Sobota, 15.08.2020, Imieniny: Maria, Napoleon, Stefan
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SŁUŻBA ZDROWIA

"Biegałam od apteki do apteki, wszędzie słyszałam to samo: nie mamy". W Elblągu również jest problem z lekami

25.09.2019, 08:32:00 Rozmiar tekstu: A A A
"Biegałam od apteki do apteki, wszędzie słyszałam to samo: nie mamy". W Elblągu również jest problem z lekami
Fot. Ryszard Biel/zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Lekarz przepisał mi lek na cukrzycę. Próbowałem znaleźć go w wielu aptekach. Wszędzie odsyłano mnie z kwitkiem, a przecież jest to lek stosowany dosyć często, przez wielu pacjentów. Co się dzieje - pyta pan Michał Czytelnik info.elblag.pl.

Okazuje się, lek poszukiwany przez naszego Czytelnika, jest tylko jednym z wielu medykamentów, których brak w ostatnim czasie można było zauważyć w aptekach, w całym kraju. Problem jest nie tylko z lekami na cukrzycę. W trudnej sytuacji znajdują się również chorzy na nadciśnienie, tarczycę czy astmę.

Moja ciocia przyjmuje leki przeciwzakrzepowe. Wcześniej nie było tego problemu, teraz odwiedziłam chyba większość aptek elbląskich. Biegałam od apteki do apteki i wszędzie słyszałam to samo: nie mamy. Dopiero w ostatniej dostałam lek, ale i tak nie w takiej ilości, jak potrzeba. To skandaliczna sytuacja

- mówi pani Karolina Woźniak, mieszkanka Elbląga.

Na problemy z dostępnością leków narzekają również farmaceuci.

W tej chwili jest już trochę lepiej, ale jeszcze niedawno naprawdę musieliśmy odsyłać wielu pacjentów z receptami. Pacjenci się denerwują i wcale się im nie dziwię. My tych leków jednak nie mieliśmy, nie miały inne elbląskie apteki i – co gorsza – nie było ich również w hurtowniach. Niestety, po raz kolejny, mamy problem z taką sytuacją. Jak na razie nie widać rozwiązania problemu na stałe

- mówi jedna z elbląskich farmaceutek.

Ministerstwo Zdrowia zdaje sobie sprawę z problemów z brakiem leków. Na stronie resortu zdrowia pojawiła się lista wyrobów medycznych, zagrożonych brakiem dostępności. Znajduje się na niej aż 350 pozycji, a wśród nich m.in. leki przeciwzakrzepowe, przeciwpadaczkowe oraz leki dla chorych na schizofrenię i depresję. Pełen wykaz znajduje się tutaj.

To kolejny raz w tym roku, kiedy MZ, publikuje podobną listę. W mediach, tym razem za sprawą "Superwizjera", po raz kolejny zrobiło się również głośno o mafiach lekowych. Jak przekonują dziennikarze TVN, mafie tworzą lekarze, farmaceuci i właściciele hurtowni. Z polskich aptek wykupują lekarstwa i wywożą tam, gdzie można sprzedać je nawet kilkanaście razy drożej. Kilka miesięcy temu przez parlament przetoczyła się dyskusja jak raz na zawsze ukrócić tego typu praktyki. Na razie jak widać bezskutecznie. W najtrudniejsze sytuacji nadal znajduje się pacjenci.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ Oni
  Środa, 25.09

  Winni są aptekarze ze nie ma wszystkich lekow w aptekach.

 2. 2
  0
  ~ Mouse
  Środa, 25.09

  Do Oni- jeśli nie ma leków w hurtowniach to dlaczego winien jest farmaceuta?

 3. 3
  +8
  ~ adexxo
  Środa, 25.09

  Mafia lekowa,ich dobro pacjenta nie interesuje

 4. 4
  +2
  ~ Superhiperduper
  Środa, 25.09

  Jak to przecież władze twierdzą, że opieka medyczna obecnie funkcjonuje najlepiej w calej historii III RP. A jak jest źle to efekt działań różnych mafii, szkodników gospodarczych, lewaków, cyklistów, homoseksualistów i innych nihilistów. Zresztą tak jest i w innych dziedzinach gospodarki i sfery zadań społecznych bądź socjalnych. Jest dobrze, a będzie jeszce że lepiej, bo przed nami czas cudów i szczęścia.

 5. 5
  --4
  ~ KpC
  Środa, 25.09

  Wyimaginowany problem i kłamliwe tezy. Oglądam wiadomości w TVP1 i wiem, że leków jest pod dostatkiem, a służba zdrowia jeszcze nigdy nie była w tak dobrej kondycji. Pozdrawiam :)

 6. 6
  +5
  ~ lol
  Środa, 25.09

  Wszystko wina pisu i przyzwolenie aby w Polsce działały mafie lekowe. Leki są wywożone za granicę i sprzedawane dużo drożej. Oni nic nie robią z tym problemem, a nawet nie chcą go nagłaśniać bo przecież za czasów "dobrej zmiany" w Polsce żyje się jak w bajce. Leków brak, służba zdrowia leży i kwiczy ale przecież to "dobra zmiana".

 7. 7
  0
  ~ antypis
  Środa, 25.09

  ~ KpC - człowieku nie oglądaj tvpis bo pierze ci mózg ta pisowska szczujnia kłamliwa i siejąca propagandę

 8. 8
  0
  ~ anty pis
  Środa, 25.09

  ~ lol - święte słowa, mafia lekowa i pisowska rządzi

 9. 9
  +3
  ~ cukrzyk
  Środa, 25.09

  antypis - KpC robi z Ciebie wała a Ty łykasz jak gęś kluski ! A Tak nawiase to wina tylko lekarza ! Baran wie, że leków na cukrzycę o przedłużonym działaniu brak od miesięcy w całej Europie ( brak komponentów z Chin - czytaj internet ) to nie przestawi chorych na krótko działające. Mnie mój lekarz zmienił i mam leków pod dostatkiem.

 10. 10
  +2
  ~ 1234
  Środa, 25.09

  Artykuł do niczego. Ostatnio jestem często u lekarzy i nie miałem żadnych problemów z kupnem leków. jeśli MZ ogłasza listę leków, z zakupem których sa kłopoty to lekarz może wypisać receptę na inny lek o takim samym działaniu. Robienie polityki wszędzie jest żenujące.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.