Środa, 16.06.2021, Imieniny: Alina, Aneta, Justyna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

"Podniesienie kwoty wolnej od podatku do 8 tys.zł to śmiertelne zagrożenie dla samorządów.Elbląg straciłby ponad 30 mln"

10.03.2016, 15:00:01 Rozmiar tekstu: A A A
"Podniesienie kwoty wolnej od podatku do 8 tys.zł to śmiertelne zagrożenie dla samorządów.Elbląg straciłby ponad 30 mln"
Fot. Ryszard Biel

Jedną z obietnic Prawa i Sprawiedliwości podczas wyborów było podniesienie  kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł. - To skutkowałoby dla budżetu rocznie ponad 15,5 miliarda złotych spadku dochodów - stwierdził poseł Jacek Protas. 

Poseł Platformy Obywatelskiej podkreślił, że na zrealizowaniu tej obietnicy najbardziej stratne będą samorządy. - Być może rząd PiS-u i pan Prezydent mają receptę na to, w jaki sposób uzupełnić ten niedobór, ale nie uwzględnili wsparcia dla samorządów terytorialnych, które na tym manewrze straciłyby 8 miliardów złotych rocznie - zaznaczył.

Co to by oznaczało dla naszego miasta?

Samorząd Elbląga straciłby grubo ponad 30 mln złotych. Takie są szacunki

- podkreślił Jacek Protas.

 

Skąd taka kwota? - Spadek dochodów z PIT-u przekłada się na spadek  dochodów samorządów terytorialnych - mówił poseł. - Samorządy terytorialne mogą generować inwestycje z tak zwanej nadwyżki  operacyjnej. Różnicy między dochodami bieżącymi a wydatkami bieżącymi. Za ubiegłe lata samorządy w Polsce wypracowywały w Polsce średnio ok. 14 miliardów złotych nadwyżki operacyjnej, która może być wkładem własnym do inwestycji europejskich. 

Zdaniem posłów PO,  wprowadzenie projektu prezydenckiego zakładającego podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł. będzie niosło za sobą konkretne konsekwencje.

Rocznie samorządy straciłyby 8 miliardów złotych. Z tych  14 miliardów nadwyżki operacyjnej zostałoby tylko 6, a przed nami  nowa perspektywa europejska, gdzie mamy do dyspozycji ponad 80 miliardów euro. To śmiertelne zagrożenie dla samorządów

- zaznaczył Jacek Protas. 

Posłowie PO złożyli projekt, by (jak mówią) nie doprowadzić do takiego obrotu spraw. -  Przewidzieliśmy w nim rekompensatę dla samorządów terytorialnych z tego tytułu, przez podniesienie ich udziałów w podatku PIT- wyjaśniał. - Niestety projekt został odrzucony w pierwszym czytaniu, co oznacza, że nie będzie dalej procedowany. Jest to dla nas wielkie zaskoczenie. (...) Był on prawie zbieżny z projektem prezydenckim, jeśli chodzi o zmiany w ustawie o podatku  dochodowym od osób fizycznych, ale zabezpieczał interesy samorządu terytorialnego zmianami ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (26)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +22
  ~ ewer
  Czwartek, 10.03

  Zbuduj nam termy, zebysmy mogli sobie wode podgrzewac! :)

 2. 2
  +13
  ~ lukasz
  Czwartek, 10.03

  Kwota wolna to preferencja zwiększająca bieżące wynagrodzenie netto , do pewnego pułapu bez podatku a powyżej już z podatkiem. Dochody miasta to nie tylko PIT ale i CIT oraz inne wpływy podatków lokalnych. Kontrola wydatków umożliwi także zwiększenie oszczędności i zmniejszenie deficytu. Nie żałujcie ludziom kasy gdyż wydane pieniądze trafią do budżetu w postaci VAT, PIT I CIT.

 3. 3
  +28
  ~ wniosek
  Czwartek, 10.03

  A co to nas obchodzi, przecież na tym zyskają ci najmniej zarabiający gdzieś tak kwotę 700 zł. A pan to nie powinien się wypowiadać w tej kwestii - wynagrodzenia posłów są nieopodatkowane i na tym tracą też samorządy. Proszę wystąpić z projektem ustawy o opodatkowanie wynagrodzeń posłów - nie dość, że wynagrodzenia są w granicach 20 tysięcy to jeszcze nieopodatkowane, to draństwo. Dlaczego Ci co maja portfele napchane nie mogą zrozumieć , że dochód trzeba dzielić sprawiedliwie i wtedy samorządy będą bogate.

 4. 4
  +17
  ~ kala
  Czwartek, 10.03

  Zagrożenie ?! Wtedy wydawaliby ostrożnie nasze pieniądze a nie rozpieprzają je na swoje widzimisię!!!

 5. 5
  +16
  ~ olo
  Czwartek, 10.03

  Tuman

 6. 6
  +22
  ~ znawca
  Czwartek, 10.03

  Zapomniał co robił i jak dbał o Elbląg gdy był marszałkiem -WSZYSTKA kasa szła do olsztyna co????TEGO NIE PAMIETA . ILE kasy poszło do małego Lidzbarka na inwestycje,ile kasy poszło na mazury i na port lotniczy który non stop będzie dotowany a przez te wszystkie lata Elbląg był niszczony TOTALNIE. Ostatnio przed wyborami był podział pieniędzy i szybciutko wydawał olsztyn na inwestycje a Elblągowi przyznane pieniądze na port przepadły.TEGO -PO nie pamięta.JAKI z ciebie Elblążanin????Wstydu nie masz.POWINIEN sie za was wszystkich -PO i PSL -wziąsc prokurator.

 7. 7
  +14
  ~ pie.... się
  Czwartek, 10.03

  Spółkom i milionerom podatki obniżają a nam szarakom dopie...... I taki cy... wstydu nie ma i ubolewa jak to samorządy zostaną skrzywdzone przez tych pazernych obywateli, jakby budżet samorządu był ważniejszy od budżetów rodzin. Może by tak drogi pa...... zrezygnować z systemowego bezrobocia. Nie rozdawać majętnym po 500zł na dziecko z uwagi na specyficznie pojmowaną sprawiedliwość. Kapitalizm to zwykłe niereformowalne g..... . Kto i co by nie robił na każdej reformie "dawcy pracy" i nomenklatura wychodzą lepiej niż normalny zjadacz chleba. Bardzo przepraszam za ten emocjonalny wybuch ale nóż się w kieszeni otwiera jak słyszę takich mesjaszy.To jak kotku nos dla tabakiery czy odwrotnie. Bez usunięcia tych partyjno-samorządowych kacyków nie ma przyszłości dla naszej ojczyzny

 8. 8
  +13
  ~ izka
  Czwartek, 10.03

  brak słów !!! Jakie zagrożenie !!!!! Nie będę się wypowiadać bo same złe rzeczy cisną się na usta

 9. 9
  +16
  ~ ot
  Czwartek, 10.03

  Jaki z niego Elblążanin ?????????- chyba olsztyniak.PRECZ!!!!!!!!!!!!!!

 10. 10
  +13
  ~ sprawiedliwy
  Czwartek, 10.03

  Niech się ten cwaniaczek nie wymądrza bo Ameryki nie odkrył .Sam ma pieniądze to ma gdzies tych co cienko przęda.Wyzsza kwota wolna od podatku pomoze tym co mieli mniej szczęścia w zyciu!!!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.