Środa, 21.04.2021, Imieniny: Anzelm, Bartosz, Feliks
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KORONAWIRUS

O północy ruszyła rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19. Pierwsi w kolejności są seniorzy 80+

15.01.2021, 13:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
O północy ruszyła rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19. Pierwsi w kolejności są seniorzy 80+
fot. Adrian Sajko ( zdjęcie jest ilustracją do artykułu)

Najstarsi elblążanie już niebawem będą mogli zaszczepić się przeciw COVID-19. Elbląskie punkty szczepień już są gotowe. W piątek (15 stycznia) rusza rejestracja chętnych. Jak się zarejestrować, kto może to zrobić w pierwszej kolejności? Wyjaśniamy.

 

25 stycznia rozpoczyna się w Polsce proces powszechnych szczepień przeciw COVID-19. W piątek, 15 stycznia, rusza rejestracja. Od tego dnia seniorzy powyżej 80. roku życia będą mogli zarejestrować się na szczepienia na konkretny termin. Od 22 stycznia, będą mogły zrobić to osoby, które skończyły 70 lat.  

Między 15 a 22 stycznia na konkretny termin szczepienia rejestrować mogą się tylko seniorzy 80+. Podjęliśmy tę decyzję ze względu na rekomendacje Rady Medycznej.  Seniorzy 80+ są najbardziej zagrożeni ciężkim przebiegiem COVID-19, dlatego to oni będą mogli wybierać na początku dogodne terminy

– mówił Michał Dworczyk, szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień przeciwko COVID-19 podczas konferencji prasowej 13 stycznia.

 

Jak się zarejestrować? Do wyboru są trzy możliwości:

 

1. Zadzwoń na całodobową i bezpłatną infolinię - 989

 

Możesz to zrobić sam lub może Cię zapisać ktoś bliski z rodziny. Do zapisu wystarczy numer PESEL oraz numer telefonu komórkowego. Na podany numer otrzymasz SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie. W ten sposób możesz zarejestrować swoich dziadków lub rodziców. Wystarczy, że rozpocznie się etap szczepień i będziesz miał numer PESEL bliskiej osoby. Podczas rejestracji wybierzesz dokładny termin oraz miejsce szczepienia. Następnie otrzymasz SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie.

 

2. Zarejestruj się elektronicznie poprzez e-Rejestrację dostępną na pacjent.gov.pl

 

System zaproponuje Ci pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się blisko Twojego adresu. Jeśli żaden z proponowanych terminów nie będzie Ci pasował albo będziesz chciał zaszczepić się w innym punkcie, w innym mieście – będzie taka możliwość. Wystarczy, że skorzystasz z dostępnej wyszukiwarki i wskażesz dogodną dla Ciebie datę i lokalizację. Zaraz po dokonaniu rezerwacji, otrzymasz powiadomienie SMS, a następnie ponownie przypomnimy Ci o szczepieniu dzień przed planowanym terminem. Jeśli chcesz skorzystać z tego sposobu rejestracji, musisz posiadać Profil Zaufany. Jeżeli go nie masz, skontaktuj się z infolinią NFZ 989, bezpośrednio z wybranym punktem szczepień lub skorzystaj ze wsparcia swojej przychodni.

 

3. Skontaktuj się z wybranym punktem szczepień

 

Jeżeli chcesz zaszczepić się w konkretnym punkcie szczepień - skontaktuj się z nim. Mapa i dane kontaktowe punktów szczepień dostępne są TUTAJ.

 

Pozostałe osoby, poniżej 70. roku życia, od jutra (15 stycznia) będą mogły zgłosić chęć zaszczepienia poprzez krótki formularz online. Dzięki temu otrzymają informacje, gdy ruszy rejestracja na konkretny termin dla konkretnych grup wiekowych lub zawodowych.

 

W Elblągu będzie funkcjonowało 19 punktów szczepień, większość w przychodniach. Ich pełną listę opublikowaliśmy TUTAJ.  

 

Organizacja takiego punktu to wyzwanie dla każdej placówki. Staramy się jednak sprostać zadaniu, aby pomóc pacjentom, od tego jesteśmy. Szczepienia populacyjne rozpoczniemy tak jak w całej Polsce 25 stycznia. Szczepionki przyjadą do nas w poniedziałek. Na ich wykorzystanie będziemy mieli 120 godzin. Szczepienia planujemy na poniedziałek, wtorek i środę, jeśli będzie taka potrzeba również czwartek i piątek. Na razie to będzie 30 dawek, ale w kolejnych tygodniach, jak wynika z informacji ministerstwa, ich liczba będzie się zwiększała i będziemy mogli szczepić więcej osób. Chyba jako jedna z nielicznych placówek w Elblągu tworzymy dodatkowo listę pacjentów rezerwowych. Jeśli jakiś pacjent nie będzie mógł się pojawić w wyznaczonym terminie na szczepieniu, zaprosimy na nie osobę z tej listy. To zabezpieczenie. Szkoda byłoby zmarnować jakąś szczepionkę, a przecież na jej podanie mamy ograniczony czas

 

- mówi Monika Kapusta, manager Elbląskiego Centrum Medycznego Lifeclinica, jednego z punktów szczepień w Elblągu. 

 

Szczepienia populacyjne będą prowadzone etapami, dla wyznaczonych grup. W pierwszym etapie szczepionki zostaną podane: pensjonariuszom Domów Pomocy Społecznej i Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osobom powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służbom mundurowym (Żołnierze Wojska Polskiego, Wojsk Obrony Terytorialnej, funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Straży Gminnej i Miejskiej, Straży Pożarnej, pracownicy TOPR i GOPR, którzy biorą udział w działaniach przeciwpandemicznych oraz odpowiadają za bezpieczeństwo narodowe) i nauczycielom.  W grupie, która zostanie zaszczepiona w drugim etapie, są osoby poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi. Ostatni, trzeci etap, to szczepienie pozostałej populacji osób dorosłych. 

 

Więcej informacji na temat rejestracji i szczepienia znajdziemy TUTAJ
 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --1
  ~ Kłamstwo COVIDowe
  Czwartek, 14.01

  Gebels powiedział , jak najbardziej aktualne teraz słowa "Kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się prawdą. Kłamstwo COVIDowe Obywatelu, NIE SZCZEP SENIORA Te szczepionki maja zpowodować szybki zgon twego bliskiego, ku uciesze US i ZUS i NFZ.

 2. 2
  +4
  ~ Dziadek
  Czwartek, 14.01

  Ok, moja żonka ma 97 lat, stara jak nic, nie śpi w nocy, więc zadzwoni chwilę po północy. Lazi ciągle z komorą...

 3. 3
  +5
  ~ AA
  Piątek, 15.01

  Jest 15.01.2021 godz. 00:15 Strona nie działa

 4. 4
  +3
  ~ Dziadek
  Piątek, 15.01

  Jest prawie 6. Stara się nie może dodzwonić.

 5. 5
  +3
  ~ Dziadek
  Piątek, 15.01

  Stara nadal dzwoni i...nic. Że też jej spać się nie chce.

 6. 6
  +6
  ~ obserwator
  Piątek, 15.01

  jak zwykle winni są seniorzy ,bo przypuścili szturm na rejestrację i serwer nie wytrzymał.

 7. 7
  +3
  ~ Kryspin
  Piątek, 15.01

  Naoglądali się seniorzy informacji w TVP i są przekonani że wszystko jest w najlepszym porządku i wszystko hula pod kontrolą rządu. A tu taka niespodzianka.

 8. 8
  +11
  ~ Wertex
  Piątek, 15.01

  Co za idiota zrobił punkty szczepień w przychodniach??? Teraz dzwonić do lekarza (na wizytę przez telefon) nie mozna się w ogóle dodzwonić do przychodni, bo telefon zawalają ci co chcą się szczepić. Efekt, chorzy nie mogą się dostać do lekarza - nawet telefonicznie! Do specjalisty w szpitalach też ni ma szans się dostać, wszystko pozamykane! 10 razy więcej osób umrze przez te wszystkie okołokowidowe schizy, niż na samego kowida!

 9. 9
  +4
  ~ obserwator
  Sobota, 16.01

  do wertex...i o to chodzi.ktoś gdzies napisał,że walka z pandemią dla dobra ludzi zamieniła sie w walkę z ludźmi dla dobra pandemii.dobre to jest

 10. 10
  --2
  ~ Dera
  Sobota, 16.01

  Najpierw powinni zaszczepić Pana Owsiaka i jego ludzi aby w dniu zbiórki nie zarazalu innych.Covid panuje a oni imprezy robić chcą

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3338959217072