Wtorek, 27.02.2024, Imieniny: Anastazja, Wiktor, Gabriel
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

„Niektóre opinie mieszkańców nie nadają się do powtórzenia. Przedsiębiorcy są bardzo rozdrażnieni”

25.08.2016, 15:00:16 Rozmiar tekstu: A A A
„Niektóre opinie mieszkańców nie nadają się do powtórzenia. Przedsiębiorcy są bardzo rozdrażnieni”
fot. facebook.com

W dwie godziny parlamentarzystom PO udało się zebrać w Braniewie 500 podpisów pod petycją skierowaną do premier Beaty Szydło w sprawie przywrócenia Małego Ruchu Granicznego. W sumie kilka tysięcy podpisów w tej sprawie.

We wtorek, 23 sierpnia, parlamentarzyści PO z okręgu elbląskiego oraz wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz  pojechali do Braniewa, by zachęcić mieszkańców do składania podpisów pod petycją w sprawie przywrócenia Małego Ruchu Granicznego. W spotkaniu brała udział  także burmistrz Braniewa, Monika Trzcińska i Starosta powiatu braniewskiego, Leszek Dziąg. Przybyli również lokalni przedsiębiorcy, których nie trzeba było namawiać do złożenie podpisów.

Petycja została już przekazana premier Beacie Szydło, wciąż jednak zbierane są kolejne podpisy. - Petycję przygotował Komitet Mieszkańców, a Platforma bardzo mocno go popiera - mówił senator Jerzy Wcisła. - Nie stworzyliśmy nowego dokumenty, zbieramy podpisy pod tym już złożonym.

W ubiegłym tygodniu parlamentarzyści byli w Bartoszycach, w tym tygodniu w Braniewie. - Braniewo jest chyba takim miastem, które najbardziej odczuwa to, że Mały Ruch Graniczny zamiera - dodał Jerzy Wcisła. - Ludzie w naszym regionie, a w szczególności ci  mieszkający wokół Braniewa, są zdecydowanie za przywróceniem Małego Ruchu Granicznego.

Jak przebiegało spotkanie w Braniewie?

 

Mieszkańcy nie robili demonstracji, bo nie o to chodziło. Przychodzili, składali podpisy i odchodzili. W ciągu dwóch godzin 500 osób przyszło, by okazać swój sprzeciw przeciwko wstrzymaniu Małego Ruchu Granicznego. Uważam, że jest to dobry wynik

- stwierdził senator Jerzy Wcisła.

Dlaczego parlamentarzyści PO zdecydowali się na zbieranie podpisów?

 

Zniesienie Małego Ruchu Granicznego to wielki cios dla  mieszkańców Warmii i Mazur, a zwłaszcza powiatów nadgranicznych. Nie można zaniechać żadnych działań, które mogą doprowadzić do ewentualnej zmiany decyzji rządu w tym zakresie. My, jako posłowie, składaliśmy interpelacje, ale ważne jest okazanie niezadowolenia społeczeństwa, żeby rząd wiedział, że to nie jest kwestia poglądów politycznych, tylko kwestia interesów mieszkańców, głównie naszego regionu

- zaznaczył poseł Jacek Protas.

Do Jerzego Wcisły dochodziły głosy przedsiębiorców, którzy przyznawali, że boją się wypowiadać publicznie. - Podpisy składają, ale nie chcą głośno mówić, dlaczego to robią - stwierdził. - Ręce PiS-u są bardzo długie. Ludzie mówili, że nie chcą się narażać.

- Niektóre opinie mieszkańców nie nadają się do powtórzenia. Ludzie są po prostu wściekli. Niektóre mini przedsiębiorstwa nastawione były  głównie na Rosjan. Przedsiębiorcy są bardzo rozdrażnieni. Nie wiedzą, dlaczego tak musiało się stać - opowiadał Jacek Protas.

Kto najbardziej odczuł zawieszenie Małego Ruchu Granicznego? - Hotele, Spa, baseny, ale przede wszystkim sklepy, dyskonty. Zawieszenie MRG spowodowało, że to im zmniejszono obroty - mówił Jerzy Wcisła. - Przedsiębiorcy w rozmowach ze mną, ale nie tylko, przyznali, że czują, że spadają im obroty, niektórym drastycznie. Rosjanie przyjeżdżali i wykupowali produkty kartonami.

- Mały Ruch Graniczny miał chociaż w części zrekompensować negatywne uwarunkowania związane z peryferyjnym położeniem przygranicznym. Po to się uruchamia tego typu instrumenty, żeby tą peryferyjność złagodzić - tłumaczył Jacek Protas. - Jesteśmy z dala od europejskich szlaków komunikacyjnych, dużych ośrodków rozwoju, daleko od Europy. Firmy niekoniecznie chcą się lokować w takich miejscach.

Politycy zapowiadają, że zbieranie podpisów odbędzie się także w Elblągu.

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 8

%37.5 %62.5
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 6 )


Komentarze do artykułu (29)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +29
  ~ ech
  Czwartek, 25.08

  Babcia w laczkach niech sie lepiej zajmie jakością leczenia w swoim szpitalu, kompetencjami lekarzy i ich podejściem do pacjenta

 2. 2
  +17
  ~ KuKu
  Czwartek, 25.08

  Mały Ruch Graniczny nie jest panaceum na problemy powiatów nadgranicznych. Ci państwo tak bardzo boleśnie przeżywający wstrzymanie MRG niech pokażą co takiego zrobili na aktywizacji gospodarczej tych rejonów bo od 20 lat klepią" trzy po trzy, para piętnaście" i obiecują cuda które nie zdażyły się nigdy. Drodzy posłowie i posłanki nie potrafiliście rozwiązać problematyki powiatów nadgranicznych podczas swoich rządów i nie macie nic do zaoferowania poza zbieraniem idiotycznych list z podpisami, które nic nie zmienią. Wam, posłanko i posłowie, dadzą poczucie, że coś robicie w sprawie lansu i zwykłego gadania a żadnych konkretnych rozwiązań nie macie, nie mieliście i mieć nie będziecie. Tylko gadanie i pustosłowie dobrze wam wychodzi.

 3. 3
  --6
  ~ WON!
  Czwartek, 25.08

  I znów lewacki portal wspomaga pzpo!!!

 4. 4
  +8
  ~ niewiemocochodzi...
  Czwartek, 25.08

  Rozumiem, tanie paliwo, papierosy - to dla nas. Co poza tym? Na czym korzysta np. Braniewo? Czy Rosjanie robili zakupy w małych, prywatnych sklepikach? Wytłumaczcie mi proszę korzyści z małego ruchu granicznego dla nas...

 5. 5
  +12
  ~ Byle na stołku być
  Czwartek, 25.08

  i znów podpisy, obietnice TYLKO z tego g***o będzie .PO -rządziło i co bajeczki i tyle.

 6. 6
  +5
  ~ jan-49
  Czwartek, 25.08

  dzisiaj minister blaszczak powiedzial ze nie bedzie malego ruchu ze wzgledu na prowokacje ze strony rosji czy ktos wie o co chodzi ?jakie prowokacje dodal takze ze nic sie niestalo i ludzie mieszkajacy przy granicy niczego nie stracili po zamknieciu granicy i to jest dobra zmiana juz im sie w glowach poprzewracalo i te pisma do premier nic nie dadza ona musi sie zapytac prezesa

 7. 7
  +8
  ~ no kutwa ma..
  Czwartek, 25.08

  przedsiębiorcy z pasatach,

 8. 8
  +3
  ~ qwak
  Czwartek, 25.08

  A jacy to przedsiębiorcy ,to zwykli handlarze .o co ten szum co PO chce zaistniec ,bo ich juz praktycznie NIE MA !!!!!!!!!!!!!!!!!!

 9. 9
  +2
  ~ powiec
  Czwartek, 25.08

  PO to jednak "wrażliwa" społecznie partia!;) Co to za demokracja pislamska, żeby ludzie nie mogli sobie "uczciwie" POprzemycać!;)

 10. 10
  +3
  ~ Machupichcę
  Czwartek, 25.08

  Czym więcej będzie PO w tej sprawie, tym mniejsze szanse na przywrócenie MRG. Po złości i dla pisowskiej zasady. Jeśli ktoś z PO powie, że trawa jest zielona, to PiSiory będą udowadniać, że jest różowa. Taka już ich mentalność i w poważaniu mają kilka tysięcy ludzi przy granicy. Reszta kraju jest zadowolona, bo ruskich trzeba przecież gonić i z nawiązką zrekompensuje to utratę głosów w naszym regionie. Jeśli politycy PO chcą pomóc, to za jakiś czas powinni przyznać, że PiS w sumie to miał rację. Ani się nie obejrzycie, a MRG powróci.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.96582102775574