Sobota, 30.09.2023, Imieniny: Wera, Zofia, Honoriusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Senator Jerzy Wcisła: Dzisiaj problemem jest nadużywanie demokracji przez PiS

12.01.2017, 16:00:44 Rozmiar tekstu: A A A
Senator Jerzy Wcisła: Dzisiaj problemem jest nadużywanie demokracji przez PiS
REKLAMA

- PiS przepchnął budżet przez Senat. Senatorowie PO nie głosowali, demonstracyjnie wyjmując karty do głosowania. Przed głosowaniem kilku senatorów wyjaśniło, dlaczego uznajemy debatowanie o budżecie za nielegalne. W swojej wypowiedzi wykazałem, że odsunięcie opozycji od udziału w procesie uchwalania budżetu, jest praktyką groźną i wprost nawiązującą do czasów PRL, gdzie opozycja - tak jak na sali kolumnowej - nie ma prawa istnieć. PiS bardzo szybko zbliża się do tych standardów PZPR – tak senator Jerzy Wcisła skomentował wczorajszej posiedzenie w Senacie. Skąd tak ostre słowa?

Wczoraj, 11 stycznia, Senat bez poprawek przyjął ustawę budżetową na 2017 r.

Uważamy, że budżet przez Sejm został  przyjęty nielegalnie, więc nie powinien w ogóle  trafić do Senatu. Konsekwentnie nie braliśmy udziału w debacie budżetowej. Jedyne nasze głosy dotyczyły nielegalności tego głosowania. Do samego budżetu się nie odnosiliśmy

– powiedział w rozmowie z nami Jerzy Wcisła.

Na czym polega ta „nielegalność”? - Nie zostały wyjaśnione sprawy, które spowodowały protest posłów Platformy Obywatelskiej, czyli odebrania prawa do uczestniczenia w posiedzeniu jednego z posłów i  zorganizowanie na szybkiego posiedzenia w innym pomieszczeniu – dodał Jerzy Wcisła.  - Późniejsze postępowanie było upartym trwaniem w tym, żeby się nie wycofać ze swojego błędu. Same procedury i przeniesienia obrad, a później głosowanie nad 500 poprawkami w jednym głosowaniu, nie reagowanie na apele posłów, którzy domagali się np. weryfikacji głosowania pokazują, że jest wiele nieprawidłowości. One powinny być albo wyjaśnione, albo trzeba było wrócić do poprzedniego trybu, przywrócić posła i procedować budżet zgodnie z zasadami.

Tak się nie stało, dlatego senatorowie PO zdecydowali nie brać udziału w głosowaniu nad budżetem. - Odmówiliśmy wzięcia udziału w tym procesie, bo on łamał zasady demokracji. Jedną z podstawowych zasad demokracji, która pojawiła się także w ekspertyzach sejmowego biura analiz wykonanym na nasze zlecenie, jest to, aby opozycja miała prawo wypowiedzenia się na temat ustaw – podkreślił senator. -  To jest zadanie  dla partii rządzącej, która powinna zagwarantować opozycji  możliwość sformułowania swoich poglądów podczas debatowania nad ustawami, tym bardziej nad ustawą budżetową.

Co stoi na przeszkodzie, by teraz złożyć odwołanie?

Problem w tym, że dzisiaj nie bardzo się mamy do czego  odwołać, bo zarówno prokuratura jest upolityczniona, jak i Trybunał Konstytucyjny jest całkowicie pozbawiony swojej niezależności. Jest zależny od PiS-u. Nie ma takich organów  „bezpieczników” przed politycznymi nadużyciami

– mówił Jerzy Wcisła.

Mimo otwartego sprzeciwu posłów i senatorów Platformy Obywatelskiej nie udało się wypracować jednego stanowiska całej opozycji. - To jest słabość opozycji, bo nadal  opozycja w całości nie rozumie, że dzisiaj nie jest czas na  konkurowanie między sobą. Nowoczesna nie powinna konkurować z Platformą Obywatelską czy PSL, z którąś z tych partii. Dzisiaj problemem jest nadużywanie demokracji przez PiS. Jeżeli chcemy coś w Polsce zdziałać, to tylko wtedy, gdy jesteśmy zjednoczeni. Tego nie było – stwierdził Jerzy Wcisła.


 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 21

%66.7 %33.3


Komentarze do artykułu (39)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +48
  ~ Marian
  Czwartek, 12.01

  Panie kochany, daj Nam pan spokój. To co wyprawiało się w Sejmie przez okres rządzenia PO to dopiero zakrawa na rozbój. Nie głosowałam na PIS, ale PIS to była pełna kultura.Gdzie była wtedy Wasza demokracja?

 2. 2
  +41
  ~ JASNOWIDZ
  Czwartek, 12.01

  Wcisła nie wciskaj ludziom głupoty, nie wiesz co to jest demokracja , T Y UWAŻASZ ,ŻE DEMOKRACJA POLEGA NA KRADZIEŻY I KANTACH , A PIS WAM TO WSZYSTKO UKRÓCI , CZĘŚĆ PÓJDZIE TO ULA I BĘDZIE OKEY .

 3. 3
  +40
  ~ won z PEŁO
  Czwartek, 12.01

  problemem jest to że PO wszędzię się Wcisła.........sprzedawczyki i pachołki Merkel!!!!!

 4. 4
  --35
  ~ klik
  Czwartek, 12.01

  PiS spieszy się z wydawaniem / nie swoich / pieniędzy na własne populistyczne obiecanki, nie zwracając uwagi na zagrożenia jakie grożą Polkom i Polakom chociażby z zatrucia środowiska. Chyba stąd ta " przyjęta " ustawa budżetowa w sali kolumnowej?

 5. 5
  --37
  ~ wist
  Czwartek, 12.01

  Jak PiS-owcy nie mają argumentów na słuszne żądania opozycji, to wyskakują z utartym powiedzonkiem, że opozycja chce zabrać 500+. A przecież tej kwoty już żaden następny rząd nie odbierze, co najwyżej rozszerzy na każde dziecko.

 6. 6
  +47
  ~ agent tomek
  Czwartek, 12.01

  Może zrobimy zrzutę na chusteczki dla senatora.

 7. 7
  +55
  pampi - ZAWADA
  Czwartek, 12.01

  " Dzisiaj problemem jest nadużywanie demokracji przez PiS ".... nie Panie Wcisła , problem jest to , że nie potraficie się pogodzić z utratą władzy , poza tym jak trzeba rządzić krajem , żeby wciągu 8 lat , doprowadzić Pis do zwycięstwa ??? Ile razy Pan tu na info mówił o przekopie przez te lata , gdy PO było u władzy i nic... itp . itd . Dla mnie jest Pan postacią bezbarwną , niewiarygodną , jak Pan Schetyna i przy takich POlitykach , zapewne będziecie tracić PO parcie . Chyba , że Donald nadejdzie z odsieczą . Ale chyba raczej nie będzie angażował się w politykę krajową . Pozdrowienia dla..... " Mieszka I " .

 8. 8
  +45
  ~ bugi
  Czwartek, 12.01

  w panstwowej komisji wyborczej, w sieczibie wprost, strona antykomora , zamykanie stadionów bo kibice spiewali przeciwko rządowi . inwigilacja 100 dziennikarzy, ciąganie po sadach dziennikarzy gazety polskiej to demokracja , ale jak pis złodzieji chce rozliczyc z waszej partii to autokracja, zastanawiam się kiedy putina poprosicie o pomoc zdrajcy popaprańcy, potomkowie rzewuskiego , potockiego. branickiego, zdrajcy po 1000kroć zdrajcy chory jestes facet i lecz się raczej nie u okulisty

 9. 9
  +48
  ~ Katr Na Idiotów
  Czwartek, 12.01

  Panie Senator pomijając to co się działo za czasów PO w Elblągu...a jak wyglądała demokracja w trakcie dokonywania przelewu z OFE do ZUS?!

 10. 10
  +40
  ~ Aga
  Czwartek, 12.01

  Problem PO jest z Wami od 9 lat? Afery ,złodziejstwo i arogancja ? To wasze żałosne oblicze?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2846879959106