Niedziela, 3.03.2024, Imieniny: Kunegunda, Maryna, Tycjan
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Jerzy Wcisła apeluje do Jerzego Wilka: Elbląga nie stać na taką inwestycję

29.05.2018, 07:00:27 Rozmiar tekstu: A A A
Jerzy Wcisła apeluje do Jerzego Wilka: Elbląga nie stać na taką inwestycję
Fot. Archiwum redakcji
REKLAMA
- Cieszę się, że PiS oświadcza, że Kanał przez Mierzeję zacznie budować w tym roku tylko dziwię się, jak można to deklarować nie mając decyzji środowiskowej – mówił podczas wczorajszej konferencji prasowej senator PO Jerzy Wcisła.
 
Senator zaznaczył, że ostatnia decyzja środowiskowa z 2012 r. zmieniła lokalizację Kanału. - Dzisiaj nie znając decyzji środowiskowych nie sposób jest powiedzieć, gdzie ten Kanał będzie budowany – stwierdził.
 
To jednak nie jedyny aspekt sprawy, na którą zwrócił uwagę Jerzy Wcisła.
 
Bardziej niepokoi mnie to, że poseł naszej ziemi Jerzy Wilk sugeruje, że inwestycje wprost związane z budową Kanału przez Mierzeję ma sfinansować samorząd elbląski
 
– mówił.
 
Jerzy Wcisła odniósł się do słów posła PiS Jerzego Wilka, który 16 maja zorganizował konferencję prasową, na której stwierdził: „Najpierw musimy wybudować Kanał Żeglugowy, a później będziemy budowali inwestycje w porcie. Ale to samorząd powinien, zamiast wydawać 50 mln zł na wiadukt, to powiększać nasz port w Elblągu. Port jest własnością samorządu. Jest samorządowy, a nie państwowy. Miasto czeka na cud, że skarb państwa wybuduje wszystko, a my będziemy się chlubili tym, że jesteśmy czwartym portem Rzeczpospolitej. Sami musimy coś zrobić, żeby ten port dobrze funkcjonował”.
 
- Czyli zmodernizować, przystosować do paramentów Kanału port elbląski ma samorząd elbląski. 150 mln zł to praktycznie mniej więcej środki na inwestycje wyjęte z budżet miasta na trzy lata. Elbląga nie stać na taką inwestycję. Takie traktowanie tej inwestycji jest kompletnie alogiczne – podkreśliła Jerzy Wcisła.
 
Dlaczego?
 
To rząd PiS-u mówił, że Kanał przez Mierzeję ma wielkie znaczenie dla bezpieczeństwa Polski. To kto ma płacić za bezpieczeństwo Polski? Samorząd czy Państwo? Apeluje do posła Jerzego Wilka, jako posła z tego regionu, by przyłączył się do apeli o to, aby w budżecie państwa znalazło się 150 mln zł na elbląski port
 
– mówił Jerzy Wcisła.
 
Zdaniem Jerzego Wcisły te środki muszą ponownie znaleźć się w budżecie Państwa. - Ta kwota była zagwarantowana podpisanym porozumieniem między Samorządem Województwa Warmińsko-Mazurskiego a Rządem RP, gdzie było zapisane – 150 mln zł na modernizację portu w Elblągu jako zadanie w ramach Kontraktu Terytorialnego, które wykonane zostanie na kosztu budżetu Państwa – stwierdził senator PO. - Mam nadzieję, że jeśli wszyscy parlamentarzyści z tego regionu będziemy o to walczyli to może przekonany rząd, aby te pieniądze się znalazły. Jeżeli będziemy patrzyli przez pryzmat partyjny to narobimy Elblągowi kosztów.
 
Senator zapowiedział, że prześle do posła Jerzego Wilka swoje stanowisko odnoszące się do argumentów Województwa Pomorskiego. - Województwo Pomorskie usiłowało udowodnić, że lepiej nie budować Kanału przez Mierzeję tylko zmodernizować drogę wodna przez Szkarpawy. Prześle moje stanowisko po to, aby Jerzy Wilk zobaczył, że przynależność partyjna ma mniejsze znaczenie od tego z jakiego regionu wywodzi się człowiek i powinien bronić interesów Elbląga, a nie spraw partyjnych – dodał Jerzy Wcisła.
Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 6

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (32)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --11
  ~ Mały
  Wtorek, 29.05

  Brawo Jurek za merytoryczną wypowiedź

 2. 2
  +5
  ~ poranne mieszanie w nocniku
  Wtorek, 29.05

  Wam , wszystkim "przekopowcom" i nadzalewowym kolejarzom zwyczajnie odbiło. Nie będzie portu w Elblągu, nie będzie przekopu, nie będzie kolei nadzalewowej, bo dla kogo? Możemy też organizować elbląską wyprawę na Marsa, bo jest "ważna". Przyznana forsa poszła na "obsługę" wilkowej tereski a teraz bogaty elblążanin , dam kasę na coś co nie zarobi na siebie i jako port nie będzie wykorzystane nawet w 1% planu dzisiejszego. Degeneracja umysłu spowodowana wizją łatwej kasy pcha "wybrańców" do śmieszności i funkcji użytecznego idioty. Kanał i rów, to sobie myjcie kilka razy dziennie, a ten na Mierzei zostawcie w spokoju. Potrzebna jest droga Nowy Dwór - Krynica i ścieżka rowerowa. Panie , stworzyłeś potwory a nie dałeś rozumu - dlaczego? Dlaczego karzesz przez nich ciemny lud? Jesteś na urlopie?

 3. 3
  --3
  ~ Ploterek
  Wtorek, 29.05

  Konkretna rzeczowa wypowiedź, pomimo, że nie jestem za PO. Jeśli to faktycznie prawda, to widać jak próbuje manipulować i okłamywać Elblążan poseł Jerzy Wilk. Byle by coś nagadać, byle popluć jadem. Skoro rząd chce budować kanał przez mierzeję i skoro obiecują Nam, Elblążanom, że Elbląg będzie 4 portem RP, to niech też wyłożą te 150 mln zł.

 4. 4
  +14
  ~ anonim
  Wtorek, 29.05

  Zapytam inaczej - PO CO NAM SENAT? PO CO NAM SEJM? Państwo nie ma pieniędzy. Pieniądze pochodzą od nas, z podatków. Więc może my sami powinniśmy zdecydować gdzie chcemy kopać i czy w ogóle. Dla przypomnienia dodam, że zarówno posłowie jak i senatorowie de facto żyją z naszych podatków. W moim subiektywnym odczuciu niestety źle pracują na rzecz naszego miasta. Miast upada, nie rozwija się. A kto ma nam w tym pomóc jak nie politycy? Ubolewam nad tym, że przed kolejnymi już wyborami cały czas dajemy się nabierać na przekop. A jak sięgnę pamięcią, to mówiono już o tym trzy lub cztery kadencje wstecz. Elblążanie obudźcie się - to jest gra polityczna. Przyjdzie nowa władza i znowu zmieni miejsce przekopu, znowu zmienią się uwarunkowania środowiskowe i tak w koło Macieju. Dobrze, że S7 na finale

 5. 5
  --3
  ~ ????????
  Wtorek, 29.05

  Jak nie trawię tego pana, to teraz po raz pierwszy rozsądnie i rzeczowo. Tak samo już piszą na stronach , że na mieszkania 500+ zabraknie pieniędzy.

 6. 6
  +15
  ~ Zając
  Wtorek, 29.05

  Pan Wilk za negowanie budowy wiaduktu w wyborach na Prezydenta Miasta nie powinien dostać żadnego glosu od mieszkańców Zatorza

 7. 7
  +11
  ~ Czerwony
  Wtorek, 29.05

  Pomijając przekop, to niechęć kandydata Wilka do budowy wiaduktu wyrażana przy każdej okazji jest zadziwiająca. W mojej ocenie ten wiadukt to najważniejsza inwestycja od lat warta każdych pieniędzy. Uciążliwości zatorzanie przeżyją i będą w końcu skomunikowani z resztą miasta. Przecież to wygoda a przede wszystkim bezpieczeństwo. Szybki dojazd karet pogotowia czy straży pożarnej itd. Pan Senator jest naiwny uważając, że bez oceny środowiskowej nie da się kopać. Normalnie to się nie da ale PiS zmieni ustawę przekopową i już się da. Nawet bez projektu i w dowolnym miejscu będą mogli kopać jak zechcą. Do wyborów na pewno zechcą. Po wyborach chyba się rozmyślą a winę zwalą na PO.

 8. 8
  +11
  ~ Antycypisek
  Wtorek, 29.05

  W porcie na ul. Radomskiej panie Wilk garażują Tiry i trochę towaru na barki i jest jeszcze tyle miejsca, że takich willi jak sobie pan pobudował na wzgórzu nad zalewem ( chyba żeby patrzeć na ten przekop) zmieści się jeszcze z 50 razem z ogródkiem. Świadomość elblążan bardzo się zmieniła, a pan tkwi jeszcze w epoce Maotsetunga chyba. Czas się obudzić albo przejść na polityczną emeryturę.

 9. 9
  +12
  ~ Fan Gargamela
  Wtorek, 29.05

  Wszyscy rozsądni wiedzą o tym od dawna,że jest to gra polityczna i wydanie jednej decyzji a potem zmienienie albo decyzji albo umiejscowienia kanału i wracamy do początku sprawy....a tak poważnie nigdy on nie powstanie....

 10. 10
  --5
  ~ miejcie przyzwoitość i nabiał
  Wtorek, 29.05

  Z "pomysłami" na wybory jest tak jak z wolnością słowa w "redakcji" - jest komentarz, są łapki, tylko spróbuj z nich skorzystać. Kompletny upadek zasad i przyzwoitości we wszystkich dziedzinach. Liczy się tylko służba mamonie i korytu. W przeszłości takie szamba oczyszczało cykliczne mordobicie. Może warto wrócić do tradycji. A co do przekopu i potęgi morskiej Elbląga - proszę, ciszej nad tą trumną i pustymi łbami "wybrańców".

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.89773106575012