się kłania. Zatorzanie też.

 29. 29
  +15
  ~ mayk
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 06.11

  Dziesiętnice,pomniki rozdawnictwo i baki.

 30. 30
  +20
  ~ mkt
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 06.11

  W Elblągu zabrakło bardziej charyzmatycznego kandydata PIS, Wilk nie był dobrym kandydatem i od razu było wiadomo że nie wygra z Wróblewskim, wysokość przegranej jest porażająca. Wróblewski też nie jest dobrym prezydentem, styl rządzenia i korzenie komunistyczne zdecydowanie świadczą na jego niekorzyść. Wiele szumu jest wokół zmniejszenia zadłużenia miasta które powstało w czasie gdy był wiceprezydentem miasta, czyli jest współodpowiedzialnym za powstanie tych długów. Jego wadą jest ciążenie w kierunku Olsztyna a nie Gdańska wbrew logice i zdrowemu rozsądkowi, to on był wielkim orędownikiem budowy lotniska Mazury, nie wiadomo dla kogo ale spełniającego ambicjonalne zapędy prowincjonalnego miasta wojewódzkiego. WYBRANY PREZYDENT JEST TYLKO MNIEJSZYM ZŁEM !!!!!

 31. 31
  --3
  ~ taka gmina
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 06.11

  Serdecznie gratuluję Pan Prezydentowi wyboru, nie był Pan moim kandydatem ani nie jest Pan prezydentem z którym się utożsamiam-pisiory dały ciała na całej linii, ich czar przestał działać, bo niczym się nie różnią od tamtych, a ludzie zapomnieli za co dali PO czerwona kartkę w Polsce w 2015 i w Elblągu w 2013 roku. Dziś stawiają Panu pomniki, ale za chwilę popłyną w Pana stronę inwektywy i fala niezadowolenia. Pan Wróblewski jest ostatnim prezydentem typu urzędniczego, dziś czasy się zmieniły i ludzie oczekują większej otwartości. Panie prezydencie, proszę pokazać, że nie jest Pan mniejszym złem i zasłużył na 72 % poparcie...może warto zacząć od współpracowników, większego otwarcia na ludzi, uśmiechu...zdrowia i sił życzę i prosze dbać o siebie, bo ciężkie 5 lat Pana czeka

 32. 32
  0
  ~ PiS jak kiedyś SLD i PO,
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 06.11

  stało się partią władzy do której przyczepia się coraz więcej ludzi bezideowych, którzy chcą czerpać frukta władzy, A gdzie leża źródła klęski?1.Buta,2.Arogancja, 3.Taśmy od Sowy,4Reforma edukacji,5.Zakaz handlu w niedzielę,6.KRS i SN,7.Puszcza Białowieska i wiele innych. PiS dostało w Elblągu 30 %, czyli tyle ile pisiory mają.Z całym szacunkiem, ale pan poseł i jego otoczenie nie są w stanie poszerzyć elektoratu. Na szczęście ludzie widzą, że kanał przez mierzeję jest mrzonką i bzdurą, która przyniesie więcej szkód niż pozytku. Rozpoczął się proces demontażu PiS,ale jak się zakończy, to jeszcze zobaczymy. To bylo ostatnie starcie Wilk-Wróblewski-czas na nowe twarze i nowe otwarcie, mamy na to 5 lat, a czas szybko leci.

 33. 33
  +4
  ~ tak będie
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 06.11

  Porzućcie wszelką nadzieję wy którzy tu mieszkacie wybraliście klikę PSL i ona wam zaoferuje to co potrafi najlepiej kolesiowstwo układy, arogancję i nie licznie się z szarym człowiekiem, urzędniczy bełkot i tumiwisizm i wiadukty na wybory

 34. 34
  --16
  ~ mieszkaniec-mieszaniec;)
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 06.11

  @Andrzej Tomczyński. W sedno. Właśnie dlatego zawsze otrzymał Pan mój głos przez kilka kolejnych lat. Proszę mi się nie wydurniać i za 5 lat widzę pana w Radzie Miasta! Bez dyskusji:)

 35. 35
  +13
  ~ dobra rada
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 06.11

  Panie Wilk niech pan da spokój wyborcom, niech pan idzie na emeryturę i sam siebie nie męczy ani ludzi. Wg mnie przyszłoroczne wybory do parlamentu niech pan też już zostawi, niech młodzi się spełniają.

 36. 36
  +6
  ~ Chała
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 06.11

  Zapamiętajmy WYBORCĘ I jego ślepą wiarę, że Wróblewski wybuduje jakieś źródło ciepła. razem z nim będziecie przepraszali "że ciemny lud został kupiony"?

 37. 37
  +6
  ~ hd
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 06.11

  Radom ma dostać województwo,już dostali w prezencie od PPL reanimacje lotniska.I co?I nic,PIS w dupę.Tacy sami zacietrzewieńcy jak w Elblągu,to był plebiscyt nie do wygrania.Górę wzięły resentymenty,zupełnie jakby to były wybory parlamentarne,nie samorządowe.I nie p...ć mi tu o dobrym gospodarzu rolującym długi i wyludniającym miasto.ZERO poważniejszego inwestora przez 5 lat,ZERO.Modrzewina dno,same elbląskie firmy praktycznie,a miliony wpakowane.To jest gospodarz?Castorama tylko i wyłącznie dzięki oddaniu S7,bez tego dalej byłoby tam pole.Ale są już przygłupy,którzy tę drogę również przypisują komuchowi.Tak że luz,będzie dobrze,Dębica czeka na Was matoły.

 38. 38
  +16
  ~ Jak było, tak jest !
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 06.11

  Nawrócony P. Tomczyński wchodzi w .... . Pamiętam jego umizgi do proboszczów na Zawadzie. I jako radny niewiele wie . Antypis generalnie wygrał, ale jakie były programy po każdej stronie ? Prezydentowi udało się przyklepać totalny regres Elbląga. Wmówił. że jest cudotwórcą, bo oddłużył. A to zwykłe płacenie rat. Mieszkańcy uwierzyli. Naturalnym prawem posła było ukazanie elbląskiego niedorozwoju . Przy 13 radnych to betka. I przedstawić program z tego idący. Ale oni - w sposób nie do wiary- tego nie zrobili. Nędza kampanii. Taka sama nędza podczas debat. Najważniejszy to Budżet Obywatelski. Panie Redaktorze G ? I PRL-owska cenzura. Można stracić wiarę własnie w Info. Bez informacji o stracie 34 mln na odkryty basen! Nawet ostatniej konferencji posła także nie dano. " O czasy...."

 39. 39
  +6
  ~ Polak
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 06.11

  To nie PIS czy PO przegrywa...... ? To my Polacy manipulowani przez tch obcych agentów przegrywamy. Rozgrywają Nas jak chcą , a wy sie pdniecacie. Zapytajcie się rządących i opozycję , co na terytorium RP robią agenci Mosadu w ilości 25000. Dlaczego mamy oddać 300 miljardów im. Polska 1960 roku spłaciła roszczenia w 100%. Zostaną nam ulice jak nie obudzicie się Polacy... !

 40. 40
  +5
  ~ J-196 jako radna?
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 06.11

  4.11.2018 powtórzył się 4.06.1989 - z tych samych powodów: pogarda, klika, sobiepaństwo, rozdawnictwo na lewo i prawo, ... .

 41. 41
  +3
  ~ do Polak
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 06.11

  Na lotnisku Chopina odprawiają samoloty, a żeby tylko to?

 42. 42
  +6
  ~ kuka
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 06.11

  Sciaganie posilkow i sluchanie guru tez nic nie dalo

 43. 43
  +4
  ~ family
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 06.11

  Tak to jest jak ktoś głosuje na nie odpowiednie osoby,Pozdrawiam!!!

 44. 44
  +6
  ~ 82300watch
  Tydzień temu, Środa, 07.11

  Odpowiem na tytułowe pytanie. PiS przegrał, bo dobrał złych ludzi kampanii [Traks, Borzydyńska], bo nie trafili ze strategią [wyciszenie programu Elblążanin + i promowanie Elbląg Pełen Pomysłów], bo firmowali kabaret z wbijaniem palika-słupka erekcyjnego, bo poszarpali dziennikarza-społecznika M Lewandowskiego, bo zamienili na plakatach Wilka w postać z komiksu...pisać dalej?

 45. 45
  +3
  ~ alicja 333
  Tydzień temu, Czwartek, 08.11

  do p tomczyńskiego a to zdumiewające że ktoś kto nie chodzi do kościoła i pluje na kościół , wiec o w jakich intencjach modlą się Księża w kościołach .

 46. 46
  +4
  ~ EuPi
  5 dni temu, Piątek, 09.11

  Słupek zabrano, żeby przed następnymi wyborami mieć co wkopać.

 47. 47
  0
  ~ 123
  Przedwczoraj 12:47

  To było do przewidzenia,miasto komuchów,ZOMOwców,ORMOwców ,kolejne POkolenie.Z nienawiści do PiS POlecieli moi sąsiedzi alkoholicy,którzy nigdy na wybory nie chodzili ale ścieki tvn i inne wyprały im skutecznie,nie reformowalne mózgi i nagle wyczuli obowiązek łobywatelski,żałosne ale niech sobie mają swoje owsikowe dżampreski,wykszałciuchy

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2018 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.