Piątek, 5.03.2021, Imieniny: Adrian, Fryderyk, Oliwia
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SŁUŻBA ZDROWIA

Elbląg: 15 miesięcy oczekiwania na wizytę u endokrynologa... E-skierowania ułatwią dostęp do specjalistów?

20.01.2021, 20:00:40 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg: 15 miesięcy oczekiwania na wizytę u endokrynologa... E-skierowania ułatwią dostęp do specjalistów?
Fot. Adrian Sajko

Długie oczekiwanie na wizytę u specjalisty przyjmującego na NFZ przed pandemią było jedną z największych bolączek pacjentów. COVID-19 jeszcze wydłużył kolejki do lekarzy. Niebawem sytuacja może się zmienić, to za sprawą e-skierowań, które 8 stycznia weszły w życie. 

 

Wielu elblążan nie mogąc doczekać się wizyty u lekarza przyjmującego na kontrakt NFZ, pomocy szuka odpłatnie, w prywatnych przychodniach. Ci, których na to stać musieli swoje odstać w kolejce. Tak było dotychczas. Można sobie wyobrazić, że obecnie, w czasie pandemii, sytuacja może być jeszcze trudniejsza. 

Kolejki to problem od lat, teraz jest tylko gorzej. Przez długi czas przychodnie w ogóle nie przyjmowały. Teraz trzeba swoje odczekać. Te terminy są jednak zupełnie absurdalne. Próbowałam się zarejestrować do endokrynologa. Jak się okazało najbliższy wolny termin dopiero w 2022 roku

- mówi pani Joanna, mieszkanka Elbląga.

 

Rzeczywiście, według kolejkowego portalu Narodowego Funduszu Zdrowia najbliższy wolny termin w poradni endokrynologicznej działającej w szpitalu przy ul. Królewieckiej (to jedyna propozycja na stronie NFZ) przypada w kwietniu 2022 roku. Jednak endokrynolog to nie jedyny specjalista, do którego elblążanom trudno się dostać. Jak wyglądają kolejki do innych lekarzy?

Sprawdzamy w systemie NFZ. Trochę krócej chorzy poczekają na wizytę u kardiologa. Przykładowo poradniach kardiologicznych przy ul. Orzeszkowej i Królewieckiej pierwszy wolny termin przypada na czerwiec tego roku, a w poradni w szpitalu miejskim na październik 2021. Na wizytę u alergologa musimy poczekać do października, podobnie jak u okulisty. Natomiast do stomatologa na NFZ dostaniemy się jeszcze w styczniu. Tych pozytywnych przykładów poradni, gdzie dostaniemy się od ręki, jest jednak zdecydowanie mniej. 

 

To może się jednak zmienić. Od 8 stycznia 2021 roku skierowania do specjalistów oraz na leczenie muszą być wystawiane formie elektronicznej. Taką formę muszą mieć też skierowania na finansowane przez NFZ badania: echokardiograficzne płodu, endoskopowe przewodu pokarmowego, rezonansu magnetycznego finansowane oraz tomografii komputerowej. Funkcjonują one podobnie jak znane już pacjentom e-recepty - także w tym przypadku otrzymujemy czterocyfrowy kod. Zdaniem ekspertów nowe rozwiązanie może skrócić kolejki do specjalistów. Pacjent nie będzie mógł tak, jak w tej chwili zarejestrować się na jedno skierowanie w kilku przychodniach. Teraz takie blokowanie terminów będzie niemożliwe. Na podstawie e-skierowania można zapisać się tylko do jednej placówki. 

Więcej informacji na temat skierowania znajdziemy TUTAJ.
 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 8 ) Fot. Adrian Sajko


Komentarze do artykułu (7)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +13
  ~ mis
  Środa, 20.01

  do specjalisty czekasz ponad rok ale do tego samego lapiducha prywatnie przyjie cie od reki i o to chodzi te kolejki to celowa robota lekarzy bo im wiecznie malo kasy ale jak narod im na to pozwala to tak bedzie bo co reforma to lojeki dluzsze

 2. 2
  +9
  ~ Prawda
  Środa, 20.01

  Lekarzom tak zależy na zdrowiu ludzi jak zależy grabarzom, by ludzie wcale nie umierali.

 3. 3
  +6
  ~ Wertex
  Czwartek, 21.01

  Co ze bzdury. Te e-skierowania tylko jeszcze bardziej utrudnią pacjentom życie. Przecież i tak tych specjalistów jest dosłownie paru z danej specjalizacji, a przychodnie mają podpisane umowy z góra dwoma z danej specjalizacji, wiec pacjenci i tak nie łażą po wielu, bo by ich zwyczajnie nie przyjęli. To są brednie ludzi, którzy jak widać nie maja zielonego pojecia o słuzbie zdrowia. Problem jest w tym, że pozamykano na trzy spusty od miesięcy w ogóle większość specjalistów i zmniejszono limity do reszty - a o tym w artykuliku ani słowa!

 4. 4
  +2
  ~ kifer
  Czwartek, 21.01

  Do mis- to nie sprawa lekarzy tylko rządu. Coś takiego jak LIMIT mówi ci coś ? Limit przyjmowania pacjętów wyznacza minister zdrowia czyli rzad. ZROZUM TO.

 5. 5
  +2
  ~ :(
  Czwartek, 21.01

  Na badanie czekam rok i właśnie się dowiedzialam, że jeszcze poczekam bo wirus . Może w kwietniu wyznacza mi termin nowego badania ale to nic pewnego. Brak słów...

 6. 6
  --2
  ~ Wertex
  Czwartek, 21.01

  kifer - limity do konkretnych specjalistów nie wprowadza rząd, tylko np. w szpitalu wojewódzkim dyrektor szpitala, którą jest POsłanka PO, która ostatnio POucinała właśnie te limity

 7. 7
  0
  ~ mara
  Czwartek, 21.01

  Dzisiaj do endokrynologa dostałam termin na maj 2022 roku....do diabetologa na maj tego roku....neurolog znajomy już nawet luty....więc problem jest i zawsze był przede wszystkim w endokrynologach.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.90556693077087