Poniedziałek, 30.03.2020, Imieniny: Amelia, Leonard, Dobromir
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Czy ulice Diaczenki, Armii Ludowej i skwer Janka Krasickiego zmienią nazwy? To całkiem możliwe

22.04.2016, 07:00:26 Rozmiar tekstu: A A A
Czy ulice Diaczenki, Armii Ludowej i skwer Janka Krasickiego zmienią nazwy? To całkiem możliwe
fot. Ryszard Biel

1 kwietnia Sejm przyjął ustawę o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i miejsc użyteczności publicznej. W ciągu 12 miesięcy od wejścia jej w życie, z polskich miast zniknąć mają wszelkie związane z komunizmem nazwy. Jak sytuacja wygląda w Elblągu? W naszym mieście istnieje kilka ulic, które kojarzą się z tym ustrojem. Na razie nie wiadomo jednak, kiedy władze Elbląga zdecydują się na zmianę ich nazewnictwa.

Nowa ustawa zobowiązuje samorządy do zmiany obecnych nazw, które upamiętniają lub propagują komunizm lub inny ustrój totalitarny, w ciągu 12 miesięcy od wejścia w życie nowych regulacji. Tak zwana ustawa dekomunizacyjna zakłada, że nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, w tym dróg, ulic, mostów i placów, nie mogą upamiętniać osób i organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny. Zgodnie z nowymi przepisami, zmiana nazwy dokonana na podstawie ustawy nie będzie miała wpływu na ważność dokumentów zawierających nazwę dotychczasową. Natomiast pisma oraz postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących zmiany nazwy będą wolne od opłat.

Na czwartkowej (21 kwietnia) sesji Rady Miejskiej z interpelacją dotyczącą realizacji ustawy dekomunizacyjnej w Elblągu zwrócił się radny PiS Paweł Fedorczyk.

Mamy 12 miesięcy na przejrzenie tego, co się u nas dzieje w tym temacie - czy mamy takie nazwy w mieście i czy wymagają one zmiany. Apeluję, by zajęła się tym możliwie sprawnie nasza Komisja Nazewnictwa

- mówił Paweł Fedorczyk.

Przeglądając spis nazw elbląskich ulic, można dojść do wniosku, że ustawa dotyczyć będzie od kilku do nawet kilkunastu ulic. Na pierwszy rzut do zmiany kwalifikuje się m.in. ulica Giennadija Lwowicza Diaczenki - kapitana, dowódcy 3 batalionu pancernego 31 Brygady Pancernej Armii Czerwonej, który wraz ze swoimi żołnierzami zimą 1945 r. doprowadził do zniszczenia większej części Elbląga, podczas jego "wyzwalania" z rąk niemieckich. Kolejnym miejscem, które powinno zmienić nazwę jest skwer Janka Krasickiego, kontrowersyjnego działacza komunistycznego i stalinowskiego agitatora (w 2014 r. jego pomnik usunięto spod budynku Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych przy ul. Rycerskiej).  Komisja Nazewnictwa pochyli się z pewnością nad innymi nazwami ulic, które mają związek z ustrojem komunistycznym tj. Armii Ludowej, Braterstwa Broni, Obrońców Pokoju czy nawet 12 Lutego.

Ustawa przyczyni się do powstania kosztów, do których należeć będzie konieczność m.in. wymiany tablic z nazwami ulic, wyrobienia nowych pieczęci, wizytówek, druków i innych dokumentów.

Czy Magistrat ma już wytypowane ulice, które zmienią swoje nazwy? Z takim zapytaniem zwróciliśmy się do elbląskiego ratusza.

Obecnie czekamy na przepisy wykonawcze nowej ustawy. Będziemy wówczas wiedzieli, w jaki sposób traktować zapisy o symbolice komunistycznej w przestrzeni publicznej miast. Na razie nie przeprowadzono inwentaryzacji, która wykaże nazwy miejsc i ulic do zmiany. Gdy będzie ona już sporządzona, do prac będzie mogła przystąpić Komisja Nazewnictwa, która rozpatrzy nowe propozycje nazw. Ostatnim krokiem będzie podjęcie przez Radę Miejską właściwych uchwał dotyczących zmian nazw

- mówi Łukasz Mierzejewski z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego.

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (14)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --6
  ~ Anna
  Piątek, 22.04

  I bardzo dobrze, najwyższy czas!

 2. 2
  +13
  ~ Janos
  Piątek, 22.04

  Ciekawe, że komuś może przeszkadza nazwa ulicy Obrońców Pokoju czy Braterstwa broni. Przecież to totalna paranoja.

 3. 3
  +7
  ~ ...
  Piątek, 22.04

  Nie wiadomo czy komuś przeszkadza nazwa ulicy Obrońców Pokoju . Że może przeszkadzać sugeruje tylko autor artykułu - RK .

 4. 4
  +14
  ~ LaLunia
  Piątek, 22.04

  Fedorczyk - zajmij się sobą ******i innymi naprawdę ważnymi problemami miasta i LUDZI, a nie nazwami ulic! Apeluję, żeby zajął się tobą dobry psychiatra. Jeśli nie w ramach NFZ, pokryję koszty.

 5. 5
  +11
  ~ paranoja
  Piątek, 22.04

  1 Maja, Czołgistów, Fabryczna, Formierzy, Garnizonowa, Gwiezdna, Lotnicza, Łączności, Metalowców, Odzieżowa, Piechoty, Pocztowa, Portowa, Przyjaźni, Robotnicza, Saperów, Stoczniowa, Strażnicza, Trybunalska, Turbinowców, Wiejska, Wojska Polskiego, Wspólna, Żytnia. A co z ulicami wymienionymi powyżej ? Można z nimi kojarzyć komunizm po wuju fest ! Np ul. Przyjaźni. Jak nic kojarzy się z przyjaźnią PRL i ZSRR. :_D

 6. 6
  +12
  ~ kibic
  Piątek, 22.04

  Nie wiadomo czy śmiać się czy płakać:)

 7. 7
  +6
  ~ j23
  Piątek, 22.04

  widać że władza knuje ..... MOŻE W PRZYSZŁOŚCI ZNIOSĄ ŚWIĘTO 1-MAJA .....? , i zrobią dzień pracujący ...... . i takim sposobem będą tworzyć HISTORIĘ w/g siebie..... , a reszta co tam, - przecież mamy mandat społeczny.....

 8. 8
  +5
  ~ Max.
  Piątek, 22.04

  Oby tylko radni nie wpadli na pomysł aby wymienione powyżej ulice zmieniły nazwę na te związane z Kaczyńskimi. Przed wojną Elbląg miał tyle ładnych nazw, że jest w czym wybierać.Nie popadajmy też w paranoję, bo dojdzie do tego, że trzeba będzie zabrać czy unieważnić części społeczeństwu dyplomy uczelni, prawa jazdy itp. bo te są z czasów PRLu.

 9. 9
  +2
  ~ ...
  Piątek, 22.04

  No właśnie drogi - Max. , nie popadajmy w paranoję .

 10. 10
  +2
  ~ Maruda z PRL
  Piątek, 22.04

  Nazwy ulic,placów?A co z tym czołgiem-złomem sowieckim ,którym to -MOŻE? Genadij Diaczenka niszczył-rozstrzeliwał Elbing miasto z Prus!!!Co na to Panowie i Panie z PiS???PRL -BIs Powraca.Teraz ku..wa my mamy władzę, wszystko pozmieniamy,każdy płacił będzie za rządąwą telewizję itd.itd.Islam w porównaniu z PiS to PIKUŚ

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.