Wtorek, 25.01.2022, Imieniny: Tatiana, Pawel, Milosz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INTERWENCJE INFO

Powracamy do tematu: Czy w Elblągu nadal brakuje leków?

16.07.2019, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Powracamy do tematu: Czy w Elblągu nadal brakuje leków?
fot. Monika Siuciak

W poniedziałek, 15 lipca, Ministerstwo Zdrowia uruchomiło specjalną infolinię obsługiwaną przez NFZ. Dzwoniąc pod numer 800 190 590, możemy uzyskać informację, w której aptece zrealizujemy receptę na potrzebny nam lek. Dodzwonienie się na infolinie, pomijając obsługę automatycznej sekretarki, zajęło nam zaledwie 34 s. Dementujemy nieprawdziwe informacje, infolinia jest dostępna, dla każdego pacjenta, od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-18.00. Każdy bez większych przeszkód może połączyć się z konsultantem!

Przypomnijmy kilka faktów, 5 lipca 2019 r. Ministerstwo Zdrowia opublikowało obwieszczenie dotyczące leków w tym produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, które są zagrożone brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Na oficjalnej liście znajdują się 324 pozycje. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj.

Natomiast w poniedziałek (15 lipca) uruchomiono specjalną infolinię, Telefoniczną Informację Pacjenta, na której konsultacji informują o dostępności leku, którego potrzebujemy i o najbliższej lokalizacji apteki. Informacja jak połączyć się z infolinią znajduje się tutaj.

W związku z doniesieniami publikowanymi przez media ogólnopolskie i portale społecznościowe postanowiliśmy sprawdzić, czy rzeczywiście kontakt z infolinią jest utrudniony. W tym celu wykonaliśmy dwa próbne połączenia z infolinią, pytając konsultanta o dostępność leku najczęściej stosowanego u pacjentów z chorobami tarczycy Eutyrox N 112. Wybraliśmy taką dawkę ze względu na małą dostępność tej dawki na rynku.

Pierwsze połączenie pomijając obsługę automatycznej sekretarki udało się nawiązać zaledwie po 15 sekundach. Natomiast drugie po 34 sekundach. Jak się okazało najbliższa apteka, w której znajduje się lek, oddalona jest od Elbląga o około 28 km, w miejscowości Nowy Dwór Gdański. Postanowiliśmy zapytać o dostępność tego samego leku w najbardziej popularnej dawce N25. Ten medykament dostępny był w jednej z elbląskich aptek.

Informacja o domniemanej niedostępności infolinii nie jest zatem prawdą. Faktycznie na początku, kiedy infolinia ruszyła, pacjenci mogli mieć problem z nawiązaniem połączenia, ze względu na ilość osób próbujących skontaktować się z konsultantami. Natomiast już kolejnego dnia sytuacja ta zmieniła się i każdy pacjent mógł nawiązać połączenie.

Nie słyszałam od naszych klientów, aby były problemy z infolinią, wręcz przeciwnie mieliśmy kilku pacjentów, którzy zostali do nas skierowani

-stwierdziła jedna z elbląskich farmaceutek.

Nie jestem przerażona tą sytuacją, nie pierwszy raz trzeba czekać, na jakiś lek. Jak dla mnie nie jest to nic nowego. Niepotrzebnie sieje się panikę. Musimy być cierpliwi i tyle

-mowiła pani Małgorzata, klientka elbląskiej apteki.

Sytuacja braku niektórych leków jest poważna, o czym świadczy na przykład dostępność w naszym mieście, popularnego leku na schorzenia tarczycy. Jednak zanim wybierzemy się do apteki, radzimy zadzwonić na bezpłatną infolinię Telefonicznej Informacji Pacjenta, by w porę znaleźć odpowiedni lek na swoje schorzenie. Konsultanci poinformują, gdzie możemy najszybciej zrealizować receptę, zanim pójdziemy do apteki, w której nie otrzymamy poszukiwanego leku.

Niestety niektórych leków wciąż brakuje, jeśli już się pojawiają to zaledwie po dwa opakowania. Najczęściej odprawiamy pacjentów” z kwitkiem”, jeśli chcą zrealizować receptę na Eutyrox. Tego leku najbardziej nam brakuje o czy świadczą puste szuflady

-mówiła farmaceutka z elbląskiej apteki.

Czy nasi czytelnicy korzystali z Telefonicznej Informacji Pacjenta? Czy to rozwiązanie jest użyteczne?

Monika Siuciak
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1426749229431