Sobota, 10.06.2023, Imieniny: Bogumil, Malgorzata, Edgar
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Poseł Jerzy Wilk zabrał głos ws. przenosin 16 PDZ. "Nie podpisuję się pod tym protestem"

05.06.2017, 11:00:38 Rozmiar tekstu: A A A
Poseł Jerzy Wilk zabrał głos ws. przenosin 16 PDZ. "Nie podpisuję się pod tym protestem"
Jerzy Wilk podczas targów w Ostródzie (fot. nadesłane)

Na naszą redakcyjną skrzynkę wpłynęło pismo ze stanowiskiem posła Jerzego Wilka w sprawie wycofania z Elbląga Dowództwa 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Parlamentarzysta Prawa i Sprawiedliwości oświadczył w nim, że nie popiera podjętych przez Prezydenta Elbląga i część elbląskich polityków działań w sprawie zachowania Dowództwa 16 PDZ w naszym mieście. Jego zdaniem protest ten może zostać odczytany przez dowództwo NATO jako protest lokalnej społeczności przeciwko umiejscowieniu w Elblągu Dowództwa Dywizji Wielonarodowej Północ Wschód. Według posła Jerzego Wilka, znacznie ważniejsze jest  życzliwe przyjęcie Dowództwa Dywizji Wielonarodowej NATO w Elblągu. 

 

Poniżej w całości publikujemy stanowisko posła Jerzego Wilka:

 

"Jak większość elblążan jestem emocjonalnie bardzo związany z  16. Pomorską Dywizją Zmechanizowaną. Obawiam się jednak i żałuję szczerze, że decyzją wycofania z Elbląga Dowództwa naszej Dywizji, może zostać okupiona zapowiedziana lokacja w naszym mieście Dowództwa ważnych sił NATO. Jeżeli faktycznie istnieje ścisły związek pomiędzy tymi decyzjami, na pewno źle się stało, że nie zostało to jasno wyartykułowane wtedy, kiedy były one podejmowane.


Decyzja ulokowania  w Elblągu Dowództwa Dywizji Wielonarodowej Północ Wschód  jest niewątpliwie jednym z najbardziej prestiżowych zdarzeń w powojennej historii naszego miasta. Jak powiedział Minister Obrony Narodowej: „Od 3 lipca w Elblągu będzie stacjonowała jedna z najważniejszych jednostek NATO na całym świecie, czyli międzynarodowe dowództwo koordynujące działania wszystkich bojowych grup na całej flance północno-wschodniej”. Dodał też to, co dla strategów wojskowych zdaje się być oczywiste: „W Elblągu nie mogą jednocześnie stacjonować dowództwa 16 PDZ i Wielonarodowej Dywizji NATO Północ-Wschód, dlatego sztab 16 PDZ będzie przeniesiony poza Elbląg”.


Ponieważ sam nie mam wystarczającej wiedzy i doświadczenia w zakresie strategii i taktyki obrony kraju, nie zamierzam komentować czy podważać podejmowanych w tej materii decyzji. Obronność kraju, a także Unii Europejskiej, jest niezwykle ważną i delikatną materią, w pełni przyporządkowaną kompetencyjnie najwyższym władzom. W strukturze obronnej region elbląski ma szczególne znaczenie, bowiem sąsiaduje z najbardziej wysuniętą na zachód granicą Rosji z Unią Europejską. I to granicą bardzo silnie uzbrojoną po rosyjskiej stronie. Mam więc  świadomość, że ulokowanie w takim miejscu centrów dowodzenia dwóch istotnych jednostek staje się wręcz zaproszeniem do ich szybkiej likwidacji w przypadku najmniejszego konfliktu zbrojnego, na co pewnie żadne siły zbrojne nie mogą sobie pozwolić. 


W rozmowie ze mną takie stanowisko wyraził również Wiceminister Obrony Michał Dworczyk, który zadeklarował chęć przyjazdu do Elbląga i przedstawienia elblążanom konkretnych argumentów za koniecznością przeniesienia Dowództwa 16. Dywizji. Byłoby chyba szkoda, gdyby pospieszne działania Prezydenta i Rady Miasta spowodowały, że spotkanie to, jako w efekcie zbędne,  nie doszłoby do skutku.


Protest  naszych  polityków i władzy samorządowej przeciwko przeniesieniu Dowództwa 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej może zostać odczytany przez dowództwo NATO jako protest lokalnej społeczności przeciwko umiejscowieniu w Elblągu Dowództwa Dywizji Wielonarodowej Północ Wschód. Wojska NATO nie są siłą okupacyjną i nie stacjonują w miejscach, gdzie mogą stać się zarzewiem lokalnych konfliktów. Obawiam się więc, że eskalacja protestu i niezadowolenia z decyzji wycofania z Elbląga Dowództwa 16. Dywizji może faktycznie zaowocować rewizją decyzji, ale odnośnie zasadności lokowania w naszym mieście jednostki NATO. Dlatego wychodząc z założenia, że dla przyszłości i pozycji Elbląga, znacznie ważniejsze jest  życzliwe przyjęcie Dowództwa Dywizji Wielonarodowej Północ Wschód, niż zaciekła obrona status quo z 1949 roku, nie podpisuję się pod tym protestem.  

 

Dołożę jednak wszelkich starań, by jednoznacznie wyjaśnić kulisy tej decyzji, optując oczywiście za pozostawieniem Dowództwa 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej w Elblągu, jeżeli tylko będzie to możliwe bez konieczności zmiany lokacji Dowództwa Dywizji Wielonarodowej Północ Wschód".

Poseł Jerzy Wilk

 

Oceń tekst:

Ocen: 10

%30.0 %70.0


Komentarze do artykułu (34)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +62
  ~ lolo
  Poniedziałek, 05.06

  gdyby PISowi zależało by na Elblągu to by osadzili tu obydwa sztaby, a że miasto małe i mieszkańców nie za dużo więc elektorat nie istotny

 2. 2
  +61
  ~ Eg
  Poniedziałek, 05.06

  No jasne niedojda nic nie może sekta zabronila. Od jakiegoś czasu staram się pis zrozumieć, ale się nie da

 3. 3
  +11
  ~ Na ulicy mówią
  Poniedziałek, 05.06

  BRAWO WY!

 4. 4
  +47
  ~ klik
  Poniedziałek, 05.06

  P. Wilk podobnież wstaliście z kolan, a tu takie "skłony" że NATO coś nam nie da, albo zabierze. A przecież p. od Obrony Terytorialnej powiedział że Polskie Wojsko będzie takie mocne, że każdemu damy radę. To czy uchodzi p. Wilk podważać słowa swojego zwierzchnika? Jeśli p. Wilk czujesz się elblążaninem to nie opowiadaj takich wykrętnych wypowiedzi, nawet jeśli je panu przygotowano?

 5. 5
  +52
  ~ sumienie na sprzedaż
  Poniedziałek, 05.06

  niby dlaczego nie mogą równocześnie stacjonować. Nie pier..... kret..... o taktyce i strategii bo tu nie chodzi o żadną strategie i taktykę tylko o pieniądze. Wojny prowadzić nikt tu nie zamierza, zwłaszcza z Ruskami. Co za sprzedajne szuje. Jedyną waszą taktyką jest niszczenie i pauperyzacja Elbląga. A te pier....ły to sprzedawaj ciemniakom wspierającym PIS. Miałeś tu przenieść sejmik wojewódzki też ci już odeszło? Robić z gęby cholewę tylko to potrafisz. Z gęby ci capi onucami, fałszem i sprzedajnością. Z elblążanami ci wyraźnie ni po drodze lepiej napisz jakie fanty i synekury ci obiecali za tą wyrozumiałość

 6. 6
  +35
  ~ PISpomysły
  Poniedziałek, 05.06

  Jak się okazuje policyjna odznaka wręczana świeżo upieczonym funkcjonariuszom to za mało. Podczas ostatniego ślubowania w Rzeszowie policjanci dostali również modlitewniki. https://wiadomosci.wp.pl/policyjna-odznaka-to-za-malo-nowi-funkcjonariusze-dostaja-teraz-modlitewniki-6130229572826753a

 7. 7
  +46
  ~ Zażenowany
  Poniedziałek, 05.06

  Pracuje w dużej korporacji i takiego bełkotu jakiego używa pan Wilk słucham niemal codziennie. Zrobić z gowna olimpiadę - to jest sukces i pan poseł to robi. Ma takich szpecow od PR ( tekstu ), że żal. Mogę się z Wami założyć, że sam tych ***ół nie wymyślił. Najsmutniejsze jest to, że ciemny lud to kupi. A już tekst " Dołożę wszelkich starań..." brzmi jak " Polacy zasługują...lub Polacy byli przez 8 lat oszukiwani...". Zarabiają tyle kasy a nie są w stanie nic sensownego napisać. Żenada. Panie pośle wstyd, ale pan ma to w dupie, bo zgodnie z ordynacja wyborczą i tak pan stanie do wyborów, może nawet teraz 2 dostanie za p. Krasulskim, nazwisko jest i korytko będzie. A Elbląg zadupiem pozostanie ;(

 8. 8
  +47
  ~ jj
  Poniedziałek, 05.06

  W Elblągu nie może stacjonować dowództwo 16 dywizji oraz dowództwo dywizji wielonarodowej, natomiast w Szczecinie może być dowództwo 12 dywizji oraz dowództwo korpusu wielonarodowego, no cóż punkt widzenia od punktu siedzenia zależy

 9. 9
  +32
  ~ Wyborca
  Poniedziałek, 05.06

  To PiS ma problem wybory blisko.

 10. 10
  +37
  ~ Anonimek1
  Poniedziałek, 05.06

  I Elbląg sprzedany.... Zapamiętajcie to przy wyborach...

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2358858585358