Niedziela, 26.05.2024, Imieniny: Filip, Paulina, Marianna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Marszałek chce zakazać nagrywania i fotografowania obrad Sejmu. "Ta decyzja wpisuje się w politykę PiS-u - kneblowania,

16.12.2016, 18:40:19 Rozmiar tekstu: A A A
Marszałek chce zakazać nagrywania i fotografowania obrad Sejmu. "Ta decyzja wpisuje się w politykę PiS-u - kneblowania,
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do artykułu (źródło: politykapolska)

Od 2017 r. mają zajść zmiany w organizacji pracy mediów w Sejmie. Marszałek Marek Kuchciński chce, aby od nowego roku wprowadzić dla dziennikarzy  zakaz nagrywania i fotografowania relacji z obrad Sejmu i sejmowych komisji. Z takim podejściem nie zgadzają się parlamentarzyści PO - poseł Jacek Protas i senator Jerzy Wcisła.

Klub Platformy Obywatelskiej jest przeciwny wprowadzeniu w czyn planów Marszałka.

Jestem zbulwersowany tak, jak reszta moich kolegów i koleżanek z Klubu PO. My pracujemy dla społeczeństwa i społeczeństwo ma prawo na bieżąco obserwować naszą pracę i wysłuchać komentarzy dotyczących ustaw, którymi się zajmujemy. To jest dla mnie niepojęte, że zabiera się kamery, wyprasza dziennikarzy z Sejmu. To w Sejmie zapadają najważniejsze decyzje, które bezpośrednio oddziałują na życie obywateli

- podkreślił Jacek Protas.

Poseł nie ma wątpliwości, że powodem, dla którego kamery mediów są usuwane z Sejmu jest fakt, że za dużo ujawniały. - Ta decyzja wpisuje się w politykę PiS-u - kneblowania, utajniania, podejmowania decyzji niezrozumiałych. Przykładem jest też ostatnia nowelizacja budżetu jeszcze na ten rok, gdzie środki są przesuwane nie wiadomo na co i tej informacji nie możemy uzyskać - mówił Jacek Protas. - To jest polityka autorytarnych rządów. Z demokracją ma to niewiele wspólnego. Sądzę, że powinniśmy protestować. Zarówno politycy, którzy szanują wolność słowa, ale również wszyscy Polacy, bo należy nam się rzetelna informacja.

Z decyzją Marszałka nie zgadza się także senator Jerzy Wcisła. - To jest kolejny etap zawłaszczania kolejnego segmentu władzy. Jeżeli przedstawiciel władzy mówi, że będzie koncesjonował dostęp mediom do przedstawicieli władzy, to jest to uzurpowanie sobie prawa do tego, że się będzie decydowało, w którym momencie, i w jaki sposób dziennikarze będą mieli  dostęp do polityków- mówił senator. - To jest przejaw działań totalitarnych. To jest ograniczenie dostępu do informacji.

Plan Marszałka PiS-u zakłada, że dziennikarze nie będą mogli m.in. nagrywać, ani fotografować relacji z obrad Sejmu i komisji. Natomiast telewizyjne relacje będą mogły być rejestrowane tylko z jednego, wyznaczonego miejsca.  Dodatkowo na terenie Sejmu będzie mógł przebywać tylko dwóch dziennikarzy z każdej redakcji.

To absurdalne. Po to walczyliśmy o wolność słowa, także o wolność dziennikarską, aby wszystko, co robią władze było na każdym etapie transparentne. Najlepszym przykładem była afera  głosowania na dwie ręce, która została ujawniona po interwencjach dziennikarzy i udowodnione na podstawie zdjęć dziennikarskich

- podkreślił Jerzy Wcisła.

W planach jest przeniesienie dziennikarzy do centrum medialnego oddalonego o 150 metrów od budynku Sejmu. - To jest chore. To jest kolejna strefa życia publicznego, w którą uderza PiS - zaznaczył Jerzy Wcisła. - Zostali już uderzeni nauczyciele, górnicy, prawnicy, samorządowcy. Teraz PiS, w swoim dążeniu do władzy totalnej, uderza w media.

13 grudnia br. elbląskie struktury Platformy Obywatelskiej, Komitetu Obrony Demokracji oraz Nowoczesnej zorganizowały w naszym mieście strajk obywatelski przeciwko rządom PiS. - W Senacie interweniowałem z Marszałkiem Borusowiczem udowadniając, że nikt takiego dzieła nie dokonał, żeby w ciągu 172 dni zwolnić 172 dziennikarzy. W moim odczuciu to jest rekord na skalę światową. Tego osiągnięcia dokonał PiS. Cel tego jest oczywisty. Media mają wypełniać wolę polityczną i być transmisją tego, co chcą  przekazać politycy społeczeństwu, a nie tego, co myślą dziennikarze i o co sami chcieliby zapytać - stwierdził Jerzy Wcisła.

Z ostatniej chwili

- Marszałek Sejmu  wykluczył z obrad posła PO, Michała Szczerbę, który wszedł na mównicę z kartką  "Wolne media w Sejmie". Posłowie opozycji zablokowali  mównicę sejmową, do czasu przywrócenia posła Szczerby. Posłowie PiS opuścili salę obrad. Aktualnie w tej sprawie obraduje Sejmowa Komisja Regulaminowa.

Godzina 21.15

Cały czas trwa blokowanie mównicy sejmowej przez posłów opozycji. Przed sejmem trwa protes mieszkańców Warszawy wspierających i popierających posłów opozycji i tych , którzy nie zgadzają się z decyzjami Marszałka Sejmu oraz decydentów PiS

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 100

%16.0 %84.0


Komentarze do artykułu (32)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +52
  ~ demokracja
  Piątek, 16.12

  Kaczor wraz z Pisiorami robi w Polsce i sejmie rozpirduchę. Ludzie nie pozwólmy na to!!!!!!!!!!!!

 2. 2
  +9
  ~ Marian
  Piątek, 16.12

  To pojedźcie do Niemiec i zobaczycie jak tam jest.

 3. 3
  +70
  ~ Nowoczesny
  Piątek, 16.12

  Czas wreszcie powiedzieć wprost, PiS konsekwencje krok po kroku niszczy wszystkie instytucje i przejawy demokracji w Polsce! Nikt nie kwestionuje, że wygrał demokratyczne wybory!!! Ale fakty są takie: nepotyzm i "misiewiczostwo" w administracji na niespotykaną skalę, upartyjnienie Prokuratury i mediów publicznych, zniszczenie Trybunał Konstytucyjnego, produkcja seryjna niekonstytucyjnych ustaw, niszczenie polskiej Armii, skompromitowanie Polski na arenie międzynarodowej utrata sojuszy i marginalizacja! Wreszcie najgorsze, skłócenie Polaków poprzez lawinę kłamstw i obwinianie opozycji wszelkimi bzdurami!!!

 4. 4
  0
  ~ v1
  Piątek, 16.12

  Trzeba przeprowadzić spis tych , którzy głosowali na pis. Za dwa lata jak nastąpi krach finansów publicznych niech oni pokryją dziurę budżetową ze swoich dochodów.

 5. 5
  +7
  ~ LSD
  Piątek, 16.12

  Ups .... ?? A może by tak sprawę rozwiązał w Sejmie lub pod nim " skuteczny " z ..... opowieści lider partii , oddziału elbląskiego ??

 6. 6
  +7
  ~ vhjkl
  Piątek, 16.12

  To jak to w końcu jest. Na początku piszecie że relacje będą całkowicie zakazane, a kawałek dalej w tym samym artykule piszecie że "telewizyjne relacje będą mogły być rejestrowane tylko z jednego, wyznaczonego miejsca"

 7. 7
  +9
  ~ v1
  Piątek, 16.12

  vhj.. czytaj ze zrozumieniem. Bedą tylko kamery sejmowe. Tak jak w wielu przypadkach Kuchciński marszałek po studium ogrodniczym bedzie mógł wyłączyc by nie rejestrowały prawdy niewygodnej dla pislamistów.Rozumiesz już teraz chłopie?

 8. 8
  +8
  ~ zenek
  Piątek, 16.12

  Postawić jeszcze płot wokół sejmu, już była taka propozycja. Nie będzie motłoch pluł nam w twarz. My kwiat narodu będziemy wam robić dobrze, a motłoch ma milczeć bo nic a nic nie rozumie naszych wzniosłych idei. Kiedy władza izoluje się od ludzi to już pora by odeszła. Słuchać k.... co ludzie mówią i na bieżąco korygować pomysły do realiów życia w Polsce.

 9. 9
  +81
  ~ meikador
  Piątek, 16.12

  I kto głosował na tych psychopatów z PISu? Teraz nikt się nie przyznaje

 10. 10
  +63
  ~ wladek
  Piątek, 16.12

  Niestety w tym pisowskim kraju media nie są wolne i to jest straszne

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0389068126678