Sobota, 22.09.2018, Imieniny: Tomasz, Maurycy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA LOKALNA

Wiemy, do kiedy Miasto musi podjąć decyzje w sprawie Góry Chrobrego

12.04.2018, 16:35:27 Rozmiar tekstu: A A A
Wiemy, do kiedy Miasto musi podjąć decyzje w sprawie Góry Chrobrego
REKLAMA

Ok. 3 tys. 700 osób podpisało petycję skierowaną do Prezydenta Elbląga, Witolda Wróblewskiego o utrzymanie działalności Góry Chrobrego. - Narciarstwo na Górze Chrobrego było prowadzone od lat. Od 2010 r. prowadzi to spółka osób prywatnych pod nazwą Góra Chrobrego. W ubiegłym roku wpłynęło pismo od właściciela spółki w sprawie zakończenia działalności i propozycji, by Miasto przejęło Górę. (..) Spółka kończy swoją działalność definitywnie – zaznaczył Prezydnet Elbląga, Witold Wróblewski. Co zrobi Miasto?


Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Witold Wróblewski przyznał, że w tej sprawie zostały podjęte pewne kroki - powołano specjalny zespół. - Zostały podjęte działania w celu ustalenia warunków i możliwości. Dla transparentności całego przedsięwzięcia powołałem specjalny zespół, w którym biorą udział nie tylko przedstawiciele Urzędu. Zaprosiłem do tego zespołu przedstawicieli Klubów Radnych – SLD, PO, PiS i przedstawiciela KWW Witolda Wróblewskiego – mówił.


W zespole znaleźli się m.in. Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga, Sławomir Skorupa, dyrektor Departamentu Gospodarki Nieruchomościami i Geodezji, Andrzej Budzelewski, kierownik referatu sportu w Departamencie Edukacji i Sportu UM w Elblągu, Robert Bieńskowski, pracownik DEiS oraz radni Marek Burkhardt (KWW Witolda Wróblewskiego), Ryszard Klim (SLD) i Wojciech Karpiński (PO). Dlaczego w zespole nie ma reprezentanta Klubu Radnych PiS?

 

 Klub Prawa i Sprawiedliwości został poproszony o wskazanie swojego przedstawiciela, ale odmówił. Jeżeli ktoś później się wypowiada, że biorą udział w tym tylko koalicjanci to mówi nieprawdę. Wszyscy zostali zaproszeni. Zależy mi na transparentności (…) Klub nie uznał za stosowne, aby zgłosić swoje przedstawiciela

– zaznaczył Prezydent Elbląga.

Spotkanie zespołu z przedstawicielem spółki odbyło się 11 kwietnia. - Wczoraj rozpoczęliśmy rozmowy w sprawie propozycji przejęcia przez Miasto nakładów, które zostały poniesione przez spółkę – mówił Witold Wróblewski. - Na tym spotkaniu zostały określone przez inwestora nakłady ponad 6 mln zł. Zapytany o to, za jaką kwotę jest skłonny sprzedać Miastu te nakłady określił swoją propozycję na 2 mln 400 tys. zł plus VAT. To jest informacja, która została przyjęta przez cały zespół do wiadomości. Rozpoczęta została analiza.
 

Na przyszły tydzień zostało zaplanowane kolejne spotkanie w inwestorem.

Określimy czy do ewentualnej transakcji może dojść czy jest to niemożliwe. Musimy uwzględnić możliwości finansowe Miasta

– dodał Witold Wróblewski.


Inwestor zaznaczył, że do końca kwietnia będzie czekał na decyzję Miasta.

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%25.0 %75.0


Komentarze do artykułu (23)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ Minus
  Czwartek, 12.04

  Prosta sprawa z PIS należy się pożegnać, nie chcą pracować na rzecz mieszkańców to są po prostu nie potrzebni. Idą wybory wiemy co trzeba zrobić.

 2. 2
  +10
  ~ &&&
  Czwartek, 12.04

  Jawne oszustwo jakim prawem PO i PSL- owcy ratują tyłek cwaniakom za nasze pieniądze biznes nie wypalił to ładnie posprzątać przywrócić do stanu pierwotnego i won.

 3. 3
  +3
  ~ jako komisja panu zabraniam
  Czwartek, 12.04

  nalezy sie pozegnac przede wszystkim z kww wroblewskiego, a samemu wrobelkwoi szykowac prycze w Szumie jak odkupi ten nierentowny byznes od swoich kumpli

 4. 4
  +4
  ~ wist
  Czwartek, 12.04

  Się infrastrukturę odkupi od prywatnego inwestora. Później się zatrudni kogoś z PT Góra Chrobrego jako menadżera opłacanego przez mieszkańców Elbląga / jak w przypadku EPT na Modrzewinie / i biznes będzie się kręcił. I na to idą radni z tej komisji?

 5. 5
  +16
  ~ agent tomek
  Czwartek, 12.04

  Ogłosić upadłość i syndyk zajmie się resztą.

 6. 6
  +5
  ~ xxx
  Czwartek, 12.04

  Jak ekspert Nowak jest w specjalnym zespole, to wyjdzie tak jak z tym tunelm pod wiaduktem

 7. 7
  +14
  ~ już dziękujemy temu
  Czwartek, 12.04

  Ten prezydent ma wyjątkową umiejętnośc rozmywania odpowiedzialności. Przypomnę sprawę wyboru prezesa EPEC. Chłopie ogarnij się jesteś prezydentem podejmuj decyzje samo się nie rozwiąże. To bardzo słaby prezydent. Trzeba zmian.

 8. 8
  +14
  ~ Panie Nowak przypominam
  Czwartek, 12.04

  Panie radny Klim proszę uświadomić Wróblewskiemu ,że to on jest prezydentem Elbląga i to on ma podjąć decyzje a nie wycierać się radnymi. To sam Nowak wielokrotnie mówił RM to organ uchwałodawczy a prezydent organ wykonawczy . Podejmuj Wróblewski decyzję a nie ślizgasz się po radnych.

 9. 9
  +4
  ~ Do_pomorskiego
  Czwartek, 12.04

  Miał być europark - największy w Europie basen (który teraz leży odłogiem, a zmieniony będzie w jakaś plażę, przez co pozbędziemy się potencjalnej atrakcji), Bażantarnia rozmyta i z zakazem wstępu (brak kasy), a teraz ważą sie losy Góry Chrobrego. Pomojam już nadzalewówkę. Jak to możliwe, że na takie atrakcje turystyczne brak kasy? Przecież wciśnięto nas do województwa, które podobno jest nastawione na turystykę i otrzymuje najwięcej grantów z Unii. I co? Teraz na elbląskie atrakcje nagle brakuje kasy? Tak nam tutaj niby "lepiej"?

 10. 10
  +6
  ~ jurek w.
  Czwartek, 12.04

  2.400.000 zł / 3700 osób petycji to 648,5 zł na głowę i Góra jest Wasza. Nie życzę sobie wyrzucania pieniędzy z moich podatków na widzimisię grupki mieszkańców. Narty w Elblągu to jakby sprzedawć koła ratunkowe i łodzie w Zakopanem. Już jedna spółka "zrobiła interes"

 11. 11
  +7
  ~ laik
  Czwartek, 12.04

  Góra Chrobrego i owszem dobrze by było zachować funkcjonowanie tego obiektu ale czy miasto /mieszkańców - podatników/ stać na taki prezent dla firmy której biznes się nie udał. Rozsądniej byłoby aby biznes przeją inny podmiot gospodarczy - prywatny. Może świeże spojrzenie i pomysły zaowocowałyby sukcesem. MOSIR pod obecnymi /byłymi też/ to pozbawiony inwencji nieruchawy twór. Słabo zarządza powierzonym mieniem czego owoce widać. Powierzenie MOSIROWI kolejnego zadania przekracza jego możliwości. Za rok lub dwa się okaże, że biznes się sypnął, koszty duże, zimy brak itd. MOSIR aby podjąć się tego zadania musiałby zatrudnić instruktorów jazdy i wszystkich fachowców od sportów zimowych. Obecną załogą tego nie ogarnie. Przecież na nic niema kasy.

 12. 12
  +7
  ~ Nie byłem, za drogo.
  Czwartek, 12.04

  Niech se upada górka. Byłem raz z ciekawości, zobaczyłem ceny wynajmu sprzętu, z dzieckiem z sankami wejśc nie można, bo nie wolno, tylko narciarze To górko bye,bye. Niech syndyk przejmie i sprzeda za grosze.

 13. 13
  +7
  ~ proste rozwiązanie
  Czwartek, 12.04

  Petycjanci zrzucą się po 650zł i zajmą się Górą. Możecie ich nawet z czynszu zwolnić byle nie blokowali dostępu innym chętnym do Góry nawet za drobną opłatą i dbali o teren i jego użyteczność. Właściwie mogą założyć spółdzielnię która będzie otwarta dla wszystkich okolicznych narciarzy. Spółdzielcy będą świadczyć różne prace lub zamiennie opłaty na rzecz spółdzielni która będzie dbała o ich rozrywkę i teren i pozostanie otwarta na innych chętnych którzy wniosą stosowny wkład jeżeli chcą zostać członkami spółdzielni lub będą ponosić opłaty za korzystanie z terenu zagospodarowanego przez spółdzielnię narciarską. Miasto od czasu do czasu jeżeli będą wyniki może spółdzielnię wesprzeć jakąś dotacją celową dla młodzieży. 3700 osób to całkiem spora grupa entuzjastów narciarstwa

 14. 14
  +7
  ~ Nauczyciel
  Piątek, 13.04

  I dalej z EPWiK i EPEC będą szły pieniądze na fanaberie. Tak jak dotychczas. Już czas na zmiany inny prezydent to cel na jesień 2018

 15. 15
  +3
  ~ Szkło kontaktowe
  Piątek, 13.04

  Do wszystkich narzekających. A co w tym mieście wypaliło? Pusty, niewydarzony tor KALBAR za miliony? Lodowisko Helena, które przez większość roku jest ogromnym placem do gry w ping-ponga? Czy w końcu nowy basen na Moniuszki, który poprzez zarządzanie w stary sposób dalej nie jest w pełni dostępny dla mieszkańców (ciągle pozamykane tory to na karnety, to dla firm itp.) a skończywszy na jednym z największych otwartych basenów w Europie, który stał się wyłącznie największą w Europie kuwetą bo nikt nie potrafi nic tam zrobić. Ośrodków narciarstwa na północy jest na lekarstwo. Te górę trzeba porządnie zmodernizować i zrobić tam piękny ośrodek jaki jest np. w niedalekiej Wieżycy na Kaszubach. Trochę chęci i pomysł. Najłatwiej jest nie zrobić nic i zostawić szare, nudne miasto.

 16. 16
  +7
  ~ laik
  Piątek, 13.04

  do szkło kontaktowe: masz 100% racji tylko zrobić tak żeby faktycznie pieniądze nie poszły w błoto. UM ani MOSIR nie jest w stanie ogarnąć tej kuwety tymi ludźmi jakimi dysponuje.

 17. 17
  --2
  ~ VN
  Piątek, 13.04

  Zamiast ratować prywaciarza za kasę Elblążan, niech się zajmą czymś pożytecznym. A za te środki można np. pomóc organizacjom pozarządowym, które chociaż robią coś na rzecz miasta i mieszkańców.

 18. 18
  +3
  ~ Zgredek
  Piątek, 13.04

  Gdy wyciąg należał do MOSiRu to na darmowe karnety rozdawane przez byłego dyrektora wszystkie VIPy jeździły za darmo. Rentowność nie miała znaczenia . Widocznie tęsnią niektórzy do "dobrych" czasów więc ma to być nadal wspolne czyli niczyje

 19. 19
  +3
  ~ popieram narciarzy
  Piątek, 13.04

  Jeżeli ktoś wkłada w jakąś sprawę własne pieniądze i pracę zaczyna o to dbać dlatego zachęcam elbląskich entuzjastów narciarstwa do podjęcia inicjatywy i zajęcia się Górą Chrobrego osobiście. Rozumiem że te 3700 osób jest jest zdecydowane na zagospodarowanie tego kawałka przestrzeni publicznej dla wspólnej radości i rozrywki. Tak jak pisałem jeżeli nie nastąpi nieuzasadnione ograniczenie dostępności terenu dla innych jestem za zwolnieniem takiej grupy z opłat czynszowych. za powierzony teren. zaś płacenie za infrastrukturę przez miasto z podatków elblążan uważam za całkowicie bezzasadne. Obiekt pozostanie miejski czyli jak uczy praktyka bezpański a do utrzymania takiego obiektu nie są potrzebne żadne nakłady. Powierzenie obiektu MOSIR całkowicie mija się z sensem i racjonalnością

 20. 20
  +4
  ~ co za brednie
  Piątek, 13.04

  Co robią organizacje pozarządowe dla mieszkańców i miasta? Nic mi o tym nie wiadomo. Poza projektami z kosmosu. Dla siebie to może i coś robią załatwiają sobie środki utrzymania.

 21. 21
  --2
  ~ VN
  Piątek, 13.04

  ERKON jeszcze za życia ś.p. Ewy Sprawki stworzył w ramach ZAZ kilkadziesiąt miejsc pracy, w tym dużo dla niepełnosprawnych. Dzięki niemu odbyło się bardzo wiele szkoleń i kursów (np. kursy komputerowe), pomoc prawna, psychologiczna... PSONI - prowadzi placówki dla osób niepełnosprawnych intelektualnie i ciągle tworzy przydatne projekty. Inni też mają zasługi dla edukacji, zdrowia, sytuacji zwierząt i czego tam jeszcze. Oczywiście zawsze znajdzie się przykład negatywny, ale ogólnie ngo są przydatne i z zasady mają robić coś sensownego, a prywatny biznes ma jedynie generować zyski dla właściciela, jeśli robi coś jeszcze, to tylko przypadkiem.

 22. 22
  +5
  ~ Prorok Igor
  Piątek, 13.04

  Takie pytanie otwarte dla wszystkich również naszych milusińskich z rady miasta! Jeżeli my samorząd nie zgodzimy się z odkupieniem za ponad 6 milionów od spółki rekwizytów to co ona z tym zrobi? Zdemontuje i sobie w ogródku postawi ktoś? Wyda następne 500 tys na demontaż i transport w inne miejsce? Nie nikt tego nie kupi za więcej niż cena złomu plus cena kilku podzespołów które można sprzedać na rynku wtórnym. Tak więc od stawiania warunków jest tu nasz samorząd. A blefować to my a nie nas....bo zbieranie to nie celowa oddolna próba zmuszenia zapłacenia za to coś?

 23. 23
  +2
  ~ xxxxx
  Piątek, 13.04

  Za takie numery trzeba podziękować obecnemu jesienią.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2018 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.