Piątek, 23.02.2018, Imieniny: Romana, Izabela, Damian
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA LOKALNA

Grzegorz Schetyna o programie 500 +, uchodźcach i odbudowie wizerunku PO

18.05.2017, 23:30:50 Rozmiar tekstu: A A A
Grzegorz Schetyna o programie 500 +, uchodźcach i odbudowie wizerunku PO

Lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna przyjechał wczoraj (17 maja) do Elbląga, by spotkać się z elblążanami. Uczestnicy spotkania mieli wiele pytań. Dotyczyły one m.in. programu 500 +, przyjmowania uchodźców, czy pomysłu PO na odbudowanie wizerunku.


Czy w przypadku wygrania wyborów, PO utrzyma program 500+?
 
To program, który w całości jest realizowany z budżetu, który zostawiliśmy następnemu rządowi. (…) Obietnica 500+ była bardzo ważnym elementem kampanii wyborczej i zwycięstwa PiS-u. Uważam, i mówię to z pełną odpowiedzialnością, że program 500 + nie zostanie zlikwidowany przez żaden następny rząd. Ten program zostanie wpisany w rzeczywistość polityczną w Polsce jako sztywny wydatek
 
– zaznaczył Grzegorz Schetyna.

Przewodniczący PO podkreślił jednak, że nie popiera obecnego kształtu programu. - Te pieniądze muszą być wydane w taki sposób, żeby służyły demografii, żeby nie były transferem socjalnym tak, jak jest to dzisiaj. One powinny służyć temu, żeby rodziło się więcej dzieci i żeby pierwsze dziecko w rodzinach pojawiało się szybciej niż dotychczas – stwierdził.

Według podanych przez Grzegorza Schetynę statystyk kobieta, która rodzi pierwsze dziecko ma 29 lat. - To jest drugi, co do wielkości wiek w Europie. Chodzi o to, żeby narodziny pierwszego dziecka zdarzyły się szybciej – dodał. - Dlatego Wielka Brytania czy Skandynawia to są kraje, które wprowadzały podobne programy, ale na pierwsze dziecko dawały najwięcej pieniędzy. Blisko 3 miliony rodzin jest wyłączone z tego programu. Są wyłączone matki samotnie wychowujące dzieci. To jest po prostu nieprzyzwoite i niesprawiedliwe.

Temat przyjmowania do Polski uchodźców został poruszony przez kilku uczestników spotkania.
 
Polityka PiS-u stworzyła, że  74 procent Polaków jest przeciwko uchodźcom. Nie rozróżniając czy uchodźcy czy emigranci ekonomiczni. To jest dla Polaków jedno pojęcie
 
– dodał Grzegorz Schetyna.

Jakie jest stanowisko PO w tej sprawie? - Umów należy dotrzymywać. W 2015 r. podjęliśmy zobowiązania jako Polska. Tam chodziło o 6 tys. 900 uchodźców zidentyfikowanych, akceptowanych przez polskie służby (…) Po kilku miesiącach zmieniły się przepisy europejskie. (…) Przyjęliśmy kilkadziesiąt uchodźców syryjskich i oni wyjechali w ciągu tygodnia wszyscy do Niemiec. Nikt nie został. W Polsce nie ma żadnego uchodźcy – mówił Grzegorz Schetyna. - W związku z tym prawo europejskie zostało tak zmienione, że jeżeli ktoś deklaruje wyjazd docelowy do Polski i wyjeżdża z Polski to traci prawo do zasiłku. W związku z tym lista osób deklarujących przyjazd do Polski zmalała do kilkudziesięciu. I dzisiaj to jest problem kilkudziesięciu osób, a nie 7 czy 6 tys. 900.

Grzegorz Schetyna zapewniał, że pomysł na odbudowę zaufania wyborców do PO jest przemyślany i wdrażany. - Uważam, że partia, która aplikuje, żeby wygrać z PiS-em nie może być centro-lewicowa czy centro-prawicowa. Musi być w szerokim centrum, bo wtedy może mieć dobrą ofertę dla całej odpowiedzialnej Polski i taką partię budujemy – stwierdził.

Zdaniem lidera PO takie spotkanie jak to w Elblągu pomaga w poprawieniu wizerunku partii. - Poparcie dla Platformy jest raczej stabilne na poziomie ponad 20 punktów. Uważam, że to jest efekt naszej pracy, obecności, rozmów, takich spotkań jak to – zaznaczył Grzegorz Schetyna. - Chcemy rozmawiać, odpowiadać, szukać wspólnego pomysłu na te pytania, które przynosi rzeczywistość.
 
 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%0.0 %100.0


Galeria / Schetyna spotkanie z mieszkańcami ( zdjęć 40 )
Dodano: 2017-05-18 | Fot. Ryszard Biel

Komentarze do artykułu (6)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +5
  ~ WON!
  Piątek, 19.05

  To zakamuflowany czosnek!

 2. 2
  +5
  ~ Wyborca
  Piątek, 19.05

  Poszli na szczaw. P.o.

 3. 3
  +4
  ~ Abelard
  Piątek, 19.05

  Niezły stand uper.

 4. 4
  +4
  ~ Bady
  Piątek, 19.05

  Z jednej wizyty aż tyle artykułów ? na żywca chcą Nas zagłaskać, ale My wiemy kto to jest i co to jest PO.Już wystarczy tych 8 lat.

 5. 5
  +2
  ~ Polak.
  Piątek, 19.05

  hehe już chyba nawet lemingi POwskie nie wierzą temu kłamczuchowi - przed wyborami gderał, że nie ma pieniędzy na 500+ i że ten program to bzdura - po wyborach gderał, że zrobią nie tylko na drugie i kolejne dziecko ale i na każde pierwsze (a jeszcze chwilę wcześniej, ze nie ma pieniędzy w ogóle na jakiekolwiek dziecko) - POtem znów gderał, że na pierwsze ale tylko jeśli rodzice pracują (czyli nie dla każdego) i w mniejszej kwocie - teraz znów inaczej - KTO MU WIERZY??? O uchodźcach gderał tak samo - najpierw, ze to oczywiste, ze musimy przyjąć każdą liczbę uchodźców - POtem, że w ogóle PO jest przeciwko przyjmowaniu uchodźców - no i teraz znów, że powinniśmy przyjąć uchodźców... ;P POKAŻ SIĘ KAŻDY "MĄDRY INACZEJ", KTÓRY MU WIERZYSZ ;)

 6. 6
  --3
  ~ misiaczka
  Piątek, 19.05

  Ja mu wierze!!! Lepsze PO niz PiS zawsze i wszedzie.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2018 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.