Wtorek, 28.09.2021, Imieniny: Marek, Waclaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SŁUŻBA ZDROWIA

Po szkolnictwie przyszedł czas na rewolucję w służbie zdrowia? Poseł Gelert: To będzie intensywny rok zmian

19.01.2021, 19:00:26 Rozmiar tekstu: A A A
Po szkolnictwie przyszedł czas na rewolucję w służbie zdrowia? Poseł Gelert: To będzie intensywny rok zmian

-  W tej chwili nasi rządzący zadbali o to, żeby obciążyć samorządy. Myślę, że rok 2021 to będzie intensywny rok zmian w ochronie zdrowia - stwierdziła poseł Koalicji Obywatelskiej, a także dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu, Elżbieta Gelert.


Podczas zwołanej w ubiegłym tygodniu konferencji prasowej Elżbieta Gelert przyznała, że w służbie zdrowia może niebawem wiele się zmienić. - Możemy spodziewać się, że to będzie temat numer jeden jeżeli chodzi o zmiany, jakie proponuje Rząd - stwierdziła.

 

Dużą zmianą była zmiana szkolnictwa. Uważam, że teraz drugą dużą zmianą będzie zmiana szpitalnictwa

 

- dodała Elżbieta Gelert.
 

23 grudnia 2020 r. Minister Zdrowia wydał rozporządzenie dotyczące powołania zespołu. - Zespół  ma się zająć i opracować plan przekształceń i gotowe  projekty ustaw, które mają być procedowane w związku ze zmianami w ochronie zdrowia - opowiadała Elżbieta Gelert.
 

Czego mają dotyczyć te zmiany? - Przede wszystkim zmian własnościowych. Tutaj na pewno wszystkie samorządy powinny być czujne i poprzez swoje zarządy powiatowe czy marszałkowskie powinny dopytywać się. Mają być to zmiany, które zostaną wprowadzone ustawą rządową, więc muszą oni również korzystać ze wszystkich kroków pokolei jakie przy tej ustawie powinny być zrobione - stwierdziła Elżbieta Gelert. - Tutaj te opinie  wydawane przez samorządy na pewno będą istotne.

 

Zmiany mają dotyczyć restrukturyzacji szpitali, w tym ich zobowiązań, więc kto te zobowiązania przejmie. Mają dotyczyć przekształceń właścicielskich, konsolidacji szpitalnistwa, która i tak jest, bo różne szpitale próbują się porozumieć

 

- wyjaśniała Elżbieta Gelert.
 

Ma powstać tzw. "korpus restrukturyzacyjny". - To będą osoby, które będą certyfikowanymi osobami, które będą nadzorować cały proces restrukturyzacji. Oczywiście będzie centralny nadzór restrukturyzacyjny. Będzie także utworzony "korpus menadżerski". Najprawdopodobniej będzie powiedziane to, po jakich szkołach trzeba być, z jakim wykształceniem, nie mówiąc, że musi być też odpowiednie nastawienie - stwiedziła Elżbieta Geleret.
 

To jest niezwykle ciekawe. Pan Minister jest osobą, która przede wszytskim bardzo wierzy w centralizację zarządzania i to jest jego  główna myśl, która mu przyświeca. Na zadane pytanie na Komisji Zdrowia, dlaczego tak bardzo wierzy w tę centralizację odpowiedział, że m.in. przykładem są  szczepienia, że jak nie ma centralizacji, nie ma nakazów i rozkazów to jest to dużo dłużej prowadzone itp.

 

- podkreśliła Elżbieta Gelert.
 

Rozporządzenie Ministra Zdrowia zawiera konkretne daty. - Pierwsza data to jest już 28 luty 2021. Druga data to 30 maj 2021. W tych terminach ma być wszystko przygotowane. Do 28 lutego mają być przygotowane założenia wszystkich projektów ustaw, a do 30 maja mają być gotowe wszystkie projekty ustaw - mówiła Elżbieta Gelert. - Czasu jest niewiele. Najprawdopodobniej jakoś przed wakacjami dowiemy się jakie to będą kierunki zmian, jak mają być prowadzone szpitale i co z zadłużeniami.

 

Posłanka stwierdził, że sytuację "trzeba śledzić". - Trzeba patrzeć, co będą proponowali - podkreśliła Elżbieta Gelert. - W tej chwili cały czas stoimy w miejscu. I ze szkolnictwem stoimy w miejscu i w tej chwili najprawdopodobniej ze służbą zdrowia też będziemy stać w miejscu, bo znowu będzie centralizacja. Tego można się spodziewać.

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (24)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +28
  ~ Aleksandra 12wp
  Wtorek, 19.01

  Tak Pani Felery zarządza Szpitalem,że pielęgniarki nie wszystkie zaszczepione a mają bezpośredni kontakt z pacjentem ale za to pracownicy biurowi zostali I taki ktoś na własnym podwórku nie umie zarządzać akcja się gdzie może O to zapytajcie panią dyrektor

 2. 2
  +25
  ~ whats come on?
  Wtorek, 19.01

  Pani poseł - co pani chciała powiedzieć i co powiedziała? Skąd ta aktywność i "konferencja" o niczym. Weźmie pani przykład z Lońka - skoro nie ma nic do powiedzenia, to milczy. Ponadto po polsku to jest 28 lutego i 30 maja. Luty i maj oraz pozostałe miesiące są liczbą pojedynczą w roku .

 3. 3
  +36
  ~ moja ocena
  Wtorek, 19.01

  Po pierwsze to zmiana dyrektora w naszym

 4. 4
  --4
  ~ Jamaleg
  Wtorek, 19.01

  Ja pirro@le pis i zmiany a myślałem że gorzej być nie może

 5. 5
  +36
  ~ m
  Wtorek, 19.01

  Pani posłanko, najwięcej zmian to musi pani przeprowadzić w szpitalu, co tam się dzieje, to nadaje sie na porządny reportaż

 6. 6
  +11
  ~ 001
  Wtorek, 19.01

  bezmózgowiec

 7. 7
  +27
  ~ Wertex
  Wtorek, 19.01

  Kolejna POlityk tam gdzie jej nie powinno być. W szpitalu większość specjalistów w ogóle nie przyjmuje, terminy przyjęć na połowe 2022 roku i to nie dlatego, że są małe limity nadane przez rząd ale dlatego, że dyrektor zmniejszyła te limity poszczególnym specjalistom. Z niektórych specjalizacji w ogóle zrezygnowała i pacjenci muszą jeździć do Gdańska itp.

 8. 8
  +28
  ~ Upadły Harley
  Wtorek, 19.01

  Pierwszą zmianą powinna być zmiana dyrektora w wojewódzkim , bo tam się dzieją czasem sceny jak na Ukrainie.

 9. 9
  +19
  ~ Żenua
  Środa, 20.01

  Pani Gelert proponujemy zająć się pracą w szpitalu a nie zwoływać konferencję. To co się dzieje na oddziale noworodkowym to jest jakaś kpina. Pani pracownice wiecznie na fochu i docinające pacjentkom tak pracują powinna nastąpić tam 90 procentowa zmiana personelu ,

 10. 10
  +13
  ~ ania
  Środa, 20.01

  Jak pani poseł PO mówi o zmianach własnościowych i korpusie manadżerów to od razu trzeba powołać Komisję Śledczą, postawić wszystkie służby na nogi, personel pracowniczy powinien wszystko nagrywać a we wszystkich gabinetach pozakładać podsłuchy bo będzie się działo. Całe zastępy różnej maści powinowatych ze wszystkich opcji bedą sie uwłaszczać.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.