Piątek, 30.07.2021, Imieniny: Ludmila, Julita, Piotr
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SŁUŻBA ZDROWIA

Koniec z teleporadami? Od marca część pacjentów wraca do lekarza

14.02.2021, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Koniec z teleporadami? Od marca część pacjentów wraca do lekarza
Fot. Adrian Sajko/zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Koniec z teleporadami wracają wizyty osobiste? Taka zamiana zostanie wprowadzona niebawem, ale będzie dotyczyła tylko najmłodszych i najstarszych pacjentów. Tym samym w przychodniach znów zrobi się tłoczono, przestrzegają lekarze.

 

System teleporad w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej wprowadzony ze względu na pandemię funkcjonuje od niemal roku. Pacjenci do tej pory narzekają na taką formę diagnozy i podkreślają, że wyzwanie w wielu miejscach jest samo dodzwonienie się do przychodni. Teraz częściowo ma się to zmienić. Ministerstwo Zdrowia chce, aby w przypadku pacjentów do 6. roku życia i powyżej 65 lat standardem były osobiste wizyty. Wyjątkiem są sytuacje, gdy pacjent chce uzyskać zlecenie na wyroby medyczne, receptę w ramach kontynuowana leczenia lub zaświadczenie, które nie wymaga bezpośredniej wizyty w przychodni. Nowe rozporządzenie ma wejść w życie 1 marca.

 

Na podstawie naszych doświadczeń z czasu epidemii i wskazania ekspertów, zdecydowałem, że teleporada nie będzie dopuszczalna dla dzieci do lat 6 i osób powyżej 65 lat. Wyjątkiem będzie teleporada związana przedłużeniem przyjmowanych leków czy wydaniem zlecenia na wyroby medyczne. Musimy szczególnie chronić dzieci i seniorów. Nie ma idealnych regulacji, które będą każdą sytuację dobrze rozwiązywały. Zdecydowaliśmy się na ustalenie określonych, umownych ram, które dotyczą dzieci przed pójściem do szkoły, czyli do 6 lat i seniorów powyżej 65 lat

 

- mówił podczas konferencji w tym tygodniu Adam Niedzielski, minister zdrowia. 

 

Zapowiadana zmiana też doczekała się krytyki. Lekarze pierwszego kontaktu podkreślają, że w ten sposób w przychodniach powstaną kolejki, których ze względu na koronawirusa do tej pory unikano. 

 

Te przepisy są zbyt sztywne. Teleporady się sprawdziły. Nie oznacza to jednak, że przez ostatni rok w ogóle nie mieliśmy do czynienia z pacjentami osobiście. To jednak lekarz, w przypadku konkretnego pacjenta, decydował czy potrzebna wizyta w przychodni. Dzięki temu nie mieliśmy sytuacji, że wszyscy tłoczyli się w poczekalni. Teraz to się zmieni. Nowe przepisy wprowadzone przez ministerstwo będą miały taki efekt, że przychodnie znów będą pełne - najmłodsi i najstarsi stanowią przecież większość naszych pacjentów. Do tego należy pamiętać, że w przychodniach dodatkowo trwa akcja szczepienia przeciw COVID-19

 

- mówi lekarz pierwszego kontaktu z jednej z elbląskich przychodni, mężczyzna chce pozostać anonimowy.

 

Tekst nowelizacji rozporządzenia znajdziemy TUTAJ. Co o zmianach zaproponowanych przez Ministerstwo Zdrowia sądzą Czytelnicy info.elblag?

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (11)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +32
  ~ owo
  Niedziela, 14.02

  czy nie można zorganizować wizyty na odpowiednią godzinę - wcześniej nie wpuszczać i będzi spoko jak przystało w cywilizowanym świecie

 2. 2
  --6
  ~ Czytaj między wierszami
  Niedziela, 14.02

  Cytuje :-"Od marca część pacjentów wraca do lekarza "- W domyśle, ci , którzy przeżyli i nie dali sie omamic koronapsychozie rządowej hihi.

 3. 3
  +14
  ~ ja tu żyć ;)
  Niedziela, 14.02

  Cud, normalny cud. Po roku ***zenia w stołek, zabawy w lekarza i brania kasy za nic wrócą do pracy. Niemożliwe. Skończy sie wysyłanie zdjęcia gardła na telefon i słuchanie oddechu przez telefon???? Tak trudno umawiać ludzi na daną godzinę?

 4. 4
  +13
  ~ azenob
  Niedziela, 14.02

  W Niemczech cały czas lekarze normalnie pracują . Jest ustalona wizyta na określoną godzinę , a nie jak u nas w Polsce ma wizytę ustaloną np. na godzinę 13.00 , a on przychodzi już o 11.00. Gdyby każdy dostosował się do przepisów , to w Przychodniach nie było by takiego natłoku .

 5. 5
  +9
  ~ zuzu
  Poniedziałek, 15.02

  Zgadzam się,że ustalona godzina na wizytę przez telefon,ale czy nie powróci problem z dodzwonieniem się do przychodni,aby właśnie sie zarejestrować na jaki dzień i godzinę???

 6. 6
  +3
  ~ ?!?
  Poniedziałek, 15.02

  Do 6 lat oznacza do końca 5 roku życia?

 7. 7
  +5
  ~ arecki
  Poniedziałek, 15.02

  A co z grupą pomiędzy 6 a 65? W dalszym ciągu stary dobry wujek google... W sumie to już mi nawet doktor nie potrzebny:) Wypchajcie się sianem, poradzę sobie sam!

 8. 8
  +9
  ~ juz czas
  Poniedziałek, 15.02

  Wreszcie nieroby wezmą sie do pracy a nie od marca 2020 brali kase za friko. A kiedy urzedy biura bedą otwarte.

 9. 9
  +6
  ~ skandal
  Poniedziałek, 15.02

  w listopadzie i grudniu lekarzom się nie chciało operować i sobie spali w pokojach lekarskich, wielu ludzi przez to zmarło, a i tak wszystko na konto wirusa, i rzeczywiście za co taka Gelert bierze tyle miesięcznie pensji, no za co???? biega tylko za tym nierobem Wcisło i pozuje do fotek, to jest jawny skandal i już dawno dyrektorką powinien zająć się prokurator!

 10. 10
  +7
  ~ Robot
  Poniedziałek, 15.02

  Super pomysł(sarkazm oczywiście w głosie),po co płacę na tzw.fundusz zdrowotny? By dzwonić pół dnia! Dobrze,że są publikacje medyczne dostępne,ale jak się samemu zoperować? Co to za kraj!!!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.