Czwartek, 30.11.2023, Imieniny: Justyna, Andrzej, Konstanty
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SŁUŻBA ZDROWIA

Rozpoczęto w Elblągu drugą turę szczepień przeciw COVID-19. "Mamy więcej chętnych niż dawek"

04.01.2021, 19:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Rozpoczęto w Elblągu drugą turę szczepień przeciw COVID-19. "Mamy więcej chętnych niż dawek"
Fot. Adrian Sajko

W Szpitalu Miejskim im. św. Jana Pawła II rozpoczęto dziś (4 stycznia) drugą turę szczepień przeciw COVID-19. - Otrzymaliśmy 300 dawek podstawowych, które musimy wykorzystać do piątku, aby się nie zmarnowały - mówił Jacek Wójcik, zastępca dyrektora ds. medycznych Szpitala Miejskiego w Elblągu. - Na razie mamy zdecydowanie więcej chętnych niż dawek szczepionek.


Ile osób zostanie zaszczepionych w tym tygodniu? - Otrzymaliśmy 300 dawek, ale jest zgoda Ministerstwa na to, żeby wykorzystywać dodatkową dawkę z każdej ampułki. W związku z tym tych dawek będzie więcej - wyjaśniał Jacek Wójcik.


W pierwszej kolejności zaszczepieni mogą zostać chętne osoby pracujące w służbie zdrowia. W Szpitalu Miejskim pracuje ok. 1000 osób.

 

W naszym szpitalu chęć zaszczepienia się zadeklarowało kilkuset chętnych. Z naszych obliczeń wynika,  że do końca stycznia będziemy szczepić tylko nasz personel

- dodał Jacek Wójcik.


Do 14 stycznia br. Szpital Miejski przyjmuje zgłoszenia do pierwszego etapu szczepień, który obejmuje sektor ochrony zdrowia (zawody medyczne i niemedyczne).

 

Szczepionka musi zostać zużyta w ciągu 5 dni, dlatego będziemy szczepić także w święto 6 stycznia, aby do piątku zużyć wszystkie dawki, które dzisiaj otrzymaliśmy

- przyznał Jacek Wójcik.


Jak zapewnia zastępca dyrektora dziennie w Szpitalu Miejskim może zostać zaszczepionych 60-70 osób. - W tej chwili mamy 3 lekarzy, którzy mają uprawenienie do szczepienia. Taka ilość jest bezpieczna, aby nic się nie zmarnowało - dodał. - W pierwszej turze dostaliśmy 75 dawek. Było jednak zastrzeżenie, że z jednej ampułki możemy zaszczepić 5 osób.

 

Pierwsza tura była sprawdzianem logistycznym, czy jesteśmy w stanie to zorganizować. Wydaje mi się, że dobrze nam poszło. Mieliśmy jedynie na początku problem z logowaniem się na stronę gabinetgov.pl, ale okazało się, że wystąpił jakiś błąd natury informatycznej. Pierwszego dnia zostało  to skorygowane i już działalo poprawnie. W ciągu trzech dni wszystkie dawki, które były dostarczone w pierwszej turze zostały wykorzystane oczywiście dla personelu medycznego, który bezpośrednio walczy z COVID-em. Nie szczepiliśmy żadnych celebrytów czy samorządowców

- zaznaczył Jacek Wójcik.


Poza personelem medycznym w pierwszej kolejności będą szczepione chętne osoby z firm współpracujących ze szpitalem. - To dość duża grupa - przyznał Jacek Wójcik. - To są m.in. firmy transportowe, logistyczne, które do nas dostarczają różne rzeczy, żółnierze, którzy dostarczają nam tlen na oddziały, firma pogrzebowa. To cała dodatkowa grupa, która jest w "zerowej" fazie szczepień.


Nie wiadomo jeszcze, jak często szczepionki będą dostarczane do elbląskiego szpitala. - Możliwe, że będzie to dwa razy w tygodniu. Czekamy na wytyczne - dodał Jacek Wójcik.

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 5

%40.0 %60.0


Galeria / Druga tura szczepień personelu medycznego przy Elbląskim Szpitalu Specjalistycznym ( zdjęć 32 )
Dodano: 2021-01-04 | Fot. Adrian Sajko
0

Komentarze do artykułu (22)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --3
  ~ Robert Koliński
  Poniedziałek, 04.01

  Najpierw medycy. To one i oni ratują nasze życia narażając swoje. Nie „elity”. Nie celebryci. Po szczepienie czekaj w kolejce, a jak już przyjdzie Twoja kolej, to zaszczep się i namawiaj do tego innych. Przejdziemy przez to. Razem. #jelity #RasaPanów #styropiany #patoprawica #kumoterstwo #rak #PiSPOjednoZło #SprawiedliwośćSpołeczna

 2. 2
  +5
  ~ Cypis
  Poniedziałek, 04.01

  Twoja szczepionka jest lepsza niż moja

 3. 3
  +2
  ~ mieszkaniec
  Poniedziałek, 04.01

  Dziś dowiedziałem się że są zapisy na szczepienia w poliklinice przy szpitalu na ul. Komeńskiego i udało mi się zapisać a na pytanie kiedy będzie szczepienie otrzymałem odpowiedź nie wiadomo ,otrzymam wiadomość SMS lub telefonicznie mam czekać .a w dziennikach telewizyjnych minister zdrowia mówi że szczepienia idą pełną parą i komu wierzyć .

 4. 4
  --2
  ~ Polak
  Poniedziałek, 04.01

  Koliński Robercie z jakiej Planety przyleciałś i od kiedy mieszkasz w Polsce ? Lekarze również należą do elity. Informuje gdybyś z ziemią miał pieszy raz kontakt.

 5. 5
  +1
  ~ Robert Koliński
  Poniedziałek, 04.01

  @Polak - Ja to świetnie wiem, że lekarze lubią zaliczać się do elit, ale w tym przypadku decyduje kryterium użyteczności. Jeśli te "elity" wykonują pracę użyteczną w kwestii walki z epidemią, to do szczepienia w pierwszej kolejności mają jak najbardziej prawo. Jeśli zaś są to "lekarze zdalni", którzy jedynie na praktyce prywatnej i za stosowną opłatą czują się lekarzami, to niech się bujają razem z neoliberalną Jandą&Bandą;

 6. 6
  +7
  ~ obserwator
  Poniedziałek, 04.01

  gdy dotarły pierwsze dawki (75 szt) czytałem w artykule,że w szpitalu pracuje ok.1500 osóba zapisało sie na szczepienie ok.500 ..dziś jest już tylko 1000?na 375 dawek ,zapisanych 500 to faktycznie chętnych jest wiecej.dalej róbcie ludziom wodę z mózgu.

 7. 7
  +1
  ~ MamObawy
  Poniedziałek, 04.01

  A ja sie boje, ze szczepionki dla lekarzy itp.beda bez zadnych zanieczyszczen, A DLA innych(szarych) ludzi juz nie tej jakosci. Kto mi zagwarantuje, ze NIE??!!

 8. 8
  +3
  ~ Wertex
  Poniedziałek, 04.01

  Najlepsze sąostatnie zdjęcia ampułek z rozcieńczoną szczepionką, gdzie napisano godzinę do jakiej szczepionka może być użyta (6 godzin od rozcieńczenia) - kto mi powie z całą pewnością jakie tam są wpisane godziny? Jak nawet z taką prostą rzeczą, jak zapisanie dokładnie godziny mają problem, to ja wolę nie myśleć jaki problem mają z prawidłowym rozcieńczeniem szczepionki itd.

 9. 9
  +1
  ~ młoda gniewna
  Poniedziałek, 04.01

  A wiciu się szczepił ?

 10. 10
  +8
  ~ pop
  Poniedziałek, 04.01

  pierwszego zaszczepić Roberta Kolińskiego jak mu się coś stanie to kto będzie nam mówił jak żyć

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1239268779755