Piątek, 3.04.2020, Imieniny: Renata, Jakub, Ryszard
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

W Elblągu będzie ulica im. Tadeusza Mazowieckiego? Prezydent Wróblewski: Ta propozycja jest jak najbardziej trafna

24.05.2017, 16:00:18 Rozmiar tekstu: A A A
W Elblągu będzie ulica im. Tadeusza Mazowieckiego? Prezydent Wróblewski: Ta propozycja jest jak najbardziej trafna

Młodzi działacze partii Nowoczesna skierowali pismo do Prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego z prośbą o nadanie jednej z ulic im. Tadeusza Mazowieckiego. - Chcemy by jedna ze zdekomunizowanych ulic w naszym mieście nosiła imię bohatera Wolnej Polski – stwierdzili. Czy tak się stanie?

Pismo do Prezydenta oraz Przewodniczącego Rady Miasta Marka Pruszaka zostało wysłane 12 maja. Pięć dni później Witold Wróblewski pojawił się na spotkaniu Przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Grzegorza Schetyny z elblążanami, które odbyło się w Hotelu Arbiter. Z tej okazji skorzystali młodzi działacze z partii Nowoczesna, którzy zapytali Prezydenta czy ich prośbą zostanie rozpatrzona pozytywnie.

Elblążanie w swojej prośbie powołani się na ustawę o zakazie propagowanie komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej.
 
Samorządy zobligowane są do zmiany nazw ulic, które związane są z ustrojami totalitarnymi. Według przygotowanego przez nas wniosku nowym patronem jednej ze zmienionych nazw ulic miałby zostać Tadeusz Mazowiecki
 
– wyjaśniają.

Dlaczego wybrali Tadeusza Mazowieckiego? - Był on pierwszym niekomunistycznym premierem Polski od 50 lat, wcześniej od wielu lat działał w opozycji demokratycznej, która w znacznym stopniu przyczyniła się do obalenia systemu komunistycznego – zaznaczali młodzi Nowocześni w piśmie do Prezydenta. - W czasie zajmowania przez niego urzędu premiera, w Polsce rozpoczął się proces demokratyzacji, a nasza gospodarka przeszła przemianę z gospodarki centralnie-planowanej do gospodarki rynkowej. Poczyniono również pierwsze kroki ku dołączeniu naszego kraju do organizacji europejskich.

Zdaniem młodych działaczy partii Nowoczesna „nadanie ulicy w Elblągu imieniem Tadeusza Mazowieckiego byłoby gloryfikacją jego zasług dla wolnej, demokratycznej Polski oraz wszystkich, którzy przyczynili się do budowy III Rzeczypospolitej”.

Podczas zorganizowanego 17 maja spotkania mieszkańców naszego miasta z Grzegorzem Schetyną jeden z jego uczestników postanowił skierować pytanie do Witolda Wróblewskiego, który w tym czasie zasiadał obok przewodniczącego PO.

Co w tej sprawie do powiedzenia miał Witold Wróblewski?
 
Wniosek otrzymałem, ale nazewnictwo ulic jest to kompetencja Rady Miejskiej. Z mojej strony Tadeusz Mazowiecki był wielkim Polakiem i macie pełne poparcie. Ale nie mówimy tylko o ulicach, które do dzisiaj może nie na wszystkie IPN dał swoje zastrzeżenia. Będziemy chcieli zebrać wszystkie te ulice, ustalić pewną propozycję nowych nazw i wtedy to będzie w kompetencji Rady Miejskiej co do nazewnictwa. Ta propozycja jest jak najbardziej trafna i będzie miała poparcie
 
– powiedział Prezydent Elbląga.
 
 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 14

%14.3 %85.7


Komentarze do artykułu (18)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +7
  ~ Olo
  Środa, 24.05

  Zdecydowanie NIEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 2. 2
  +10
  ~ 123
  Środa, 24.05

  No jeszcze tego brakowało,czy w tym mieście same bezmózgi mają coś do powiedzenia ? Komuszej Szymborskiej też chcą ulicy,to jakaś paranoja.Niech ta reforma edukacji szybko ruszy bo widać kiepsko w wiedza historyczną u decydentów w tym nieszczęsnym mieście

 3. 3
  +3
  ~ Kwachu
  Środa, 24.05

  Nie i Ch..j

 4. 4
  --4
  ~ pis precz
  Środa, 24.05

  lepiej Tadkowi dać ulicę niż kaczorowi kolejny pomnik!!

 5. 5
  +11
  ~ Jan
  Środa, 24.05

  Przecież to komuch

 6. 6
  --3
  ~ Poeta
  Środa, 24.05

  Tak, najłatwiej rzucać kamieniami w tych co choć próbowali zmienić peerelowską rzeczywistość, a nawet jeśli umoczyli, byli "pryszczatymi " to trzeba raczej sądzić po intencjach , po całym bilansie zysków i strat. Poprzedni system łamał najtwardszych , gubił, mamił, zastraszał tak mało było Herbertów, Grudzińskich ale jednak mimo wszystko się udało i też dzięki tym słabym "umoczonym ". Nie osądzajmy na odlew bo i nas kiedyś może ktoś zbyt lekko i głupio osądzić. Nic dwa razy się nie zdarza i dlatego z tej przyczyn zrodziliśmy się bez wprawy i pomrzemy bez rutyny....

 7. 7
  --12
  ~ Nowoczesny
  Środa, 24.05

  Tadeusz Mazowiecki był wielkim polskim patriotą i mężem stanu, zasłużył sobie na ulicę w Elblągu;)

 8. 8
  +1
  ~ cccccccc
  Środa, 24.05

  Ulica Mazowieckiego? Ale przecież jego prawdziwe imię i nazwisko brzmiało Icek Dikman. Proszę zajrzeć w wyszukiwarkę

 9. 9
  +4
  ~ onuuu
  Środa, 24.05

  Cała prawda o Mazowieckim https://www.youtube.com/watch?v=kAVCXhdt7n8

 10. 10
  +8
  ~ opus
  Środa, 24.05

  przeciez to jest zydek. przyczynil sie do upadku polskiej gospodarki. dal zielone swiatlo innym zydkom do roztrwonienia i prywatyzacji dobra narodowego. to hańba i potwarz ze ropuch chce nadac nazwe ulicy na czesc tego szkodnika

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.