Sobota, 10.12.2022, Imieniny: Julia, Judyta, Daniel
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Szczepionki na COVID-19 do Elbląga trafią tuż po świętach. Kto może je otrzymać?

22.12.2020, 20:15:00 Rozmiar tekstu: A A A
Szczepionki na COVID-19 do Elbląga trafią tuż po świętach. Kto może je otrzymać?

Szczepionka przeciw COVID-19 trafi do Elbląga tuż po świętach. 28 grudnia pierwsi pracownicy elbląskiego szpitala miejskiego otrzymają antidotum na koronawirusa. 

 

Pierwsze 10 tys. dawek szczepionki przeciw COVID-19 ma trafić do Polski za niecały tydzień. Same szczepienia powinny ruszyć od 27 grudnia. Antidotum na koronawirusa w pierwszej kolejności przyjmą osoby z tzw. grupy 0, czyli personel medyczny i pracownicy podmiotów leczniczych. Elbląski szpital miejski jest wśród placówek, które rozpoczną program szczepień. 

 

Pierwsza partia, 75 dawek szczepionki trafi do nas wieczorem 27 grudnia. Szczepienia rozpoczniemy rano 28 grudnia. To będzie na razie niewielka ilość. Chętnych jest dużo więcej. Obecnie mamy zapisanych blisko 900 osób. Spośród blisko 1500 pracowników szpitala zdecydowało się na to 50 proc. Niektórzy potrzebują dodatkowego na podjęcie takiej decyzji. Kolejne zgłoszenia cały czas do nas spływają

 

- mówi Alina Owczarek ze Szpitala Miejskiego św. Jana Pawła II w Elblągu. 

 

Szczepionka, aby nie stracić właściwości, musi zostać podana w ciągu 120 godzin od momentu wyjęcia ich z suchego lodu. Kolejne dawki specyfiku dla pracowników elbląskiego szpitala będą zamawiane etapami. 

 

Planujemy, że w pierwszej kolejności zaszczepieni zostaną pracownicy szpitala, około 500 osób. Myślę, że pierwszą dawkę uda nam się im podać w ciągu 3 tygodni, w ciągu 6 tygodni powinni otrzymać obie dawki. Takie mamy moce przerobowe. Dopiero potem szczepione będą osoby spoza szpitala, pracownicy innych placówek medycznych

 

- dodaje Alina Owczarek.

 

Przyjęty przez rząd w ubiegłym tygodniu Narodowy Program Szczepień zakłada dostarczenie szczepionek bezpiecznych i skutecznych, w wystarczającej liczbie i w najkrótszym czasie. Celem strategicznym jest osiągnięcie poziomu zaszczepienia społeczeństwa, umożliwiającego zapanowanie nad pandemią COVID-19 do końca 2021 r. Zanim rozpocznie się akcja szczepienia populacyjnego Polaków, w pierwszej kolejności specyfik przyjmą osoby z tzw. grupy 0. 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (15)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +1
  ~ Joju
  Wtorek, 22.12

  Co to jest 75 dawek?

 2. 2
  --3
  ~ Bądź świadomy
  Wtorek, 22.12

  Pierwszy do za szczepienia nasz Misio elbląskim, trzeba go obudzić, potem cała RM, a na koniec wszystkie biurwy z UM. #Każdy myśli, że szczepionka to cis w stylu tabletki na ból głowy typu Apap, weźmiesz i problem z głowy. Nie.Szczepionka,to laboratoryjne eychidiwany osłabiony wirus, który po wstrzyknjeciu do organizmu żywego ma byc rozpoznano przez organizm, który ma zacząć wytwarzać przeciwciała by tego wirusa zwalczyć. Dacie sobie wstrzyknac wirusa?!

 3. 3
  +1
  ~ za
  Wtorek, 22.12

  Prosimy o podanie list miejsc w Elblągu gdzie mogą mieszkańcy się zaszczepić. czy tylko te dwa szpitale a przychodnie. które.

 4. 4
  --5
  ~ hd
  Wtorek, 22.12

  W pierwszym rzędzie szpryca medykom. Obowiązkowa. Rząd mówi : sprawdzam. Pora zapłaty za te darmowe pizze ,oklaski na balkonie i furę kasy z naszych podatków za nic. Mogę pilnować kolejki. Po kolei, alfabetycznie, proszę się nie pchać państwo doktorstwo, dla każdego wystarczy :)

 5. 5
  0
  ~ Wertex
  Wtorek, 22.12

  Lek na podstawie amantadyny jest stosowany tak długo, że już stracił prawa patentowe, a wiec jest tani (ok 10zł.). Są lekarze, którzy leczą tym lekiem Covid-19 z dobrymi skutkami, jednak rząd ma to gdzieś i kładzie blokadę w aptekach na ten lek, bredząc, że nie jest zbadany czy bezpieczny - jak nie jest zbadany, przecież dopuszczony przez tyle lat do uzytku, a więc i bezpieczny. Za to wciskająnam kompletnie nie zbadane szczepionki i bredzą, ze to bezpieczne jeszcze nim jakiekolwiek dokumenty tych szczepionek dotarły do Europy (co sami potwierdzali). Kto wieży tym cynicznym krętaczom, niech się szczepi ale jeśli przy tym będzie próbował zmusić (w jakikolwiek sposób) innych do tego szaleństwa, to powinno się takiego wsadzić za narażenie zdrowia i życia innych osób!

 6. 6
  +1
  ~ Do @Wertex
  Wtorek, 22.12

  Polski lek, znamy od 70 lat, Arechin, leczy RZS, ale i choroby egzotyczne, w ulotce jest napisane, makaria i choroby covidowe. Nie trzeba więc żadnych amerykańskich wynalazków, za które nawet producent odpowiedzialności nie bierze

 7. 7
  --3
  ~ Dar
  Środa, 23.12

  w pierwszej kolejności sam pan Prezes i jego ludzie WOŚP bo oni dbają o nasze zdrowie .teraz my musimy zadbać o nich

 8. 8
  +2
  ~ Qwerzy
  Środa, 23.12

  Czekamy aż UM sie zaszczepi i wtedy się wezmie do roboty. A co do amantadyny i arechiny to teraz się szczepimy a nie leczymy. Szczepionka nie przeszła iii fazy badan klinicznych. Odradzam osobom mającym choroby autoimmunologiczne. Odnosnie szczepionek polecam przeczytać wywiad w Rzeczpospolitej z prof Majewska o szczepionkach.

 9. 9
  +3
  ~ ket
  Środa, 23.12

  @Bądź świadomy : Akurat ta szczepionka to nie jest osłabiony wirus. Doucz się...

 10. 10
  +3
  ~ MO
  Środa, 23.12

  W dużych sklepach nie ma żadnej dezynfekcji wóżków tj rączek !!!!!!!!!!!!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1712930202484